به گزارش جام جم آنلاین، باورکنید یا نه، بازار مو این روزها بازار پررونق و شلوغی است، بازاری که با رواج اکستنشن(افزودن طول و حجم مو) در سالهای اخیر داغ تر از همیشه شده است؛ آنقدر که پای آگهی های خرید و فروش مو از مغازه ها و آرایشگاه های کوچک و بزرگ سطح شهر به دنیای مجازی هم کشیده شده باشد و با یک جستجوی کوتاه در اینترنت بتوان به افرادی رسید که یا مو می خرند یا می فروشند!

سهیلا دختر 24 ساله ای است که موهای بلند 50 سانتی مشکی رنگش را به بهترین پیشنهاد می فروشد؛ شماره ایرانسلش را در یکی ازسایت های خرید و فروش موی طبیعی گذاشته و بعد از چند تماس بالاخره تلفنش را جواب می دهد.

موهایش را هنوز نفروخته ، می گوید که بالاترین قیمت پیشنهادی به او تا حالا یک میلیون و پانصد هزارتومان بوده ، اما این مبلغ او را برای فروش موهایی که چندسال است قیچی نخورده راضی نکرده است. اصرار می کند که حتما عکس موهایش را در تلگرام برای ما بفرستد :« شما فقط موهای من را ببینید ، عاشقش می شوید، حتما می خرید!» سحر درباره اینکه چرا تصمیم به فروش موهایش گرفته توضیح زیادی نمی دهد، فقط می گوید:« خیالتان راحت باشد موهای من سالم سالم است، فقط الان از موی بلند خسته شده ام می خواهم آنها را کوتاه کنم ، حالا این وسط یک مبلغی هم دستم را بگیرد بد نیست!»

مریم، دختر دیگری است که در همین سایت موهایش را برای فروش گذاشته، به ادعای خودش موهای لخت ِیک بار رنگ شده با قدی به بلندی یک متر! با او که تماس می گیریم می گوید موهایش را همان روزهای اول آگهی فروخته:« من چون فروشنده واقعی بودم همان روزها فروختم، خریدارم هم یک آرایشگر بود که رفتم سالن خودشان در شهرک غرب و همانجا موهایم را از سرم چیدند.»
او از سرنوشت موهایش خبر ندارد:« موهای من خیلی خوب بود فقط یک بار رنگ شده بود، سالم بود، فکرکنم اکستنشن خوبی از آنها درست می شد.»

معامله این دختر جوان با آرایشگری که ازطریق اگهی به او رسیده، سر مبلغ یک میلیون و سیصد هزار تومان جوش خورده ، اما اینکه او با این مبلغ چه کار کرده ، سوالی است که جواب واضحی ندارد:« پول لازم بودم ، پولش را هم همان روز خرج کردم.»

مریم توضیح بیشتری درباره اینکه پول فروش موهایش را کجا و چطور هزینه کرده ندارد، اما از تصمیمی هم گرفته پشیمان نیست :« موهایم دوباره در می آید، همین الان از وقتی فروختم 5 سانت رشد کرده!» با این حال می توان ردپای نیاز مالی را در همان یک جمله ای که گفت دید:« پول لازم بودم...»

این پول صرف هرکاری که شده باشد، از انگیزه پنهان بسیاری از فروشندگان مو خبر می دهد، دختران و زنان جوانی که برای حل مشکلات مالی شان دست به دامان فروش موهایشان می شوند!

قیمت های میلیونی برای موهای طبیعی در بازار

اما خارج از دنیای مجازی و آگهی های عجیب و غریبش ، در دنیای واقعی هم رد و نشان خرید و فروش مو در برخی آرایشگاه ها و مغازه های لوازم آرایشی دیده می شود. مغازه هایی که یک راسته پرطرفدار و همیشه شلوغ در خیابان منوچهری تهران را به خودشان اختصاص داده اند و حتی روز عید میلاد رسول اکرم هم پر از مشتری هستند.

داخل یکی از مغازه های بزرگ همین خیابان، کمی جلوتر از کوچه ژاندارک ، با مغازه داری هم صحبت می شویم که موی طبیعی می خرد و می فروشد؛ البته خودش می گوید که مدتهاست در بازار، خریدار بیشتر از فروشنده است و موی سالم کم پیدا می شود.

پشت سر آقای فروشنده، روی دیوار ، دسته های کوچک و بزرگ مو در رنگ های مختلف کنار هم آویزان شده اند، تشخیص طبیعی بودن آنها برای ما دشوار است اما مغازه دار مدعی است که همه آنها موی طبیعی از سر چیده شده هستند؛ البته موی ایرانی بین آنها کم پیدا می شود. فقط دوتا از انبوه موهایی که پشت سرش آویزان است موی ایرانی است. بقیه به گفته خودش موی ازبک و روس هستند با برند معروف ....! که موی 80 سانتی کراتین گیاهی شده ، شاخه ای 6 تا 8 هزار تومان فروخته می شوند.

به گفته این مرد فروشنده، موهای بلوندهای موی طبیعی روس هستند و موهای مشکی هم موی طبیعی ازبک و به طور طبیعی برای پرپشت نشان دادن مو روی سر هر فردی که خریدار است، 170 تا 200 شاخه مو مورد نیاز است؛ یعنی به طور تقریبی چیزی بین یک میلیون تا یک میلیون و 600 هزار تومان.

با اینکه او به ما توضیح می دهد که هر مغازه داری موی ایرانی نمی خرد، اما قیمت موی ایرانی بالاست :« خانم های ایرانی خیلی خوب از موهایشان مراقبت نمی کنند و کمتر پیش می آید که کسی که موهای سالمی دارد، آن ها را برای فروش بیاورد. خیلی ها هم که می آیند موهای بلندی ندارند ، درحالی که موی زیر 50 سانتی متر و کم پشت ، اصلا به درد مشتری نمی خورد و ما این جور موها را نمی خریم.»

این، یعنی بیشتر مشتری هایی که از درِ این مغازه ها در خیابان منوچهری می گذرند، دست خالی به خانه برمی گردند:« از هر 10 یا 15 تا مشتری ، شاید یکی از آنها موی خوبی داشته باشد که اگر این طوری باشد ، ما اول سرقیمت به تفاهم می رسیم . بعد اگر مو چیده شده باشد که آن را همینجا نگه می داریم و بعد به مشتری ها می فروشیم اما اگر موهایش هنوز قیچی نخورده باشند، او را به آرایشگاهی که با ما طرف قرار داد است معرفی می کنیم. موها همانجا چیده می شوند و مبلغ را هم همانجا می گیرد.»

از موهای ایرانی موجود در این مغازه فعلا بالاترین قیمت به موی خرمایی رنگی رسیده که 50 سانت بلندی دارد:« قیمت این مو برای مشتری دو میلیون و پانصد هزار تومان است! » او البته نمی گوید که خودش آن را به چه قیمتی از فروشنده خریده است.

با این حال می گوید که از ابتدای سال تا الان که تا آخر سال سه ماه بیشتر نمانده، موی 4 و 5 میلیون تومانی هم در بازار معامله شده است؛ موی پرپشتِ سالمی که از 80 سانت شروع می شود و تا یک متر هم می رسد!

در این بازار، ملاک قیمت گذاری برای موها هم اول بلندی شان است و بعد سلامت شان. اگر مویی این دو فاکتور را داشت، هر ده سانتی متری که بلند تر از اندازه معمول خرید و فروش یعنی 50 سانتی متر باشد، به مبلغش به طور تصاعدی اضافه می شود. آقای فروشنده توضیح می دهد که مو هرچه بلندتر و سالم تر باشد ، اکستنشن بهتری به مشتری می دهد و با موی طبیعی خودش روی سر تفاوتی ندارد.

فروش موی مصنوعی به جای موی طبیعی

دکتر زهره نیکبخت ، متخصص پوست و مو ، اما نظر دیگری درباره افرادی دارد که می خواهند یک شبه راه چندساله را بروند و از موی کوتاه به موی بلند 80 سانتی و بیشتر برسند ؛ او با تاکید بر اینکه خرید و فروش مو فقط مختص به سالهای اخیر نیست ،به ما می گوید:« مسئله خرید و فروش موی طبیعی ، شاید نه به شکل امروز اما در ابعادی کوچکتر از قدیم مطرح بود. یعنی افرادی که موی خیلی بلندی داشتند موهایشان را می چیدند و به مراکزی که کلاه گیس درست می کردند می فروختند و این کلاه گیس ها توسط افرادی که در یک یا چند ناحیه سرشان کم مویی داشتند استفاده می شد. اما در کل این روش برای زمان هایی بود که کاشت مو هنوز مطرح نشده بود و موی مصنوعی با کیفیت هم در بازار وجود نداشت.»

این متخصص پوست و مو اما درباره دلایل اقبال مردم به موی طبیعی در سالهای اخیر و رونق بازار فروش این موها می گوید:« الان خیلی ها فقط برای اینکه موهایشان پرتر یا بلندتر و زیباتر بشود این کار را می کنند ، یعنی نیاز واقعی به این کار ندارند.» به گفته دکتر نیکبخت، استفاده از مویی غیر از موی خود انسان بیشتر در افرادی کاربرد دارد که دچار بیماری آلوپشیا شده باشند:« بعضی وقت ها بیماری های خاصی که با ریزش مو همراه هستند، سبب ریزش مو می شوند و این درحالی است که رویش مجدد هم جای موی ریخته شده صورت نمی گیرد، که در این موارد افراد باید به پزشک مراجعه کنند تا دلیل ریزش مو پیدا شود و اقدام خود به خود به اکستنشن نه تنها راه چاره نیست بلکه می تواند در دراز مدت آسیب زا هم باشد.»

این متخصص پوست و مو توضیح می دهد :« خیلی ها از موی مصنوعی برای اکستنشن استفاده می کنند که بعدها در مراجعه هایی که به ما دارند می گویند که به این موها آلرژی داده اند، شستشوی موی شان سخت است، با هر شامپویی تمیز نمی شود، زود به زود گره می خورد و به خاطر همین ترجیح می دهند از موی طبیعی استفاده کننداما باید دقت کنند که اغلب موهایی که دربازار بعنوان موی طبیعی فروخته می شوند، طبیعی نیستند و مشتری ها تازه بعد از استفاده متوجه این موضوع می شوند که سرشان کلاه رفته.»

با این حال به گفته دکتر نیکبخت ، ضدعفونی کردن، شستشو و مراقبت سه نکته ای است که هرکسی پیش از استفاده از موهای طبیعی باید آن را رعایت کند:« ریزش مو حتی در اکستنشن هم می تواند استفاده کننده ها را تهدید کند ، چون اینجا هم مو کشیده شده و سنگین تر از حد معمول می شود و به مرور زمان کاهش حجم موهای خود فرد مشهود است.»

خرید و فروش موی طبیعی در آرایشگاه ها ممنوع

با تمام این تفاسیر شهربانو عابدی ، نایب رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه تهران خرید و فروش موی طبیعی در آرایشگاه های زنانه را عملی غیرقانونی می داند و به ما می گوید :« هیچ آرایشگاهی حق خرید و فروش موی طبیعی را ندارد. »
او البته استفاده از مویی غیر از موی خود افراد برای شینیون و اکستنشن در آرایشگاه ها را تکذیب نمی کند و می گوید :« این موها خارجی هستند و حتما از مبادی قانونی وارد کشور می شوند و در این صورت استفاده از آنها برای مشتری ها مشکلی ندارد. اما اینکه در آرایشگاه ها موی طبیعی را از سر مشتری بچینند و آن را اکستنشن کنند ، کار عادی نیست، چون تبدیل موی طبیعی به موی شاخه ای برای اکستنشن کار راحتی نیست.»

مینا مولایی – جام جم آنلاین

منبع: جام جم آنلاین

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ظریف: ایران و امریکا اخیرا نامه‌های تندی رد و بدل کردند| ترامپ مقصر اصلی تنش واشنگتن و تهران است| جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به دولتهای خارجی نخواهیم داد

نوبت به گلکسی A۳۰ و A۵۰ رسید

معاون رئیس جمهور در اسلامشهر: بی تفاوتی در تعیین سرنوشت کشور به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۹۰۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

قیمت خودرو‌های سایپا و ایران خودرو در بازار امروز ۹۸/۱۱/۲۸

در بازار امروز خرید و فروش خودرو، پراید ۱۱۱ با قیمت ۶۶ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ با قیمت ۶۰ میلیون تومان، چانگان با قیمت ۲۵۲ میلیون تومان، و استپ‌وی با قیمت ۲۵۱ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

همچنین کوئیک اتوماتیک با قیمت ۱۲۲ میلیون تومان، سراتو با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان و تیبا ۲ با قیمت ۷۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

قیمت خودرو‌های سایپا در بازار امروز ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ به‌شرح زیر است:

ردیف

نوع خودرو

قیمت خودرو کارخانه

قیمت خودرو بازار

1

قیمت سایپا 111

39،941،000

66،000،000

2

قیمت سایپا 131

37،641،000

60،000،00

3

قیمت سایپا 151

40،330،000

65،000،000

4

قیمت تیبا

46،443،000

74،000،000

5

قیمت ساینا

55،960،0000

76،000،000

6

قیمت کوئیک اتوماتیک

69،000،000

122،000،000

7

قیمت چانگان

155،000،000

252،000،000

8

قیمت سراتو 2000

295،000،000

 400،000،000

9

قیمت استپ وی اتوماتیک

توقف تولید

 251،000،000

10

قیمت رنو پارس تندر

84،200،000

180،000،000

11

قیمت  آریو اتوماتیک

---

168،000،000

12

قیمت برلیانس کراس

---

219،000،000

13

قیمتتیبا 2

51،603،000

76،000،000

در بازار امروز خرید و فروش خودرو، سمند ال‌ایکس با قیمت ۹۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، دنا با قیمت ۱۴۲ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمت ۱۲۵ میلیون تومان و پژو پارس با قیمت ۱۱۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

علاوه بر این رانا با قیمت ۱۰۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۹۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۰۸ با قیمت ۴۲۸ میلیون تومان و سمند EF۷ با قیمت ۱۱۳ میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.

قیمت خودرو‌های ایران خودرو در بازار امروز ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ به‌شرح زیر است:

ردیف

نوع خودرو

قیمت خودرو کارخانه

قیمت خودرو بازار

1

قیمت سمند ال ایکس

66،980،000

98،500،000

2

قیمت سمند EF7

69،773،000

113،000،000

3

قیمت دنا(تیپ1)

83،600،000

142،000،000

4

قیمت پژو 405

63،158،000

93،000،000

5

قیمت رانا 

67،440،000

103،000،000

6

قیمت پژو SLX

67،888،000

108،000،000

7

قیمت دانگ فنگ H30(بدون رینگ)

توقف تولید

177،000،000

8

قیمت پژو 206 تیپ 2(فول)

67،283،000

98،500،000

9

قیمت پژو 206 تیپ 5(فول)

83،690،000

125،000،000

10

قیمت پژو 206 V8 صندوقدار

80،303،000

126،000،000

11

قیمت دنا پلاس توربو (تیپ 1)

توقف فروش

195،000،000

12

قیمت پژو 207 دنده‌ای

96،730،000

150،000،000

13

قیمت پژو 207 اتوماتیک(بدون رینگ)

حاشیه بازار

198،000،000

14

قیمت پژو2008

114،994،000

428،000،000

15

قیمت پژو پارس

78،338،000

118،000،000

16

قیمت پژو 405 دوگانه سوز

65،578،000

 112،000،000

 

دیگر خبرها

 • سکه ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان شد/ رواج فروش سکه‌های تقلبی
 • واکنش پلیس به انتشار فیلم قدیمی درگیری مامور راهور با یک شهروند
 • فروش سکه‌های تقلبی رواج یافت/ حباب سکه منفی شد/ قیمت سکه به ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید
 • فروش خودرو در اروپا کاهش یافت
 • فیلم/ تبلیغ نامزد نمایندگی در سالن آرایشگاه زنانه
 • قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۱۱/۲۹
 • قیمت طلا، دلار و سکه در بازار امروز ۹۸/۱۱/۲۹
 • قیمت ارز، دلار، یورو، سکه و طلا امروز ۹۸/۱۱/۲۹
 • لزوم افشای درآمدِ پزشکانی که ماهی سیصد میلیون تومان پرکیس و کارانه می‌گیرند/ تفاوت حقوق یک معلم خرید خدمت با یک پزشک سرمایه‌دار چقدر است؟!
 • فقط 200 میلیون تومان سهم مهدی فخیم زاده از سینمای میلیاردی؟
 • آیا آب برنج می‌تواند به رشد موی سر کمک کند؟
 • اهدا ۱۶۰ میلیون تومان کمک هزینه خرید جهیزیه به نوعروسان
 • ابراز امیدواری عرف به مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو
 • آمار نامزدهای مجلس: ۷۸۲ زن/ ۱۰۲۱ دکتر/ ۴۱۷ نفر بالای ۶۰ سال
 • خرید آپارتمان در سمنان و جستجو ملک در تهران با املاک دلتا
 • یک آرایشگاه زنانه در تربت‌حیدریه مهر و موم شد
 • راهنمای خرید تلویزیون ایرانی بعد از خروج کره‌ای‌ها
 • ارسال بالای تسلیحات آلمانی به کشورهای دخالت کننده در جنگ لیبی
 • مرکز تخصصی مو در شیراز چه خدماتی را برای مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد ؟
?>