به گزارش خبرنگار ایکنا؛ مراسم اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌های شهری، عصر امروز یک‌شنبه ۱۲ اسفندماه، با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و اعضای شورای شهر و همچنین جمعی از اصحاب رسانه در سالن آمفی تئاتر برج آزادی برگزارشد.
علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای این مراسم گفت: شهر از دو دهه قبل تبدیل به یک سوژه برای شناخت، بررسی و کشف شده و وارد ادبیات داستانی و شعر و موسیقی شده است.
امروز نیز رسانه‌ها وارد این فضا شده‌اند و موضوعی به نام شهر برای آن‌ها موضوعیت یافته است.
وی افزود: تا وقتی در مورد شهر صحبت نکنیم نمی‌توانیم در مورد آینده آن تصمیم بگیریم و این رسانه‌ها هستند که گفت‎وگو درباره شهر را ترویج داده‌اند و به موضوعات مختلف در زمینه شهر می‌پردازند.

سخنگوی شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتشار انبوه اطلاعات در عصر کنونی گفت: مشکلی که در این زمینه پیدا شده این است که نمی‌توان صحت و درستی اخبار منتشره را تشخیص داد و همین جاست که نقش رسانه‌های شناسنامه دار مهم می‌شود.   نمی‌توان چشم‌انداز امیدبخشی برای مطبوعات در سال آینده دید
بعد از این سخنان، عباس عبدی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران گفت: به پایان سال ۹۷ نزدیک می‌شویم و نمی‌دانم سال آینده آیا مانند امسال خواهد بود یا شرایط بدتری را تجربه خواهیم کرد؛ متاسفانه وضعیت مطبوعات به شکلی است که نمی‌توان چشم‌انداز امید بخشی برای مطبوعات در سال آینده دید.  
وی افزود: روزنامه‌نگاران به لحاظ مالی و امکانات جزو اقشاری هستند که به نسبت در شرایط بدی قرار دارند و تحت فشار اند. گاهی که دستمزد این دوستان را می‌بینم خجالت می‌کشم. در سال ۷۷ فضای رسانه‌ای به نسبت خوبی داشتیم، اما از سال ۷۹ این فضا با سیر نزولی مواجه شد.
عبدی ادامه داد: امروز هم فضای پرنشاطی داریم، اما رسانه‌های مسئول دیگر مانند سابق مرجعیت ندارند. آن‌ها که زمانی با روزنامه‌ها برخورد می‌کردند، شرایط امروز را نمی‌توانستند پیش‌بینی کنند در حالی که معتقدم اگر یک رسانه مطلبی را منتشر می‌کند مسئولیت آن مطلب را به عهده دارد.

وی با بیان اینکه برخورد‌های گذشته یک اشتباه بود که باعث شد روزنامه‌ها به این روز بیفتند، بیان کرد: روزنامه‌نگاران با وجود اینکه شرایط فعلی گردن آن‌ها نیست تلاش می‌کنند کیفیت کارشان را بالا ببرند تا فضای رسانه‌ای بهتر شود. شاید اگر بتوانیم از سال ۹۸ به سلامت عبور کنیم، آینده بهتری داشته باشیم.
محسن هاشمی دیگر سخنرذان این مراسم بود که بر لزوم توجه به انقلاب فناوری هزاره سوم در زمینه دسترسی به رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: تولید، مدیریت، توزیع و نشر محتوا یکی از چالش‌های امروز است که باید بیشتر به آن پرداخته شود. در گذشته مطبوعات اثرگذاری محدودی داشتند و بر اساس تیراژ و محدوده توزیع، اثرگذاری آن‌ها تعیین می‌شد.  
وی ادامه داد: امروز شبکه‌های اجتماعی هم مخاطبان فراوانی دارند و هم می‌توانند یک رسانه شوند و در همین راستا شعار «هر شهروند یک رسانه» به معنی واقعی شکل گرفته است. یک خبر، مقاله و یا حتی یک صدا و فیلم که توسط یک شهروند گرفته می‌شود می‌تواند در عرض چند ساعت چندین میلیون مخاطب را جذب کند و اثرگذاری آن از تیتر یک روزنامه هم فراتر رود. ما در چنین فضایی قرار دادیم که سرعت انتشار اخبار در آن شگفت‌انگیز است و باید بتوان این فضا را مدیریت کرد.
هاشمی با بیان اینکه روزنامه‌نگاران حرفه‌ای به این پرسش پاسخ دهند که چه قدر نسبت به مسئولیت حرفه‌ای خود اثر‌گذار هستند، تصریح کرد: به‌نظر من روزنامه‌نگاران که افراد حرفه‌ای در این حوزه هستند باید بیشتر به فضای مجازی بیایند و با تولید محتوا جریان انتشار اخبار در شبکه‌های اجتماعی را به دست گیرند. این اتفاق هنوز نیفتاده است و فضای مجازی گاهی در اختیار افراد غیر حرفه‌ای قرار می‌گیرد که این امر مشکل‌ساز شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همچنان که رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم در جامعه شناخته می‌شوند شورای شهر نیز در کنار سه قوه نظام جمهوری اسلامی می‌تواند نقشه رکن چهارم را داشته باشد و از این نظر اعضای شورای شهر به خصوص شورای شهر پنجم حس نزدیکی به روزنامه‌نگاران دارند. ما تلاش می‌کنیم در شورای شهر وظایف خود را به خوبی عمل کنیم و اسیر تملق‌گویی‌ها و چاپلوسی‌ها نشویم.

محسن هاشمی در پایان با تشکر از برگزارکنندگان این جشنواره یادآور شد: این جشنواره می‌تواند کمک موثری به فضای رسانه‌ای کشور کند و از کسانی که در این جشنواره انتخاب شده و جایزه گرفتند تقاضا می‌کنم که نقش حرفه‌ای خود را در شبکه‌های اجتماعی ایفا کنند و همینطور به اعضای شورای شهر در ایفای وظایف‌شان یاری دهند.
پیروز حناچی، شهردار تهران دیگر سخنران این مراسم بود که وی نیز در این مراسم با اشاره به این‌که باید همگی در خصوص مفهوم کار در شهر، با این رویکرد که «چه کار‌ها و اقداماتی در شهر انجام شده یا می‌شود» به توافق برسیم، تصریح کرد: باید در این خصوص به اشتراک‌نظر برسیم و تا وقتی که این توافق حاصل نشده، مشکلات بسیاری خواهیم داشت. فقدان توافق در این خصوص باعث شد گاهی منابع را در مواردی هزینه کنیم که اولویت نداشتند؛ بعضا سازه‌های بسیار بزرگی ساختیم، بی‌آن‌که تأثیرگذاری و بهره‌وری آن‌ها را ارزیابی کنیم.  
شهردار تهران در ادامه این مراسم خطاب به اصحاب رسانه گفت: شما در این زمینه نقش دارید؛ وقتی می‌توانید با یک قلم جلوی تخریب خانه نیما را بگیرید، به این معنا است که می‌توانید کاری کنید تا همگی به معنا و مفهوم درستی از «کار» دست پیدا کنیم. به مرور باور کردیم که شهر می‌تواند و باید تبدیل به کارگاه ساختمانی شود؛ این درحالی است که کمتر کشوری را می‌بینیم که پایتخت آن تا این مقدار دستخوش تغییر شده باشد.
وی گفت: باید با کمک شما اصحاب رسانه و قلم به ریشه‌ها و علت‌های این موضوع بپردازیم؛ لذا از همه اهل قلم دعوت می‌کنم تا تأثیرگذاری کار‌ها و اقدامات را در شهر مورد ارزیابی قرار دهند.
بنا بر گزارش ایکنا؛ برگزیدگان این جشنواره در بخش خبر و گزارش خبری، پروانه بهرام‌نژاد (روزنامه همشهری) به عنوان نفر اول، مهدی مقدر (خبرگزاری ایرنا) نفر دوم و راضیه عنایتی (ایسنا) و سیامک صدیقی (مهر) مشترکا به عنوان نفر سوم انتخاب شدند.

در بخش یادداشت و سرمقاله نیز از مژگان رضایی (همشهری) به عنوان نفر اول، لطف روحانی (شرق) به عنوان نفر دوم و مشترکا از امیر هاتفی‌نیا (شهروند) و محمدناصر احدی (همشهری محله) به عنوان برگزیدگان جایگاه سوم تقدیر شد.
حسام خراسانی (شهروند)، عاطفه نژادسالاری (ایرنا) و ملیحه رفیع‌طلب جوان (روزنامه خراسان) به ترتیب برگزیدگان بخش تیتر جشنواره رسانه‌های شهری بودند.

در بخش طنز این جشنواره، مهدی‌سا صفری‌خواه و حسام حیدری (هر دو از روزنامه قانون) به عنوان نفرات اول و دوم و مجتبی احمدی (اعتماد) نیز به عنوان نفر سوم انتخاب شدند. محمد مهیمنی (جام‌جام آنلاین)، خدیجه نادری (تسنیم) و سجاد صفری (روزنامه ایران) برگزیدگان بخش عکاسی خبری این جشنواره بودند.

در رشته گزارش تصویری نیز از مجید عسکری‌پور (خبرگزاری مهر)، وحید خدادادی (آنا) و علی حدادی (آنا) به عنوان نفرات اول تا سوم تقدیر به عمل آمد. مهدی عزیزی (قانون)، علیرضا پاکدل (قانون) نفرات اول و دوم بخش طرح و کاریکاتور بودند و سیدنعیم تدین‌نبوی و محمدرضا ثقفی (شهروند) نیز مشترکا در جایگاه سوم قرار گرفتند.

فاطمه جمال‌پور (روزاروز)، مهدی سلامی (همشهری)، علی نکویی‌فرد (ایرنا) و فاطمه علی‌اصغر (ایرنا) در بخش مالتی‌مدیا مورد تقدیر قرار گرفتند. در بخش دیداری و شنیداری، مریم جعفری (خبرگزاری صداوسیما)، یوسف سلامی (خبرگزاری صداوسیما) و در بخش گزارش تلویزیونی نیز نفیسه سهرابیان (شبکه خبر) و راضیه آقایی (باشگاه خبرنگاران جوان) برگزیده شدند. در بخش تولیدات رادیویی علیرضا محمدی (رادیوتهران)، مژده نقده‌دوز تهرانی‌ها (رادیوتهران) و علی البرزیان (رادیو اقتصاد) مورد تقدیر قرار گرفتند.
در بخش گزارش نیز محمدحسین خودکار (روزنامه جام‌جم) به عنوان نفر اول، الهام مهدی‌زاده (شهرآرا) به عنوان نفر دوم و مهتاب جودکی (شهروند) به عنوان نفر سوم انتخاب شدند. صدیقه رشیدپورایی (ایسنا)، علی کاظمی (باشگاه خبرنگاران جوان) نفرات اول و دوم بخش گفتگو بودند و سیدمحمد فخار (همشهری) و مژگان انصاری (ایسنا) نیز مشترکا در جایگاه سوم قرار گرفتند. در بخش ویژه میراث فرهنگی و میراث طبیعی نیز سمیه ایمانیان (ایسنا)، زهرا کشوری (روزنامه ایران) و افسانه قانع (پایگاه خبری تیترشهر) به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را به دست آوردند.
به گزارش ایکنا؛ زیست شهری، سبک زندگی، اخلاق و حقوق شهروندی، حمل و نقل عمومی، ارتقای فرهنگ بهداشت اجتماعی، کاهش آلودگی هوا، اقتصاد شهری، بازآفرینی شهری و حکمروایی خوب شهری از محور‌های موضوعی این جشنواره بود. این رویداد در سه رشته مطبوعات، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری- تحلیلی، رسانه‌های شنیداری و رسانه‌های دیداری برگزار شد. جایزه ویژه این جشنواره به بهترین اثر رسانه‌ای با موضوع «میراث فرهنگی- میراث طبیعی» اهدا شد. در پایان این مراسم از پایگاه خبری-تحلیلی «شهر» نیز رونمایی شد.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

پسر هوادار استقلال دست به خودکشی زد+عکس

مستر المپیا 2019؛ تاریخ سازی بزرگ هادی چوپان با کسب عنوان قهرمان مردم و مدال برنز

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۹۱۹۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

آماده باش کامل منطقه ۱۰ در اجرای ویژه برنامه های استقبال از “مهر قلم”

امتداد :شهردار منطقه ۱۰ با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید متقارن با ایام محرم از آماده باش کامل دستگاه های اجرایی برای اجرای ویژه برنامه های استقبال از مهر با رویکرد تبعیت از سیره حسینی خبر داد.

به گزارش امتداد ، حسین بحیرائی شهردار منطقه با تاکید بر اهمیت اجرای طرح استقبال از مهر و تدوین برنامه ها با توجه به آموزه های قرآنی و حفظ حرمت ایام محرم افزود: طبق دستورالعمل ابلاغی از سوی شهرداری تهران و به منظور ارتقاء سطح خدمات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و بهداشتی به دانش آموزان و کمک در بهسازی و نوسازی، ایمن سازی و بازسازی محیط های آموزشی با کمک نهادهای متولی اقدامات مناسبی برای بازگشایی مدارس انجام می شود.

وی افزایش سطح همکاری و تعاملات دستگاه های مرتبط با مدیریت شهری را گامی موثر بر ارتقاء سطح آموزشی، حقوق و تکالیف شهروندی به دانش آموزان برشمرد و تشریح کرد: طبق نیازسنجی های صورت گرفته و همراهی و همکاری تمامی حوزه های ذیربط خصوصا معاونت های حمل و نقل و ترافیک، امور اجتماعی و فرهنگی و فنی و عمرانی این طرح با جدیت و به نحو احسن اجرا می شود.

بحیرائی با اشاره به فراهم سازی بستر مناسب برای حضور امن و شاد دانش آموزان در محیط مدارس خاطرنشان کرد: جشن بزرگ مهر و آیین استقبال از کلاس اولی ها در مدارس منتخب، برگزاری مسابقات و جشنواره های ورزشی، بازدید از موزه ها، بوستان ترافیک، مرکز آموزشی پسماند، مراکز ایمنی و آموزش مباحثی از قبیل حقوق و تکالیف شهروندی، ترافیک و آلودگی هوا، محیط زیست و پسماند، ایمنی و مدیریت بحران با اجرای نمایش، آموزش همگانی، توزیع بروشور و پوستر، نمایش فیلم های آموزشی از دیگر برنامه های این طرح است

به گفته وی روان سازی و ایمن سازی ترافیک شهر از مهم ترین اقدامات اجرایی در طرح استقبال از مهر می باشد و در همین راستا ایمن سازی معابر منتهی به مراکز آموزشی، شناسایی گره های ترافیکی و جلوگیری از تراکم ترافیکی، افزایش تسهیلات حمل و نقل عمومی درون شهری، نظارت و مدیریت بر عملکرد سرویس های مدارس نیز در دستور کار معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه قرار دارد.

شهردار منطقه با عنایت به آماده باش و مشارکت همه جانبه تمامی دستگاه های اجرایی و ضرورت تامین ایمنی مدارس خاطرنشان کرد: ایمنی و امنیت مدارس از اولویت های مدیریت شهری منطقه است که با شناسایی مدارس غیرمقاوم اقدامات لازم صورت می گیرد. همچنین مرمت و بازسازی معابر، جلوگیری از حفاری معابر منتهی به مراکز تحصیلی، رنگ آمیزی و نقاشی فضای بیرونی، ایجاد و احداث فضای سبز در حیاط مدارس، تهیه و تامین امکانات و تجهیزات ورزشی از دیگر برنامه های اجرایی می باشد.

**اجرای “طرح نگهداشت شهر” در منطقه ۱۰

شهردار منطقه ۱۰ با تاکید بر لزوم ایجاد فضایی پاکیزه و عاری از هرگونه آلودگی برای شهروندان از اجرای “طرح نگهداشت شهر” در روزهای پایانی هر هفته خبر داد.

حسین بحیرائی شهردار منطقه با اشاره به لزوم آماده باش مدیریت شهری در تمامی ساعات شبانه روز برای خدمات رسانی شایسته به شهروندان افزود: طبق دستوالعمل ابلاغی از سوی معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران “طرح نگهداشت شهر” با موضوعات مرتبط با حوزه خدمات شهری از قبیل نظافت، شست و شو، لایروبی، پاکسازی جداره های شهری و … با محوریت نواحی و در مقیاس محلات و بر اساس پیام های شهروندی در سامانه های ۱۳۷ و ۱۸۸۸، روزهای چهارشنبه در معابر محلات و روزهای پنجشنبه در محورهای اصلی منطقه انجام می شود.

وی در ادامه یادآور شد: در پایان هفته گذشته با تلاش اکیپ خدمات شهری و با استفاده از تجهیزات و ادوات به صورت ویژه عملیات لایروبی، پاکسازی و شست و شوی معابر، جداول، گاردریل ها، نرده ها، مخازن و زیرمخزنی ها، کندوکوب فضای سبز، ساماندهی اصناف، حذف موانع فیزیکی و طعمه گذاری منافذ روز چهارشنبه در محلات تیموری و هفت چنار واقع در ناحیه ۱، محله مرتضوی واقع در ناحیه ۲ و محله هاشمی واقع در ناحیه ۳ و در روز پنج شنبه محور امام خمینی (ره) انجام شد.

true برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

دیگر خبرها

 • اهدای تندیس سیمین به برگزیدگان جوان داستان‌نویسی
 • ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در رفع کاستی‌ها مؤثر است
 • نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی چهارمحال و بختیاری مشخص شد
 • حسن روح الامین: حکومتی نیستم اما حکومت اسلامی را دوست دارم
 • اساس ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی تکریم ارباب‌رجوع است
 • تقدیر رهبر انقلاب از برنامه چهارپایه‌خوانی حاج محمود کریمی
 • مسابقات قهرمانی هندبال منطقه ۸ کشور با معرفی برگزیدگان در لارستان پایان یافت
 • تقدیر کانون‌های مساجد تهران از همکاری فروشگاه شهروند با طرح «شمیم حسینی»
 • تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره مروجان کتاب‌خوانی
 • بررسی مطالعات ارزیابی زیست محیطی طرح احداث راه اصلی چابهار –پسابندر- گواتر
 • مرز باریک خوب و بد ‌رسانه‌های اجتماعی
 • تأثیر فضای مجازی بر زبان و ادبیات فارسی/ چرا رسانه های نوپدید با اندیشیدن و پژوهیدن بیگانه‌اند؟
 • پس لرزه های عملیات پهپادی یمن به تاسیسات نفتی آرامکو/ ستون فقرات اقتصادی عربستان شکست
 • زمان اختتامیه جشنواره ملی شعر طنز اراک مشخص شد
 • ارزیابی مالکیت فکری از خلأ‌های موجود فضای دانش بنیان کشور است
 • برگزیدگان مسابقات قرآن کارکنان اورژانس تجلیل شدند/ قرآن؛ آرامش‌بخش انسان در لحظات دشوار
 • انتشار آثار عاشورایی در بازار کم‌رمق نشر دینی و قرآنی
 • تقدیر بنادر و دریانوردی هرمزگان به عنوان دستگاه برتر در بیست و دومین جشنواره شهیدرجایی
 • افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها مهمترین اتفاق سال جاری