تهران- ایرنا- 15 آذرماه 1391 بود که مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی شین آباد در شهرستان پیرانشهر به دلیل استفاده از بخاری نفتی غیر استاندارد، دچار حادثه آتش سوزی شد و آتش به جان دانش آموزان این مدرسه کوچک انداخت؛ آتشی که سوز آن برای دخترکان آسیب دیده آن حادثه و خانواده های آنان همچنان ادامه دارد.

آن روز هم چهارشنبه بود؛ پنج سال قبل که ساعت 8 و 20 دقیقه، بخاری دانش آموزان کلاس چهارم مدرسه روستای شین آباد آتش گرفت و مسئولان مدرسه با وجود کپسول آتش نشانی که پشت در کلاس در راهرو نصب بود، نتوانستند آتش را مهار کنند.


این حادثه تلخ باعث شد تا اقداماتی برای سامان بخشی وضعیت کودکان آسیب دیده حادثه از سوی دولت در نظر گرفته شود به طوری که براساس مصوبه شماره 236202،38283 هیات وزیران در تاریخ اول اسفندماه سال 1391 وظایفی برای وزارتخانه های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و تعاون و کار و رفاه اجتماعی برای پیگیری امور مربوط به این دانش آموزان تعیین شد.

**پیگیری مولاوردی درباره وضعیت دانش آموزان شین آبادی از وزرا
شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، کارویژه و ماموریت اصلی خود را هماهنگی، پیگیری و نظارت در امور حقوق شهروندی معرفی کرد و افزود: مصوبه هیات وزیران، تکلیف قانونی برای سه وزارتخانه ایجاد کرده است و به همین دلیل اخیرا پیگیر حقوق شهروندی دانش آموزان شین آبادی استان آذربایجان غربی در هیات دولت بودم و در این راستا از وزرا درخواست کردم تا گزارش اقدام هایی که تاکنون برای این افراد انجام شده است، به این حوزه ارائه دهند.
وی با تاکید بر اینکه حقوق شهروندی دانش آموزان شین آباد پیگیری می شود، اظهار کرد: سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش گزارش مدون و کاملی از مجموعه اقدامات آموزشی، رفاهی، درمانی و بیمه ای این دانش آموزان ارائه کردند که نشانگر پیگیری و تدوام اقدامات دولت برای سامان دهی وضعیت این دانش آموزان است.
مولاوردی خاطرنشان کرد: از ابتدای فعالیت در سمت دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی اگرچه نظارت، پیگیری و راهبری حقوق شهروندی وظیفه دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی است اما موارد نقض حقوق شهروندی را پیگیری می کنیم و در صدد رفع آن برآمده ایم.

** مشکل عمده دانش آموزان شین آبادی، درمان است
حسین احمدی نیاز، وکیل برخی از دانش آموزان حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، درباره وضعیت کنونی این دانش آموزان گفت: 28 دانش آموز این مدرسه دخترانه آسیب دیدند و در این میان 2 دانش آموز فوت کردند همچنین از 26 دانش آموز مصدوم، 14 تن دچار مصدومیت جدی شدند و اکنون همچنان مشکل عمده دانش آموزان شین آبادی، درمان است اما نگاه و آرزوی شان این است که حادثه ای که برای آنان اتفاق افتاد، برای دانش آموزان دیگر رخ ندهد.
وی ادامه داد: براساس اعلام وزارت دادگستری، اکنون مدارس غیراستاندارد بسیاری در سراسر کشور وجود دارد و هنوز هم بخاری های نفتی در کلاس های دانش آموزان هست که می تواند سلامت و جان آنها را تهدید کند همچنین مدارس کاهگلی با وضعیت نامطلوب وجود دارد و امنیت و سلامت دانش آموزان را به خطر می اندازد.

** حقوق دانش آموزان در ایران تدوین نشده است
این حقوقدان، آسیب های پیش روی دانش آموزان از منظر اجتماعی را بسیار بالا دانست و گفت: حقوق دانش آموزان در ایران تدوین نشده است و مشخص نیست که دانش آموزان از چه حق و حقوقی برخوردار هستند و ضرورت تدوین آن احساس می شود همچنین مسائلی در ارتباط با دانش آموزان وجود دارد که باید مورد واکای قرار گیرد.
وی با اشاره به اصل 156 قانون اساسی گفت: تشکیلات وسیعی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم وجود دارد از جمله در معاونت پیشگیری از وقوع جرم قضائیه، سازمان بهزیستی و سایر نهادهای متولی اما با این وجود، شاهد وقوع جرایم عدیده ای علیه کودکان هستیم.
احمدی نیاز با اشاره به اتفاقات اخیر در مورد نقض حقوق کودکان، افزود: چند وقت گذشته، هتک حرمت های متعددی در مورد کودکان در رسانه ها مطرح شده است که بیشتر آنان دانش آموز بودند؛ از جریان ستایش تا اتفاقی که برای آتنا افتاد، هشدارهای جدی برای توجه بیشتر به حقوق کودکان است.
این حقوقدان خاطرنشان کرد: اینکه چرا بحث آموزش ما اینقدر ضعیف است که نتوانستیم نسبت به پیشگیری از وقوع جرم یا تهدید علیه دانش آموزان گام های مناسب برداریم، جای تامل دارد.

**تکرار حوادث از وقوع آن تلخ تر است
احمدی نیاز با تاکید بر اینکه تکرار اینگونه حوادث از وقوع آن تلخ تر است، گفت: مشابه حادثه دانش آموزان شین آبادی، برای دانش آموزانی در کازرون و رزن هم اتفاق افتاد و اینگونه حوادث هر بار به شکلی جدید روح جامعه را جریحه دار می کند همچنان که سانحه تصادف دانش آموزان در بندرعباس اتفاق تلخی بود.
وی ادامه داد: در مورد حمل و نقل دانش آموزان هم مکانیزم اجرایی و حقوقی وجود ندارد و هرسال فقط در روزهای آغازین سال تحصیلی این موضوع مطرح و بعد به فراموشی سپرده می شود.
احمدی نیاز شرکت در اردوهای آموزشی- تفریحی را حق دانش آموزان و تکلیف دولت دانست و افزود: همه دانش آموزان حق دارند از اردوهای آموزشی و تفریحی بهره مند شوند اما کیفیت و چگونگی برنامه ریزی این برنامه های فوق العاده نیاز به سیاست گذاری دقیق دارد.
این حقوقدان با اشاره به اهمیت توجه حقوق کودکان و دانش آموزان گفت: مباحث مرتبط با حقوق شهروندی و آموزش های درج شده در کنوانسیون حقوق کودک باید در کتب درسی به دانش آموزان آموزش داده شود زیرا که اطلاع از اینگونه موارد و آشنایی دانش آموزان با حقوق قانونی آنها، ضروری انکارناپذیر برای رشد و تعالی جامعه است.

**فرایند درمان بچه های شین آباد 15 سال طول می کشد
دکتر محمد جواد فاطمی، رئیس مرکز تحقیقات سوختگی و مسئول کمیته درمان بچه های شین آباد در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره وضعیت درمانی این کودکان گفت: درمان بچه های شین آباد همچنان ادامه دارد و از همان ابتدا، پیش بینی کردیم که فرایند درمان این کودکان، 15 سال طول می کشد چون بسیاری از عمل های جراحی، باید در زمان بالغ شدن آنها انجام شود و چندین مرحله ای و زمانبر است.
رئیس مرکز تحقیقات سوختگی تصریح کرد: تیم پزشکان درمان بچه های شین آباد در بیمارستان حضرت فاطمه(س) مستقر هستند و برای هر یک از این بچه ها دو پزشک تعیین شده است که فرایند درمان آنها را برعهده دارند و پرونده همه بچه ها به طور دوره ای در کمیسیون مطرح می شود تا بهترین تصمیم درمانی برای آنها گرفته شود.
دکتر فاطمی ادامه داد: درمان بچه های شین آباد تعطیل نشده اما نیازمند تجهیزات درمانی و اقلام مصرفی هستیم و از سوی دیگر باید هزینه های کادر درمانی نیز تامین شود.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی گفت: با وزیر بهداشت درباره این موضوع صحبت شده و قول هایی هم داده شده است اما لازم است که برای حمایت بیشتر از این کودکان، اقدامات جدی انجام شود و تجدید نظرهایی صورت گیرد.
اجتمام**3229**
خبرنگار: حنانه شفیعی**
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
‏@irnaej
‏https://t.me/irnaej

منبع: ایرنا

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ظریف: ایران و امریکا اخیرا نامه‌های تندی رد و بدل کردند| ترامپ مقصر اصلی تنش واشنگتن و تهران است| جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به دولتهای خارجی نخواهیم داد

نوبت به گلکسی A۳۰ و A۵۰ رسید

معاون رئیس جمهور در اسلامشهر: بی تفاوتی در تعیین سرنوشت کشور به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۷۱۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

سه طرح آموزشی در خلیل‌آباد به بهره‌برداری رسید

محمود روشندل روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آموزشگاه ۶ کلاسه نیکی در روستای سعدالدین، سالن چند منظوره آموزشگاه حضرت خدیجه (س) و پژوهشسرای دانش آموزی شهید کاظم نژاد پروژه‌هایی است که در این شهرستان به بهره‎برداری رسید.

وی ادامه داد: آموزشگاه دخترانه ۶ کلاسه نیکی در روستای سعدالدین در مقطع اول و دوم ابتدایی در زمینی به مساحت هزار و ۷۰۰ مترمربع و ۳۰۰ مترمربع زیربنا با هزینه سه میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال توسط خیرین و ۶ میلیارد و ۲۵ میلیون ریال توسط اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان رضوی ساخته شده است. 

وی گفت: سالن چند منظوره آموزشگاه حضرت خدیجه (س) نیز با هزینه ۲ میلیارد ریال ساخته شده که ۶۰۰ میلیون ریال آن توسط خیرین و تربیت بدنی آموزش و پرورش و  یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال توسط اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان رضوی تامین شده است.

روشندل افزود: پژوهشسرای دانش آموزی شهید کاظم نژاد هم با هزینه ۲ میلیارد ریال توسط اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تعمیر و بازسازی شده است.

وی همچنین از تهیه ۳۰ دستگاه رایانه توسط پزشکان نیکوکار و شهروندان خلیل‌آباد برای این پژوهشسرا خبر داد و اظهار داشت: در این پژوهشسرا کلاس‌های کنکور و تقویتی و همچنین فیزیک و شیمی برای دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

وی گفت: امسال برای اولین بار پس از ۲۵ سال در رشته پزشکی قبولی داشتیم، همچنین ۳۰ نفر از دانش‌آموزان این شهرستان در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شدند.

مرکز شهرستان خلیل آباد در ۲۴۲ کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

برچسب‌ها مدارس خلیل آباد

دیگر خبرها

 • چه شرایطی برای جوانان ایجاد کردیم که فشار می آوریم ازدواج کنند/ نماینده مجلس هم باید سیاست مدار باشد و هم متخصص/ سازمان ملل منشور حقوق بشر را از ما دارد
 • کاندیداهای بوشهری این 4 نکته را فراموش نکنند!
 • دانش آموزان کردستانی در رقابت های کشوری ۴۲ مدال کسب کرده اند
 • فرهنگ مناظره باید از دانشگاه آغاز شود
 • برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان به صورت دوسالانه شد
 • شکایت بازیکن سابق فوتبال از یک فیلم سینمایی! +عکس
 • اجرای «الف کاف شین» در عمارت روبرو
 • تکلیف عید در نوروز ۹۹ غیرقانونی شد
 • دریافت پول بابت «عیدی» و «پیک نوروزی» ممنوع/دانش‌آموزان مهاجر، مشکل جدید آموزش و پرورش
 • کاهش ۳ درصدی تعداد معلمان نسبت به سال گذشته
 • فراموش‌شدگان پرواز 3704 تهران به یاسوج / 65 جسد که در قله دنا یخ زده بودند
 • لزوم افشای درآمدِ پزشکانی که ماهی سیصد میلیون تومان پرکیس و کارانه می‌گیرند/ تفاوت حقوق یک معلم خرید خدمت با یک پزشک سرمایه‌دار چقدر است؟!
 • ریزش قرآن‌آموزان مؤسسه زینب‎الکبری(س) خرم‎آباد به‌‌دلیل جابه‌جایی‌های مکرر
 • نمایندگان مجلس باید حرف و عملشان یکی باشد/ چرا برخی پس از رأی آوردن همه چیز را فراموش می‌کنند؟!
 • چرا وقتی خواب می‌بینیم فراموش می‌کنیم؟
 • نیازمند: همه چیز بازی با العین را فراموش کردیم
 • صرفه جویی در مصرف برق در استان فارس امسال ۷۴ درصد رشد داشت
 • دعا برای درمان نازایی وبچه دارشدن
 • این پلیس وظیفه‌شناس نباید فراموش شود / او درد دل های زیادی دارد + جزییات تلخ
?>