رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: امسال با حمایت صندوق، ۲۰ نفر هیئت علمی جوان که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده‌اند و در دانشگاه‌های کشور مشغول فعالیت‌های علمی هستند تا ۱۰۰ میلیون تومان بودجه پژوهشی در اختیارشان قرار می‌گیرد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ نصرت الله ضرغام درباره اقدامات صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در سال 95 اظهار کرد: در صندوق همواره سعی بر این بوده که روند انجام فعالیتها به منظور توسعه علم و فناوری در کشور از نوعی پویایی برخوردار باشد تا به فعالیتهای تکراری بسنده نشود.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران افزود: بنابراین بر اساس رسالتی که داشتیم حمایت از پژوهشگران را انجام دادیم. در ابتدا حمایت از کل ظرفیت علمی دانشگاه‌ها مد نظر نبود اما در روند کار ضرورت توجه به تمام ظرفیتهای علمی کشور اعم از بالقوه و بالفعل برای ایجاد زیرساختهای علمی بهتر مورد توجه قرار گرفت.

حمایت از کل ظرفیتهای بالقوه و بالفعل کشور

وی با بیان اینکه ظرفیت بالفعل همان سرمایه‌های علمی کشور است که در مراکز آموزشی و علمی مشغول هستند، گفت: در کنار این ظرفیتها، ظرفیتهای بالقوه‌ای نیز وجود دارد که اگر به آنها پرداخته شود به سرمایه‌های بالفعل اضافه می‌شوند؛ بنابراین با توجه به این ظرفیتهای بالقوه می‌توان نوعی تولید سرمایه داشت و میزان سرمایه کشور را کمی و کیفی افزایش داد.

ضرغام خاطرنشان کرد: در سالی که گذشت سعی صندوق بر این بود تا تمام ظرفیتهای بالقوه و بالفعل برای توسعه علم و فناوری کشور حمایت شوند.

حمایت از پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی

وی با اشاره به لزوم تقویت زیرساختهای علمی و فناوری کشور گفت: دستیابی به سطح علم و فناوری بالاتر نیازمند این است که به همه اقشار مختلف جامعه در این راستا پرداخته شود. بنابراین حمایت از پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی یکی از اقدامات دیگر صندوق در سال 95 بود که در قالب چهار برنامه در این زمینه فعالیتهایی انجام شده است.

او درباره این برنامه‌ها ابراز کرد: مطالعات گروهی، آموزش ایده‌پردازی، آموزش روش تحقیق با هدف آشنایی دانش‌آموزان با کارآفرینی، خلاقیت و ثبت اختراع همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این مطالعات تیمی با اهدافی همچون آموزش ایده‌پردازی، کارآفرینی، خلاقیت، آموزش و آشنایی دانش‌آموزان با کارآفرینی و ثبت اختراع از جمله این برنامه‌ها بود که دنبال شد

انعقاد تفاهمنامه همکاری با خانه ریاضیات

وی همچنین با اشاره به نقش و اهمیت درس ریاضی، از انعقاد تفاهمنامه همکاری با خانه ریاضیات خبر داد و عنوان کرد: این تفاهمنامه به منظور حمایت از فعالیتهای این حوزه صورت گرفت.

اجتماعی کردن علم و دانش در جامعه

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با اشاره به اهمیت مردمی‌سازی علم اظهار کرد: برنامه دیگری که در سال 95 با جدیت در صندوق دنبال شد مسئله مردمی‌سازی و اجتماعی کردن دانش بود. در این راستا صندوق برنامه‌هایی را از جمله سبک زندگی با تأکید بر کیفیت زندگی، سلامتی، کمال و تعالی، اقتصاد خانواده با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، مدیریت خانواده با پرورش استعداد فرزندان، آشنایی مردم با نقش سرمایه‌های انسانی در رشد و توسعه جامعه و آشنایی مردم با سرمایه‌های اجتماعی تدوین کرده است.

رشد حمایت از رخدادهای علمی

ضرغام همچنین گفت: در زمینه حمایت از رخدادهای علمی نیز سال 94 از 174 درخواست ارسالی به صندوق، حمایت از 48 رخداد مصوب شد در حالیکه سال گذشته شاهد رشد این حوزه بودیم و از 227 درخواست ارسالی 61 رخداد مورد حمایت قرار گرفت.

وی ادامه داد: در سال 94 با حمایت صندوق 18 نمایشگاه علمی برپا شد در حالیکه سال 95 این حمایت به 32 نمایشگاه رسید و تمام حمایتهای صندوق با رقمی معادل 674 میلیون و 800 هزار تومان انجام شد.

رشد 105 درصدی دریافت پروژه تحقیقاتی

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با بیان اینکه استقبال پژوهشگران از حمایتهای صندوق رشد چشمگیری داشته است، گفت: در سال 94 پژوهشگران هزار و 627 پروژه تحقیقاتی را برای حمایت به صندوق ارسال کردند که در سال گذشته با رشد 105 درصدی، سه هزار و 351 پروژه تحقیقاتی به صندوق ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 105 نشست علمی با اساتید مراکز مختلف علمی و تحقیقاتی برگزار شد و حدود 16 هزار پژوهشگر با خدمات، میزان، شرایط و نحوه حمایت صندوق آشنا شدند که خود این مسئله می‌تواند باعث افزایش کمی و کیفی پروژه‌ها باشد تا به نوعی عدالت علمی و توازن در حمایتها ایجاد شود و حمایتها محدود به پایتخت نباشد.

تولید پنج درصد علم در کشور

وی نقش صندوق در حمایت از پژوهشگران را هر سال پررنگ‌تر از سال قبل دانست و گفت: صندوق با اینکه در سال گذشته دو در هزار از بودجه تحقیقاتی کشور را در اختیار داشت اما پنج درصد تولید علم در کشور با حمایت صندوق انجام شد؛ همچنین 18.29 درصد مقالات ISIدر سطح «کی یو وان» با حمایت صندوق تولید شد.

او با اشاره به اینکه در حمایت از اجرای پروژه‌ها فقط تولید مقاله مد نظر نبوده است، عنوان کرد: دانش فنی، ساخت نمونه محصول، ثبت اختراع، تألیف کتاب و برگزاری همایش مواردی است که در حمایتها به دنبال آن هستیم همچنین مرکز نوآوری صندوق نیز در کنار پژوهشگران قرار می‌گیرد و خدماتی همچون مِنتور، نود و سایت را در اختیار آنها می‌گذارد.

تصویب 12 کرسی پژوهشی در سال 95

ضرغام تعداد کرسیهای پژوهشی مصوب توسط صندوق در سال گذشته را 12 عدد عنوان کرد و گفت: از ابتدای حمایتها تاکنون صندوق 56 کرسی پژوهشی را مورد حمایت قرار داده که در تمام کرسیهای مصوب موضوعات مورد نیاز کشور مورد بررسی علمی قرار یا در مرز دانش کار تحقیقاتی انجام می‌گیرد؛ همچنین 500 اختراع مصوب خروجی فعالیت صندوق در این سالهاست که 21.6 درصد از پتنت‌ها تجاری‌سازی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: حمایت از رساله‌های دکتری از دیگر اقدامات جدید صندوق در سال 95 بوده است که در این رابطه نیز از میان 782 درخواست تعداد 102 رساله برای حمایت مصوب شد.

همکاریهای بین‌المللی

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین بیان کرد: استفاده از ظرفیتهای خارجی نیز از دیگر اقدامات صندوق است که در این راستا نیز در سال گذشته صندوق عضو شورای جهانی پژوهش شد و به عضویت یاسا در آمد.

وی ادامه داد: همچنین انجام پروژه‌های همکاری مشترک با بنیاد علم آلمان، چین، روسیه، ژاپن، اتریش و ایتالیا در دستور کار صندوق قرار دارد. به عنوان مثال سال گذشته کارگاهی با عنوان «تعادل زیستی خلیج‌فارس» در کیش توسط بنیاد علم آلمان با همکاری صندوق برگزار شد که نتیجه آن ایجاد آزمایشگاه مشترک در ایران است تا پروژه‌های حاصل از برگزاری کارگاه‌ها را عملی کنند.

ضرغام گفت: همچنین سه کارگاه مشترک بین ایران و یاسا (مؤسسه بین‌المللی تحلیل کاربردی سیستمها) به منظور زمینه‌سازی انجام پروژه‌های مشترک پژوهشی در شاخه‌های علمی انرژی و محیط زیست، ریسک و تاب‌آوری و آب در ایران برگزار شد.

بررسی آینده علم در اتاق علم

وی درباره اتاق علم گفت: به منظور بررسی آینده علم در دنیا اتاقی با عنوان «اتاق علم» در صندوق تشکیل شد تا رصد وضعیت علم در حوزه‌های مختلف را انجام دهد تا در زمینه علمی از دنیا عقب نمانیم.

ضرغام یادآور شد: تمام مواردی که گفته شد بخشی از اقدامات صندوق در سال 95 است؛ در سال 96 نیز تمام اقدامات صندوق با کمیت و کیفیت بیشتری انجام می‌شود و از آنجا که دانشگاه‌ها نیاز به اساتید جوان و خلاق دارند بنابراین با حمایت صندوق، 20 نفر هیئت علمی جوان که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده‌اند و در دانشگاه‌های کشور مشغول فعالیتهای علمی هستند تا 100 میلیون تومان گرنت پژوهشی در اختیارشان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

R1012190/Psaadati/S2,1313/CT12

منبع: تسنیم

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۵۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

مهلت شرکت در فراخوان جذب هیئت علمی علوم پزشکی امروز پایان می یابد

به گزارش خبرنگار مهر، متقاضیان جذب هیئت علمی شانزدهمین فراخوان جذب هیئت علمی علوم پزشکی تا ۲۳ آذرماه ۹۸ فرصت داشتند که در این فراخوان ثبت نام کنند که با اعلام مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت این مهلت تا پایان دی ماه سال ۹۸ تمدید شده بود. این فرصت امروز ۳۰ دی ماه به پایان می رسد.

در این دوره از فراخوان ثبت نام برای جذب و استخدام عضو هیئت علمی پیمانی در رشته های علوم پایه و بالینی دانشگاه ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و موسسات آموزش عالی و پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت به صورت متمرکز و اینترنتی انجام می گیرد و ملاک ثبت نام در فراخوان متقاضیان گرفتن کد رهگیری است.

دکتر سیدعلی حسینی رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شانزدهمین فراخوان جذب هیئت علمی گروه علوم پزشکی یادآور شده بود: میزان جذب در رشته های بالینی بیشتر از رشته های علوم پایه است و ۵۵ درصد اعلام نیازها به به رشته های بالینی و ۴۵ درصد به رشته های علوم پایه اختصاص دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در این دوره از فراخوان جذب هیئت علمی گروه علوم پزشکی به دانشگاه های کم برخوردار توجه بیشتری شده است و سعی شده که ترمیم هرم هیئت علمی در این دانشگاه ها بهتر انجام شود.

شرایط اختصاصی جذب هیئت علمی در دانشگاه های علوم پزشکی

۱) دارا بودن دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی (و یا گواهی دوره فلوشیپ) در رشته‌های بالینی و دانشنامه دکتری تخصصی (Ph.D) و یا مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم پایه

۲) حداکثر سن برای داوطلبین استخدام که مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند ۳۵ سال و برای دارندگان دانشنامه دکتری تخصصی (Ph.D) و دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی و یا دوره فلوشیپ ۴۵ سال است.

تبصره ۱: مستخدمینی که دارای مدرک دکتری تخصصی (Ph.D)، بورد تخصصی و فوق تخصصی هستند تنها در صورت باقی‌ماندن حداقل ۱۵ سال از سنوات خدمت می توانند در فراخوان جذب هیئت علمی شرکت کنند. در موارد استثنایی علیرغم باقی مانده کمتر از ۱۵ سال از سنوات خدمت چنانچه هیئت ممیزه دانشگاه/ مرکزی ضرورت به کارگیری در کادر هیئت علمی تایید کنند می‌توانند در فرایند جذب قرار گیرند. شرایط سنی این دسته متقاضیان مطابق بند ۲ شرایط اختصاصی خواهد بود.

تبصره ۲: مستخدمین کشوری با مدرک کارشناسی ارشد نمی توانند در فراخوان شرکت کنند.

۳) شرکت افراد مشغول به تحصیل در فراخوان ممنوع است.

تبصره : چنانچه متقاضیان در زمان انجام مراحل جذب در آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) یا فوق تخصص و یا فلوشیپ پذیرفته شوند نیز مشمول این بند بوده و پرونده آنها از دستور کار جذب خارج خواهد شد.

۴) شرکت متعهدین خدمت به دانشگاه ها و دانش آموختگان مقاطع مورد تایید تحصیلی، در آزمون فراخوان دانشگاه ها بلامانع است. شرکت در فراخوان (متعهدین خدمت که تعهدات را در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی می‌گذرانند در فراخوان سایر دانشگاه ها به غیر از دانشگاه محل تعهد یا خدمت با موافقت کتبی موسسه مبداء ممکن خواهد بود).

تبصره ۴-۱) متقاضیان کارشناس ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D) که بنا به نیاز دانشگاه بصورت کتبی، تعهدات خود را به صورت غیر هیئت علمی می‌گذرانند نیز می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد شرکت کنند.

تبصره ۴-۲) شرکت در فراخوان برای مشمولین قانون نحوه تامین هیئت علمی، بعد از گذشت دوره ضرورت (۲۴ ماه) میسر است. جذب نهایی و پیمانی شدن افراد مذکور پس از اتمام تعهد و انجام فرایند صدور کارت پایان خدمت خواهد بود.

تبصره ۴ -۳) متخصصین متعهد خدمت درمانی تنها در صورت تائید کمیسیون مشترک درمان و آموزش وزارت بهداشت می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد و در صورت موافقت کتبی دانشگاه مبدا در فراخوان سایر دانشگاهها شرکت کنند. چنانچه کمتر از ۶ ماه به پایان تعهدات درمانی متقاضیان باقی مانده باشد شرکت آنها در فراخوان علی رغم عدم دارا بودن موافقت کمیسیون مشترک آموزش و درمان وزارت بهداشت در فراخوان دانشگاه های علوم پزشکی بلامانع است.

تبصره ۴ -۵) متخصصین دارای دانشنامه تخصصی دندانپزشکی که به صورت درمانی یا هیئت علمی در دانشگاه تعهد می‌گذرانند می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل انجام تعهدات شرکت کنند.

تبصره ۴ -۶) دارندگان مدرک قبولی دانشنامه فوق تخصصی که تعهدات فوق تخصص را به صورت درمانی یا هیئت علمی می گذرانند تنها می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد خود شرکت کنند. این متقاضیان پس از شروع تعهدات می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد شرکت کرده و تنها در صورت باقی ماندن حداکثر ۶ ماه از تعهدات و با تایید کتبی دانشگاه مبداء در فراخوان سایر دانشگاه ها نیز شرکت کنند.

۵) عنوان رشته متقاضی باید با عنوان رشته درج شده در فراخوان دقیقا مطابقت داشته باشد و پذیرش مدارک مشابه ممنوع است.

۶) بر اساس مصوبات هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، نخبگان می توانند جهت شرکت در فراخوان چهار انتخاب داشته باشند که باید دو انتخاب آموزشی و دو انتخاب پژوهشی باشد. واجدین شرایط نخبگی با امتیاز ویژه در فرآیند پذیرش هیئت علمی دانشگاهها دارای اولویت هستند مشروط بر آنکه گواهی نخبگی را در زمان شرکت در فراخوان ارائه کنند.

۷) ایثارگران شامل رزمندگان با بیش از ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان بالای ۲۵ درصد، آزادگان بالای ۳ سال اسارت، همسران و فرزندان جانبازان بالای ۵۰ درصد، همسران و فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان با بیش از ۳ سال اسارت که دارای مدرک دکتری مورد تایید وزارتین علوم و بهداشت هستند از اولویت جذب برخوردارند.

۸) دارندگان مدرک کارشناسی ارشد یا سطح ۳ حوزوی در گروه معارف اسلامی تنها در صورت دارا بودن حداقل ۳ سال سابقه تدریس می توانند در فراخوان دانشگاه های علوم پزشکی شرکت  کنند.

۹) متقاضیانی که از طریق آموزش از راه دور (دوره های مجازی) و یا دوره‌ های غیرحضوری تحصیلات خود را به پایان رسانیده اند نمی توانند در فراخوان جذب هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی شرکت کنند.

۱۰) اعضای هیئت علمی شاغل به صورت رسمی و پیمانی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور نمی‌توانند در فراخوان شرکت کنند.

۱۱) متقاضیانی که بورسیه دانشگاه خاصی هستند تنها در صورت انتقال تعهدات بورس به دانشگاه دیگر می‌توانند در فراخوان آن دانشگاه شرکت کنند، در غیر این صورت تنها می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد بورسیه شرکت کنند.

۱۲) متقاضیان دارنده مدرک تحصیلی بالاتر از رشته و مقطع اعلام شده در فراخوان، حق شرکت در فراخوان اعلام شده در مقطع پایین تر را ندارند.

دانش‌آموختگان رشته‌های مامایی، بهداشت باروری و کلیه گرایش‌های پرستاری تنها به صورت بالینی جذب دانشگاه های علوم پزشکی خواهند شد.

دانش آموختگان رشته های طب هوا فضا، طب ورزشی، طب کار، پزشکی اجتماعی و طب سالمندی پس از فراغت از تحصیل می‌توانند در فراخوان شرکت کنند.

دانش آموختگان رشته پزشکی قانونی به شرط ارائه عدم نیاز سازمان پزشکی قانونی می‌توانند در فراخوان شرکت کنند.

چنانچه در هر یک از مراحل پذیرش یا پس از آن خلاف اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی محرز شود، مراحل طی شده کان لم یکن تلقی شده و در صورت صدور حکم استخدامی حکم صادره لغو و بلا اثر می شود.

شرکت در فراخوان دو دانشگاه مجاز خواهد بود، لیکن داوطلب فقط می تواند یکی از دانشگاه ها را دانشگاه مادر (تهران، ایران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد، کرمان و اهواز) انتخاب کند.

تبصره: از بین اولویت های انتخابی متقاضی، اولویت با جذب در دانشگاهی است که هیئت مرکزی جذب تائید کرده است و متقاضی مکلف است در اولین محلی که هیئت مرکزی جذب تائید می‌کند به خدمت مشغول شود.

کد خبر 4830391

دیگر خبرها

 • مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه برای تشکیل یک صندوق علمی
 • صندوق توسعه علمی و پژوهشی تشکیل می‌شود
 • موافقت کمیسیون تلفیق با تشکیل صندوق توسعه علمی و پژوهشی کشور
 • صندوق توسعه علمی و پژوهشی کشور تشکیل می‌شود
 • تکنولوژی موشکی نداشتیم باید قراردادهای ننگین می‌بستیم/علم و قلم برخی‌ها در اختیار بیگانه است
 • اگر تکنولوژی موشکی نداشتیم باید قراردادهای ننگین می‌بستیم/علم و قلم برخی‌ها در اختیار بیگانگان است
 • تصویب ۱۶ طرح پژوهشی مشترک دانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی لرستان
 • راه اندازی صندوق نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر/ طرح حمایتی جدید صندوق حمایت از پژوهشگران از دوره های پسا دکتری اجرایی می‌شود
 • پژوهش در ترازوی سنجش/ چراغ سبز دانشگاه بیرجند به توسعه استان
 • دانشگاه امیرکبیر و صندوق حمایت از پژوهشگران تفاهم‌نامه امضا کردند
 • بودجه منطقه ۱۱ را تا ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌دهیم
 • مصرف‌کنندگی در علم را باید کنار گذاشت
 • کنسرسیومی برای پرهیز از موازی کاری در واحدهای پژوهشی
 • رشد بودجه فناوری سلامت/ حمایت وزارت بهداشت از شرکت های دانش بنیان
 • دیدگاه کاربران خبرآنلاین درباره وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج/ دوره بازپرداخت ۵ ساله کم است
 • دوره‌های آموزشی تاریخ فشرده علم کلام و نقد منهاج السنه برگزار می‌شود
 • اعزام هیات علمی به «ماموریت پژوهشی» تا ۳ سال
 • بودجه پارک علم‌وفناوری تهران کم اما رضایت‌بخش است
 • ۳۸۷ عنوان نشریه دانشگاه آزاد سنجش شد / دستیابی به تحقیقات اثرگذار با ارتقای نظام پژوهشی