پژمان بازغی در دوران کودکی به واسطه شغل پدرش در شهر‌های مختلف زندگی کرده و تجربیات زیادی به دست آورده است.تا ۴ سالگی در تهران و در منازل سازمانی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران زندگی می کردند و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شهر رشت می‌رود، پس از قبولی در دانشگاه آزاد در لاهیجان برای تحصیل رشته مهندسی معدن به آنجا بر می‌گردد و از همانجا با سینما آشنا می‌شود.

اخبار چهره ها _ در سال ۱۳۷۳ با ورود به سینمای جوانان مرکز گیلان در اولین فیلمش با نام اعتراف ساخته مجید زیم خواه بازی می‌کند. پس از آن با آژانس دوستی همکاری می کند و به مدت ۲ سال همراه بازیگران خوب این مجموعه به خصوص مرحوم حسین پناهی به ایفای نقش می‌پردازد. بعد از آژانس به سراغ جوانی مجید قاریزاده می‌رود و با مسعود جعفر جوزانی در کار به بلوغ می‌رسد پس از آن به گروه ویژه مهرداد خوشبخت می‌پیوندد و «گمگشته اش» را با رامبد جوان پیدا می‌کند.پس از آن همراه سیروس مقدم در «دریایی‌ها» بازی می‌کند و در سال ۸۰ برای نجات دختری در قفس با قدرت الله صلح میرزایی همراه می‌شود پس از آن به «دوئل» با استاد بزرگوارش احمدرضا درویش می‌پردازد و با «تارا و تب توت فرنگی» سعید سهیلی و «سرباز‌های جمعه کیمیایی» کارش را به پایان می‌رساند. پس از «سایه آفتاب» نفس تازه می‌کند.

در این سال‌ها پژمان بازغی را در فیلم و سریال‌های مختلفی دیدیم که موفقیت‌های خوبی کسب کرده است. به بهانه ۱۹ مرداد و تولدش با این هنرمند گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

 تولدتون مبارک باشه، درباره حال و هوای روز تولدتون برامون تعریف کنید

من روز‌های تولدم خوشحال نیستم، خیلی روز‌های تولدم را دوست ندارم، اما طرفداران لطف دارند و همیشه به یاد من هستند و برای من با ارزش است که روز تولدم را به یاد دارند، از آنجایی که سالیان سال در این حرفه کار می‌کنم، می‌دانم که هیچ چیزی پایدار نیست. شاید به این دلیل که اگر روزی من را فراموش کنند و تولد من یادشان نباشد آن موقع است که عذاب بکشم شاید یکی از دلایل خوشحال نبودنم، این است.

یعنی از حالا، آینده را پیش‌بینی می‌کنید که ممکن است کسی به یادتان نباشد؟

از گذشته باید درس بگیریم و فراموش نکنیم، ما خیلی از پیشکسوتان را فراموش کردیم. زندگی جاری است و همیشه آدم‌های جدید می‌آیند و باید نسبت به این موضوع واقع بین باشیم.

آرزوی شما برای روز تولدتون چیه؟

بزرگترین آرزوی من این است که آبرویم جلوی مردم حفظ شود و کارهایم مورد قبول باشد از این رو تلاش می‌کنم این اتفاق بیفتد.

وضعیت این روز‌های سینما چگونه است؟ امروز کار کردن در سینما سخت‌تر از قدیم شده است

سینما به سمت صنعتی شدن، تبلیغاتی شدن پیش می‌رود و خیلی‌ها این کار را بلد هستند. شاید ما یک مقدار ذهنمان کهنه‌تر باشد که این کار را بلد نیستیم.

در طول این ۲۶ سالی که کار کردم ۵۰ فیلم، ۳۲ مجموعه تلویزیونی، ۱۷ تله فیلم و ۳ سال کار اجرا، فکر می‌کنم فقط بلد بودم کارم را انجام بدهم و به چیز دیگری فکر نمی‌کنم، اما اکنون مناسبات سینما شکل دیگری شده است و طبیعی است آدم اگر خودش را منطبق با اتفاقات روز نکند ممکن است عقب بماند و فکر می‌کنم بزرگترین آرزویم این است که بتوانم رو سفید باشم.

مافیا در سینما وجود دارد؟

صد در صد مافیا وجود دارد، در اکران و تولید مافیا وجود دارد به هرحال پول اگر در صنعت و ورزش وارد شود، مافیای خودش را خواهد داشت من از خیلی پول‌هایی که وارد سینما می‌شود اطلاعی ندارم، اما خیلی از اتفاقات به شکل تبلیغاتی برای بعضی‌ها رقم می‌خورد.

دستمزد‌های میلیاردی که برخی بازیگران دریافت می‌کنند را من تا به حال نگرفته ام و نمی‌توانم در مورد آن اظهار نظر کنم. شاید هم باشد اما من پیشنهاد میلیاردی نداشتم، بعید می‌دانم ظرفیت سینما آنقدر باشد که یک بازیگر دستمزد میلیاردی بگیرد مگر اینکه اسپانسر داشته باشد و پول خود را از این طریق تأمین کند.

ما شاهد حضور بازیگران تکراری در فیلم‌های سینمایی هستیم حتی پوستر‌های فیلم‌ها هم شبیه هم می‌شود؟

طبیعی است من هم این پوستر‌ها را می‌بینیم، اما بخش آسیب‌شناسی آن واقعا به عهده من نیست، چرا که من نباید درباره آن فکر کنم بلکه مسئولان و کسانی که سیاست‌گذار هستند باید جواب بدهند، چون سینما صنعتی شده و نمی‌توان راجع به آن حرف زد.

شما از جوانی کار خود را آغاز کردید و سختی‌های خاص خود را سپری کردید به نظر شما الآن شرایط برای حضور بازیگران جدید چگونه است؟

به نظرم ورود به سینما در زمان ما سخت‌تر بود، دوره ما تعداد تولیدات کمتر بود، اما اکنون تولیدات بیشتر است. در حال حاضر کسانی که آدم‌ها را وارد سینما کنند بیشتر شده است، مردم پول دار شده اند و به وعده‌های مختلف وارد سینما می‌شوند.

 این بازیگران ماندگار می‌شوند؟

به هر حال فردی که پول می‌دهد و یک فیلم بازی می‌کند شاید حق آن‌ها نباشد، شاید هم باشد و شاید موفق باشد اما به هر حال بازی می‌کند و در چرخه تولید قرار می‌گیرد.

کسی که پول ندارد برای حضور در سینما چه کاری انجام بدهد؟

مسیر آکادمیک مسیر خوبی برای ورود جوانان به عرصه هنر است، از گروه‌های کوچک شروع کنند. بازیگران موفقی را داریم که از مسیر آکادمیک به این عرصه وارد شده اند.

هومن سیدی از سینمای جوان کارگردانی را شروع کرد و شاهد جوایز داخلی و خارجی آن هستیم، نوید محمدزاده از تئاتر شروع کرده است. این نشان می‌دهد که سینما مبتنی بر پول، شانس، پارتی نیست و بخشی از آن به توانایی و سواد بستگی دارد.

دلیل ماندگاری کار خود را در چه می‌بینید؟

بسیاری از اتفاقات در آن دخیل است انتخاب‌هایی که انجام دادم ،پیشنهاد هایی که رد کردم و مسیری که برای زندگی پیش گرفتم و راهی که انتخاب کردم  که همه این عوامل بستگی به شخصیت خود بازیگر دارد.

دختران هم سن و سال دختر شما را در نقش‌های مختلف می‌بینیم، آیا به نفس پیشنهاد بازی شده و می‌خواهد در این مسیر حضور داشته باشد؟

بسیار به او پیشنهاد شده است. طبیعی است پیشنهادهای زیادی برای بچه‌ای که پدرش هنرپیشه و مادرش تدوینگر و تهیه کننده است، وجود دارد. اما من اجازه ندادم، به نظرم باید از طریق آکادمیک این مسیر را طی کند، این روز‌ها بیشتر در دیگر بخش‌های هنر مثل موسیقی، آواز، ساز و نقاشی فعالیت دارد.

 دخترتون چه نظری برای بازیگری دارند؟

نفس دوست دارد اما من خیلی من تشویق نمی‌کنم بیشتر او را برای کار‌های دیگر هنری و ورزش تشویق می‌کنم.

خاطرات تولدتون رو به خاطر دارید؟

سال گذشته بچه‌های «کودک‌شو» برای من تولد گرفتند، در این سال‌ها جشن تولد‌های مختلفی را تجربه کردم، اما خودم با تولد بازی بیگانه هستم امسال قرار است تولدی متفاوت داشته باشم، من سفیر دو مرکز خیریه هستم و امسال قرار است کنار آن‌ها باشم.

نگاهی که اکنون مردم نسبت به هنرمندان دارند برای گرفتن دستمزد‌های میلیاردی خیلی دور از انصاف است. در سینمای ما پیشکسوتانی هستند که چند سالی است کار نکرده اند از این رو وظیفه ما است که نگاه‌ها را تغییر بدهیم و برپایی مراسم‌های پر زرق و برق که پشت آن‌ها اسپانسر‌ها هستند را کنار بگذاریم، من ترجیح دادم در جشن تولد را کنار این بچه‌ها باشم تا نگاه‌ها را تغییر بدهیم. خیلی از نگاه‌ها برای سینما پولی، مالی شده است و فکر می‌کنند دریچه خوشبختی آینده بسیاری از افراد  در اینجا است در صورتی که اینگونه نیست.

در این مدت مشغول چه کار سینمایی و تلویزیونی هستید؟

سریال «بیگانه با ما است» احمد امینی و سریال «مرضیه».

حضورتون در «کودک‌شو» چگونه شکل گرفت؟ فکر می‌کردید ادامه پیدا کند؟

من در شبکه نسیم برنامه چند درجه را اجرا داشتم که درباره بازی‌های هیجانی بود. زمانی که «کودک شو» به من پیشنهاد شد خیلی سبک و سنگین کردم و با دوستان مشورت کردم.بسیاری معتقد بودند حضور در تلویزیون ممکن است نقش بازیگری را که من ۲۶ سال  زحمت کشیدم را از بین ببرد. من حس کردم حضور چنین برنامه‌ای در تلویزیون برای خانواده‌ها کم است؛ اهدافی که تهیه کنندگان و نویسندگان و کارگردانان در این برنامه داشتند به دل من نشست.

تجربه این کار تا کنون چگونه بوده است؟

یکی از بزرگترین معضل‌های اجرای چند سال گذشته در تلویزیون این است که همه می‌خواهند یا حرف سیاسی بزنند یا حرف حاشیه‌ای بزنند تا مطرح شوند، هیچ کس نمی‌خواهد حرف مردم را بزند و با مردم هم سطح شود. من بار‌ها گفتم ستاره‌های برنامه ما مردم هستند. لزومی ندارد در برنامه «کودک‌شو» که برای خانواده‌های جوان ساخته می‌شود حرف از ناامیدی و گرانی بزنیم البته در زمان خاص خود گوشزد می‌کنیم، اما محوریت برنامه «کودک‌شو» را بر اساس حاشیه نمی‌گذاریم و وظیفه این برنامه چیز دیگری است؛ میزگرد‌های سیاسی جای حرف‌های سیاسی است و مرد‌های سیاسی باید حرف‌های سیاسی بزنند. لزومی نمی‌بینم کنایه به کسی یا جریان یا موضوع خاص بزنم، چون اهداف اجرای من این نیست. 

به اهداف روز‌های اول رسیده اید؟

شاید هم به فراتر از اهدافم رسیده ام. این مسئولیت ما را بیشتر می‌کند، وقتی شما نگاه نقادانه مردم را می‌بینید احساس می‌کنید پس برنامه مورد توجه قرار گرفته است.

موظف هستیم به عنوان برنامه‌ساز برنامه‌ای بسازیم که در باب طبع میل ۸۵ درصد بیننده‌ای که تماشا می‌کنند،باشد.

اجرای کودک شو را ادامه می‌دهید؟

وجود «کودک‌شو» در اختیار من نیست، اما همیشه یار کودک‌شو هستم تا زمانی که احساس کنم برنامه رو به جلو می‌رود ممکن است ده فصل هم ادامه پیدا کند، اما در فصل پنجم احساس کنم از اهداف من دور شده است و ممکن است من انصراف بدهم. اگر تهیه کننده عوض شود و این تیم عوض شود،شاید من با «کودک شو» ادامه ندهم و اگر ببینم پیشرفت نمی کنم هم شاید در فصل های بعدی در کنار «کودک شو» نباشم اما تا زمانی که کودک‌شو در حال پیشرفت است من ادامه می‌دهم.

خاطره ای از «کودک شو» دارید؟

خاطرات بسیاری از «کودک‌شو» دارم لطف مردم بسیار زیاد است شاید یک مقدار بی‌رحمانه به نظر برسد. در طول برنامه مردم احساسی می‌شوند و بخشی از زندگی شخصی خود را می‌گویند از این رو «کودک شو» پر از خاطرات خوش است، اما گله داریم که برنامه‌ای که هدف آن خانواده است چرا به سمتی هدایت می‌شود که اسپانسر آن برخی از پروژه هایی می‌شود که هیچ ارتباطی به موضوع اسپانسری آن‌ها ندارد ما چرا نمی‌توانیم به عنوان یک برنامه مستقل صاحب یک اسپانسر ثابت باشیم تا شرایط بهتری به وجود بیاوریم.

کلام پایانی؟

ممنون از مصاحبه شما، امیدوارم مردم برنامه را ببینند، راضی باشند و سعی کردم عدالت برقرار باشد برنامه‌ای که به حیات خودش ادامه دهد.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

ریزش کوه در شهرک باغمیشه تبریز+ عکس

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۹۱۸۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

روند کاهشی رشد جمعیت بوشهر/ تولد 6 نوزاد از مادران کمتر از 15 سال

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر بیان کرد: روند ثبت ولادت در 5 سال اخیر کاهشی بوده که در سال 93 تعداد ولادت در استان بوشهر 21 هزار و 465 واقعه بوده و در پنج ماهه سال 98 تعداد 6 هزار و 655 ولادت ثبت شده است.

به گزارش ایسنا، اسکندر پاسالار در نشست شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان بوشهر گفت: برآورد جمعیت استان بوشهر تا پایان مرداد ماه سال 98 بدون احتساب اتباع خارجی یک میلیون و 167 هزار و 855 نفر است.

وی افزود: سهم بوشهر از کل وقایع حیاتی  کشور 1.3 درصد است و استان بوشهر در نرخ عمومی ولادت یا رشد جمعیت دارای جایگاه بیست و هفتم است که این رتبه خوبی از حیث فرزندآوری نیست.

بیشترین و کمترین تولد در کدام شهرستان ها اتفاق می افتد؟

مدیرکل ثبت احوال بوشهر تصریح کرد: میزان عمومی ولادت استان بوشهر 16.7 درصد است، یعنی به ازای هر 1000 نفر جمعیت 16 یا 17 نفر به جمعیت استان اضافه شده، که در مقایسه با میانگین 17.1 درصدی کشور  پایین تر است و جای تامل بیشتری دارد.

پاسالار اظهار کرد: در شهرستان دیر بیشترین میزان عمومی ولادت با 18.7 درصد و در شهرستان عسلویه با 14.2 درصد کمترین میزان ثبت شده است. در شهرستان های جم، کنگان و عسلویه کمترین میزان ولادت را داریم که این به دلیل مهاجرپذیر بودن این شهرستان ها است که عمدتا نیروی کار و شاغل در انجا مشغول هستند و عمده ساکنان آنجا خانواده نبوده و به شکل مجردی زندگی می کنند.

وی تاکید کرد: میزان ثبت وقایع در مهلت قانونی پنج ماهه سال 98 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است که این می تواند کمک زیادی به تصمیم گیری ها نماید.

تولد 6 نوزاد از مادران کمتر از 15 سال در بوشهر

مدیرکل ثبت احوال بوشهر یادآور شد: نسبت جنسی در مناطق شهری 110 و در مناطق روستایی 115 است، یعنی در شهرها به ازای هر 100 نوزاد دختر، 110 نوزاد پسر و در روستاها به ازای هر 100 نوزاد دختر، 115 پسر متولد می شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: از مجموع 6 هزار و 655 واقعه ولادت ثبت شده در پنج ماهه سال جاری، 0.09 درصد شامل 6 واقعه مربوط به گروه سنی مادران کمتر از 15 سال است که باز هم جای تامل دارد.  

اسکندر پاسالار تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی ما تولد خارج از استان است که به دلیل نبود بیمارستان در بعضی از مراکز شهرستان ها و مراجعه مادران به بیمارستان های استان های همجوار و انجام زایمان در آن مراکز است که باید کمبودهای امکانات پزشکی در استان بررسی و برطرف شود.

خانواده های بوشهری به فرزندخواندگی روی آورده اند

وی عنوان کرد: عامل دیگری که باعث عدم ثبت ولادت در مهلت قانونی 15 روزه می شود، فرزندخواندگی است. آمار فرزندخواندگی در پنج ماهه اخیر نسبت به سنوات گذشته افزایش داشته، از این حیث که خانواده ها به فرزندخواندگی روی آورده و کودکان بی سرپرست را به فرزندی قبول می کنند که این اتفاق خوبی است.

مدیرکل ثبت احوال بوشهر تاکید کرد: باید با همکاری دستگاه هایی چون بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی یک کار پژوهشی انجام شود که چند درصد از بانوان استان بوشهر صاحب فرزند نمی شوند و چه تعداد برای فرزند خواندگی به بهزیستی مراجعه داشته اند و چه تعداد موافقت صورت گرفته و منجر به صدور سند هویتی شده است. 


انتهای پیام

دیگر خبرها

 • (تصاویر) نخست وزیر هند در سالگرد تولدش به دیدار مادرش رفت
 • (تصاویر) تولد گورخری با رنگ متفاوت
 • اقدام ارزشمند شاگردان قلعه‌نویی و حضور در جشن تولد هوادار روشن دل
 • دو روایت متفاوت از برق گرفتگی کودک طرفدار
 • برنامه سینما آزادی در روز سه شنبه بیست و ششم شهریور ۹۸
 • فیلم روز/ پنج کودک فراموش‌نشدنی سینما و تلویزیون ایران
 • اصفهان| تلخ و شیرین‌های کار در اورژانس؛ از تولد ۳ قلوها در آسمان تا مرگ دلخراش ۱۳ زن
 • طالع بینی چینی (حیوان سال تولد)
 • کسی که بهرام رادان و مهناز افشار را به سینما آورد
 • خوش گذرانی همسر و دختر پژمان بازغی در سوئد/ عکس
 • گردش همسر و دختر پژمان بازغی در سوئد
 • برنامه سینما آزادی در روز دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۹۸
 • فلج مغزی در کودکان
 • دست های بسته ملوان؛ ممی روی سکو بود
 • داستان خواندنی تولد ستاره‌ای از دل خانواده اصیل ایرانی/ فاطمه عبادی چگونه از کودکی دغدغه اجتماعی داشت؟
 • پژمان بازغی در کنار خواهرش مرضیه+عکس
 • بخش نخست| داستان خواندنی تولد ستاره‌ای از دل خانواده اصیل ایرانی؛ فاطمه عبادی چگونه از کودکی دغدغه اجتماعی داشت
 • علیرضا تابش: دوران حیات مصنوعی سینمای کودک با بودجه دولتی گذشته است
 • تیپ مشکی پژمان بازغی درکنار ماهچهره خلیلی/ عکس