مراسم بزرگداشت فقیه ربانی و عالم وارسته آیت‌الله شیخ محمد آصف محسنی با حضور مراجع تقلید و علما در قم برگزار شد. ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲ استانها قم نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مراسم بزرگداشت فقیه ربانی و عالم وارسته آیت‌الله شیخ محمد آصف محسنی با حضور مراجع تقلید و علما در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار شد.

مراسم ارتحال آیت‌الله محسنی در کرمان به روایت تصویرمراسم ارتحال آیت‌الله حائری در قم برگزار می‌شود‌مراسم ارتحال آیت‌الله محقق کابلی در قم برگزار شد

انتهای پیام/ح

R7854/P/S6,62/CT8

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دعوا سر مرجعیت یک روحانی نواندیش بالا گرفت!

چند روز قبل بود که حجت الاسلام و المسلمین فقیهی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مصاحبه ای از نقش محوری این تشکل در اعلام مرجعیت و ضرورت اخذ مجوز از آن برای چاپ رساله سخن گفته بود که واکنش هایی را در پی داشت. حالا به روایت یک خبرنگار آیت الله «محمد یزدی» رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صراحت بیشتری در این خصوص صحبت کرده و ضمن اشاره به مطرح شدن مرجعیت نوه یکی از مراجع بزرگ و مخالفت صریح با آن یادآور شده است که «همه نباید در حوزه مرجع بشوند.»

به گزارش «تابناک»، روایتی از دیدار رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با «محمدحسن نبوی» معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه که در مقام رئیس مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم با آیت الله یزدی دیدار کرده، توسط «فرید مدرسی» روزنامه نگار در کانال شخصی اش منتشر شده و عکسی هم از این دیدار انتشار یافته است که در آن سخنان صریح و بی پرده ای از سوی آیت الله «محمد یزدی» رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ذکر شده است.

سخنان آیت‌الله یزدی درباره مرجع شدن نوه آیت‌الله بروجردی

آنطور که روایت شده، آیت الله یزدی خطاب به آیت الله «محمدجواد علوی بروجردی» از فضلای حوزه علمیه قم گفته است: بعضی اگر یک روزی رسما اعلام مرجعیت کنند، اگر زنده باشم، رسماً جلویش را می‌گیرم و اعلام رسمی هم می‌کنم؛ واقعا در حوزه چه کسی باید با این مساله برخورد کند؟! نوه مرجع بودن که دلیل شرعی برای مرجعیت نیست؛ کسی نگفته هرجا فلانی نوه مرجع شد، می‌تواند مرجع باشد... اگر کسی توان علمی او محرز نشود و وارد این عرصه شود، مجبور می‌شوم رسما اعلام کنم که ایشان حق ادعای مرجعیت ندارند؛ چون هیچ جایی توان علمی او را تایید نمی‌کند؟

مطابق با آنچه از قول رئیس جامعه مدرسین نقل شده، او یادآور شده است: «مگر می‌شود هر روز یک نفر ادعای مرجعیت کند. اگر چنین فردی تابلو هم بزند، تابلویش را پایین می‌آوریم؛ هیچ تعارفی هم نداریم، چون مرجعیت نمی‌تواند بازیچه باشد. چهار، پنج مرجع داریم که از طرق شرعی مرجع شده‌اند، کافی هستند. همه که نباید فقیه و مرجع بشوند... صیانت از مرجعیت باید رعایت شود، کمیسیون صیانت از مرجعیت مصوب جامعه مدرسین و مورد تایید پنج مرجع است که یکی از آنها مقام معظم رهبری است و حتی مراجع اخیر هم که فوت شدند، در آن زمان تایید کردند لذا پنج مرجع تایید کرده‌اند و  هفت هشت عضو هم دارد... متاسفانه گرایش به عناوین، ظواهر و القاب [در حوزه] زیاد شده است؛ بعضی ضوابط حوزوی بزرگان زیر پا گذاشته شده است.»

انتقاد تند زائری به رئیس جامعه مدرسین: همه چیز را نابود کردید!

پس از انتشار این سخنان حجت الاسلام «محمدرضا زائری» با انتشار یادداشتی تندی تحت عنوان «درباره تهدیدهای تازه آیت الله یزدی: آقایان شما که همه چیز را نابود کردید!» نوشته است: «آیت الله محمد یزدی تهدید کرده اند که در صورت اعلام مرجعیت آیت الله علوی بروجردی، به میدان خواهند آمد و بساط را به هم خواهند ریخت و تابلوی دفتر ایشان را پایین خواهند آورد! راستش اگر تا حالا تردیدی هم در شایستگی حضرت آیت الله علوی بروجردی داشتم با صحبت های آقای یزدی اطمینان کامل پیدا کردم که مرجع آینده ما حضرت آیت الله علوی بروجردی هستند و مورد اقبال قرار خواهند گرفت!»

این کارشناس مسائل دینی در ادامه آورده است: «تا کنون فکر می کردیم آقایان از جامعه بی خبرند و میزان محبوبیت و جایگاه اجتماعی خود در افکار عمومی اطلاعی ندارند، اما الآن معلوم شده که اصلا از تاریخ روحانیت و حوزه های علمیه نیز آگاه نیستند! در طول قرن ها کجا مرجع تقلید مردم با دستور و فرمایش تعیین شده؟ در طول قرن ها کجا کسی یا نهادی به مردم گفته که از چه کسی تقلید بکنند و از چه کسی تقلید نکنند؟»

زائری یادآوری کرده است: «این همه روایت توصیه به مردم داری و جلب محبت خلق مثل "جرّوا مودة الناس إلیکم و إلینا" مگر نبوده که در مسیر حفظ تماسک اجتماعی و تقویت جامعه دینداران رابطه ای عاطفی و معنوی میان مرجع تقلید و عالم دین با مردم ایجاد می کرده است؟ اگر هوش و دانش ارتباط مؤثر با مردم ندارید، اگر ذوق و ظرافت زیبا حرف زدن ندارید، اگر حوصله و طاقت زحمت کشیدن و تلاش کردن و عرق ریختن برای جلب دل های مردم را ندارید، صادقانه و صریح به ناتوانی خود اعتراف کنید و زبان به کام بگیرید! آقایان شما که همه چیز را نابود کردید! دین مردم را از آنان گرفتید و باورهای مردم را به باد دادید! شما را به خدایی که می پرستید بگذارید همین چهار نفر و نصفی که تقلید می کنند و خمس می دهند و التزام دینی دارند برای آینده اسلام باقی بمانند!»

البته پس از انتشار این سخنان و واکنش هایی که نسبت به آن صورت گرفت، مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین در این باره، گفت: متنی که در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده است، سندیّت ندارد و صرفاً محتوایی مورد تأیید است که در پایگاه اطّلاع‌رسانی جامعه مدرسین منتشر شده باشد.

جامعه مدرسین سخنان آیت الله یزدی را تکذیب کرد

حجّت‌الاسلام حمزه قربانی، مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، درباره متنی که در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، منتسب شده است، گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که تنها مرجع اخبار مربوط به آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین، پایگاه اطّلاع‌رسانی این تشکل است. سخنانی که امروز در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده است، سندیّت ندارد و تنها مرجع معتبر در این زمینه، پایگاه اطّلاع‌رسانی جامعه مدرسین است.

آیت الله «سید محمدجواد علوی طباطبایی بروجردی» مشهور به «سید جواد علوی بروجردی» را می توان جزو روحانیون نو اندیش دانست که اکنون 68 ساله است. او از مجتهدین شیعه، مدرس درس خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم و نوهٔ دختری حضرت آیت الله «سید حسین بروجردی» از مراجع بزرگ است. او تولیت بیت، موقوفات و مسؤلیت کلیه مراکز و اماکن وابسته به آیت الله بروجردی را بر عهده دارد.

آیت‌الله جواد بروجردی کیست و چگونه می‌اندیشد؟

 آیت الله «سید جواد علوی بروجردی» از آن دسته از روحانیونی است که نسبت به مسائل و موضوعات جاری کشور و جامعه واکنش نشان داده و پیرامون آنها اظهار نظر می کند. او همچنین دیدار با اقشار مختلف، از جمله جوانان و دانشجویان را جزو برنامه های خود قرار داده و اظهارات انتقادی نظیر افتخار به پیشینه ایرانی، افتخار به کوروش، نقد به تصمیم‌گیری‌های فرهنگی در حاکمیت و حوزه‌های علمیه شهرت دارد. او همچنین طرفدار استقلال حوزه علمیه و مخالف با صرف هزینه بودجه‌های دولتی در آن است.

آیت الله بروجردی از شاگردان مشهور آیات حسین وحید خراسانی، میرزا جواد تبریزی، سید محمدرضا گلپایگانی، شیخ مرتضی حائری و سید محمد روحانی است. او از سال ۱۳۷۰ با تدریس خارج اصول و از سال ۱۳۷۵ با تدریس خارج فقه شروع به تدریس در حوزه علمیه قم کرد. این روحانی شیعه در تابستان سال ۱۳۹۷ با چاپ توضیح‌المسائل رسماً اعلام مرجعیت کرده است. رسالهٔ او مشتمل بر احکام تقلید؛ احکام طهارت؛ احکام نماز؛ احکام روزه؛ احکام خمس؛ مصرف خمس؛ احکام زکات؛ احکام حج؛ احکام خرید و فروش؛ احکام شرکت؛ احکام صلح؛ احکام اجاره؛ احکام جعاله؛ احکام مزارعه؛ احکام مساقات؛ احکام وکالت؛ احکام قرض؛ احکام حواله دادن؛ احکام رهن؛ احکام ضامن شدن؛ احکام کفالت؛ احکام ودیعه (امانت)؛ احکام نکاح یا ازدواج و زناشویی؛ احکام شیر دادن؛ احکام طلاق؛ احکام غصب؛ احکام مالی که انسان آن را پیدا می‌کند؛ احکام سر بریدن و شکار کردن حیوانات؛ احکام خوردنی‌ها و آشامیدنی ها؛ احکام نذر و عهد؛ احکام قسم خوردن؛ احکام وقف؛ احکام وصیت؛ احکام ارث؛ احکام حدود؛ احکام دیه و مسائل متفرقه است.

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۸۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیت‌الله یزدی؛ از نامه تهدیدآمیز به یک مرجع تقلید تا حمله به هاشمی
 • بزرگداشت بجای غدیر با تلاش بنیاد بین‌المللی غدیر
 • آیت الله یزدی؛ از نامه تحکم آمیز به آیت الله شبیری و اظهارات جنجالی درباره «مرجعیت» تا احتمال کاندیداتوری در انتخابات 98
 • آیت‌الله یزدی؛ از نامه تهدیدآمیز به یک مرجع تقلید تا حملات تند به هاشمی رفسنجانی
 • بجنورد| تجلیل از برترین‌های رادیوی استان‌ها به روایت تصاویر
 • واکنش‌ها به سخنان آیت‌الله یزدی درباره مرجعیت و رئیس‌جمهور: با ضرب و زور جلوی مرجعیت گرفته نمی‌شود| کجا مرجع تقليد مردم با دستور و فرمايش تعيين شده؟
 • مراجع تقلید با تولیت آستان قدس رضوی در مشهد دیدار کردند
 • آیت الله یزدی تهدید کرده که در صورت اعلام مرجعیت آیت الله علوی بروجردی، تابلوی دفتر ایشان را پایین خواهد آورد/بگذارید همین چهار نفر و نصفی که تقلید می‌کنند برای آینده اسلام باقی بمانند
 • انتقادات صریح زائری از آیت‌الله یزدی: آقایان شما همه چیز را نابود کردید/از تاریخ روحانیت و حوزه‌های علمیه آگاه نیستید؟
 • واکنش محمدرضا زائری به انتقادات آیت‌الله یزدی از آیت‌الله علوی بروجردی
 • بزرگداشت روز جهانی ووشو و کونگ‌فو در شهرکرد
 • دیدار تولیت آستان قدس رضوی با مراجع عظام تقلید و علما در مشهد
 • صالحی‌امیری:اگر ورود زنان به ورزشگاهها آزاد شود،خودشان بعد از مدتی از آن استقبال نمی کنند/ باید با مراجع تقلید گفت وگو کنیم
 • پیام تسلیت رئیس مجلس شورای اسلامی درپی ارتحال آمیراحمد تقوی+متن پیام
 • مراسم گرامیداشت آیت الله محسنی در حرم مطهر امام(ره) برگزار شد
 • بزرگداشت غدیر بزرگداشت توحید و ارج نهادن به رسالت انبیاء از آدم تا حضرت خاتم صلی الله علیه و آله و سلم است
 • در جستجو چرایی تعطیلی "مدرسه طبیعت"
 • همایش بین‌المللی تقدیر از فعالان اربعین حسینی در مشهد به روایت تصاویر
 • آئین بزرگداشت شهید مدافع حرم در اهواز برگزار شد