مشاهده اخبار داغ روز

صراط: یک نماینده مجلس در برنامه مناظره گفت:در آمارگیری سال 95 وقتی میزان موجودی بنزین محاسبه و میزان تولید داخل، واردات و مصرف را بررسی کردند مشاهده شد که 3 کشتی بنزین گم شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید ناصر سجادی رییس سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در برنامه مناظره کارشناسی شبکه اول سیما گفت: دولت باید در این زمینه برای کنترل مصرف سوخت کاری می کرد، از سال 82 مطالعات این کار را آغاز کردیم.

بعداً کارت سوخت به عنوان مصوبه ای شد که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرد و در سال 83 دولت مکلف به اجرای این کار شد.

مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به سابقه قرار دادن کارت سوخت برای بنزین گفت: سابقه کارت سوخت به افزایش مصرف سوخت بعد از پایان جنگ برمی گردد، قیمت ها بسیار پایین و یارانه ای بود، تولید بنزین با تأسیس حتی پالایشگاه جدید چشم انداز روشنی نداشت.

* قیمت پایین بنزین کنترل مصرف را سخت کرد

وی با اشاره به پایین بودن قیمت سوخت در کشور در سال 81 ـ 82 و اینکه در حد 35 تومان، 60 تومان و 65 تومان بود افزود: سیاست های قیمتی نمی توانست سیاست کنترل مصرف را داشته باشد بنابراین حتماً سیاست های قیمتی در کنار سیاست های سهمیه ای هم بود این کار به دولت محول شد و از سال 86 راه اندازی شد. بنابراین این فرآیند 89 ساله تحقق پیدا کرد به قیمت قابل قبولی که همان 1000 تومان بود رسیدیم با این کار می خواستیم مصرف را کنترل کنیم.

*سه کشتی بنزین در سال 95 گم شد

در ادامه حاجی دلیگانی نماینده مجلس هم در برنامه مناظره در پاسخ به اظهارات سجادی با اشاره به آثار سوء کارت سوخت اشاره کرد و گفت: سه کشتی بنزین در آمارگیری سال 95 گم شده است ، به طوری که وقتی بررسی کردند میزان موجودی سال 95 را و همچنین میزان تولید داخلی و میزان واردات و میزان مصرف را از آن کم کردند مشاهده کردند که سه کشتی بنزین معلوم نیست که چه شده است که این یکی از آثار سوء نیم بند شدن کار سوخت در کشور شد.

وی درباره آثار سوء دوم که منجر به برداشته شدن کارت سوخت شد افزود: حدود دو میلیارد دلار افزایش واردات بنزین به کشور داشتیم که با این عدد می توان درکشور پالایشگاه ساخت.

سجادی گفت: اصلاً اینکه با کشتی بنزین وارد بشود اصلاً مطرح نبوده و در سالهای گذشته هم نبوده است.

وی افزود: ما برای سامانه هوشمند سوخت سه هدف را تعریف کرده بودیم تا ابزاری درست کنیم برای سیاستگذاران، دولتمردان و مجلس که قیمت بنزین را بتوانند اصلاح کنند .

وی در تبیین هدف دوم اضافه کرد: از این طرق خواستیم تا ابزاری درست کنیم که با اجرای سیاست های مختلف سهمیه ای قیمتی بتوانند مصرف را کنترل کنند تا جلوی قاچاق از این طریق گرفته بشود و تمام اهدافی که در این زمینه در نظر گرفته بودیم تحقق پیدا کرد.

سجادی گفت: رشد مصرف بنزین از سال 68 تا قبل از سهمیه بندی بنزین به طور متوسط سالانه 10 درصد بود بعد از سامانه یک سال شد 100 تومان، یک بار شد 400 تومان بعد سهمیه را کردیم 20 لیتر بعد 80 لیتر، قیمت اول شد 400 تومان قیمت دوم شد 700 تومان و بعد هم شد 1000 تومان به تدریج این مسئله انجام شد بدون اینکه تنشی در جامعه در این زمینه شکل بگیرد الآن قیمت بنزین یک قیمت پایه بسیار مناسبی است و با سیاست های قیمتی، راه را باید انجام دهند.

حاجی دلیگانی در پاسخ به اظهارات آقای سجادی گفت: ما الآن دچار یک تناقض میان مسئولان در این زمینه هستیم از یک طرف می گویند کارت سوخت لازم نیست سؤال من این است 400 میلیارد تومانی که الآن دولت برای ایجاد دیسپاچینگ گذاشته، برای هر جایگاه سوخت که 200 میلیارد آن را هم الآن پرداخت کرده و مجری آن هم داماد یکی از مسئولین وزارت نفت است و نام آن را نمی برم این به چه معناست؟ اگر ما سامانه نیاز نداریم کنترل بکنیم پس بنابراین چرا ایجاد سامانه را در هر یک از جایگاه های سوخت مجدداً ایجاد کردیم.

* سیاست گذاری برای حمل و نقل نخستین مزیت کارت سوخت

وی افزود: نخستین مزیت کارت سوخت سیاست گذاری برای حمل و نقل سوخت ترافیک بسیار مؤثر بوده نکته دوم شناسایی خودروهای فرسوده و مدلهاشان است.

حاجی دلیگانی در این مناظره افزود: ادامه روند رشد مصرف بنزین با تک نرخی شدن آن متوقف نمی شود اما سهمیه بندی بنزین توانست مصرف بنزین را کاهش دهد باید بدانیم طبق آمار اگر روند مصرف بنزین ادامه می یافت و سهمیه بندی بنزین نیز اجرایی نمی شود الآن روزانه 158 میلیون لیتر بنزین مصرف می کردیم.

در ادامه سجادی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم با تأیید سخنان این نماینده مجلس گفت: من هم موافق هستم که اگر سامانه هوشمند سوخت ایجاد نمی شود و سهمیه بندی هم ایجاد نمی شود مصرف بنزین الآن به 185 میلیون لیتر در روز می رسید اما باید بدانیم که چند سال پیش قیمت بنزین پایین بود.

وی افزود: سیاست گذاری های قیمتی در بخش سوخت اگر سال های گذشته اجرا می شد مطمئناً با تنش های اجتماعی مواجه می شدیم اما هم اکنون با سامانه هدفمندی که در بخش سوخت بوجود آمد توانستیم مصرف بنزین را هدفمند و جلوی قاچاق سوخت را بگیریم.

سجادی گفت: البته همچنان استعداد قاچاق در بخش گازوییل بالاست که باید فکری برای آن کرد.

حاجی دلیگانی نماینده مجلس نیز در ادامه این مناظره به ضرورت حفظ سامانه سوخت تأکید کرد و گفت: از اینکه آقای سجادی بر حفظ این سامانه تلاش می کند تشکر می کنم اما باید بدانیم اختلاف قیمت کنونی داخل و خارج بنزین به قیمت فوب خلیج فارس 600 تومان است که این موضوع قاچاقچیان را حریص کرده است.

وی افزود: در مهر 95 قیمت فوب خلیج فارس هزار و 60 تومان برای هر لیتر بنزین بود که این نرخ در اسفند 95 به هزار و 590 تومان رسید حال اگر قیمت نفت خام در جهان بالا برود مطمئناً قیمت هر لیتر بنزین ـ فوب خلیج فارس ـ بالا خواهد رفت که باید فکری برای آن کرد.

سجادی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم گفت: البته الآن قیمت بنزین پایه خوبی دارد خوب است که مجلس به دولت اجازه دهد تا نرخ بنزین را شناور کند البته این نکته را هم بگویم هیچ راهی بجز دو نرخی کردن بنزین در سامانه هوشمند سوخت وجود ندارد تا بدین وسیله منشأ فساد خشکانده شود.

*مجلس اجازه گران شدن بنزین را نمی دهد

در ادامه حاجی دلیگانی نیز با این نظر آقای سجادی مخالفت کرد و گفت: مجلس اجازه نمی دهد بنزین، دو نرخی و گران شود.

این نماینده مجلس در عین حال افزود: سامانه هوشمند سوخت نباید جمع آوری چراکه هزینه جمع آوری آن 220 میلیارد تومان است البته معتقدیم این کارت سوخت همچنان کارآیی خود را دارد و می توان با افزایش سهمیه مصرف کنندگان در این کارت، بنزین مصرفی غیرسهمیه ای افزایش قیمت یابد تا بدین وسیله مصرف سوخت در جهت کاهش گام بردارد.

مدیر عامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد براینکه سامانه هوشمند سوخت صرفاً برای سهمیه بندی سوخت ایجاد شده است، گفت: هنوز پایه قیمتی گازوییل300 تومان است .

سجادی در ادامه سخنان خود در برنامه تلویزیونی « مناظره » شبکه یک سیما افزود: در سال 1394 دولت مصوب کرد گازوییل بخش حمل و نقل بر اساس پیمایش پرداخت شود.

وی ادامه داد: عمده قاچاق ما در نفت گاز است و با توجه به خطرات جا به جایی بنزین کسی به سمت آن نمی رود .

سجادی با بیان اینکه سامانه هوشمند سوخت وظیفه خود را در خصوص بنزین انجام داده است، افزود: همه مناطق مرزی ما رشد مصرف بنزین آن ها در سال 1395 نسبت به سال 1394 زیر متوسط کشور بود و این نشان می دهد قاچاق در مناطق مرزی اتفاق نیفتاده است.

در ادامه حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جلوگیری از قاچاق از اهداف سامانه هوشمند سوخت بود، گفت: اکنون قیمت هر لیتر بنزین در کشورهای همسایه شرقی ما میان 1800 تا 1900 تومان است و قیمت فوب خلیج فارس هم اکنون بین 1400 تا 1500 تومان است بنابراین با این تفاوت قیمت ها، هنوز قاچاق بنزین به صرفه است.

وی افزود: اگر کارت سوخت حذف شود شتر با بارش گم می شود و به صورت تانکری از مراکز اصلی توزیع، قاچاق انجام خواهد شد.

در ادامه مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: از سال دوم سهمیه بندی بنزین، همیشه یک بنزین آزاد در کنار بنزین سهمیه بندی داشتیم و همیشه بدون محدودیت می دادیم اما اتفاقی نیفتاد.

*رشد 5.5 درصدی مصرف بنزین در سال 95

سجادی ادامه داد: در کل کشور متوسط رشد مصرف بنزین در سال 95 نسبت به سال 94 حدود پنج و نیم درصد، در آذربایجان غربی هم رشد مصرف حدود 5 تا پنج و نیم درصد بود.

وی افزود: در کردستان هم 4 درصد، خراسان رضوی 4 درصد ، خراسان جنوبی 3 درصد، سیستان و بلوچستان در مرکز زاهدان پنج درصد و در مرکز چابهار 3 و 6 دهم درصد، در کرمانشاه 3 درصد و آذربایجان شرقی حدود 4 درصد بود.

سجادی با اشاره به اینکه مردم را بیش از این نباید اذیت کرد، اضافه کرد: سامانه هوشمند سوخت وظیفه و مأموریت خود را برای بنزین انجام داد و اکنون باید مانند بقیه دنیا عمل کنیم.

وی تأکید کرد: سیاست های قیمتی برای کنترل مصرف و قاچاق پاسخگو خواهد بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در 8 سالی که سامانه هوشمند کارت سوخت اجرا شد، 100 میلیارد دلار نفع اقتصادی برای کشور داشته است.

حاجی دلیگانی در ادامه سخنان خود در برنامه تلویزیونی « مناظره » شبکه یک سیما افزود: این عدد حاصل کاهش مصرف بنزین و جایگزینی سوخت سی ان جی با بنزین بوده است.

وی خطاب به آقای سجادی گفت: در زمان مدیریت آقای زنگنه در مصاحبه های مختلف اعلام کردید نرخ افزایش مصرف بنزین حدود یک درصد در سال است بنابراین گفتید ضرورتی به استفاده از کارت سوخت نیست در حالی که در سال 1393 روزانه 63 میلیون لیتر در روز مصرف ما بوده است و در سال 1395 میانگین آن حدود 76 میلیون لیتر بود و این یعنی پیش بینی غلط یعنی به جای یک درصد، 10 درصد رشد بنزین را داشتیم.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: مزیت دیگر سامانه هوشمند سوخت این است که از زمان اجرای این سامانه، روزانه از سه تا 10 میلیون لیتر قاچاق سوخت جلوگیری شد.

وی افزود: اگر تحریم ها را دوباره برقرار کنند و شرایط گذشته پیش آید آیا به این سامانه نیاز پیدا نمی کنیم؟
سجادی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم گفت: رشد مصرف پیش بینی سالانه یک درصدی نبود اگر سندی دارید ارائه کنید.

وی افزود: در سال 1395 نسبت به سال 1394، دو درصد رشد مصرف بنزین بود و در سال 94 نسبت به سال 93 حدود یک و هفت دهم درصد بود اما در سال 93 نسبت به سا ل92 به رغم سامانه و دو نرخه بودن، هفت و هفت دهم درصد بود زیرا در سال های 89 ، 93 ، 91 و 92 قیمت ها را ثابت نگه داشتیم.

سجادی اضافه کرد: همه این آمار و ارقام نشان می دهد که سیاست قیمتی حرف اول را در مصرف می زند.

وی خطاب به آقای حاجی دلیگانی گفت: آمارهای اعلام شده درباره قاچاق سوخت مورد تأیید نیست.

در ادامه حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: آمارهایی را که ارائه کردم بر اساس آمار مرکز پژوهش های مجلس، مشاوران و افراد آگاه و بر اساس مستندات شرکت ملی نفت بود.

وی افزود: سامانه هوشمند سوخت بستری است که هم در آن گازوییل و هم بنزین توزیع می شود و اگر این سامانه حذف شود مشکل ایجاد می شود ضمن اینکه برای فعال تر شدن طرح کیف پول به نوعی از همین سامانه استفاده می کند.

*واردات 27.5 میلیون لیتر بنزین قبل از اجرای کارت سوخت

حاجی دلیگانی گفت: در سال 1385 پیش از اعمال کارت سوخت، 27 و نیم میلیون لیتر واردات داشتیم که در سال 1386 زمانی که سامانه هوشمند کارت سوخت اعمال شد این رقم به 19 میلیون لیتر کاهش یافت.

در ادامه سجادی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با تایید آمار فوق گفت: هدف سامانه هوشمند کارت سوخت این بود تا فرصت پنج تا شش ساله به مسئولان نظام بدهد تا قیمت ها را اصلاح و مصرف را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار وزارت صنایع در 11 ماه امسال حدود یک میلیون و 80 هزار خودروی بنزین سوز تولید شد، افزود: اگر هر کدام از این خودروها 3 لیتر در روز هم مصرف کنند همان میزان رشد ایجاد می شود بنابراین رشد مصرف فعلی غیرمنطقی نیست و نباید بار منفی به این افزایش مصرف بدهیم.

منبع: صراط نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.seratnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۷۸۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

نیوشا ضیغمی و همسر میلیاردرش+تصاویر

تیپ جنجالی متین ستوده در اکران فیلم مسخره‌باز+عکس

زنی در ساعات آخرشب، با کشف حجاب و رقصیدن، بزرگراه را به هم ریخت

خبر بعدی:

مجلس موافق افزایش قیمت نیست/ دولت اختیار دارد قیمت سوخت را افزایش دهد

چند وقتی است، دوباره زمزمه افزایش قیمت بنزین به رسانه‌ها بازگشته و تقریبا روزی نیست که مسئولی یا مدیری در این باره اظهارنظر نکرده باشد؛ اظهارات ضد و نقیضی که نه رد می‌شود و نه تأیید؛ اما به طور کلی با روح و روان مردم در حال بازی است و تحمل شرایط سخت این روز‌ها را دو چندان کرده است.

به گزارش «تابناک»؛ بر پایه تجربه چهل ساله در ایران، خبر افزایش قیمت بنزین، مساوی با افزایش قیمت سایر اقلام و خدمات است و همین امر باعث نگرانی مردم شده؛ چه آن‌هایی که از خودروی شخصی و چه کسانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، به هر حال اگر بنزین گران شود، همه چیز گران خواهد شد.

البته در این میان، برخی بر این باورند که قیمت ارزان بنزین نسبت به دیگر کشور‌های جهان و منطقه باعث شده تا سوخت زیادی هدر برود و قاچاق سوخت در مرز‌ها به یک کسب و کار پر رونق تبدیل شود. اگر کناری بایستیم و فقط به این گفته نگاه کنیم، یقینا با این ادعا موافق خواهیم بود و هر طور حساب کنیم، این قول را که بنزین در ایران ارزان است، تأیید خواهیم کرد.

اما با نگاه منطقی همه چیز آن گونه که می‌نماید نخواهد بود. اینکه بنزین در ایران نسبت به کشور‌های دیگر ارزان است درست، اما اگر قرار به مقایسه است، باید همه چیز با هم مقایسه شود؛ مثلا اینکه آیا درآمد مردم ایران هم نسبت به دیگر کشور‌ها برابر است؟ آیا در سایر کشور‌ها نیز همین خودرو‌هایی که مردم ایران سوار می‌شوند، آن‌ها هم سوار می شوند؟ و یا اینکه در آن کشور‌ها هم مردم برای خریدن خودروی با کیفیت باید دو تا سه برابر قیمت خودرو مالیات و عوارض به دولت بدهند؟

از این دست پرسش ها بسیار است، ولی اشکال کار آنجاست که سؤال‌کنندگان غالبا مردم عادی هستند که دستشان به جایی بند نیست و مدعیان مسئولانی هستند که ریش و قیچی دست آن‌هاست. با این حال، گویا کلیت حاکمیت رأی به افزایش قیمت بنزین دارد، ولی برخی موانع سیاسی مانع از انجام آن است؛ از جمله اینکه کشور خود را تا چند وقت دیگر برای یک انتخابات مهم آماده می‌کند و ممکن است افزایش قیمت حامل‌های انرژی وضعیت این انتخابات را تحت‌الشعاع قرار دهد.

از این روی، بسیاری از نمایندگان مجلس ـ که با افزایش قیمت سوخت موافقند ـ حاضر به رأی دادن برای افزایش آن نیستند و حتی در برابرهر افزایشی نیز مقاومت می‌کنند.

در روز‌های گذشته، این موضوع چندین بار در مجلس مطرح شده است و حتی مجلس جلسه غیرعلنی در خصوص این موضوع با حضور چند وزیر برگزار کرد، ولی اخبار رسیده حکایت از این دارد که سبزنشینان بهارستان حتی اسمتزاجی نیز موافق افزایش بهای قیمت سوخت نبوده اند.

در همین زمینه، محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با تابناک، با اشاره به موضوع احتمال افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی و تصمیم مجلس در این رابطه گفت: تصمیم گیری درباره افزایش حامل‌های انرژی و بنزین طبق حکم مجلس در اختیار دولت است.

وی تأکید کرد: مجلس به دولت اجازه داده که متناسب با شرایط موجود در زمینه حامل‌های انرژی تصمیم‌گیری لازم کند؛ گویا دولت باید در این زمینه، کارشناسی، دقیق و متناسب با شرایط و مقتضیات روز تصمیم گیری کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: طبق جلسات غیرعلنی مجلس پیرامون این موضوع، از نمایندگان رأی استمزاجی گرفته شد و نمایندگان طبق نظر خود عنوان کردند که در اوضاع کنونی به شدت مخالف افزایش حامل‌های انرژی و بنزین هستند.

وی با اشاره به موضوع یارانه‌های پنهان و سرانجام آن در مجلس گفت: دولت باید برنامه خود در زمینه یارانه‌های پنهان را در قالب اصلاح ساختار بودجه به مجلس ارائه کند که هنوز این لایحه به مجلس ارائه نشده است. دولت تنها در این چند ماه اخیر به چند اقدام بسنده کرده است که این موارد به هیچ وجه جنس اصلاح ساختاری بودجه را ندارد.

دیگر خبرها

 • خبر خوش به زائرانی که با خودروی شخصی به مهران آمدند/ دریافت ۶۰ لیتر سوخت بنزین در هر بارسوختگیری
 • بورس انرژی با بنزین و گازوئیل گرم می‌شود
 • شهری که خانه‌های میلیاردی دارد ولی زوج‌های عاشق اتاقک هم ندارد/آقای نماینده شرمسار شد/مگر کشاورزان، قاچاقچی سوخت هستند؟/حواشی صحن مجلس
 • عرضه بنزین و گازوئیل در بورس انرژی
 • افزایش 10 درصدی مصرف بنزین در منطقه تربت حیدریه
 • ۴۶ میلیون لیتر بنزین در تربت حیدریه صرفه‌جویی شد
 • تبانی رامک خودرو در رابطه بامیزان مصرف سوخت
 • مقایسه قیمت بنزین با کشورهای همسایه | ارزان‌ترین نرخ در ایران
 • خودرهای مجهز به LPG؛ بمب‌ خاموش بیخ گوش شهروندان/ شانه خالی کردن دولت از سروسامان دادن به وضعیت خودروهای مجهز به LPG
 • مقایسه قیمت بنزین ایران با کشور‌های همسایه
 • مقایسه قیمت بنزین ایران با کشورهای همسایه
 • صرفه‌جویی بیش از ۴۶ میلیون لیتر بنزین در شرکت نفت منطقه تربت حیدریه
 • راه‌اندازی جایگاه سیار بنزین در کیلومتر 11 ، ایلام - مهران
 • صرفه‌جویی بیش از 51 میلیون لیتر بنزین در منطقه یزد
 • جایگاه سیار بنزین در مهران راه‌اندازی شد
 • افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در شرایط تورم ۳۵ درصدی/ تفاوت ۳۳ درصدی بین آمار وزن و ارزش صادرات/ گران کردن بنزین فشار تورمی ندارد!
 • افزایش قیمت بنزین، تورم را بالا نمی‌برد
 • سهم ۱۵ درصدی کارت‌های شخصی در سوخت گیری خودروها
 • عیار پیشگویی‌های بنزینی