خبرگزاری میزان- حقوق و قضا طی هفته‌ گذشته با اخبار تازه و داغی از جمله علت فوت عارف لرستانی، تشکیل پرونده برای دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، دستگیری 45 زن و مرد در پارتی شبانه، صدور حکم شرور معروف به شاه مازندران، بازداشت مجری هتاك برنامه ستاد انتخاباتی یكی از كاندیدای ریاست جمهوری در ایلام بود. به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حقوق و قضا طی هفته‌ گذشته با اخبار تازه و داغی از جمله ابراز تاسف رئیس قوه قضائیه از بی مهری به نهاد انقلابی سپاه از سوی برخی در داخل، علت فوت عارف لرستانی،آخرین وضعیت پرونده اختلاس در پست بانک کرمانشاه، تشکیل پرونده برای دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی،دستگیری 45 زن و مرد در پارتی شبانه، صدور حکم شرور معروف به شاه مازندران، بازداشت مجری هتاك برنامه ستاد انتخاباتی یكی از كاندیدای ریاست جمهوری در ایلام بود.


رئیس قوه قضائیه: متاسفانه برخی در داخل، نهاد انقلابی سپاه را مورد بی مهری خود قرار می‌دهند
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه سپاه علاوه بر مسائل نظامی در پاسداری از ارزشهای انقلاب و فرهنگ اسلامی نیز مسئولیت قانونی دارد، اظهار کرد: این نهاد علاوه بر انجام این وظایف همواره در جهت فقرزدایی و بهبود وضعیت کشور تلاشهای غیرقابل انکاری داشته است. از جمله در همین بحث تولید بنزین که چندی قبل در جنوب کشور به بهره برداری رسید، سپاه پیشرو بود. به دلیل همین خدمات است که این نیروی عظیم مردمی مدافع جمهوریت و اسلامیت نظام در مقاطع مختلف آماج حملات دشمن بوده است و متاسفانه برخی در داخل نیز این نهاد انقلابی را مورد بی مهری خود قرار می‌دهند که این امر قابل قبول نیست و همگی باید قدردان اقتدار ناشی از تلاشهای سپاه، ارتش و سایر نیروهای مسلح باشیم.
مشروح اظهارات رئیس قوه قضائیه در جلسه مسئولان عالی قضایی این هفته را اینجا بخوانید.
حقوق‌های نجومی در دولت‌های قبل نبوده است
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی دستگاه قضا در یکصد و یازدهمین نشست خبری خود با اشاره به تحریف سخنان اخیرش در جمع دانشجویان علوم پزشکی مشهد در رابطه با حقوق های نجومی توضیح داد:در آن نشست عرض کردم که برخی دستگاه ها مثل بانک‌ها، شرکت‌های بیمه‌ای و برخی از شرکت‌های وابسته به دولت از گذشته یک وام‌هایی را با بهره کم می‌پرداختند و احیانا در مواردی هم حقوق‌های نسبتا بالا دریافت می کردند؛ اما در دوسه سال اخیر به خصوص سالهای 93 و 94 و 95 این موضوع یک رشد فوق العاده داشت و یک دفعه این حقوق های نجومی که واقعا سرسام آور بود، مطرح شد.
وی افزود: تا جایی که بنده تحقیق کردم در دولت‌های قبل اصلا یک مورد نبوده که یک مدیر 100میلیون یا 200 میلیون متوسط دریافت ماهیانه اش باشد.
معاون اول دستگاه قضا با بیان اینکه حقوق های نجومی منحصر به سالهای اخیر با مبالغ گزاف بوده است، گفت: اگر در قبل هم موارد نادری بوده، سقف آن پایین بوده است.
سخنگوی قوه قضائیه در ادامه به گزارش سازمان بازرسی در رابطه با حقوق های دریافتی در یک وزارتخانه در سال 94 اشاره کرد و افزود: بنا بر این گزارش در این وزارتخانه متوسط دریافتی برخی مدیران 200 میلیون 150میلیون 190میلیون و 100 میلیون بود اما آن وزارتخانه نسبت به گزارش بازرسی انتقاد کرد و گفت اینها دریافتی به معنای حقوق نیست و وقتی قوه قضائیه از آنها توضیح خواست سه مطلب را عنوان کردند.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: از سوی وزارتخانه عنوان شد که برخی علاوه بر مدیریت ، خودشان نیز کار کردند و آنچه در حقوق شان عمل شده کارکرد خارج از کار اداری آنها بوده است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین وزارتخانه اعلام کرد که برخی از این مدیران با 4 یا 5 زیر مجموعه کار می کردند که پاداشی که به آنها داده می شد در فیش حقوقی آقای مدیر عمل می شد تا حسب تشخیص در زیرمجموعه اش تقسیم شود.
معاون اول دستگاه قضا یادآورشد : همچنین عنوان کردند که برخی از آنها معوقه داشتند از سالهای قبل که حقوق‌هایی که به آنها تعلق گرفته بود و پرداخت نشده بود به حساب آنها واریز شده است.
سخنگوی قوه قضائیه در تشریح آخرین وضعیت پرونده حقوق‌های نجومی نیز گفت: این موضوع در حال بررسی است
وی به بیان توضیحاتی در رابطه با اظهاراتش درزمینه صندوق توسعه ملی که آن هم از سوی رسانه‌ها تحریف شده بود پرداخت و افزود: حقوق‌های بسیار سنگین در صندوق توسعه و متوسط دریافتی رئیس هیئت عامل به صورت ماهیانه 57 میلیون مختص به سالهای اخیر بوده و به هیچ وجه در سالهای قبل چنین اتفاقی نیفتاده بود.
معاون اول دستگاه قضا تصریح کرد: در زمانی که بنده دادستان کل کشور بودم و درهیئت امنای صندوق توسعه ملی عضو بودم آنجا مصوبه ای به تصویب رسید که بر اساس آن مصوبه می‌خواستند اختیارات هیئت امنا را به هیئت عامل تفویض کنند. آن زمان بنده به این موضوع اعتراض کردم ولی از آنجایی که اکثریت با دولت بود این مصوبه در صندوق توسعه ملی تصویب شد و بر اساس آن وظایف هیئت امنا را به هیئت عامل تفویض کردند.
سخنگوی قوه قضائیه یادآور شد: با اینکه این موضوع در آن دولت تفویض شده بود اما آنها از اختیارات خودشان استفاده نکردند ولی در این دولت آنچه که در فیش‌های حقوقی مشاهده شد هیئت عامل جدید برای خودش مصوب کرد.
مشروح اظهارات سخنگوی قوه قضائیه در این نشست خبری را اینجا بخوانید.
دستگیری 45 زن و مرد در پارتی شبانه
دادستان قم گفت: با دستور قضایی و اقدام سریع 45 زن و مرد در یک پارتی شبانه در کارگاه تولید مبل در حاشیه شهر قم دستگیر شدند.
مشروح اظهارات دادستان قم در این زمینه را اینجا بخوانید.
آخرین وضعیت پرونده اختلاس میلیاردی در پست بانک کرمانشاه
دادستان کرمانشاه در تشریح آخرین جزئیات پرونده اختلاس میلیاردی در پست بانک کرمانشاه گفت: با پیگیری‌های انجام شده بخشی از وجوهی که متهم از این طریق تصاحب کرده بود، مسترد و پرونده در حال رسیدگی است.
مشروح اظهارات دادستان کرمانشاه در این زمینه را اینجا بخوانید.
تشکیل پرونده قضایی برای کرباسچی
رئیس کل دادگستری استان اصفهان از تشکیل پرونده برای غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی به دلیل توهین به شهدای مدافع حرم خبر داد.
مشروح اظهارات رئیس کل دادگستری اصفهان در این زمینه را اینجا بخوانید.
حکم شرور معروف به شاه مازندران صادر شد
شرور معروف به شاه مازندران به 16 سال حبس محکوم شد.
مشروح این خبر را اینجا بخوانید.
مجری هتاك برنامه ستاد انتخاباتی یكی از كاندیدای ریاست جمهوری در ایلام بازداشت شد
رئیس کل دادگستری استان ایلام از بازداشت مجری برنامه افتتاح ستاد انتخاباتی یكی از كاندیدای ریاست ریاست جمهوری دوازدهم به اتهام توهین به مقدسات، اهانت به ائمه معصومین (ع) و اهانت به ساحت مقدس امام رضا(ع ) خبر داد.
مشروح این خبر را اینجا بخوانید.
انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۱۹۴۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

قوه‌قضائیه: مسئولان اموال خارج از کشور خود را هم اعلام کنند

حجت الاسلام‌والمسلمین حمید شهریاری در نشست خبری رونمایی از سامانه ثبت اموال و دارایی مسئولان، مقامات و کارگزاران اظهار کرد: امروز اولین روز افتتاح سامانه ثبت اموال مسئولان است و تاریخ افتتاح سامانه در قانون وظایفی را بر عهده مسئولان گذاشته بنابراین مسئولان باید این روز را به خاطر بسپارند.

اخبار سیاسی- معاون رئیس قوه‌قضائیه با اشاره به اصل ۱۴۲ قانون اساسی گفت: در اصل ۱۴۲ قانون اساسی آمده است که «دارایی رهبر، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط رئیس قوه‌قضائیه رسیدگی می‌شود که بر خلاف حق افزایش نیافته باشد.» بنابراین افراد تحت شمول این اصل، رهبر، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و همسران و فرزندان‌ آنهاست که باید قبل و بعد از خدمت، فهرست اموال و دارائی‌هایی خود را اعلام کنند.

وی اضافه کرد: طبق آئین‌نامه اجرایی قانون رسیدگی به اموال و دارایی مقامات و مسئولان، ثبت دارایی ظرف یک ماه پس از اتمام مأموریت انجام می‌شود و شرط تصدی سمت‌های موضوع این قانون، ارائه تعهد به اعلام فهرست دارایی‌ها و اموال است. یعنی مسئولان قبل از اینکه ابلاغ خود بگیرند باید تعهد ارائه فهرست اموال را بدهند و در غیر این صورت، تمام امضاهای آنها غیرقانونی است.

شهریاری افزود: در قانون رسیدگی به اموال و دارایی مسئولان و مقامات، علاوه بر افراد مشمول اصل ۱۴۲ قانون اساسی، ۲۴ عنوان دیگر نیز شامل این قانون شدند و تقریباً تا رده مدیرکلی همه دستگاه‌ها را شامل می‌شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضائیه با بیان اینکه چیزی حدود ۲۵۰ هزار نفر از مسئولان مشمول قانون رسیدگی به اموال و دارایی‌ها می‌شوند گفت: زمان ثبت اموال و دارایی‌ها، قبل و بعد از هر دوره خدمتی است و مسئولان موظف هستند دارایی خود، همسران و فرزندان تحت تکفل خود را ظرف یک ماه پس از اتمام مأموریت در سامانه ثبت کنند.

وی ادامه داد: رئیس قوه‌قضائیه هفته گذشته در عمل به قانون پیشگام شد و فهرست اموال و دارایی خود را به رهبری اعلام کرد.

شهریاری با بیان اینکه صورت دارایی‌ که مسئولان باید اعلام کنند، هفت مورد است گفت: کلیه اموال غیرمنقول، حقوق دارای ارزش مالی، مطالبات و دیون، سرمایه‌گذاری‌ها، اوراق بهادار، موجودی حساب‌های مختلف در بانک‌ها و هرگونه منبع درآمدی مستمر، مواردی هستند که باید از سوی مسئولان در سامانه ثبت اموال و دارایی اعلام شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تأکید کرد: اعلام فهرست دارایی‌ها و اموال نیاز نیست به صورت مستمر باشد بلکه یک بار در ابتدای خدمت و یک بار نیز در انتهای مسئولیت، اعلام می شود. اگر مسئولان مشمول قانون از اعلام فهرست دارایی‌ خودداری ظرف مهلت مقرر در قانون خودداری یا کتمان کنند یا فهرست اموال و دارایی‌ها به صورت ناقص اعلام شود، مشمول مجازات درجه ۶ تعزیری می‌شوند که عمدتاً محرومیت از حقوق اجتماعی است.

به گفته شهریاری، مسئولان مشمول اصل ۱۴۲ قبلاً به صورت کاغذی فهرست اموال و دارایی‌های خود را اعلام کردند و نیاز به اعلام مجدد دارایی‌ها و اموال ندارند اما سایر مسئولان مشمول قانون رسیدگی به اموال، از تاریخ راه‌اندازی سامانه به مدت یک ماه فرصت دارند تا اموال خود را اعلام کنند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضائیه گفت: مسئولانی که به اقتضای مقام‌شان دارایی‌هایی مانند خودرو و خانه سازمانی در اختیارشان قرار گرفته، نیازی به ثبت این دارایی‌ها ندارند.

وی با تأکید بر محرمانه بودن اطلاعات ثبت شده افزود: قانونگذار در قانون رسیدگی به اموال و دارایی مسئولان، امنیت و محرمانگی اطلاعات را لازم دانسته و افشا و انتشار این اطلاعات جرم‌انگاری شده است و ما به عنوان مسئول سامانه به هیچ روی اجازه نداریم اطلاعات را منتشر کنیم. البته خود مقامات می‌توانند شخصاً اطلاعات مربوط به اموال و دارایی‌هایشان را منتشر کنند.

به گفته شهریاری، مسئولان باید بای در سامانه ثنا ثبت نام کنند تا کد دسترسی به سامانه‌های قضایی را دریافت و سپس نسبت به ثبت اموال و دارایی‌ها در سامانه اقدام کنند. برای اینکه امنیت اطلاعات تأمین شود، تصمیم گرفتیم در چند مرحله سامانه را راه‌اندازی کنیم تا مشکلات امنیتی احتمالی برطرف شود. بر این اساس مرحله اول، راه‌اندازی سامانه در ساختمان مرکز آمار، مرحله دوم راه‌اندازی سامانه در سطح شهر تهران، مرحله سوم راه‌اندازی سامانه در سه مرکز استان، مرحله چهارم راه‌اندازی سامانه در مراکز تمام استان در بستر شبکه ملی اطلاعات است.

معاون رئیس قوه‌قضائیه افزود: در پایلوت اولیه که راه‌اندازی سامانه در ساختمان مرکز آمار است، مسئولان می‌توانند به ساختمان مرکز آمار مراجعه کرده و خودشان شخصاً یا توسط اپراتور نسبت به ثبت فهرست اموال و دارایی‌ها اقدام کنند. البته ظرف کمتر از یک ماه، پایلوت مرحله اول را به مراحل دوم و سوم و نهایتاً نیز راه‌اندازی سامانه در بستر شبکه ملی اطلاعات می‌رسانیم.

شهریاری گفت: تصمیم داریم سامانه ثبت اموال و دارایی‌ مسئولان را به دلیل ملاحظات امنیتی و حساسیت اطلاعات، در بستر اینترنت راه‌اندازی نکنیم زیرا استفاده از بستر اینترنت در ثبت دارایی مسئولان توسط مشاوران امنیتی توصیه نمی‌شود. شاید برای مسئولان آمدن به ساختمان مرکز آمار سخت باشد اما سعی می‌کنیم به سرعت این دفاتر را گسترش دهیم و سامانه در بسر شبکه ملی اطلاعات فعال شود.

وی یادآور شد: کسانی که همزمان بیش از یک مسئولیت دارند زیرا قانون در برخی موارد خاص تصدی بیش از یک مسئولیت را اجازه داده، باید برای هر سمت یکبار در ابتدا و یک مرتبه نیز در انتهای مسئولیت، فهرست اموال و دارایی‌ها ثبت شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اضافه کرد: ثبت فهرست اموال و دارایی‌ها، شامل اموال و دارایی‌های خارج از کشور هم می‌شود و اگر مسئولی در خارج از کشور اموال یا شماره حسابی دارد باید اعلام کند.

شهریاری ادامه داد: در قوه‌قضائیه برای بررسی اموال و دارایی‌های مسئولان مشمول اصل ۱۴۲ قانون اساسی، یک هیئت بررسی شامل سه نفر از قضات عالی رتبه دستگاه قضایی وجود دارد که در صورت ارجاع پرونده از سوی رئیس قوه قضائیه، این هیئت موضوع را بررسی و اگر شک کنند، افراد مشمول این اصل را می‌خواهند تا بیایند و بگویند از کجا آورده‌اند. اگر بر اساس بررسی‌های این هیئت، مسئولی بر خلاف حق اموال و دارایی‌هایی را بدست آورده باشد، به رئیس قوه‌قضائیه اعلام می‌شود و علاوه بر ضبط دارایی، پرونده این افراد برای رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع می‌شود.

وی گفت: مسئولان برای ثبت اموال و دارایی‌های خود در مرحله نخست، باید با مراجعه به آدرس اینترنتی RESIDEGI.ADLIRAN.IR که بر روی بستر اینترنت قرار گرفته، نوبت گرفته و ساعت و تاریخ حضور خود را مشخص و سپس با حضور در ساعت و تاریخ مشخص شده، اموال و دارایی‌های خود را ثبت کنند.

به گفته این مقام مسئول در قوه‌قضائیه، به هیچ روی هیچ کس به جز رئیس قوه‌قضائیه، به اطلاعات ثبت شده دسترسی ندارد و اطلاعات دارای سه کلید رمزنگاری شده خواهد بود و در بستر اینترنت نیز قرار نمی‌گیرد و سوئیچ و کلید فقط در اختیار شخص رئیس قوه‌قضائیه است.

به گفته شهریاری، مسئولان استانی، نیازی به مراجعه حضوری در تهران برای ثبت فهرست اموال و دارایی‌های خود ندارند و فعلاً فقط باید تعهد ارائه فهرست را به صورت اینترنتی امضا و ارسال کنند.


 

دیگر خبرها

 • آغاز ثبت‌نام مشمولان امریه سربازی در قوه قضائیه
 • تقدیر ۲۲۰۰ دانش‌ آموخته حقوق از برگزاری آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه
 • فغانپور: دادگاه کرمانشاه صلاحیت رسیدگی به پرونده فدراسیون و باشگاه راهیان را ندارد/ منتظر دستور رئیس قوه قضائیه هستیم
 • قوه قضائیه به اموال خارج از کشور مسئولان گیر داد
 • کمیته انتخاباتی حزب کارگزاران تشکیل شد/ تعیین تکلیف شورای استان‌ها مجمع ایثارگران اصلاح طلب
 • روایت لیلاز از دزدی و فساد تاریخی در اقتصاد ایران/ توضیح درباره پرونده نجفی/ چرا هپکو با دستور روحانی نجات پیدا نمی‌کند؟
 • برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضائیه مغایرتی با قانون ندارد
 • جزئیات دادگاه شبنم نعمت‌زاده/صدور دستور تعقیب ۵ نفر در پرونده آقازاده معروف
 • شرور آبادانی به دام پلیس افتاد
 • معاون رئیس قوه‌قضائیه: مسئولان باید اموال خارج از کشور خود را هم اعلام کنند
 • شرور سابقه دار در دام پلیس آبادان گرفتار شد
 • کارگروه مشترک قوه قضائیه و معاونت علمی تشکیل می‌شود / لزوم صیانت و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان
 • اجرای حکم لندن برای دکل گم‌شده
 • قوه قضائیه با نمایندگانی که به نظام اسلامی اتهامات ناروا زدند برخورد کند
 • اینکه پرونده قتل میترا استاد به همان شعبه صادرکننده حکم بازگردانده شده،چه معنایی دارد؟
 • دلایل نقض حکم پرونده قتل میترا استاد
 • رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه قضاييه: ترحم بر هر فرد فاسدی ظلم است
 • دلایل نقض حکم پرونده قتل میترا استاد/چرا در موضوع آرامکو عربستان علیه ایران فضاسازی می‌شود؟ /وعده‌های انتخاباتی درباره اشتغال چه شد؟
 • محسنی اژه‌ای: برخی آگاهانه و ناآگاهانه به خاطر جیب خود هم‌راستا با دشمن به مردم ظلم می‌کنند