حاج احمد نژادقلی از همان کودکی پای منبر امام حسین (ع) بوده است؛ مشوقش پدر و مادرش بودند، نوحه خوانی را از شش سالگی یاد گرفته خودش می گوید به نوحه خوانی علاقه زیادی داشته و با وجود اینکه قریب هفت سال است که با واکر راه می رود ولی بازهم به عشق امام حسین (ع) نوحه سرایی می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از راه آرمان؛ از پیر غلامان حسینی است؛ همان‌ها که از بچگی صدایشان جان می‌داد برای آشنایی با امام حسین (ع)، راه و مقصودش؛ حالا هم با گذشت سال‌ها و با وجود اینکه پاهایش حرکت ندارد و به کمک واکر راه می‌رود، هنوز هم عشق به اهل بیت(ع) را می‌توان در صدایش شنید.

اهالی منطقه داوران رفسنجان یادشان نرفته که روزگاری با طنین نوای پیرغلامی از نوکران آستان اباعبدالله الحسین(ع)، به عزاداری خاندان پیامبر(ص) می پرداختند. هنوز یادشان نرفته که بچه‌های هیئت‌ بیت‌الزهرای رفسنجان به عشق و نفس او گرد هم جمع می‌شدند و ارادتشان را به امام حسین(ع) ثابت می‌کردند.

حاج احمد نژاد قلی ۷۰ سال سن دارد؛ بازنشسته آموزش و پرورش است؛ از همان کودکی پای منبر امام حسین (ع) بوده است. مشوقش پدر و مادرش بودند. نوحه خوانی را از شش سالگی یاد گرفته و اولین نوحه را در اجتماعات سینه زنی روستای داوران رفسنجان در سال ۴۷ خوانده است. خودش می‌گوید به نوحه‌خوانی علاقه زیادی داشته و با وجود اینکه قریب هفت سال است که با واکر راه می رود ولی بازهم به عشق امام حسین (ع) نوحه سرایی می کند.

حاج احمد نژادقلی در گفتگو با راه آرمان از خاطرات نوحه سرایی‌اش چنین می‌گوید: مرحوم پدرم ۴۰ سال در خانه‌اش شب‌های پنجشنبه هفته‌خوانی داشت. ذاکری را دعوت می کرد و منبر می رفت؛ هشت برادر بودیم و شش نفر از ما نوحه‌خوانی می‌کردیم، پدر به ما قبل از منبر دستور می‌داد که نوحه بخوانیم.

 

چهلم امام (ره) در حضور مقام معظم رهبری نوحه سرایی کردم

وی ادامه می‌دهد: در زمان رحلت امام (ره) در هیئت بیت الزهرای رفسنجان 10 روز که مراسم رحلت امام برگزار بود، من در رثای امام خمینی(ره) نوحه خواندم و در چهلم امام(ره) در حضور مقام معظم رهبری نوحه سرایی کردم همچنین در محل انفجار حزب جمهوری در زمان نخست وزیری شهیدان باهنر و رجایی نوحه سرایی کردم .

نژادقلی بیان داشت: قریب ۱۶ سال در هیئت بیت الزهرا رفسنجان هم مداحی کردم؛ همینطور ۱۴ سفر به عنوان مداح و مدیر کاروان به کربلا رفتم و مدیحه سرایی کردم. حاج احمد نژادقلی معتقد است در گذشته اخلاص بیشتر و دلها آماده تر و ساده تر بود.

وی در خصوص سنت ها و آیین های عزاداری ماه محرم در گذشته اینچنین برایمان گفت: در قدیم بلندگو نبود، در روستای داوران یک گوش ماهی که به سفید ماهی مشهور بود و افراد خاصی در آن می‌دمیدند که صدایش تا فرسنگ ها دورتر می‌رفت؛ شب اول محرم که می‌شد، یکی طبل و دیگری سفید ماهی را برمی داشتند و با حضور در کنار قدمگاه حضرت علی (ع) که معروف به شفاخانه است (از آن جهت شفاخانه می‌گفتند که پیر افلیجی در زمان حیات پدرم در آنجا شفا یافته بود) با به صدا درآوردن طبل و دمیدن در سفیدماهی اعلام می‌کردند که ماه محرم شروع شده است.

این مداح قدیمی رفسنجان گفت: خیلی‌ها در این مراسم شرکت می کردند؛ برخی با چراغ دستی و برخی دیگر چراغ توری روشن می‌کردند و همه پای منبر روضه می‌نشستند؛ در روستای داوران سه حسینیه بود که یکی بالای ده، یکی وسط ده و یکی پایین ده بود؛ از شب سوم ماه محرم رسم این بود که هیئت‌های عزاداری از دو طرف با چراغ توری و خواندن این ذکر "حسین فدای این تن بی سرت مادر، فدای قد و قامت اطهرت مادر" حرکت می‌کردند و وقتی به هم می‌رسیدند بصورت متحد عزاداری می‌کردند.

نژادقلی می‌گوید: روز و شب عاشورا ذکرها عوض می‌شد؛ پیرمردها و پیرزن‌ها که این صداها را می‌شنیدند بر سوگ امام حسین (ع) اشک می‌ریختند؛ ولی امروز رسم‌ها فرق کرده است؛ برخی نوحه می‌خوانند ولی آن شور و اخلاص قدیم دیگر نیست.

وی می گوید: تا مداح و روضه خوان درک و احساس نکند که چه چیزی می خواند بر شنونده تاثیر ندارد، اول خود مداح باید از دل و اخلاص بخواند تا بتواند بر روی مستمع تاثیر بگذارد.

جوانان امروزی با شور عزاداری می کنند

این مداح قدیمی می گوید: جوانان امروزی با روش های جدید عزاداری می کنند و اشک می ریزند ، در این میان باید اخلاص باشد و همچنین منبع کتاب و نوحه ای که مداح انتخاب می کند باید مهم و صحیح باشد.

وی ادامه می دهد: شور حسینی خوب است با توجه به اقتضای زمان جوانان را جذب می کند مداحان جدید جلسه هفتگی دارند برخی نوحه ها هم  نوحه های پرمحتوایی هستند در شنونده تاثیر زیادی دارد.

از احمد نژاد قلی در خصوص  لباس هایی که قدیم در عزاداری می پوشیدند پرسیدیم که اینطور گفت: لباس های قدیم برای عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) معمولا پیراهن بلندی بود و محلی برای سینه زدن جلوی سینه شان چاک می زدند، وقت سینه زدن بازش می کردند و سینه می زدند .

وی اخلاص در کار مداحی را مهم دانست و در  توصیه  به مداحان جوان گفت: مداح نباید از روحانیت بریده شود باید با روحانیون اصیل و متدین ارتباط داشته باشد و پای منبرهای امام حسین(ع) باشد چراکه این منبرها برکت و نورانیتی دارد که انسان را آماده می کند.

نماز و امر به معروف فلسفه عزاداری است

از منبر امام حسین(ع) فاصله نگیرند با علما همنشینی کنند، از نماز غفلت نکنند نماز را بر همه کارها مقدم بدارند، آن آقایی که افتخار نوکریش را داریم ظهر عاشورا در بحبوحه جنگ در گودی قتلگاه نماز خواند و از این فریضه غافل نماند، اگر می خواهید پیرو خط آن امام باشید باید از راه او پیروی کنید، واجبات را انجام دهند، امر به معروف و نهی از منکر کند و اخلاص داشته باشند انشالله امام حسین هم کمک شان کند.

مهمترین پیام اربعین ایجاد وحدت است

این مداح قدیمی در سخنانش به برگزاری باشکوه پیاده روی اربعین حسینی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به  تبلیغات سوء دشمنان دین اسلام، مهمترین پیام اربعین ایجاد وحدت است و پیاده رویی اربعین تجلی وحدت در امت اسلامی است، حضور ۲۰ میلیونی مردم جلوه ای از دین اسلام است اگر افرادی که در پیاده رویی اربعین شرکت می کنند با اخلاص و با هدف شرکت کنند، ارزش و قیمت دارد.

احمد نژاد قلی در پایان خاطره ای از دوران نوحه سرای اش برایمان گفت: در طول زندگی ام هر گاه به بن بست و مشکلی رسیدم، توسلی پیدا کردم و یک یاحسینی و یا وجیهه عندالله گفتم مشکلاتم حل شد.

وی ادامه داد: در سال ۸۷ عمل دیسک کمر داشتم بعد از عمل در بیمارستان باهنر کرمان دچار خونریزی معده شدم، یادم است که دکترها متوجه نمی شدند که خونریزی من از چه محلی است، چهار پزشک من را دیدند ولی نمی فهمیدند، اندوسکوپی و سونوگرافی هم چیزی نشان نمی داد، شب تولد امام رضا (ع) بود دعا کردم و گفتم یا موسی بن جعفر (ع) یک عیدی به ما داده و به دکترها راه و چاره ای نشان بده، شب شد یکی از اپزشکان من را معاینه کرد و گفت دکتر سید میرزایی من را فرستاده، زنگ زد دکتر جراح تا اتاق برای عمل آماده کنند، بعدا سید میرزایی( فوق تخصص گوارش ) برایم تعریف کرده که در حین رانندگی به طرف رفسنجان جرقه ای به مغزش خورده یک دفعه یادم آمده که بین مری و معده احتمالا رگی باز شده است و باعث خونریزی من شده و در آن واحد زنگ زده تا بیمار را به اتاق عمل برسانند که ایشان با این وضعی که دارند به صبح نمی رسند  بعد من را عمل کردند و بهبودی حاصل شد فردای آن روز دکترم برای معاینه آمده بود به من گفت تو نوکر امام حسین (ع) هستی، من با توکل به خداوند و امام حسین(ع) این عمل را انجام دادم که اصلا درصدی امید برای بهبودی نمی دیدم و این محبت اهل بیت بخصوص امام موسی بن جعفر (ع) برشما بود که بهبود یافتید .

انتهای پیام/

 

منبع: دانا

کارخانه‌ای در ایران که پرچم‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل را برای آتش‌زدن می‌سازد+تصاویر

نقویان: می‌ترسم روزی سریال «معمای روحانیت» را بسازند

خانم مجری، حرف شاه را تکرار نکنید!

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

مهاجم اوکراینی به شهر خودرو پیوست

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۴۰۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

راه اندازی سامانه حواله الکترونیک داروهای بیماران خاص و پیوند اعضا

معاون درمان وزارت بهداشت در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، بر راه اندازی سامانه حواله الکترونیک داروهای بیماران خاص و پیوند اعضا در آن دانشگاه‌ها تاکید کرد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در نامه‌ای خطاب به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بر راه اندازی سامانه حواله الکترونیک داروهای بیماران خاص و پیوند در آن دانشگاه‌ها تأکید کرد.

در این نامه آمده است: با عنایت به اهمیت توزیع مناسب داروهای ویژه علی الخصوص داروهای مورد مصرف در بیماران خاص و پیوند اعضا که جزو داروهای گران‌قیمت بوده و با اختصاص اعتبارات ارزی و ریالی قابل توجهی همراه است و نظر به ضرورت حصول اطمینان از دسترسی بیماران نیازمند واقعی به داروها و کنترل سوء استفاده‌های احتمالی، پروژه صدور حواله الکترونیک داروهای ویژه و حذف حواله‌های کاغذی توسط معاونت درمان دانشگاه و تحویل دارو در محل داروخانه های عرضه کننده منتخب در قالب یک چرخه کنترل شده طراحی و فاز آزمایشی (پایلوت) آن در استان تهران عملیاتی شده است.
 

انتظار می‌رود با همکاری و هماهنگی معاونین  درمان و غذا و دارو دانشگاه / دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور، اقدامات مقتضی در جهت عملیاتی شدن سامانه، حداکثر از اول اسفند ماه سال جاری به عمل آید.

 متذکر می‌شود پس از تاریخ فوق در سراسر کشور، سهمیه دارویی صرفاً بر اساس آمار حواله‌های ثبت شده اختصاص داده خواهد شد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • حضور رهبر انقلاب در نماز جمعه برای تبیین و انعکاس موفقیت های بزرگ به دست آمده بود
 • سوسوی بارقه امید در روستای پیرخوشاب
 • فارس من| امر به معروف بانوان قمی در چهارشنبه های زهرایی
 • ایجاد گرایش آموزش فلسفه کودک در دانشگاه یک ضرورت است
 • روح «سازش» در منطق مهندس بازرگان/ روشنفکری، فاقد فلسفه سیاسی است
 • فلسفه حجاب زنان در نماز
 • وظیفه فلسفه جهانی کردن دین و درمان بیماری‌های باطنی انسان است
 • راه اندازی سامانه حواله الکترونیک دارو‌های بیماران خاص و پیوند اعضا
 • یادداشت|مروری بر راهبردهای مبارزاتی شهید نواب صفوی
 • انصراف از جشنواره فجر غرض ورزی است نه عزاداری
 • ‌آیین سنتی و مذهبی بلغور‌پزان ‌در روستای سنو ‌+ فیلم‌
 • ۱۰ نامزد جایزه کتاب سال در حوزه فلسفه و روان شناسی معرفی شدند
 • بررسی فلسفه سیاسی در ایران در «چراغ مطالعه»
 • لیگ والیبال چین| تمرینات بایک موتورز تحت تاثیر حضور سعید معروف
 • یک گام عملی برای جدا شدن از محرومیت/ اصرار اهالی روستای پیرخوشاب برای هجرت
 • مهمان‌سرایی پرستاره که به همت مسجدی‌ها پناه کارتن‌خواب‌ها شده است
 • فرمایشات رهبر انقلاب در نماز جمعه ترسیم راه پیش روی انقلاب است
 • شرکت در آیین نماز جمعه بیمه کننده جوانان مقابل انواع مفاسد است
 • بررسی چهلمین دوره رقابت های کشتی آزاد جام جهان پهلوان تختی؛ جام چهلم، نازل ترین دوره در تاریخ چهل ساله