خبرگزاري آريا -
تزيين سفره ي شب يلدا يکي از بزرگ ترين دغدغه هاي ميزبانان خوش ذوق و با سليقه شب يلدا است. البته امروز مي خواهيم از چند عکس ساده پيشتر برويم و شما را با ايده هاي جالب تزيين سفره شب يلدا آشنا کنيم.
اجازه دهيد حاشيه نرويم و يک راست به سراغ اصل مطلب برويم.
اگر در مقام ميزبان برگزاري شب يلدا باشيد حتماً با اين مشکل مواجه شده ايد.

اگر از دردسرهاي تهيه سور و سات برگزاري شب يلدا بگذريم به نوع پذيرايي در شب يلدا خواهيم رسيد و انبوه ظرف هاي ريز و درشتي که در آخر شب براي ميزبان باقي مي ماند که اگر ماشين ظرفشويي نداشته باشيد واقعا مکافاتي است. البته در اين مطلب قصد داريم در کنار ايده هاي تزيين سفره شب يلدا سبک ديگري از پذيرايي را نيز با شما به اشتراک بگذاريم.
در سبک پذيرايي سنتي، شما مجبور خواهيد بود با تک تک خوراکي هاي يلدا از همه مهمان ها پذيرايي کنيد؛ که بعضاً همه آنها نيز خورده نمي شود. ما در اينجا پيشنهاد مي کنيم ميز مخصوصي را به پذيرايي از مهمان ها اختصاص دهيد و با قرار دادن ظروف سرو مناسب و به شيوه سلف سرويس به مهمان ها اجازه دهيد از هر خوراکي که تمايل دارند استفاده کنند.
ايده هايي که در ادامه مي آيد با فرض استفاده از شيوه پذيرايي به صورت سلف سرويس مي باشد.

با قرار دادن ظروف سرو به شيوه سلف سرويس از مهمان ها پذيرايي کنيد
تزيين سفره شب يلدا را از کجا شروع کنيم؟!
تزيين سفره شب يلدا بدون درنظر گرفتن يک تم مناسب کار بيهوده اي است، بهتر است قبل از مطالعه ادامه مقاله يک تم مناسب براي تزيين سفره شب يلدا در نظر بگيريد.
بعد از انتخاب تم يلدا نوبت به انتخاب ظروف مناسب براي سرو خوراکي هاي يلدايي خواهد رسيد. همه ي ما کم و بيش مي دانيم رابطه ي مستقيمي بين حس چشايي، حس بويايي و حس بينايي وجود دارد. زماني که يک خوراکي با يک طمع را در دو ظرف مختلف و با دو تزيين مختلف سرو کنيد، خوراکي که در ظرف زيباتر قرار دارد و بهتر تزيين شده است خوشمزه تر به نظر مي رسد. زيرا چشمان انسان قبل از چشيدن يک خوراکي، پيام خاصي را، از روي ظاهر آن به مغز ارسال مي کنند. همين يک دليل کافي است تا شما نسبت به انتخاب ظروف پذيرايي مناسب براي تزيين سفره شب يلدا بيشتر حساس باشيد.
تزيين انار شب يلدا
اجازه دهيد تزيين سفره شب يلدا را با انار شروع کنيم. مي توانيد انار را به دو شيوه سرو کنيد.
روش اول: ظرف بزرگي را براي انار دون شده انتخاب کنيد و انارهاي دون شده را داخل آن بريزيد. براي دسترسي مهمان ها نيز مي توانيد کاسه هاي کوچک انارخوري را در ميز کناري بچينيد.
روش دوم: مي توانيد انارها را با پوست نيز در داخل يک ظرف بچينيد. به منظور تزيين انار شب يلدا به اين شيوه مي توانيد با چاقوي ليزري يا يک چاقوي تيز پوست انار خود را به صورت يک گل برش بزنيد و آن را تا نيمه بدون به هم ريختن دانه هاي انار از آن جدا کنيد و سپس آن ها را در يک ديس يا سيني گرد بچينيد.
ايده ديگري که براي تزيين انار شب يلدا مي توانيد از آن استفاده کنيد تهيه يک شاخه ي خشک درخت مانند است. آن را در قسمتي از ميز يا سفره خود ثابت کنيد. براي اين کار مي توانيد از يک گلدان نيز استفاده کنيد. سپس برخي از انارها را از وسط به دو نيم و برخي را به صورت کامل و بدون برش از قسمت پوست بر روي شاخه ها بچسبانيد. حتي مي تواند براي پر شدن بقيه قسمت هاي درخت از برگ هاي خشک شده نيز استفاده کنيد.

تريين سفره شب يلدا بدون هندوانه هيچ مفهومي نخواهد داشت
ايده تزيين هندوانه شب يلدا
به سراغ شاه، خوراکي هاي شب يلدا برويم. هندوانه!
تريين سفره شب يلدا بدون هندوانه هيچ مفهومي نخواهد داشت. از مدل هاي زيباي حکاکي که روي هندوانه انجام مي شود که بگذريم به چند ايده ساده خواهيم رسيد که براي شما کاربردي خواهد بود.
1- مي توانيد هندوانه ي خود را از عرض به صورت دالبر يا زيگزاگ برش دهيد، بعد هندوانه ي داخل آن را با قاشق هاي بستني به صورت گرد يا با ابزار خاص به صورت چهارگوش هاي کوچک برش بدهيد تا حدي که تنها پوست هندوانه بماند، سپس به هر کدام از قطعات يک چنگال کوچک پلاستيکي بزنيد و آن ها را به صورت مرتب به داخل پوست هندوانه برگردانيد. شما مي توانيد در زمان برش زدن هندوانه، با در نظر گرفتن يک دسته آن را به شکل سبد دربياوريد.
2- هندوانه را با پوست از وسط به دو نيم تقسيم کنيد و سپس برش هاي نيم دايره ي نازک و هم اندازه درست کنيد و آن ها در با چيدماني خاص (به صورت گل، پشت سر هم و …) در ظرف مناسبي بچينيد.
3- هندوانه با پوست، را ابتدا به دو قسمت و سپس به چهار قسمت تقسيم کنيد، سپس برش هاي مثلثي نازک درست کنيد. مي توانيد با کمي خلاقيت اين برش ها را به صورت يک ماهي ( اين برش ها به عنوان پولک ماهي استفاده شده باشند ) يا پشت سر هم بچينيد.
ايده تزيين سفره شب يلدا با کيک هندوانه
کيک هندوانه که تازگي ها محبوبيت فراواني براي شب يلدا پيدا کرده است مي تواند يکي از خوراکي هاي سفره شب يلداي شما باشد اما توصيه مي کنم براي سرو کيک حتماً از ظرف کيک خوري مناسبي استفاده کنيد. بهتر است از يک کيک خوري پايه دار استفاده کنيد. ايجاد ارتفاع از سطح ميز باعث مي شود کيک شما بهتر ديده شود. اگر کيک خوري شما درب دار باشد بهتر است زير از خشک شدن سطح کيک در مجاورت با هوا نيز جلوگيري مي کند.
مي توانيد به جاي سرو يک کيک واحد، به تعداد افراد خانواده و مهمان ها کاپ کيک تهيه کرده و با خمير فوندانت هم رنگ با تم يلدا آن ها را تزيين کنيد. مي توانيد کاپ کيک ها را به همراه چاي يا نسکافه براي پذيرايي خوش آمدگويي سرو کنيد.
تزيين آجيل شب يلدا
آجيل از مهم ترين خوراکي هايي است که در تزيين سفره شب يلدا، دست شما را باز مي گذارد. تنوع رنگ هاي آجيل آن را از تزينن بي نياز مي کند اما ظرف مناسب براي سرو آن مي تواند جلوه متفاوت تري به آن ببخشد.
ظروف اردوخوري مارپيچ و حلزوني يکي از ظروف مناسبي است که مي توانيد از آن استفاده کنيد. همچنين انتخاب ظروف آجيل خوري و شکلات خوري مناسب نيز مي تواند به شما کمک کند. اگر به دنبال يک تم سنتي هستيد ظروف برنزي براي اين منظور بسيار مناسب هستند.
باسلوق نيز که يکي از خوراکي هاي خوشمزه اين شب مي باشد را نيز مي توانيد در شيريني خوري دو طبقه يا يک ديس رولت خوري بچينيد. معمولاً خود باسلوق با پودر نارگيل و مغز گردو تزيين مي شود بنابراين تزيين خاصي نياز نخواهد داشت.

باسلوق نيز که يکي از خوراکي هاي خوشمزه شب يلدا مي باشد
سفره يلدا سنتي
از آنجا که شب يلدا يک شب آييني و ملي بزرگ براي ما ايرانيان است خالي از لطف نخواهد بود که تزيين سنتي را نيز براي سفره شب يلداي خود برگزينيد.
براي تزيين سفره شب يلدا به شيوه سنتي مي توانيد از ايده هاي زير کمک بگيريد.
براي پوشش ميز مي توانيد از روميزي ترمه و ساتن استفاده کنيد. مي توانيد از يک سماور قديمي و ترجيحاً يک سماور ذغالي براي رونق دادن به ميزتان استفاده کنيد. شمعدان هاي لاله عباسي را فراموش نکنيد. اگر تمايلي به استفاده از شمعدان هاي لاله عباسي قديمي نداريد مي توانيد از شمعدان هاي برنز براي اين منظور استفاده کنيد تا علاوه بر جلوه سنتي ظاهر زيباتري نيز به ميز شما بدهد.
سعي کرديم در اين مطلب ايده هاي جالبي که مي تواند در تزيين سفره شب يلدا به شما کمک کند را با شما به اشتراک بگذاريم. مي توانيد ايده هاي خود را در بخش نظرات همين پست با ما به اشتراک بگذاريد.


تزيين ميز شب يلدا


ايده براي تزيين ميز شب يلدا


مدل تزيين سفره يلدا
منبع : shikotak.com


منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

توالت طلای ملکه انگلیس به سرقت رفت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۲۶۷۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

سفره‌هایی که ۵ برابر کوچک‌تر شد

به گزارش تسنیم، دولت دوازدهم حسن روحانی که با کمک شایان جریان سیاسی اصلاح طلب روی کار آمده، عملکرد اقتصادی بسیار نامطلوبی به جا گذاشته و در حالی بیشترین توان دولت طی سالهای گذشته صرف مذاکرات سیاسی برای حل مشکلات اقتصادی شده بود، که کمتر به مساله اقتصاد مقاومتی که حل مشکلات اقتصادی از درون را تاکید می کند، پرداخته شده است.

یکی از نتایج اسف بار عملکرد اقتصادی دولت افزایش رکوردگونه نرخ تورم طی یکی دو سال اخیر است و در این بین اقلام خوراکی و آشامیدنی بیشترین رشد قیمت را شاهد بوده است. 

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در حالی نرخ تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی در مرداد ماه سال گذشته 12.1 درصد بوده است که نرخ تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی در مردادماه امسال با رشد بیش از 5 برابری به 63.3 درصد افزایش یافته که حاکی از کوچک شدن وحشتناک سفره های مردم است.

به نظر می رسد، جریان سیاسی اعتدال گرایان و اصلاح طلبان این روزها بیش از آنکه به فکر مطالبات اصلی مردم و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها باشند، به حاشیه سازی های مختلف در حوزه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و بعضا امنیتی دامن می زنند و با کارنامه مردودی و غیرقابل قبول در حوزه اقتصاد، اعتماد مردم به خودشان را بیش از گذشته از دست داده اند.

نمودار تورم خوراکی و آشامیدنی در مرداد سالهای 97 و 98 را در ادامه ببینید:

 سال 98

           

سال 97

      

دیگر خبرها

 • تورم و بیکاری را سر سفره کارگران گذاشتند حالا مرثیه عدالت سر می‌دهند
 • افتتاح ۱۰ بومگردی و سفره خانه سنتی در مهریز
 • برگزاری نخستین جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه
 • از عطر ناب سیب تو دل‌ها معطر است
 • جشنواره «ایده‌پردازی نماز و امر به معروف و نهی از منکر» در ارومیه برگزار می شود
 • اربعین حسینی فرصتی برای اشاعه اسلام ناب محمدی است
 • جشنواره ایده‌های آموزشی تربیتی آبان ماه برگزار می‌شود
 • ویدئو کلیپ (سفره دار)
 • برپایی سفره نذری ۱۰ هزار نفری در شهرستان چُرام
 • آتش سوزی یک سفره خانه سنتی در زاهدان/ حریق مهار و از گسترش آن جلوگیری شد
 • آتش سوزی در سفره خانه سنتی در زاهدان / این حادثه تلفات جانی نداشت
 • آسانسور ماه، ایده‌ای منحصر به فرد برای سفری آسان به کره ماه
 • 10 میوه‌ مفید و دارویی برای افراد دیابتی
 • 15 بازی سرگرم کننده برای کودکان بدون نیاز به موبایل و تبلت
 • دانلود آهنگ جدید ناصر زینعلی بنام دلبر ناب
 • فرهنگ کهن بافت در نوبت ثبت ملی قرار گرفت
 • فراخوان ایده پردازی پیشگیری از حوادث ترافیکی
 • برگزاری جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه
 • ایده‌های برتر برای نجات دریاچه ارومیه معرفی می‌شوند