به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حدود یک هفته پیش خبری بین دانشجویان دانشگاه تربیت‌مدرس دست‌به‌دست می‌شد ‏که از برخورد فیزیکی مدرس گروه کشاورزی این دانشگاه با یک دانشجوی دختر حکایت داشت؛ ‏ماجرا اعتراض شدید دانشجویان را به همراه داشت و روایت‌های مختلفی از روز حادثه هم منتشر ‏شد.

کار تا جایی پیش رفت که وزیر علوم هم واکنش نشان داد و اعلام کرد: «آن استاد اصلا نباید به ‏موضوع ورود پیدا می‌کرد‎.‎‏» رئیس دانشگاه تربیت مدرس که پیش از این درباره این موضوع سکوت ‏کرده بود، حالا از بررسی خارج از نوبت این پرونده می‌گوید و توضیح می‌دهد که ‏احتمالا تا اواسط مرداد حکم «استاد متخلف» صادر می‌شود. ‏

ماجرا چه بود؟ ‏
تاکنون روایت‌های مختلفی از این ماجرا از زبان طرف‌های درگیر منتشر شده است. همان روز‌های ‏اول شورای صنفی دانشجویان کشور درباره این موضوع نوشت: «دختر دانشجویی به همراه دوستش ‏به خاطر پیگیری علت دیرکردن سرویس دانشگاه به دفتر حراست دانشکده کشاورزی این دانشگاه ‏که در جاده کرج قرار دارد، مراجعه می‌کند. ‎‏ یکی از اساتید گروه قارچ‌شناسی دانشگاه در دفتر ‏حراست حضور داشته است. این استاد دفتر حراست را به قصد برخورد با این دانشجو ترک می‌کند، ‏ولی در این بین دوست دانشجو را که همراهش بود در ایستگاه اتوبوس مورد خشونت و اهانت کلامی ‏قرار می‌دهد.‎‏» آن‌طور که شورای صنفی دانشجویان کشور نوشته است: «این دانشجو شروع به ثبت ‏فیلم توسط گوشی موبایل می‎کند که استاد با مشاهده عکس‌العمل او، به او یورش می‎برد و گردن ‏دانشجو را گرفته و به ضرب و شتم او می‌پردازد.‎‏

درنهایت یکی از دانشجویان، این استاد را از ‏دانشجو جدا کرده و استاد مذکور تا خوابگاه دختران، این دانشجو را تعقیب می‌کند، ولی حراست از ‏ورود او به خوابگاه دختران ممانعت می‌کند‎. ‎‏» این البته یک بخش روایت است و «ابراهیم محمدی ‏گل تپه» استاد گروه قارچ‌شناسی دانشکده کشاورزی هم روایت دیگری دارد.

او پیش از این گفته بود: «اگر بخواهم این موضوع را رسانه‌ای کنم برای آن دانشجو که دختر خانم است، ‏خیلی بد می‌شود. مسأله خانوادگی است. او مثل دختر من است و من هم معلم هستم. من حتی خبر ‏را نخوانده‌ام، فضای مجازی برای من مهم نیست. شبکه‌های اجتماعی این ور آب و آن ور آب ‏می‌خواهند جو را متشنج کنند، اصلا چنین چیزی نیست؛ من یک استاد دانشگاه هستم، در دفتر ‏حراست چه کاری دارم؟» ‏

‏ محمدی، استاد دانشگاه تربیت مدرس: مورد خاصی نیست‏
یک طرف ماجرا دانشجوی دانشگاه تربیت‌مدرس است که می‌گوید علاقه‌ای به توضیح بیشتر موضوع ‏ندارد و دلیل آن را هم طی‌کردن روند قانونی شکایت خود می‌داند.

اطلاعات رسیده به ما نشان ‏می‌دهد که دانشجوی مورد اشاره از طریق وکیل پیگیر ماجراست و در روز‌های گذشته هم دیدار‌هایی با رئیس و ‏معاونان دانشگاه داشته که به او قول پیگیری ماجرا را داده‌اند. سمت دیگر، اما استاد گروه کشاورزی ‏یعنی «ابراهیم محمدی گل‌تپه» است که می‌گوید ماجرا «الکی بوده و مورد خاصی ‏نبوده است.»

او دراین‌باره که «پرونده‌ای برای شما تشکیل شده و این نشان می‌دهد که ماجرا ‏ساده نبوده» می‌گوید: «مشکلی نیست.»، اما اصل موضوع و دلیل درگیری این استاد با دانشجو چه ‏بوده است؟ در روز‌های گذشته بحث حجاب دانشجو مطرح شده است که محمدی دراین‌باره می‌گوید: ‏‏ «موارد زیادی مطرح شده، این موارد نیست، هیچ‌کدام از این موارد نیست.» محمدی البته در پاسخ به پرسش بعدی ما درباره جزییات موضوع، تلفن را قطع می‌کند و پس از آن هم حاضر به پاسخگویی نمی‌شود. ‏

احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس: خارج از نوبت مسأله را بررسی می‌کنیم
‏ «محمدتقی احمدی» رئیس دانشگاه تربیت مدرس که در روز‌های گذشته با این دانشجو دیدار ‏داشته و موضوع را پیگیری کرده است، از احتمال صدور حکم این استاد تا اواسط مرداد می‌گوید. او ‏دراین‌باره می‌گوید: «خیلی بحث بزرگ و خاصی نیست. ممکن است از این اتفاق‌ها بین ‏دانشجو و استاد بیفتد و معمولا هم رخ می‌دهد.

استاد هم تخلفی کرده و الان پرونده‌اش به کمیته ‏تخلفات ارجاع شده است.» احمدی دراین‌باره ادامه می‌دهد: «دانشجو هم متانت خوبی از خودش ‏نشان داده و با آرامش و بدون ایجاد جنجال از مسیر قانونی پیگیر است. ما هم خارج از نوبت مسأله ‏را بررسی کردیم.»

رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره زمان احتمال صدور حکم و نتیجه آن هم ‏می‌گوید: «پرونده‌اش الان به کمیته تخلفات رفته و آن‌ها هم دارند از شاهدان تحقیق می‌کنند و تا ‏اواسط مرداد احتمالا حکم صادر می‌شود. درباره حکم احتمالی من نمی‌توانم نظری بدهم، چون ‏قضاوت است و نمی‌شود پیش از تصمیم کمیته‌ای نظر داد.»

علاوه‌براین، در روز‌های گذشته اخباری ‏مبنی بر فشار دانشگاه به این دانشجو منتشر شده که احمدی چنین اخباری را نادرست می‌داند: «به ‏هیچ وجه این اخبار درست نیست و این موارد شایعاتی است که از طرف افرادی خاص و با نیت ‏خاص مطرح می‌شود. ممکن است بعضی در دانشگاه از استاد دفاع کنند، اما من خودم با دانشجو ‏دیدار داشتم و دلداری‌شان دادم و حتی با رئیس دانشکده هم جلسه گذاشتم و مسأله را بررسی ‏کردم. پرونده مسیر قانونی خود را طی می‌کند و هر تصمیمی کمیته رسیدگی به تخلفات بگیرد، ما ‏حتما اجرا خواهیم کرد.» ‏

سابقه برخورد فیزیکی اساتید و دانشجویان در دانشگاه‌های ایران
ماجرای‌سال ۸۷ برخورد معاون دانشگاه زنجان با دانشجوی دختر این دانشگاه، یکی از ‏پرسروصداترین پرونده‌های دانشگاه‌های ایران در دو دهه گذشته است که البته با هفته‌ها تجمع هم ‏همراه بود. پس از آن هم بار‌ها اخباری از برخورد‌های فیزیکی اساتید با دانشجویان به دلایل مختلف ‏منتشر شده است. در یک مورد و در خرداد‌سال ۹۴، یکی از دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه ‏تهران، مورد برخورد فیزیکی یکی از اساتید این دانشکده قرار گرفت. ماجرای این برخورد به اعتراض ‏تعدادی از دانشجویان به شیوه تدریس یکی از اساتید برمی‌گشت که با واکنش فیزیکی همین استاد ‏با یکی از دانشجویان معترض رسانه‌ای شد و مورد تایید رسمی دانشگاه هم قرار گرفت. پیش از آن و ‏سال ۹۲ هم یکی از دانشجویان دانشگاه زنجان مورد حمله چاقوی یکی از اساتید قرار گرفت که البته ‏اخبار در این زمینه به همین چند مورد خلاصه نمی‌شود. ‏

منبع: شهروند

انتهای پیام/

روایت‌های چندگانه از برخورد استاد دانشگاه تربیت مدرس با دانشجوی دختر

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:

بازداشت ۱۴ نفر در مشهد بخاطر نامه به رهبر انقلاب؟

عکس| خانم بازیگر در کنار همسری که ۲۸ سال از او بزرگ‌تر است

فیلم/ شادی مردم ماهشهر پس از برنده شدن فاطمه عبادی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

لزوم راه‌اندازی رشته دانشگاهی برای آموزش مربیان متخصص تربیت جنسی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز٬ سند 2030 که از سوی سازمان یونسکو برای تمام کشورهای دنیا طراحی شده دارای معایبی است که در فرهنگ‌ کشورهای مختلف خود را نشان می‌دهد. اجرای سند 2030در ایران از نظر کارشناسان مشکلات زیادی به وجود می‌آورد. مشکلاتی که تمامی ارکان جامعه از خانواده گرفته تا دولت را درگیر خود می‌کند.

مسعود حسین چاری استاد دانشگاه شیراز در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره سند 2030 گفت: سندی که با فرهنگی متفاوت طراحی شده باشد هرگز برای دیگر کشورها کارآمد نخواهد بود بلکه ناسازگاری‌هایی به وجود خواهد آورد.

وی با بیان اینکه ناسازگاری‌های فرهنگی برای تربیت جنسی کودکان و نوجوانان وجود دارد گفت: باورهای یک کشور با کشور دیگری تفاوت داشته از این رو پرورش فرزند در ایران اصولی دارد که شاید با دیگر ملل تفاوت داشته باشد. بنابراین پذیرش سند 2030 حتما برای کشور تبعاتی خواهد داشت اما تربیت جنسی را نباید رد کرد.

حسین چاری بر ضرورت تربیت جنسی در کشور تاکید کرد و گفت: تربیت جنسی برای هر نسلی ضرورت دارد اما بنابر فرهنگ موجود کشور باید ملاحظاتی در نظر گرفته شود تا دراین برنامه با مشکل مواجه نشویم.

وی درباره ایجاد فرهنگ تربیت جنسی در کشور گفت: جامعه زمانی‌ که برنامه‌ای برای تربیت جنسی نداشته باشد راه خود را در این راستا کورکورانه باز می کند. ابراز نیاز از کارهای مهم جامعه در موضوعات مهم و حیاتی است اما وقتی در متن زندگی مردم چارچوبی برای انجام فعالیت‌ها وجود نداشته باشد هرج و مرج به وجود خواهد آمد.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: رشته تحصیلی برای تعلیم مربی تربیت جنسی در دانشگاه‌ها نداریم. اما متخصصانی باید پرورش یابند تا روش تربیت جنسی را بنیان گذاشته و حتی معایب آن را برطرف کنند.

حسین چاری درباره نقش خانواده‌ها برای تربیت جنسی کودکان و نوجوانان گفت: خانواد‌ه‌ها نقش خود را برای تربیت جنسی کودکان و نوجوانان ایفا می‌کنند. آن‌ها با نظارت‌های مختلفی که بر این موضوع دارند تربیت جنسی فرزندانشان را در دست می‌گیرند اما بعدها شاید برخی از فعالیت‌های والدین زیر سوال برود.

به گفته این استاد دانشگاه متخصصان امر باید روی نوع تربیت جنسی کودکان و نوجوانان نظر دهند.

وی با بیان اینکه والدین باید مسائل مهم جنسی را با کودکان و نوجوانان در میان بگذارند در پایان اظهار کرد: سه نهاد، خانواده، آموزش و پرورش و مذهب باید برای تربیت جنسی کودکان وارد عمل شوند. سندی جامع لازم است تا تربیت جنسی را برای تمام فرهنگ های ایرانی برنامه ریزی کرده و بر اساس چارچوبی اصولی کار را به پیش ببرد.

انتهای پیام/

171 / 320 تربیت جنسی 2030 دانشگاه خانواده آموزش و پرورش مذهب

دیگر خبرها

 • فشار مافیای کنکور برای افزایش ظرفیت پزشکی در صحن مجلس/ بهارستانی‌ها سرنوشت پزشکی کشور را چطور رقم می‌زنند؟
 • چشم انداز روشن رشته‌های پزشکی در بزرگترین دانشگاه حضوری جهان/ تربیت نیروهای متخصص در راستای مسئولیت اجتماعی دانشگاه
 • ۳ رشته جدید در دانشگاه سمنان ایجاد شد
 • دانشجوی دانشگاه یزد در مسابقات جهانی روباتیک مقام پنجم را کسب کرد
 • شش طرح کارآفرینی از دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ارائه شد
 • شش سوئیت برای دانشجویان متأهل دانشگاه سمنان در حال ساخت است
 • گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ۲ شهریور برگزار می‌شود
 • انتقاد یک استاد دانشگاه از لایحه حذف چهار صفر؛ پول ملی با اسم گذاری ظاهری تقویت نمی شود
 • تحصیل 100 دانشجوی خارجی در دانشگاه ابن‌سینا همدان/ بوعلی‌سینا بعنوان افتخار عالم تشیع به جهان معرفی شود
 • ظرفیت خوابگاهی در این دانشگاه محدود است/در تلاشیم اغلب تقاضای خوابگاه دانشجویان را پاسخ دهیم
 • ۱۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی همدان تحصیل می کنند
 • تیم فوتسال دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نایب قهرمان المپیاد دانشجویان شد
 • واگذاری پذیرش دانشجو به دانشگاه راهکاری برای افزایش غنای علمی
 • پروژه دال‌گذاری کانال بلوار مدرس بدون اطلاع شورای شهر انجام گرفت
 • افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی نباید باعث کاهش کیفیت آموزشی شود
 • قتل استاد دانشگاه آبیک قزوین بخاطر وسوسه‌های پلید!
 • شرایط پیش ثبت نام خوابگاه دانشجویی دانشگاه صنعتی سیرجان اعلام شد
 • دانشگاه میراث فرهنگی؛ در کشاکش حذف یا احیاء
 • کاهش ۱۱ درصدی جمعیت دانشجویی اردبیل