ویدیو؛ گل‌های ماندگار تاریخ فوتبال (بخش اول)

منبع: طرفداری

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پرسپولیس؛ تیم کاپیتان های بزرگ

باشگاه پرسپولیس از جمله باشگاه‌های قدیمی، پرافتخار و پرهوادار محسوب می‌شود که همیشه در بالاترین سطح لیگ فوتبال ایران حضور داشته و تنها تیمی است که هرگز به دسته پایین‌تر سقوط نکرده تاکنون مردان بسیاری بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازو بسته اند از جمله کاپیتان های مهم تاریخ پرسپولیس میتوان از جاسمیان و بهزادی و وطنخواه که در سال‌های اولیه به تناوب کاپیتانی تیم را برعهده داشتند و عزیز اصلی، علی پروین، محمد پنجعلی، فرشاد پیوس، حسین عبدی، مجتبی محرمی، احمدرضا عابدزاده و ... نام برد که کاپیتان های سابق این تیم قبل از شروع لیگ برتر بوده‌اند. در ادامه نگاهی به کاپیتان‌های ۱۸ دوره لیگ برتر پرسپولیس می اندازیم.

افشین پیروانی

افشین پیروانی دفاع آخر و کاپیتان موفق و متعصب پرسپولیس در دهه ۷۰ بود که سابقه  پنج بار قهرمانی لیگ و یک بار هم فتح جام حذفی با پرسپولیس را دارد و از جمله پرافتخارترین بازیکنان تاریخ این باشگاه محسوب می‌شود که فوتبال خود را از تیم پایه‌های برق شیراز شروع کرده بود و با عملکرد فوق العاده اش در تیم بانک تجارت به پرسپولیس پیوست و توانست در اولین سال کاپیتانی اش در این تیم اولین قهرمانی لیگ برتر را تجربه کند. این مدافع زمان بازی در نقش یک کاپیتان در مدیریت تیم و باشگاه هم نقش بازی می‌کرد و با کاپیتانی از این تیم جدا شد، او رکورددار بیشترین کاپیتانی در تیم فوتبال پرسپولیس است. پیروانی مدتی به عنوان سرمربی و همچنین مدیر تیم فوتبال نیز فعالیت کرده است.

بهروز رهبری‌فر

بهروز رهبری‌فر با نظر علی پروین به تیم پرسپولیس پیوست و نه فصل برای این تیم بازی کرد، او که جزو بازیکنان ثابت پرسپولیس در خط دفاعی بود توانست در ۱۹۵  بازی ۱۴ گل را برای پرسپولیس به ثمر برساند. رهبری‌فر در مقطعی به دلیل اختلاف با ریاست یاشگاه مجبور به ترک پرسپولیس شد و به پاس تهران پیوست. در دومین مقطع حضور خود در پرسپولیس بعد از جدایی پیروانی به عنوان کاپیتان این تیم انتخاب شد که یکسال بیشتر طول نکشید.

کریم باقری

کریم باقری فوتبال خود را با تیم تراکتورسازی شروع کرد و اولین بار در حالی که ۱۷ سال داشت در هفته پنجم لیگ آزادگان مقابل استقلال در ورزشگاه آزادی به میدان رفت. او در سال۷۳ به تیم کشاورز پیوست، در اولین فصل حضورش در این تیم به تیم ملی دعوت شد که آغازدرخشش این بازیکن ۲۱ ساله بود که سال بعد توانست به پرسپولیس اضافه شود. باقری نیز مانند اکثر لژیونرهای ایران در دو مقطع قبل و بعد از لژیونر شدن در پرسپولیس حضور داشت که در مقطع اول حضور خود در پرسپولیس ۲۰ بازی و چهار گل را به نام خود ثبت کرد و در مقطع دوم حضورش در ۱۷۸ بازی، ۲۹ گل به ثمر رسانید. اوکه در سال ۷۵ با پرسپولیس به قهرمانی رسید جزو اولین نسل بازیکنهای ایرانی بوندس‌لیگا بود که به آلمان رفت اما در بازگشت به ایران حضور طولانی مدت در پرسپولیس داشت و با خداحافظی افشین پیروانی و بهروز رهبری‌فر از فصل ۸۴ بازوبند کاپیتانی نیز به این بازیکن باتجربه رسید و با پیراهن این تیم از فوتبال خداحافظی کرد.کریم باقری از دومین دوره لیگ برتر تا دهمین دوره در پرسپولیس حضور داشت و نقش پررنگی در قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفتم ایفا کرد.کریم ۲ بار نیز قهرمانی جام حذفی را با پرسپولیس تجربه کردو در سال  ۸۷ عنوان مرد سال فوتبال ایران انتخاب شد.

شیث رضایی

بازیکن پرحاشیه ای که  در سال ۸۳ به عضویت تیم پرسپولیس تهران درآمد. با کنار رفتن کریم باقری فقط حدود یک ماه کاپیتان بود که به دلیل مسائل حاشیه‌ای کاپیتانی را از دست داد و در نیم فصل دوم سال ۸۶–۸۷، به دستور افشین قطبی سرمربی تیم پرسپولیس از این تیم اخراج شد. این اخراج به معنای بازیکن آزاد اعلام شدن او نبود، شیث رضایی از حضور در تمرینات پرسپولیس و مسابقات منع شد. پس از دربی شصت و نهم، او به دلایل نامعلومی توسط علی دایی، سرمربی پرسپولیس کنار گذاشته شد اما به دنبال سه شکست پیاپی این تیم در لیگ برتر و دریافت ۷ گل در دو بازی، دایی بالاخره موافقت کرد که کاپیتان تیمش مجدداً در تمرینات حاضر شود. او در دو مقطع حضورش در پرسپولیس توانست در ۱۲۹ بازی، ۶ گل به نام خود ثبت کند. رضایی پس از خداحافظی زودهنگام از فوتبال، از اواخر سال ۹۴ فعالیت هنری خود را آغاز کرد.

سپهر حیدری

سپهر حیدری در حالی که کاپیتان تیم فوتبال ذوب‌آهن بود به پرسپولیس تهران پیوست و به مدت چهار سال عضو تیم بود. او در دوران حضور خود در در ۱۲۲ بازی که برای این تیم انجام داد که ۱۱  گل به ثمر رساند. و توانست همراه با سرخپوشان پایتخت به عنوان قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران دست یابد. بعد از سه سال و با خداحافظی کریم باقری بازوبند کاپیتانی این تیم به او رسید. این مدافع سرزن به ویژه به خاطر بازی درخشان و همچنین گل قهرمانی در بازی پایانی لیگ برتر هفتم در مقابل سپاهان شناخته شده‌است. او در نهایت سال ۹۱ به تیم سابق خود ذوب‌آهن بازگشت و در این تیم به دوران فوتبالی خود پایان داد.

علی کریمی

از علی کریمی می‌توان به عنوان یکی از محبوب ‌ترین شخصیت های تاریخ پرسپولیس نام برد که با لقب «جادوگر» و «مارادونای آسیا» از او یاد می‌شود. فوتبال حرفه‌ای خود را در سال ۱۳۷۵ با فتح در لیگ دسته دوم فوتبال ایران آغاز کرد و پس از ۲ سال به پرسپولیس پیوست. کریمی بی‌تردید بهترین بازیکن پرسپولیس در سالهای پایانی دهه هفتاد بود و به همراه این تیم ۲ بار قهرمان ایران شد و پس از آن به فوتبال امارات و آلمان رفت. کریمی در بازگشت به ایران در لیگ های هشتم، یازدهم و دوازدهم در پرسپولیس حضور داشت که در فصل یازدهم به عنوان کاپیتان اول پرسپولیس برگزیده شد ولی با آمدن مهدوی‌کیا بازوبند کاپیتانی را به این بازیکن سپرد. گل های تاثیرگذار این بازیکن در شهرآورد، باعث محبوبیت دو چندان او شد.

مارادونای آسیا پس از بازی ۲ فصل پیاپی بازی در پرسپولیس به تراکتورسازی تبریز پیوست و آخرین فصل دوران بازیگری خود را با قهرمانی در جام حذفی پایان داد. علی کریمی در سال ۱۳۹۳ با دستیاری کارلوس کی‌‎‌روش در تیم ملی ایران پا به عرصه مربیگری گذاشت. او همچنین در سال ۱۳۹۷ برای مدتی هدایت تیم سپیدرود را بر عهده داشت.

علی کریمی را می توان یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران دانست.

مهدی مهدوی کیا

مهدی مهدوی‌کیا از جمله‌ اسطوره‌های باشگاه پرسپولیس و مرد اخلاق ورزش ایران است. این بازیکن در سالهای ابتدایی فوتبال خود در پرسپولیس حضور داشت که با درخشش در این تیم به فوتبال اروپا رفت و بعد از حضور طولانی مدت در آلمان در بازگشت به فوتبال ایران با پیراهن پرسپولیس از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. دوره اول حضور مهدوی‌کیا در پرسپولیس، با دومین دوره حضورش قابل قیاس نبود.

این بازیکن عضو کلیدی پرسپولیس پر مهره و پر افتخار پرسپولیس در دهه ۷۰ بود که همراه این تیم ۲ بار به قهرمانی رسید و در نیم فصل دوم لیگ ۷۸-۱۳۷۷ به بوخوم آلمان رفت. او همزمان با بازگشت مصطفی دنیزلی به پرسپولیس بازگشت و کاپیتان این تیم شد اما در پرسپولیس بحران زده دهه ۹۰ نتوانست افتخارات گذشته را تکرار کند و با چشمان گریان با ناکامی در فینال جام حذفی ۹۲-۱۳۹۱ به حضور خود در میادین رسمی خاتمه داد.

محمد نوری

هافبک هجومی و گلزن‌ پرسپولیس بعد از خداحافظی مهدوی کیا و رفتن کریمی از تیم به عنوان کاپیتان پرسپولیس انتخاب شد و دو سال هم بازوبند را بر بازو بست. او با پایان لیگ چهاردهم از پرسپولیس جدا شد و با قراردادی یک‌ساله به تیم المسمیر قطر پیوست ولی فصلی ناموفقی داشت و همراه این تیم به لیگ دسته یک قطر سقوط کرد. نوری ۵ فصل در پرسپولیس حضور داشت که در ۱۳۸ بازی ۲۷ گل به نام خود ثبت کرد و همچنین توانست در شهرآورد ۷۹ ، گل اول تیمش را به ثمر رساند.

هادی نوروزی

هادی نوروزی هفت سال در باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران بازی کرد و با رفتن محمد نوری در سال آخر حضور در این تیم، توانست کاپیتان اصلی پرسپولیس شود اما نتوانست تعداد گل‌های خود را برای پرسپولیس به عدد ۲۴ برساند. درگذشت ناباورانه هادی نوروزی کاپیتان پرسپولیس در پاییز ۱۳۹۴، اتفاقی تلخ در تاریخ این باشگاه محسوب می‌شود.

باشگاه پرسپولیس پس از درگذشت وی شماره ۲۴ را بایگانی کرد وهواداران این تیم در دقیقه ۲۴ بازی های این تیم خاطره کاپیتان فقید تیم خود را زنده نگه می دارند.

  علی رضا نورمحمدی

رضا نورمحمدی بعد از فوت ناگهانی هادی نوروزی به عنوان کاپیتان اول پرسپولیس معرفی شد، اما بیشتر بازی‌ها را از روی نیمکت نظاره گر بود ومحسن بنگر کاپیتان دوم  این تیم بود. نورمحمدی در دوران حضور ۵ ساله خود در پرسپولیس ۱۲۲ بازی انجام داد که توانست ۶ گل را در کارنامه خود به ثبت رساند. این بازیکن با توجه به نیمکت نشینی  و ندادن فرصت به او توسط برانکو ، پرسپولیس را به مقصد مشهد ترک کرد و به سیاه‌جامگان پیوست و مدتی در سپیدرود رشت شاگرد علی کریمی بود.

سیدجلال حسینی

سید جلال حسینی پرافتخارترین بازیکن لیگ برتر خلیج فارس است و با سابقه هفت قهرمانی در این مسابقات، تنها بازیکن تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران است که توانسته‌است با سه تیم مختلف قهرمان شود. حسینی در ابتدای لیگ دوازدهم به پرسپولیس پیوست و پس از ۲ فصل حضور با عملکرد خوبی که از خود در پرسپولیس نشان داد به لیگ قطر رفت این مدافع با تجربه در لیگ شانزدهم و در زمان حضور برانکو ایوانکوویچ به پرسپولیس بازگشت و ۳ فصل پشت سر هم به عنوان کاپیتان، فاتح لیگ و سوپرجام شد.

پرسپولیس در لیگ های شانزدهم و هفدهم با اتکا به سید جلال حسینی عنوان بهترین خط دفاع لیگ را نیز به خود اختصاص داد و همچنین در فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ نقش به سزایی داشت. سیدجلال همچنان مرد اول پرسپولیس است و کالدرون سرمربی سرخپوشان تلاش می کند برخی صحبت های خود را نیز از طریق کاپیتان تیم به رختکن پرسپولیس منتقل کند.

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت www.tarafdari.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۸۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دیالوگ‌های ماندگار عزت الله انتظامی به مناسبت اولین سالمرگش + فیلم
 • چهره ای جهادگر که با اعمال نیکش برای همیشه در تاریخ کشور ماندگار شد + فیلم
 • امضا «میثاق‌نامه خدمت ماندگار» برای حذف مدارس خشتی و گلی سیستان‌و بلوچستان
 • نخستین جلد کتاب تاریخ مطبوعات یزد به زیور طبع آراسته شد
 • حکایت ماندگارِ اسرای عراقی در ایران
 • نگاهی به گرانقیمت ترین بازیکنان تاریخ موناکو؛ بن یدر در جایگاه سوم قرار گرفت، رودریگز همچنان در صدر لیست
 • هیچ‎کدام از سنگ‎نوشته‎های تخت جمشید یا نقش رستم، تاریخ را به ما نمی گویند/ خیلی از قسمت های تاریخ شیراز غیرواقعی و افسانه های یونانی است نه رفتار و تاریخ ایرانی
 • آزادگان با ایمان و استقامت اسوه ماندگار شدند
 • دهه امامت و ولایت از مهمترین دهه های تاریخ اسلام است
 • خوزستان| لحظه‌هایی ماندگار از شوق دیدار بازگشت آزادگان دزفول به روایت تصاویر
 • صوتی ماندگار از شهید مهدی باکری به زبان ترکی در عملیات خیبر
 • بانوان کردستانی در لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور ماندگار شدند
 • رئیس مجلس: حادثه غدیر نقطه عطف در تاریخ است
 • صوت ماندگار از شهید باکری به زبان آذری
 • معرفی برترین خودرو‌های ۱۲ سیلندر تاریخ +تصاویر
 • زیر و بم تاریخ صفر‌هایی که زندگی بشر را دگرگون کردند/ از نقاشی کمال‌الملک در بشقاب به جای انعام تا خودپرداز در قطب + تصاویر
 • آزادگان، با ایمان، مقاومت و صبرشان درس بزرگی به همه تاریخ دادند
 • صوت ماندگار به زبان آذری از شهید مهدی باکری
 • برگزاری همایش چهره‌های ماندگار موسیقی و تئاتر آبادان