پژمان بازغی در دوران کودکی به واسطه شغل پدرش در شهر‌های مختلف زندگی کرده و تجربیات زیادی به دست آورده است.تا ۴ سالگی در تهران و در منازل سازمانی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران زندگی می کردند و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شهر رشت می‌رود، پس از قبولی در دانشگاه آزاد در لاهیجان برای تحصیل رشته مهندسی معدن به آنجا بر می‌گردد و از همانجا با سینما آشنا می‌شود.

اخبار چهره ها _ در سال ۱۳۷۳ با ورود به سینمای جوانان مرکز گیلان در اولین فیلمش با نام اعتراف ساخته مجید زیم خواه بازی می‌کند. پس از آن با آژانس دوستی همکاری می کند و به مدت ۲ سال همراه بازیگران خوب این مجموعه به خصوص مرحوم حسین پناهی به ایفای نقش می‌پردازد. بعد از آژانس به سراغ جوانی مجید قاریزاده می‌رود و با مسعود جعفر جوزانی در کار به بلوغ می‌رسد پس از آن به گروه ویژه مهرداد خوشبخت می‌پیوندد و «گمگشته اش» را با رامبد جوان پیدا می‌کند.پس از آن همراه سیروس مقدم در «دریایی‌ها» بازی می‌کند و در سال ۸۰ برای نجات دختری در قفس با قدرت الله صلح میرزایی همراه می‌شود پس از آن به «دوئل» با استاد بزرگوارش احمدرضا درویش می‌پردازد و با «تارا و تب توت فرنگی» سعید سهیلی و «سرباز‌های جمعه کیمیایی» کارش را به پایان می‌رساند. پس از «سایه آفتاب» نفس تازه می‌کند.

در این سال‌ها پژمان بازغی را در فیلم و سریال‌های مختلفی دیدیم که موفقیت‌های خوبی کسب کرده است. به بهانه ۱۹ مرداد و تولدش با این هنرمند گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

 تولدتون مبارک باشه، درباره حال و هوای روز تولدتون برامون تعریف کنید

من روز‌های تولدم خوشحال نیستم، خیلی روز‌های تولدم را دوست ندارم، اما طرفداران لطف دارند و همیشه به یاد من هستند و برای من با ارزش است که روز تولدم را به یاد دارند، از آنجایی که سالیان سال در این حرفه کار می‌کنم، می‌دانم که هیچ چیزی پایدار نیست. شاید به این دلیل که اگر روزی من را فراموش کنند و تولد من یادشان نباشد آن موقع است که عذاب بکشم شاید یکی از دلایل خوشحال نبودنم، این است.

یعنی از حالا، آینده را پیش‌بینی می‌کنید که ممکن است کسی به یادتان نباشد؟

از گذشته باید درس بگیریم و فراموش نکنیم، ما خیلی از پیشکسوتان را فراموش کردیم. زندگی جاری است و همیشه آدم‌های جدید می‌آیند و باید نسبت به این موضوع واقع بین باشیم.

آرزوی شما برای روز تولدتون چیه؟

بزرگترین آرزوی من این است که آبرویم جلوی مردم حفظ شود و کارهایم مورد قبول باشد از این رو تلاش می‌کنم این اتفاق بیفتد.

وضعیت این روز‌های سینما چگونه است؟ امروز کار کردن در سینما سخت‌تر از قدیم شده است

سینما به سمت صنعتی شدن، تبلیغاتی شدن پیش می‌رود و خیلی‌ها این کار را بلد هستند. شاید ما یک مقدار ذهنمان کهنه‌تر باشد که این کار را بلد نیستیم.

در طول این ۲۶ سالی که کار کردم ۵۰ فیلم، ۳۲ مجموعه تلویزیونی، ۱۷ تله فیلم و ۳ سال کار اجرا، فکر می‌کنم فقط بلد بودم کارم را انجام بدهم و به چیز دیگری فکر نمی‌کنم، اما اکنون مناسبات سینما شکل دیگری شده است و طبیعی است آدم اگر خودش را منطبق با اتفاقات روز نکند ممکن است عقب بماند و فکر می‌کنم بزرگترین آرزویم این است که بتوانم رو سفید باشم.

مافیا در سینما وجود دارد؟

صد در صد مافیا وجود دارد، در اکران و تولید مافیا وجود دارد به هرحال پول اگر در صنعت و ورزش وارد شود، مافیای خودش را خواهد داشت من از خیلی پول‌هایی که وارد سینما می‌شود اطلاعی ندارم، اما خیلی از اتفاقات به شکل تبلیغاتی برای بعضی‌ها رقم می‌خورد.

دستمزد‌های میلیاردی که برخی بازیگران دریافت می‌کنند را من تا به حال نگرفته ام و نمی‌توانم در مورد آن اظهار نظر کنم. شاید هم باشد اما من پیشنهاد میلیاردی نداشتم، بعید می‌دانم ظرفیت سینما آنقدر باشد که یک بازیگر دستمزد میلیاردی بگیرد مگر اینکه اسپانسر داشته باشد و پول خود را از این طریق تأمین کند.

ما شاهد حضور بازیگران تکراری در فیلم‌های سینمایی هستیم حتی پوستر‌های فیلم‌ها هم شبیه هم می‌شود؟

طبیعی است من هم این پوستر‌ها را می‌بینیم، اما بخش آسیب‌شناسی آن واقعا به عهده من نیست، چرا که من نباید درباره آن فکر کنم بلکه مسئولان و کسانی که سیاست‌گذار هستند باید جواب بدهند، چون سینما صنعتی شده و نمی‌توان راجع به آن حرف زد.

شما از جوانی کار خود را آغاز کردید و سختی‌های خاص خود را سپری کردید به نظر شما الآن شرایط برای حضور بازیگران جدید چگونه است؟

به نظرم ورود به سینما در زمان ما سخت‌تر بود، دوره ما تعداد تولیدات کمتر بود، اما اکنون تولیدات بیشتر است. در حال حاضر کسانی که آدم‌ها را وارد سینما کنند بیشتر شده است، مردم پول دار شده اند و به وعده‌های مختلف وارد سینما می‌شوند.

 این بازیگران ماندگار می‌شوند؟

به هر حال فردی که پول می‌دهد و یک فیلم بازی می‌کند شاید حق آن‌ها نباشد، شاید هم باشد و شاید موفق باشد اما به هر حال بازی می‌کند و در چرخه تولید قرار می‌گیرد.

کسی که پول ندارد برای حضور در سینما چه کاری انجام بدهد؟

مسیر آکادمیک مسیر خوبی برای ورود جوانان به عرصه هنر است، از گروه‌های کوچک شروع کنند. بازیگران موفقی را داریم که از مسیر آکادمیک به این عرصه وارد شده اند.

هومن سیدی از سینمای جوان کارگردانی را شروع کرد و شاهد جوایز داخلی و خارجی آن هستیم، نوید محمدزاده از تئاتر شروع کرده است. این نشان می‌دهد که سینما مبتنی بر پول، شانس، پارتی نیست و بخشی از آن به توانایی و سواد بستگی دارد.

دلیل ماندگاری کار خود را در چه می‌بینید؟

بسیاری از اتفاقات در آن دخیل است انتخاب‌هایی که انجام دادم ،پیشنهاد هایی که رد کردم و مسیری که برای زندگی پیش گرفتم و راهی که انتخاب کردم  که همه این عوامل بستگی به شخصیت خود بازیگر دارد.

دختران هم سن و سال دختر شما را در نقش‌های مختلف می‌بینیم، آیا به نفس پیشنهاد بازی شده و می‌خواهد در این مسیر حضور داشته باشد؟

بسیار به او پیشنهاد شده است. طبیعی است پیشنهادهای زیادی برای بچه‌ای که پدرش هنرپیشه و مادرش تدوینگر و تهیه کننده است، وجود دارد. اما من اجازه ندادم، به نظرم باید از طریق آکادمیک این مسیر را طی کند، این روز‌ها بیشتر در دیگر بخش‌های هنر مثل موسیقی، آواز، ساز و نقاشی فعالیت دارد.

 دخترتون چه نظری برای بازیگری دارند؟

نفس دوست دارد اما من خیلی من تشویق نمی‌کنم بیشتر او را برای کار‌های دیگر هنری و ورزش تشویق می‌کنم.

خاطرات تولدتون رو به خاطر دارید؟

سال گذشته بچه‌های «کودک‌شو» برای من تولد گرفتند، در این سال‌ها جشن تولد‌های مختلفی را تجربه کردم، اما خودم با تولد بازی بیگانه هستم امسال قرار است تولدی متفاوت داشته باشم، من سفیر دو مرکز خیریه هستم و امسال قرار است کنار آن‌ها باشم.

نگاهی که اکنون مردم نسبت به هنرمندان دارند برای گرفتن دستمزد‌های میلیاردی خیلی دور از انصاف است. در سینمای ما پیشکسوتانی هستند که چند سالی است کار نکرده اند از این رو وظیفه ما است که نگاه‌ها را تغییر بدهیم و برپایی مراسم‌های پر زرق و برق که پشت آن‌ها اسپانسر‌ها هستند را کنار بگذاریم، من ترجیح دادم در جشن تولد را کنار این بچه‌ها باشم تا نگاه‌ها را تغییر بدهیم. خیلی از نگاه‌ها برای سینما پولی، مالی شده است و فکر می‌کنند دریچه خوشبختی آینده بسیاری از افراد  در اینجا است در صورتی که اینگونه نیست.

در این مدت مشغول چه کار سینمایی و تلویزیونی هستید؟

سریال «بیگانه با ما است» احمد امینی و سریال «مرضیه».

حضورتون در «کودک‌شو» چگونه شکل گرفت؟ فکر می‌کردید ادامه پیدا کند؟

من در شبکه نسیم برنامه چند درجه را اجرا داشتم که درباره بازی‌های هیجانی بود. زمانی که «کودک شو» به من پیشنهاد شد خیلی سبک و سنگین کردم و با دوستان مشورت کردم.بسیاری معتقد بودند حضور در تلویزیون ممکن است نقش بازیگری را که من ۲۶ سال  زحمت کشیدم را از بین ببرد. من حس کردم حضور چنین برنامه‌ای در تلویزیون برای خانواده‌ها کم است؛ اهدافی که تهیه کنندگان و نویسندگان و کارگردانان در این برنامه داشتند به دل من نشست.

تجربه این کار تا کنون چگونه بوده است؟

یکی از بزرگترین معضل‌های اجرای چند سال گذشته در تلویزیون این است که همه می‌خواهند یا حرف سیاسی بزنند یا حرف حاشیه‌ای بزنند تا مطرح شوند، هیچ کس نمی‌خواهد حرف مردم را بزند و با مردم هم سطح شود. من بار‌ها گفتم ستاره‌های برنامه ما مردم هستند. لزومی ندارد در برنامه «کودک‌شو» که برای خانواده‌های جوان ساخته می‌شود حرف از ناامیدی و گرانی بزنیم البته در زمان خاص خود گوشزد می‌کنیم، اما محوریت برنامه «کودک‌شو» را بر اساس حاشیه نمی‌گذاریم و وظیفه این برنامه چیز دیگری است؛ میزگرد‌های سیاسی جای حرف‌های سیاسی است و مرد‌های سیاسی باید حرف‌های سیاسی بزنند. لزومی نمی‌بینم کنایه به کسی یا جریان یا موضوع خاص بزنم، چون اهداف اجرای من این نیست. 

به اهداف روز‌های اول رسیده اید؟

شاید هم به فراتر از اهدافم رسیده ام. این مسئولیت ما را بیشتر می‌کند، وقتی شما نگاه نقادانه مردم را می‌بینید احساس می‌کنید پس برنامه مورد توجه قرار گرفته است.

موظف هستیم به عنوان برنامه‌ساز برنامه‌ای بسازیم که در باب طبع میل ۸۵ درصد بیننده‌ای که تماشا می‌کنند،باشد.

اجرای کودک شو را ادامه می‌دهید؟

وجود «کودک‌شو» در اختیار من نیست، اما همیشه یار کودک‌شو هستم تا زمانی که احساس کنم برنامه رو به جلو می‌رود ممکن است ده فصل هم ادامه پیدا کند، اما در فصل پنجم احساس کنم از اهداف من دور شده است و ممکن است من انصراف بدهم. اگر تهیه کننده عوض شود و این تیم عوض شود،شاید من با «کودک شو» ادامه ندهم و اگر ببینم پیشرفت نمی کنم هم شاید در فصل های بعدی در کنار «کودک شو» نباشم اما تا زمانی که کودک‌شو در حال پیشرفت است من ادامه می‌دهم.

خاطره ای از «کودک شو» دارید؟

خاطرات بسیاری از «کودک‌شو» دارم لطف مردم بسیار زیاد است شاید یک مقدار بی‌رحمانه به نظر برسد. در طول برنامه مردم احساسی می‌شوند و بخشی از زندگی شخصی خود را می‌گویند از این رو «کودک شو» پر از خاطرات خوش است، اما گله داریم که برنامه‌ای که هدف آن خانواده است چرا به سمتی هدایت می‌شود که اسپانسر آن برخی از پروژه هایی می‌شود که هیچ ارتباطی به موضوع اسپانسری آن‌ها ندارد ما چرا نمی‌توانیم به عنوان یک برنامه مستقل صاحب یک اسپانسر ثابت باشیم تا شرایط بهتری به وجود بیاوریم.

کلام پایانی؟

ممنون از مصاحبه شما، امیدوارم مردم برنامه را ببینند، راضی باشند و سعی کردم عدالت برقرار باشد برنامه‌ای که به حیات خودش ادامه دهد.

 

منبع: افکارنيوز

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۹۱۸۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دعوای تقلب بین اصولگرایان بر سر انتخاباتِ بدون حضور اکثریت مردم

فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم| نماینده مجلس: چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ | روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند| اولین نفر در ۲۴ بهمن فوت شده| قرنطینه صد‌ها نفر در قم| حرم باید تعطیل شود

ایران در لیست سیاه FATF؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت نظام در دسترس نیستند

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

کرونا به افغانستان هم رسید

خبر بعدی:

پیشنهادات متفاوت یک نماینده مجلس برای مقابله با کرونا | از خانه نشینی تا تعطیلی نماز جمعه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، ابوالفضل سروش با اشاره به شیوع گسترش ویروس کرونا در کشور گفت: کرونا ویروس جدید یک ویروس جهش یافته از رده کرونا ویروس‌هاست که اخیرا در کشور چین شناسایی شده و برخی معتقدند این ویروس از حیوانات وحشی به انسان منتقل شده است.

وی با بیان اینکه «سرایت سریع و مدت ماندگاری کرونا ویروس در خارج از بدن به ویژه بر روی سطوح نگران کننده است»، افزود: اگرچه این ویروس قدرت کشندگی پایین تری نسبت به سایر رده ها مثل سارس و مرس دارد اما سرعت و روش های انتقال آن از یک طرف و عدم شناخت مکانیسم های بیماری زایی و رفتار آن در نژادهای مختلف انسانی از طرف دیگر، موجب شده که جامعه جهانی به عنوان یک بحران به آن نگاه کند و تمامی کشورها به سرعت در حال رصد اطلاعات و انجام تحقیقات به منظور یافتن راههای مهار بیماری و درمان آن هستند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به ورود کرونا ویروس به کشور گفت: متاسفانه تعدادی از هموطنان فوت شده‌اند که ضمن تسلیت به بازماندگانشان لازم است تمامی مردم عزیز کشور در یک بسیج عمومی پیشگیری شرکت کنند تا بتوان گسترش این بیماری را مهار و کنترل نمود. با توجه به رفتار این ویروس هرگونه مواجهه با فرد یا محیط آلوده باید محدود شده و در موارد ضروری ارتباط تحت شرایط کنترل شده شدید انجام گیرد. تمامی ارتباطات نزدیک از جمله دست دادن، روبوسی، تماس فیزیکی، استفاده از وسایل و ابزارآلات مشترک، حضور در اماکن عمومی، شرکت در مراسمات دینی و آیینی، جشن ها، مسابقات، برنامه های تفریحی و ورزشی، اردوها، زیارت ها، نماز جمعه و جماعات، جلسات کاری، استفاده از حمل و نقل عمومی، تبادل وجوه نقد(سکه و اسکناس) و غیره باید ممنوع و تعطیل شود.

سروش در جمع بندی اظهار کرد: تماس با تمامی سطوحی که احتمال آلودگی ولو ضعیف دارند، باید محدود شود. حضور در منزل و خارج نشدن از خانه ها بهترین راهکار برای عدم تماس است پس حتی المقدور تا کنترل بحران و اعلام  وضعیت عادی از منازل تان خارج نشوید.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز ابعاد و میزان گسترش بیماری در ایران شناخته شده نیست ناگزیر هر یک از ما ممکن است بیمار یا ناقل بیماری باشیم لذا ضمن رعایت حریم و حرمت انسانی همدیگر، همگی بخاطر سلامت خود، خانواده و عموم جامعه، مسائل بهداشتی را رعایت کنیم.

به گفته سروش طبق تحقیقات اخیر شستشوی مکرر دست ها موثرترین راه پیشگیری از انتقال بیماری است. اگر چه استفاده از ماسک خیلی مهم است اما به اندازه استفاده از دستکش و شستشوی دستها اهمیت ندارد لذا در حوزه بهداشت شخصی شستشوی مکرر دست و در حوزه بهداشت عمومی ضدعفونی مستمر سطوح لازم و ضروریست.

این نماینده مجلس در مورد نحوه ورود این بیماری به کشور گفت: اگرچه هنوز منبع اصلی انتشار بیماری در دست بررسی است اما به گفته وزیر بهداشت احتمالا بیماری از طریق مسافران چینی و بازرگانان ایرانی که به چین سفر داشته اند وارد ایران و منتشر شده است.

سروش با تاکید بر لزوم مبارزه با محتکران ماسک و لوازم بهداشتی اظهار کرد: طبق یک مثل قدیمی "سزای گران فروش نخریدن است"؛ در این مورد نیز سیاست وزارت بهداشت مبنی بر توزیع رایگان ماسک و لوازم بهداشتی سیاستی بسیار زیرکانه و موثر بوده که علاوه بر ایجاد عدالت در دسترسی عموم بویژه اقشار ضعیف جامعه به اقلام مورد نیاز، محتکران را نیز با نخریدن اقلام احتکار شده شکست خواهد داد.

وی تاکید کرد: باید سیستم قضایی ضمن برخورد شدید با عاملان بی توجه یا فرصت طلب در انتقال بیماری به کشور، برای محتکران، گرانفروشان و سوءاستفاده گران از سلامت مردم اشد مجازات در نظر گیرد و آنان را به سزای اعمال پلیدشان برساند طوریکه دیگر هیچ کس جرات نکند با سلامت مردم بازی کند.

کد خبر 486715 برچسب‌ها كرونا در ايران مجلس شورای اسلامی

دیگر خبرها

 • ای اف سی تولد حاج صفی را تبریک گفت
 • ژاپن متفاوت با ایران؛ بازی های جی لیگ به خاطر کرونا تعطیل شد
 • گفتگوی متفاوت با همسر وحید مرادی / اسرار زندگی این لات با معرفت +عکس
 • هادی حجازی‌فر: همیشه نسبت به پژمان جمشیدی گارد داشتم
 • «جاده» در ارسباران/ روایتی متفاوت از جنگ تحمیلی
 • نمی‌دانم چرا همیشه نسبت به پژمان جمشیدی گارد داشتم
 • هادی حجازی‌فر:در بازیگری شبیه بیماری هستم که از آن قطع امید شده است
 • پیش‌بینی جالب و متفاوت علی مطهری از رفتار مجلس یازدهم
 • تحریم افتتاح آزادراه شمال توسط خبرنگاران
 • هادی حجازی‌فر: نمی‌دانم چرا همیشه نسبت به پژمان جمشیدی گارد داشتم
 • قهرمان موتورکراس که شهادت را به سکوی قهرمانی ترجیح داد
 • جدیدترین عکس کیک تولد متناسب با تم تولد
 • بازی در هیچ نقشی مرا نمی‌ترساند/رویای همیشگی من در سینما کارگردانی است
 • تیپ بیش ازحد متفاوت خانم مجری، خارج از محیط کار/ عکس
 • عاشقانه های مجری ممنوع الکار در شب تولد همسرش/ عکس
 • تولد نوزاد دختر با تلاش کارشناسان اورژانس ۱۱۵
 • به افتخار تولد هوشنگ ابتهاج +بیوگرافی و شعر خوانی
 • بایرن تولد فلیک را تبریک گفت
 • بروزرسانی‌های جدید فتوشاپ در تولد سی‌سالگی
?>