به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به آیت‌الله محمد یزدی به برخی ادعاها و اتهامات مطرح شده اخیرپاسخ داد. 

متن  نامه به شرح زیر است:

بسم ا... الرحمن الرحیم

حضرت آیت ا... آقای حاج شیخ محمد یزدی

سلام علیکم

چندی است که نمایشی در کشور بر اساس سناریوهای از پیش طراحی شده، علیه اینجانب براه افتاده است.بنا نداشتم با توجه به گرفتاری های مختلف مردم و کشور ، نسبت به این حرکات ، پاسخی دهم. ولکن اکنون احساس می کنم بازی های صدا و سیما و برخی نهاد های دیگر به نقطه ای رسیده است که سکوت در مقابل آن جایز نیست و البته در موقع مناسب به تفصیل در مورد ابعاد آن صحبت خواهم کرد. متاسفانه اخیراً جنابعالی مطالبی مطرح کرده‌اید که علاوه بر خلاف واقع بودن و موهن بودن، ریشه در همان امور دارد. قبلاً هم مکرر در جلسات شورای نگهبان یا مجالس دیگر، مطالبی از این دست بیان کرده اید که بنا به مصالحی در مقابل آن سکوت کرده ام. اما اکنون می بینم این سکوت ها نه فقط اسباب تنبه حضرتعالی نشده، بلکه پیش تر هم رفته اید و مطالب خلاف واقع و توهین ها ی دیگری هم بر آن افزوده‌اید.

مطالبی از جلسه روز یکشنبه شما با مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه ، پخش شده است که در وهله اول باور نمی کردم شما چنین سخنانی گفته باشید و لذا از طرق مختلف پی گیری کردم تا صحت  انتساب مطالب برایم محرز گردد. همه بر اصل صدور این مطالب از جنابعالی تاکید کردند، منتها امر غریب‌تر آنکه گفتند مطالب موهن بسیار دیگری هم بوده که بعد از چند بار ویرایش ، حاصلش همان شده که منتشر  شده است. جناب آقای یزدی ، چرا به این وضعیت افتاده اید ؟ در یک پاراگراف که از شما نقل کرده اند ، خوبست که چند تا خلاف واقع گفته باشید و چند تا توهین؟ !

گفته‌اید: "فلانی می‌گوید اگر این کار را نکنید نجف می‌روم ! خوب بروید. آیا با رفتن شما قم به هم می خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی موّثر نبود ، چه رسد که نجف بروید. رئیس دفتری که 10 سال ، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می شود، بعد اعتراض می کنید که چرا گرفتید ؟! به اسم مدرسه علمیه ، کاخ ساختید! آیا ارث پدرت بود، از کجا آوردی ساختی ؟"

اولاً بنده هیچگاه نگفته ام که اگر فلانی را دستگیر کنید نجف می‌روم . این دروغی است که عده ای شایع کرده اند و دفتر بنده هم رسماً آنرا تکذیب کرده است ، حال شما چه انگیزه ای دارید که این دروغ را تکرار می کنید؟

بنده هیچ گاه از هیچ فرد متخلف یا فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد. اگر معاون اجرایی حوزه ریاست مرتکب جرم یا فسادی شده ، تعقیب و رسیدگی عادلانه به جرم او، طبق قاعده و وظیفه دستگاه قضایی است و مسلم است که بنده هم قائل به استثناء در این جهت نیستم.

ثانیاً به نحو توهین آمیزی گفته اید: " شما در قم بودنتان هم خیلی موثر نبود چه رسد که نجف بروید".

جناب یزدی، بنده طلبه ای بیش نیستم و هیچگاه ادعا نکرده‌ام که وجودم چه در قم و چه در هر جای دیگری،" خیلی موثر "است. گرچه شخصیت‌هایی همچون مقام معظم رهبری و برخی مراجع بزرگوار، بارها و بارها در مورد این فقیر کلماتی بکار برده‌اند که از نقل آنها استحیا می‌کنم‌، چون خود را لایق آنها نمی‌دانم‌. تاثیر بنده همین است که هست: سالیانی برای عده‌ای در حوزه و دانشگاه تدریس کرده‌ام‌، آثاری را هم پدید آورده‌ام. میزان تاثیر آن هم در حد خود، یک امر واقعی است، نه با خواست بنده بیشتر می شود و نه با توهین و تحقیر شما کمتر. اما شما در عرصه تحقیق و پژوهش های علمی چه کرده اید؟

آیا جز با صدای بلند و داد و قال، به مسئولین و بزرگان توهین کردن و افترا زدن و تحقیر کردن، کار دیگری هم کرده اید‌؟ شما با آیت ا... شبیری حفظه الله  چه کرده‌اید‌: با مرجعی که آیتی است در علم و تقوی و اخلاق و متانت و مروت و انصاف و بزرگواری. آخر چرا به خودتان اجازه می دهید به همه توهین کنید. هیچ بررسی کرده اید که علماء و فضلاء در قم، به آثار شما و به گفته‌های شما چگونه نگاه می‌کنند؟ ! چقدر آنها را جدی می‌گیرند؟ کافی است کسی نیم نگاهی به مکتوبات شما ذیل "کتاب القضاء" مرحوم سید صاحب عروه ، بیندازد تا میزان اثر شما در حوزه معلوم شودو معلوم شود حد تحصیلات جنابعالی و استفراغ وسعتان درباب استنباط احکام.

متاسفانه ظاهراً حتی توجه نکرده‌اید که "کتاب القضاء" سید (برخلاف جلد اول عروه) کتاب استدلالی است‌، چقدر آنرا تخریب کرده‌اید . ایکاش شما صرفاً آنرا ترجمه می کردید که اقلاً خواننده بداند با سخنان چه کسی روبروست.

از کسی که در جلسه شما حضور داشته نقل شده است که جنابعالی برخوردتان در شورای نگهبان با بنده را هم مطرح کرده، گفته اید آنجا هم حق با شما بوده است و شما را مجبور کرده‌اند که از من عذرخواهی کنید! من بنا نداشتم راجع به وضعیت شما در شورای نگهبان چیزی در علن بگویم، اما سخنان شما مرا ملزم می‌کند‌. آقای یزدی بخدا سوگند در همین مورد هم خلاف می‌گویید. در شورای نگهبان، سخنان غیر دقیق، غیر مستدل و حتی نامربوط شما برای اعضاء روشن است. اگر سکوت می‌کنند و چیزی نمی گویند ، حرمت پیرمردی شما را پاس می‌دارند.

شما در آن جلسه کذایی شورا ، بدون اینکه بدانید مساله چیست ، به خیال آنکه هنوز بحث در مساله قبلی است که راجع به آن رای گیری شده و به تصور اینکه بنده بعد از رای گیری مجدداً بر حرف خودم اصرار می‌کنم، مثل همیشه شروع کردید به داد و قال کردن و توهین کردن و همه هاج و واج مانده بودند که شما چه می‌گویید. آیت ا... مدرسی و آقای دکتر کدخدایی به شما تذکر دادند که آقا آن مساله گذشته است و فعلاً بحث بر سر چیز دیگری است. این را هم ظاهراً متوجه نشدید و به توهین کردن‌های خودتان ادامه دادید و خطاب به آقای جنتی گفتید که رئیس باید جلسه را اداره کند و آیین نامه جلسات رعایت شود.

جناب یزدی، بنده که طبق نوبت و درمساله جدید بحث می‌کردم . شما در چه عوالمی بودید؟!

البته اینگونه مشکلات از ناحیه جنابعالی در شورای نگهبان کم نیست‌. ما از شما فهم کلمات محقق نائینی و محقق عراقی و محقق اصفهانی را نمی خواهیم که انتظارش بی مورد است! اما دقت در همین عبارت های فارسی قوانین مصوب مجلس و دقت در بررسی خلاف قانون و یا خلاف شرع بودن آنها انتظار به حقی است که متاسفانه گاه این هم مفقود است. چه کنیم، أشکو بثّی و حزنی الی الله.

ثالثاً گفته‌اید "رئیس دفتری که 10 سال ، جای مهمی را اداره کرده و دستگیر می شود ، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید".

در همین یک جمله دو خلاف واقع گفته اید: اولاً شخصی که دستگیر شده رئیس دفتر اینجانب نبوده، رئیس دفتر بنده، آقای خلفی بود که در سلامت نفس و تقوا و فضل، در میان خاص و عام در قوه قضاییه مشهور بوده و هست. آن آقا که اشاره کرده‌اید مسئول یکی از ده ها زیرمجموعه حوزه ریاست، بعنوان معاونت اجرایی حوزه ریاست بود. وی در واقع یکی از معاونت‌های آقای خلفی بود و نه رئیس دفتر بنده.

ثانیاً اینجانب هیچگاه اعتراض نکرده‌ام که چرا گرفته اید، دستگاه قضایی خود باید بگوید. سخن بر سر فضا سازی های رسانه‌ای است . همه این فضا سازی ها نشان از آن دارد که یک پروژه بزرگتری در پس این القائات نهفته است و آن تخریب اینجانب و شاید هم تخریب های دیگر. مساله همین است. و الا بنده سینه ام خزانه الاسرار اتهامات مجموعه‌ای از معاونان، قائم مقامان و آقازاده‌های مسئولان و شخصیت هاست و ظاهراً امروز هم هزینه ایستادگی در رسیدگی به آنها را می‌پردازم. اما نکته این است که آیا کسانی که امروز برای شفافیت و مبارزه با فساد سینه چاک می‌کنند و ماه ها برای دستگیری فردی که نه معاون بنده بوده و نه رئیس دفتر بنده، بلکه مدیر یکی از اجزاء حوزه ریاست تحت اشراف شخصیتی سالم، فاضل و شریف چون آقای خلفی بوده، فضا سازی کرده‌اند، آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و ... کرده‌اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده اند؟!وا اسفا از این ظلم و بی عدالتی و بی مروتی.

برای اینکه بنده را تخریب کنند، اول در فضای مجازی تا توانستند شأن آن متهم را بالا بردند: نه فقط در رسانه‌های ضد انقلاب، بلکه در همین رسانه های رسمی داخلی از صدا و سیما گرفته تا خبرگزاری‌های رسمی‌. خبرگزاری مهر در این رابطه نوشته بود: "یک مقام ارشد قضایی بازداشت شد". آخر چرا این دروغ های شاخدار را می پراکنید ؟ اصلاً این آقا مقام قضایی بود تا ارشد باشد؟! در همین رسانه ملی‌، برخی خبرنگاران در این باره طوری سخن گفتند که گویی نقش بی بدیلی در مدیریت دستگاه قضایی داشته است. 

و همه اینها دروغی بود فوق دروغ. مدیریت دستگاه قضایی در دست مسئولان عالی قضایی بود: یکی نیست از این خبر گزاری ها و صدا و سیما بپرسد این آقا در تصمیمات کدام مسئول قضایی موثر بوده است؟

آقای محسنی، آقای خلفی، آقای منتظری، آقای کریمی، آقای ذوالقدر‌، آقای امینی‌، آقای تویسرکانی و .... اصلاً این مقامات دستگاه قضایی به وی اعتنایی می کردند ؟ مدیریت کلی اینجانب بر دستگاه قضایی از ناحیه همین مدیران ارشد و روسای دادگستری ها بوده است. بگویید در کدام مورد بنده توصیه خاصی نسبت به این فرد کرده‌ام‌. پس پرده همه این قضایا جز همان پروژه برخی نهاد ها با کمک برخی دیگر نیست که انشاء ا... شرح مفصل آن را در مقام دیگری بیان خواهم کرد.

رابعاً گفته اید " به اسم مدرسه علمیه ، کاخ ساختند ! آیا ارث پدرت بود ، از کجا آوردی ساختی"

واقعاً اینگونه ادبیات تا بحال در حوزه های علمیه در این سطوح سابقه داشته است؟

بنده در همین ساختمان جامعه مدرسین برای نمایندگان طلاب و فضلاء به طور مبسوط مسأله ساختمان مدرسه علمیه ولی عصر را توضیح داده ام و شما حتماً اجمال آن را شنیده اید . یکبار هم که در منزل خودتان حضوری توضیح داده بودم، ولی گویی بنای شما بر این است که بر مطالب خلاف واقع تان اصرار بورزید و با  اینکه برای شما مساله را توضیح داده ام و حجت را تمام کرده ام ، باز همان خلاف واقع ها را تکرار می کنید. خلاصه آنچه را گفته ام ، برای آگاهی عموم عرض می‌کنم:

1- استناد دادن ساختمان مدرسه به این جانب خلاف واقع است. مدرسه علمیه ولی عصر وقف است. واقف آن هم مرحوم والد ما، آیت‌ا... العظمی میرزا هاشم آملی قد سره بود (که انشاء ا... نمی‌فرمایید مگر ارث پدرش بود!) متولی این وقف هم امروز، بنده نیستم. فقط به‌جهت اینکه امور مدرسه زمین نماند، وکالتی به بنده داده اند. زمانی که مدیر مدرسه وضعیت نابسامان ساختمان قبلی مدرسه را مطرح کردند، بنده به جهت اشتغال در قوه قضاییه به ایشان گفتم که اینجانب در ساخت مدرسه هیچ دخالتی نمی کنم و این از باب مصالح مختلفی بود که بنای بر رعایت آنها داشتم از جمله همین حرف و حدیث ها که جنابعالی گاه و بی گاه بیان ‌می کنید . ایشان بعد از مدتی گفت یکی از آشنایان ما که مساجد و ساختمان های مشابهی ساخته است، حاضر است ساختمان مدرسه را بعهده بگیرد و بانیانی هم برای اینکار بیابد . بنده هم گفتم به شرط آنکه هیچ ارتباطی به اینجانب پیدا نکند، مانعی ندارد.

حالا جناب آقای یزدی بفرمایید استناد ساخت این مدرسه به بنده چیست ؟ می =فرمایید " از کجا آوردی ساختی " آقای عزیز اول استناد ساخت مدرسه به بنده را ثابت کن، بعد بپرس از کجا آوردی.

ثانیاً مساجد و مدارس علمیه همیشه بانیانی دارد که مساعدت می کنند، چه اتفاق خاصی در این مورد افتاده است که آنهمه مدارس علمیه از پاسخگویی به این سوال مستثنی هستند و این مدرسه باید پاسخگو باشد.

2- با لحنی بی ادبانه گفته‌اید " آیا ارث پدرت بود"، می‌گویم نخیر ارث پدرم نبود‌! مگر اینهمه مدارس دیگر در قم و سطح کشور ساخته می‌شود ارث پدرشان است؟ مگر همین ساختمان هایی که حضرتعالی از آنها استفاده می‌کنید‌، از ارث پدرتان ساخته شده است ؟ آخر این چه فهمی است و چه استدلالی؟!

3- گفته‌اید "به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساخته‌اند". آخر چرا خلاف می‌گویید: شما یکبار هم که داخل آن‌را ملاحظه نکرده‌اید، چرا نشر اکاذیب می‌کنید. اگر مقصودتان ظاهر آن است، همین ساختمان‌هایی که شما از آن استفاده می‌کردید هم همینطور بود‌: ساختمان مرکز تحقیقات دبیرخانه خبرگان که با لطایف الحیل از دست مسئولین آن وقت درآوردید و به عنوان نائب رئیس مجلس خبرگان محل کار خود قرار دادید، در همین قد و قواره و وزن بود، نفرمودید کاخ ساخته اند، بلکه با اشتیاق تمام به آن ساختمان نقل مکان فرمود. 

4- مدتی در قم غائله برپا کرده بودند خصوصاً برخی از نمایندگان قم که این ساختمان برخلاف قوانین و ضوابط و با دخالت رئیس قوه ساخته شده است، که البته همه اش کذب بود. اینجانب کمترین توصیه ای برای نحوه ساخت آن نداشتم، و بعد از تحقیق کاملی که شرحش را در همان جلسه پیش گفته‌، ارائه کرده‌ام، روشن شد ساختمان مدرسه بر اساس قوانین و ضوابط جاری ساخته شده و هیچ تخلفی صورت نگرفته.

شهردار سابق هم به تفصیل این نکته را تبیین کرده است و اینکه پروانه ساختمان و مجوزهای صادره بر اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری بوده است.

نکته آخری که بدان اشاره می کنم اینکه جنابعالی در سخنانی در هفته پیشتر هم باز به رئیس سابق قوه قضاییه و نحوه کارش پرداخته بودید ، گویی روزتان به شب نمی رسد اگر تعریضی ، توهینی و افترایی نداشته باشید.

گفته بودید با آمدن آقای رئیسی قوه قضائیه بحمد الله از رکود خارج شد و دیگر مردم امیدوارند که پرونده‌ها پنج سال طول نکشد. اینکه رئیس جدید قوه قضاییه بتواند گامی برای ارتقاء دستگاه قضایی بردارد، خواست همه ما است.

قوه قضاییه ملک شخصی کسی نیست. رکن نظام است و همه باید به ایشان کمک کنند تا بتواند پیشرفتی برای دستگاه قضایی به ارمغان بیاورد. این روشن است. اما تعریض شما به اینکه قوه قضاییه در رکود بود ، کذب است. دستگاهی که در سال 97 قریب هفده میلیون پرونده رسیدگی کرده ، در رکود بوده؟

طبق آمار مرکز آمار و فناوری اطلاعات، در طول سالهای متمادی حضور بنده در دستگاه قضایی، هرسال میزان خروجی پرونده ها یا بیش از ورودی بوده و یا چیزی در حدود آن. با این حساب دستگاه قضایی در رکود بوده است؟ آقای یزدی شما و انصافتان :از خلاف گفتن هاتان برگردید.

در طول این ده سال قریب شش هزار قاضی جذب دستگاه قضایی شده و در نتیجه عدد قضات به بیش از یازده هزار نفر رسیده ، در حالی که کل آنها قبلاً قریب هفت هزار نفر بودند. این رکود است!

در طول این ده سال تشکیلات دستگاه قضایی تحولات بسیاری پیدا کرده، از جمله تاسیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات که موجب تحولات قابل توجهی شده است، همینطور تحولات اساسی در سازمان ثبت که رئیس سابق آن آقای تویسرکانی با شجاعت به پیش برده بود. همینطور در معاونت منابع انسانی و معاونت راهبردی و دیوانعالی کشور. تحولات اساسی در ساختار نظارتی قوه قضاییه و تحولات بسیار دیگر که اینجا مجال ذکرش نیست.

به اعتراف رئیس دادگستری وقت تهران که اکنون سخنگوی قوه است، در طول این ده سال، بیش از صد سال عدلیه، امکانات برای دادگاه ها و دادسراها فراهم گردیده است. اینهم رکود است؟!

جناب آقای یزدی، با شعار دستگاه قضایی از رکود خارج نمی‌شود و با تبلیغات سوء، تحولات چشمگیر سابق، رکود محسوب نمی‌شود. باید دید شاخص ها چگونه تغییر کرده‌اند. حضرتعالی چه تحقیق مستقلی انجام داده اید که محرز شده است در ظرف همین چهار پنج ماه اکنون نرخ رشد تعداد پرونده های رسیدگی شده ، بیشتر شده و یا نرخ رشد تعداد قاضی جذب شده ، بیشتر شده و ... 

همین دادگاه‌های مفاسد اقتصادی که برگزاری آنها موجب خوشحالی مردم و تقدیر آنها شده است، کارهای اصلی اش که همان تحقیقات و رسیدگی های دادسرایی آنها است، عمدتاً در زمان این حقیر انجام شده است.

پس برگردید از آن قضاوتهای ناصواب و ناعادلانه تان.

جناب آقای یزدی مشکل اصلی جنابعالی این است که فکر می کنید قیم حوزه های علمیه هستید و می خواهید به همه امر و نهی کنید. متاسفانه شما خودتان را در جایگاهی می‌بینید که نه تنها مرجع تعیین کنید، بلکه به مراجع بزرگواری که شاید شاگرد آنها هم محسوب نمی‌شوید، امر و نهی کنید و این با رویه‌های حسنه‌ای که در حوزه علمیه برقرار بود‌، هیچ تناسبی ندارد. فاعتبرو یا اولی الابصار. والحمدلله رب العالمین.

آملی لاریجانی
26/5/98

انتهای پیام/

منبع: تقریب

مطالب پیشنهادی:

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

پسر هوادار استقلال دست به خودکشی زد+عکس

مستر المپیا 2019؛ تاریخ سازی بزرگ هادی چوپان با کسب عنوان قهرمان مردم و مدال برنز

منبع این خبر، وبسایت www.taghribnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۱۹۰۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

ماجرای دیدار مازنی و حداد عادل

به گزارش صدای ایران از ایلنا، احمد مازنی در پاسخ به این سوال که آیا جلسات گفت‌و‌گوی ملی همچنان برگزار می‌شود و آخرین جلسه شما چه زمانی تشکیل شد؟، گفت: ما دو هفته گذشته نهمین جلسه شورای گفت‌و‌گوی ملی را در دفتر آقای عارف برگزار کردیم که در این جلسه علاوه بر سایر مباحث مطرح شده، از اعضای نسبتا منظم این شورا نام برده شد که می‌توان به محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، سیدمحمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری، سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران، عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی و احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نام برد. آقای مجید انصاری نیز گاهی در این جلسات شرکت می‌کند و علی آقامحمدی هم قرار شده به این جمع اضافه شوند.

این عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ به این سوال که شما گفت‌و‌گوهایتان را از کجا آغاز کردید و امروز به کجا رسیده‌اید؟، گفت: جلسات شورای گفت‌و‌گوی ملی به طور منظم برگزار می‌شود. این شورا به مرور زمان روی اولویت‌های کشور و مسائل موجود در مملکت بحث می‌کند. کارکردی که شورای گفت‌و‌گوی ملی دارد این است که فرهنگ گفت‌و‌گو را در فضای سیاسی و اجتماعی کشور بر فرهنگ خشونت و قهر غلبه دهد. ما نیز تا آنجا که می‌توانیم در موارد اشتراکی همکاری می‌کنیم تا این خواسته به نتیجه برسد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوعات اختلافی که بین شخصیت‌های دوجناح سیاسی در این شورا وجود دارد، عنوان کرد: در موارد اختلافی گفت‌و‌گو می‌کنیم تا اختلافات‌مان به حداقل برسد و تاکید کرده‌ایم آنجایی که اختلاف داریم، قانون ملاک عمل‌مان باشد. همچنین تاکید کرده‌ایم که انتخابات فصل‌الخطاب ما باشد، چراکه مشارکت فعال مردم در انتخابات پیش رو می‌تواند یک پیام روشن برای دشمنان کشورمان که با ایران و اسلام و جناح‌های سیاسی داخل کشور مخالفند و از طریق تحریم‌ها با ما دشمنی می‌کنند، داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که جهت افزایش مشارکت مردم در انتخابات چه پیشنهادات و اقداماتی از سوی این شورا صورت پذیرفته است؟، گفت: در این زمینه «میثاق‌نامه انتخاباتی گفت‌وگوی ملی» در حال تهیه است که روش انتشار و اشاعه آن هم در همین شورا مورد بحث قرار می‌گیرد. همزمان درون مجلس هم مجمع گفت‌و‌گوی ملی را تشکیل داده‌ایم که از یک جمع ۲۵ نفره از طیف‌های مختلف تشکیل شده است و تاکنون شش جلسه از این مجمع نیز برگزار شده و زمان‌های ثابتی دارد که در روز و ساعت مشخص از ایامی که مجلس نشست دارد، برگزار می‌شود.

رئیس شاخه ایثارگران حزب اعتماد ملی در پاسخ به این سوال که اشخاصی که در مجمع گفت‌و‌گوی ملی مجلس شرکت می‌کنند چه کسانی هستند؟، گفت: خانم سهیلا جلودار زاده و آقایان محمدرضا عارف، علی مطهری، الیاس حضرتی، کاظم جلالی، بهروز نعمتی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، غلامرضا تاجگردون، محمدعلی وکیلی، میرحمایت میرزاده، محمدحسین فرهنگی، جهانبخش محبی‌نیا، جلیل رحیمی جهان آبادی که از نمایندگان اهل سنت ما هستند از جمله نمایندگانی هستند که در این مجمع شرکت می‌کنند. آقای علی لاریجانی هم در اولین جلسه این مجمع شرکت کرد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: آقای لاریجانی با همفکری آقای عارف قبل از اینکه جلسه مجمع گفت‌و‌گوی ملی در مجلس تشکیل شود، روی ترکیب این مجمع توافق کردند و آقای جلالی از طرف آقای لاریجانی و بنده از طرف آقای عارف ماموریت داشتیم که اسامی اعضا را تهیه کنیم و نهایتا با یک جمع ۹ نفره به یک لیست برسیم. آقای لاریجانی در اولین نشست این مجمع شرکت کرد و حمایت و همراهی خود را اعلام کرد اما در جلسات بعد به دلیل مشغله زیاد ایشان، منتظر وقت او نماندیم و جلسات را پیش بردیم اما انتظار ما این است که آقای لاریجانی به لحاظ اهمیت مساله که به کل نظام و کشور مربوط می‌شود، وقت بیشتری بگذارند که امیدواریم از این پس چنین شود.

این عضو فراکسیون امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: مباحثی که در مجمع گفت‌و‌گوی ملی مجلس به آن پرداخته می‌شود، تقریبا همان مباحثی است که در شورای گفت‌و‌گوی ملی خارج از مجلس مطرح می‌شود، مباحث مطرح شده در مجمع و شورا در هر دو جلسه مطرح و مجددا مرور می‌شود اما اقتضاء جلسات مجمع گفت‌وگوی ملی نسبت به شورای گفت‌و‌گوی ملی این است که در مجمع روی اهمیت جایگاه قوه مقننه کار بیشتری صورت می‌دهد و ما این مورد را در دستور کار قرار داده‌ایم و در این زمینه تا آن حدی که قانون اساسی مشخص کرده بحث‌های مختلفی صورت گرفته است. بخشی از تخریبی که از نواحی مختلف متوجه مجلس می‌شود، ممکن است ناشی از عوامل درون مجلس، ناشی از جهل عوامل خارج از مجلس، ناشی از اختلافات سیاسی جناح‌ها و نقش دشمنان خارجی باشد.

این عضو گروه دوستی اسپانیا و سوئیس تاکید کرد: در این خصوص همچنین نقش صدا و سیما هم مطرح شده و ما چندبار آقای علی‌عسکری را به این جلسه دعوت کردیم که ایشان رد نکردند اما زمان‌های ما با زمان‌های ایشان تطبیق نداشته است و من اینجا تاکید می‌کنم این حضور هرچه زودتر اتفاق بیافتد حتما رابطه مجلس و صدا و سیما بهتر می‌شود. سازمان صدا و سیما در مسیر ارتقاء جایگاه مجلس شورای اسلامی که رکن مهم قانون اساسی ما و مهمترین رکن حفظ دموکراسی در کشور است، می‌تواند نقش بهتر و بیشتری داشته باشد که این نقش الان کمرنگ است و گاهی هم در جهت خلاف آن توقع و انتظاری است که وجود دارد. با حضور ایشان شاید او نیز انتظاراتی از مجلس داشته باشد که می‌تواند به تامین نظرات ایشان کمک کند.

مازنی ادامه داد: فارغ از مسائلی که جهت حفظ جایگاه قوه قانون‌گذاری کشور در این جلسات مطرح شده، دغدغه‌های معیشتی مردم، مسائل فرهنگی و مسائل بین‌الملل هم بررسی شده و آخرین خبرها هم مرور می‌شود؛ اما مهمترین اتفاقی که در مجلس دهم دراین زمینه افتاده این است که مجلس دهم منادی گفت‌و‌گوی ملی است یعنی فریاد خشونت و دعوا و قهر و تحصن و فاصله گرفتن از نظام از این مجلس بلند نیست، ندایی که از مجلس دهم بلند است و احیانا اگر صداهای ضعیفی هم بر خلاف آن وجود داشته باشد در خود گم و پنهان می‌کند، ندای گفت‌و‌گوی ملی است.

وی با بیان اینکه بنده در طول این مدتی که این طرح مطرح شده با بیش از ۵۰ نفر از شخصیت‌های تاثیرگذار در این رابطه گفت‌و‌گو کرده‌ام، گفت: آخرین شخصیتی که با او دیدار داشتم، آقای سرحدی‌زاده بود که از مفاخر ما هستند، ایشان در تاج‌گذاری شاه زندانی شدند و در تاج‌برداری شاه از زندان آزاد شدند و در صدر انقلاب نیز تا سال‌ها مسئولیت‌های بالایی از مجلس تا وزارت داشتند. این همت مجلس و عزم نمایندگان برای ایشان مهم بود و خوشحال بود از اینکه نمایندگان مجلس، سیاستمداران کشور و جریان‌های سیاسی مخالف کنار هم می‌نشینند و به جای اینکه از دور به گفت‌و‌گو بپردازند، رو در روی هم با یکدیگر حرف می‌زنند.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: غلامعلی حدادعادل هم اولین شخصی بود که به منزلش رفتم و حدود دو ساعت با او گفت‌و‌گو کردم، همچنین پیش از این با سیدمحمد خاتمی، نجفقلی حبیبی، بهزاد نبوی، علی شکوری راد، غلامحسین کرباسچی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، احمد توکلی و محمدرضا باهنر نیز درباره گفت‌وگوی ملی صحبت‌ کرده‌ام. چند روز قبل هم با آقای مصباحی‌مقدم تلفنی صحبت کردم و قرار شد دیداری حضوری داشته باشیم چون ایشان پیشنهاد گفت‌و‌گوی ملی بین جامعه روحانیت و مجمع روحانیون را مطرح کرده بودند که خوب است شما رسانه‌ها با اعضای این دو مجمع هم در این رابطه مصاحبه داشته باشید. اگر نیروهای معتدل جناح‌های سیاسی مختلف کشور به یکدیگر نزدیک شوند، می‌توانند میدان را از عناصر افراطی همه جریان‌ها بگیرند و کمک کنند تا کشور بر مدار توسعه و رشد و ارتقای فرهنگی، سیاسی و اقتصادی پیش برود.

این عضو فراکسیون وحدت و تقریب مذاهب در پاسخ به این سوال که نظر آقای خاتمی درباره این گفت‌و‌گوها چیست؟ گفت: آقای خاتمی منادی گفت‌و‌گوی تمدن‌ها است و یک شخصیت گفت‌و‌گو محور است و نمی‌تواند مخالف گفت‌و‌گو باشد و ایشان هم جزو شخصیت‌هایی است که همواره مشوق ما در این مسیر بوده است. البته ما اصرار نداریم که شخصیت‌های بزرگ کشور را درگیر این کنیم که آیا با گفت‌و‌گوی ملی موافق هستند یا مخالف؟، هرچند که کسی مخالف گفت‌و‌گوی ملی نیست ولی ما باید این مسیر را به نحوی طی کنیم که نظر بزرگان را جهت ایجاد آرامش در کشور تامین کنیم.

این روحانی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا شما به عنوان نماینده جریان اصلاحات در این جلسات حضور پیدا می‌کنید یا اینکه این‌ها گفت‌و‌گوهایی شخصی است؟، گفت: ما در این جلسات به خصوص جلسات شورای گفت‌و‌گوی ملی که خارج از مجلس برگزار می‌شود با هویت شخصی حضور داریم. آقای عارف، بنده و مابقی دوستان اصلا از طرف یک حزب یا جناح نشستی نداشتیم و اینگونه نبوده که احزاب و شخصیت‌های احزاب به ما نمایندگی دهند، درنتیجه هویت ما در این جلسات شخصی است. در مجمع گفت‌و‌گوی ملی که در مجلس تشکیل می‌شود تنها فراکسیون امید است که به صورت تشکیلاتی این طرح را اعلام کرد و همراهی‌ها و حمایت‌های آقای عارف نقش بی‌بدیلی در استمرار و ادامه این حرکت دارد.

رئیس شاخه ایثارگران حزب اعتماد ملی در پاسخ به این سوال که آیا احزاب و شخصیت‌های تندرو در هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا مثلا جبهه پایداری هم از پیشنهادات و نتایج این جلسات گفت‌وگوی ملی تبعیت می‌کنند؟، گفت: بنده معتقدم ما وقتی می‌گوییم افراطی منظور این نیست که یک جناح یا یک حزب افراطی است. ما در جبهه پایداری هم افرادی داریم که ممکن است افراطی و یا معتدل و منطقی باشند، در احزاب اصلاح‌طلب هم چنین است. اما نکته اینجاست که ما نباید باب گفت‌و‌گو را به روی هیچ‌کس ببندیم. ما مخصوصا در این مرحله، هر ایرانی با هر هویتی را که سه مبنای قانون اساسی، اندیشه امام و سیاست‌های ابلاغی رهبری را قبول دارد به گفت‌و‌گو دعوت می‌کنیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: گفت‌و‌گو هم مثل مذاکره نیست که به دنبال برد-برد یا برد-باخت باشیم، بلکه گفت‌و‌گو برای کشف حقیقت است. در گفت‌و‌گو «پذیرش» می‌تواند بین همه طرف‌های گفت‌و‌گو صورت بگیرد و گفت‌و‌گو برای محکوم کردن یکدیگر نیست، در گفت‌و‌گوی ملی به دنبال ابلاغ چیزی به کسی نیستیم بلکه دنبال اقناع هستیم ولی از طرفی اگر فرض کنیم در آینده بتوانیم برای انتخابات میثاق‌نامه‌ای را ارائه دهیم که همه جناح‌ها یک اصول را رعایت کنند آن‌هایی که حرف‌شنوی و اعتقاد و باور دارند ما نیز از همان‌ها انتظار داریم و کسانی که این ویژگی‌ها را ندارند از آن‌ها انتظاری نداریم و ممکن است اساسا اعتقادی به این مساله نداشته باشند.

مازنی تاکید کرد: هرچقدر ما افکار عمومی را به فضای گفت‌و‌گومحور در کشور نزدیک کنیم، مردم انتخاب‌هایشان دقیق‌تر می‌شود. صدای لمپن‌ها معمولا بلندتر است اما اگر در کشور گفت‌و‌گوی منطقی شکل بگیرد می‌توان صدای لمپن‌ها پایین آورد و آن صداها دیگر تاثیری نمی‌گذارد هرچند که در ملت ایران تا به حال تاثیری نگذاشته است. اگر هم در مقطعی تاثیر داشته خیلی زود جبران کردند مثل انتخاب بنی‌صدر که در مجلس شورای اسلامی بلافاصله اعضای حزب جمهوری اسلامی را انتخاب کردند. بالاخره ملت ایران ملتی بافرهنگ است که سره را از ناسره تشخیص می‌دهد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا مجمع گفت‌و‌گوی ملی که در مجلس تشکیل شده جریانی و فراکسیونی است یا اینکه با هویت شخصی حضور دارید؟، گفت: ما جمع را به صورت فراکسیونی انتخاب نکردیم و اینگونه نبوده که فراکسیون‌ها تشکیل جلسه دهند و اعضای مورد نظر یا نمایندگان خود را به جلسات این مجمع بفرستند، جز فراکسیون امید که تشکیلاتی عمل کرده است. ما افراد را بر مبنای علاقه‌مندی خودشان به گفت‌و‌گو انتخاب کردیم. مثلا آقای فرهنگی نماینده تبریز که از دوستان اصولگرای ماست اولین شخصی بود که بعد از نطق بنده نزد من آمد و شروع به صحبت کرد و به من گفت مباحث اختلافی ما نباید روی مباحث اشتراکی‌مان اثر بگذارد. چنین افرادی باید به این جلسات بیایند و تاثیرگذاری داشته باشند.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمی‌کنید اگر اشخاص تنها بین خودشان و تنها با هویت شخصی و فارغ از نمایندگی داشتن از احزاب و جریانات سیاسی در این جلسات شرکت کنند و به گفت‌و‌گو و حتی نتیجه‌گیری برسند تاثیری نخواهد داشت؟ و آیا اینطور نیست که اگر نتایج این گفت‌و‌گوها به همه اشخاص و احزاب نشر پیدا کند و توسط این‌ها عملیاتی شود موثرتر باشد؟، گفت: ما باتوجه به اینکه سابقه تاریخی‌مان سابقه تک‌گویی است تا یخ‌مان باز شود و بپذیریم که به جای تک‌گویی و سخنرانی، گفت‌و‌گو کنیم، زمان می‌برد و ما در این جهت در حال پیشروی هستیم و مقاومت خوبی داریم.

مازنی گفت: تا آنجایی که من شاهدم اشخاصی که در این مجموعه هستند در رسانه‌ها مواضع تند نمی‌گیرند. حتی می‌بینیم درباره موضوعات مختلف بدون اینکه از قبل با یکدیگر هماهنگ کرده باشند، نظرات نزدیکی به هم دارند و این حاکی از آن است که وقتی در جلسات می‌نشینند همدلی، انسجام، دورشدن از تضادها و اختلافات مخرب را مورد توجه قرار می‌دهند و بعد که خبرنگار از آن‌ها سوالی می‌کند حواسشان جمع است که به گونه‌ای راجع به رقیب‌شان حرف بزنند که حرمت او حفظ شود و این جلسات تاثیرگذاری اینچنینی داشته است ولی ما به این قانع نیستیم و هنوز تا گفت‌و‌گوی ملی خیلی راه داریم.

دیگر خبرها

 • مراسم عاشورای حسینی در نجف +عکس
 • بررسی اندیشه‌های حسینی آیت‌الله جوادی‌آملی در نقاط مختلف تهران
 • نمی‌توان دعوای آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی را راحت توجیه کرد/ اعتماد مردم را از دست داده ایم
 • اصلاح‌طلبان اگر مشروط در انتخابات شرکت نکنند، پفیوز سیاسی هستند/ فرقی بین داماد شریعتمداری، دو نماینده مجلس و فاضل لاریجانی با مردم عادی نیست
 • سکونت‌گاه‌های غیررسمی؛ جنگ‌ نرم مقابله با نابرابری‌های اجتماعی
 • آیا نقد اعضای دفتر رهبری امکان‌پذیراست؟/ نظر کواکبیان درباره نظارت استصوابی/ ابهامات استعفای فاضل لاریجانی
 • سرکنسول ایران در نجف: بدون گذرنامه نمی‎توان از کشور خارج شد
 • اندیشه‌های حسینی آیت‌الله جوادی آملی بررسی می‌شود
 • افرادی را در لیست قرار دادیم که بعدا پشیمان شدیم
 • کواکبیان: شورای عالی اصلاح‌طلبان دموکراتیک نیست / از دولت کاندیدا قرض نمی‌گیریم
 • دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، پیشرو در پیاده سازی فناوری های نوین صنعت توزیع برق کشور
 • «میثاق‌نامه انتخاباتی گفت‌وگوی ملی» در حال تهیه است
 • درخواست نمایندگان مجلس برای رسیدگی به دروغ پراکنی سایت نزدیک به لاریجانی/ در محاکمه خبرآنلاین کوتاهی نشود/ امثال خبرآنلاین تروریست‌ رسانه‌ای هستند
 • در انتخابات مجلس از دولت کاندیدا قرض نمی‌گیریم
 • ناگفته‌هایی از سیاست‌گذاری‌ بانکی دولت یازدهم
 • رشته مهندسی ورزش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد راه‌اندازی شد
 • شورای عالی اصلاح‌طلبان دموکراتیک نیست/ازدولت کاندیدا قرض نمی‌گیریم
 • «میثاق‌نامه انتخاباتی گفت‌وگوی ملی» در حال تهیه است/ خاتمی مشوق ما در مسیر گفت‌وگوی ملی بود/ می‌توان صدای لمپن‌ها را پایین آورد
 • کواکبیان: سال ۹۴ افرادی را در لیست قرار دادیم که پشیمان شدیم/ نباید کم کاری‌هایمان را توجیه کنیم