به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حدود یک هفته پیش خبری بین دانشجویان دانشگاه تربیت‌مدرس دست‌به‌دست می‌شد ‏که از برخورد فیزیکی مدرس گروه کشاورزی این دانشگاه با یک دانشجوی دختر حکایت داشت؛ ‏ماجرا اعتراض شدید دانشجویان را به همراه داشت و روایت‌های مختلفی از روز حادثه هم منتشر ‏شد.

کار تا جایی پیش رفت که وزیر علوم هم واکنش نشان داد و اعلام کرد: «آن استاد اصلا نباید به ‏موضوع ورود پیدا می‌کرد‎.

‎‏» رئیس دانشگاه تربیت مدرس که پیش از این درباره این موضوع سکوت ‏کرده بود، حالا از بررسی خارج از نوبت این پرونده می‌گوید و توضیح می‌دهد که ‏احتمالا تا اواسط مرداد حکم «استاد متخلف» صادر می‌شود. ‏

ماجرا چه بود؟ ‏
تاکنون روایت‌های مختلفی از این ماجرا از زبان طرف‌های درگیر منتشر شده است. همان روز‌های ‏اول شورای صنفی دانشجویان کشور درباره این موضوع نوشت: «دختر دانشجویی به همراه دوستش ‏به خاطر پیگیری علت دیرکردن سرویس دانشگاه به دفتر حراست دانشکده کشاورزی این دانشگاه ‏که در جاده کرج قرار دارد، مراجعه می‌کند. ‎‏ یکی از اساتید گروه قارچ‌شناسی دانشگاه در دفتر ‏حراست حضور داشته است. این استاد دفتر حراست را به قصد برخورد با این دانشجو ترک می‌کند، ‏ولی در این بین دوست دانشجو را که همراهش بود در ایستگاه اتوبوس مورد خشونت و اهانت کلامی ‏قرار می‌دهد.‎‏» آن‌طور که شورای صنفی دانشجویان کشور نوشته است: «این دانشجو شروع به ثبت ‏فیلم توسط گوشی موبایل می‎کند که استاد با مشاهده عکس‌العمل او، به او یورش می‎برد و گردن ‏دانشجو را گرفته و به ضرب و شتم او می‌پردازد.‎‏

درنهایت یکی از دانشجویان، این استاد را از ‏دانشجو جدا کرده و استاد مذکور تا خوابگاه دختران، این دانشجو را تعقیب می‌کند، ولی حراست از ‏ورود او به خوابگاه دختران ممانعت می‌کند‎. ‎‏» این البته یک بخش روایت است و «ابراهیم محمدی ‏گل تپه» استاد گروه قارچ‌شناسی دانشکده کشاورزی هم روایت دیگری دارد.

او پیش از این گفته بود: «اگر بخواهم این موضوع را رسانه‌ای کنم برای آن دانشجو که دختر خانم است، ‏خیلی بد می‌شود. مسأله خانوادگی است. او مثل دختر من است و من هم معلم هستم. من حتی خبر ‏را نخوانده‌ام، فضای مجازی برای من مهم نیست. شبکه‌های اجتماعی این ور آب و آن ور آب ‏می‌خواهند جو را متشنج کنند، اصلا چنین چیزی نیست؛ من یک استاد دانشگاه هستم، در دفتر ‏حراست چه کاری دارم؟» ‏

‏ محمدی، استاد دانشگاه تربیت مدرس: مورد خاصی نیست‏
یک طرف ماجرا دانشجوی دانشگاه تربیت‌مدرس است که می‌گوید علاقه‌ای به توضیح بیشتر موضوع ‏ندارد و دلیل آن را هم طی‌کردن روند قانونی شکایت خود می‌داند.

اطلاعات رسیده به ما نشان ‏می‌دهد که دانشجوی مورد اشاره از طریق وکیل پیگیر ماجراست و در روز‌های گذشته هم دیدار‌هایی با رئیس و ‏معاونان دانشگاه داشته که به او قول پیگیری ماجرا را داده‌اند. سمت دیگر، اما استاد گروه کشاورزی ‏یعنی «ابراهیم محمدی گل‌تپه» است که می‌گوید ماجرا «الکی بوده و مورد خاصی ‏نبوده است.»

او دراین‌باره که «پرونده‌ای برای شما تشکیل شده و این نشان می‌دهد که ماجرا ‏ساده نبوده» می‌گوید: «مشکلی نیست.»، اما اصل موضوع و دلیل درگیری این استاد با دانشجو چه ‏بوده است؟ در روز‌های گذشته بحث حجاب دانشجو مطرح شده است که محمدی دراین‌باره می‌گوید: ‏‏ «موارد زیادی مطرح شده، این موارد نیست، هیچ‌کدام از این موارد نیست.» محمدی البته در پاسخ به پرسش بعدی ما درباره جزییات موضوع، تلفن را قطع می‌کند و پس از آن هم حاضر به پاسخگویی نمی‌شود. ‏

احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس: خارج از نوبت مسأله را بررسی می‌کنیم
‏ «محمدتقی احمدی» رئیس دانشگاه تربیت مدرس که در روز‌های گذشته با این دانشجو دیدار ‏داشته و موضوع را پیگیری کرده است، از احتمال صدور حکم این استاد تا اواسط مرداد می‌گوید. او ‏دراین‌باره می‌گوید: «خیلی بحث بزرگ و خاصی نیست. ممکن است از این اتفاق‌ها بین ‏دانشجو و استاد بیفتد و معمولا هم رخ می‌دهد.

استاد هم تخلفی کرده و الان پرونده‌اش به کمیته ‏تخلفات ارجاع شده است.» احمدی دراین‌باره ادامه می‌دهد: «دانشجو هم متانت خوبی از خودش ‏نشان داده و با آرامش و بدون ایجاد جنجال از مسیر قانونی پیگیر است. ما هم خارج از نوبت مسأله ‏را بررسی کردیم.»

رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره زمان احتمال صدور حکم و نتیجه آن هم ‏می‌گوید: «پرونده‌اش الان به کمیته تخلفات رفته و آن‌ها هم دارند از شاهدان تحقیق می‌کنند و تا ‏اواسط مرداد احتمالا حکم صادر می‌شود. درباره حکم احتمالی من نمی‌توانم نظری بدهم، چون ‏قضاوت است و نمی‌شود پیش از تصمیم کمیته‌ای نظر داد.»

علاوه‌براین، در روز‌های گذشته اخباری ‏مبنی بر فشار دانشگاه به این دانشجو منتشر شده که احمدی چنین اخباری را نادرست می‌داند: «به ‏هیچ وجه این اخبار درست نیست و این موارد شایعاتی است که از طرف افرادی خاص و با نیت ‏خاص مطرح می‌شود. ممکن است بعضی در دانشگاه از استاد دفاع کنند، اما من خودم با دانشجو ‏دیدار داشتم و دلداری‌شان دادم و حتی با رئیس دانشکده هم جلسه گذاشتم و مسأله را بررسی ‏کردم. پرونده مسیر قانونی خود را طی می‌کند و هر تصمیمی کمیته رسیدگی به تخلفات بگیرد، ما ‏حتما اجرا خواهیم کرد.» ‏

سابقه برخورد فیزیکی اساتید و دانشجویان در دانشگاه‌های ایران
ماجرای‌سال ۸۷ برخورد معاون دانشگاه زنجان با دانشجوی دختر این دانشگاه، یکی از ‏پرسروصداترین پرونده‌های دانشگاه‌های ایران در دو دهه گذشته است که البته با هفته‌ها تجمع هم ‏همراه بود. پس از آن هم بار‌ها اخباری از برخورد‌های فیزیکی اساتید با دانشجویان به دلایل مختلف ‏منتشر شده است. در یک مورد و در خرداد‌سال ۹۴، یکی از دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه ‏تهران، مورد برخورد فیزیکی یکی از اساتید این دانشکده قرار گرفت. ماجرای این برخورد به اعتراض ‏تعدادی از دانشجویان به شیوه تدریس یکی از اساتید برمی‌گشت که با واکنش فیزیکی همین استاد ‏با یکی از دانشجویان معترض رسانه‌ای شد و مورد تایید رسمی دانشگاه هم قرار گرفت. پیش از آن و ‏سال ۹۲ هم یکی از دانشجویان دانشگاه زنجان مورد حمله چاقوی یکی از اساتید قرار گرفت که البته ‏اخبار در این زمینه به همین چند مورد خلاصه نمی‌شود. ‏

منبع: شهروند

انتهای پیام/

روایت‌های چندگانه از برخورد استاد دانشگاه تربیت مدرس با دانشجوی دختر

منبع: باشگاه خبرنگاران

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

فاطمه حقیقت جو کیست؟

در میان همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در دوره های مختلف موفق به کسب رأی و ورود به مجلس شده اند، هستند کسانی که اکنون در کشورهایی مثل آمریکا زندگی می کنند و از هیچ اقدامی علیه منافع ملی ایران دریغ نمی کنند؛ افرادی مثل فاطمه حقیقت جو که گفته می شود توئیت های فارسی کاخ سفید به قلم او تهیه می شود.

به گزارش «تابناک»، فاطمه حقیقت‌جو متولد ‎۸ دی ۱۳۴۷ در جنوب تهران و فعال سیاسی و نماینده اصلاح‌طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی است. او عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و اولین رئیس شاخه جوانان این حزب اصلاح طلب بود که در دوره ششم نماینده مردم تهران شد ولی در حال حاضر در آمریکا به سر می برد.

حقیقت جو دارای دکترای مشاوره، پژوهشگر و مدرس دانشگاه‌های تهران و مراکز آموزش عالی فرهنگیان، نایب رئیس انجمن مشاوره ایران، ۱۰ سال سابقه در پست‌های امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش، عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم تهران و دو دوره عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) بوده‌است.

حقیقت جو که در سال ۲۰۰۶–۲۰۰۵ محقق مدعو «مرکز مطالعات بین‌الملل دانشگاه‌ام آی تی» بود و پس از آن پژوهشگر «مرکز زنان در سیاست و سیاستگذاری دانشگاه هاروارد» است، گفته می شود توئیت‌های فارسی کاخ سفید را تهیه و با همکاری تیمش منتشر می کند.

او اولین نماینده مجلس ششم بود که در جریان تحصن و استعفای جمعی از نمایندگان مجلس ششم در اعتراض به مواردی ازجمله ردصلاحیت‌های گسترده به‌وسیله شورای نگهبان در انتخابات مجلس هفتم (اسفند ۸۲)، استعفایش توسط اعضای این مجلس در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۸۲ پذیرفته شد. نماینده تهران در دفاع از استعفای خود گفت: چون دیگر امکان تداوم عمل به قسم نمایندگی برای اینجانب وجود ندارد حضور در خانه ملت دیگر برایم افتخاری محسوب نمی‌شود لذا با استعفا اعتراض خود را نسبت به روند ناصواب نهاد‌های انتصابی و روند برگزاری انتخابات اسفند ۸۲ اعلام می‌دارم.

گفتنی است، حقیقت‌جو در سال ۱۳۸۰ در دادگاهی به ریاست سعید مرتضوی به ۲۰ ماه زندان محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر به ریاست احمد زرگر به ۱۷ ماه کاهش یافت.

 

دیگر خبرها

 • آخرین اخبار حوزه علوم‌انسانی/ از برگزاری نشست‌ها تا تازه‌های نشر
 • اجرای طرح حیات طیبه با حضور 400 دانشجو از کشور در دانشگاه آزاد همدان
 • افزایش تقاضا برای ورود دانشجویان خارجی به رشته‌های پزشکی ایران
 • اعتراض حق دانشجو است/ دانشجویان در چارچوب قانون و اخلاق خواسته‌هایشان را مطرح کنند/ نباید موضع شدید و خشن در برابر اعتراضات گرفت
 • دانشجوی سمای دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل قهرمان کشتی پهلوانی شد
 • تجمیع رشته‌های دانشگاه تربیت مدرس | کدام رشته‌ها تعطیل می‌شوند؟
 • جذب دانشجوی خارجی جزو اولویت‌های سند راهبردی دانشگاه‌ها قرار گرفت
 • جذب دانشجوی خارجی جزء اولویت‌های دانشگاه‌ها قرار گرفت
 • جذب دانشجوی خارجی جزء اولویتهای دانشگاهها
 • لزوم توجه به برنامه‌های بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها و جذب دانشجوی خارجی
 • در اولویت قرار گرفتن جذب دانشجوی خارجی
 • جذب دانشجوی خارجی جزء اولویتهای دانشگاهها قرار گرفت
 • پیدا شدن جسد یک دانشجوی دیگر در آمریکا
 • دانشجو استاد راهنمای خود را از بین فعالان صنعتی پیشنهاد دهد/ صنعت حامی مالی پروژه‌های دانشجویی در طرح پایش
 • عبور سیارکی از کنار زمین خبرساز شد
 • رادیو دانشجو | دانشگاه آزاد تهران مرکز ؛ مجتمع ولایت
 • طرح استاد دانشگاه صنعتی کرمانشاه عنوان برتر حوزه رونق تولید را کسب کرد
 • پیداشدن جسدیک دانشجو درخوابگاه
 • تربیت معلم با رشد منفی اعتبارات دولتی؟