مشاهده اخبار داغ روز

البته وقتی یک کارشناس «مامایی» و دکتر علوم بهداشتی، در جلد کارشناس تربیتی و جامعه‌شناس فرو می‌رود، کار طبیعتا به مطالبی ختم می‌شود که سرو تهش با هم همخوانی ندارد و اظهارات سست و بی‌پایه مطرح می‌کنند. به گزارش جهان نيوز؛ ظاهرا باید عادت کنیم که هر چند روز یک بار رفتار ناموجه یا اظهارنظر شاذی از شورای شهر تماما اصلاح طلب تهران سر بزند.

از اظهارنظرهای خانم صدراعظم نوری درباره این که پول عوارض شهروندان نباید خرج «روغن و برنج هیات شود»، تا توئیت عجیب آقای حجت نظری درباره «دفاع مقدس»، تا انتخاب یک سمپات جریان موسوم به نهضت آزادی به عنوان مسوول روابط عمومی، از نمایش تصاویر گربه بازی خانم بهاره آروین تا خرید تبلت های حرفه ای ۵ میلیون تومانی برای چک کردن کارتابل و خودروی پرشیا برای اعضاء.


اما روز چهارشنبه، ۱۹ مهر، ناهید خداکرمی عضو کمیته محیط زیست شهر تهران در همایش ضرورت توسعه رویکرد کودک و طبیعت درشهر تهران که امروز صبح در تالار ایوان شمس برگزار شد، گفت:
بچه های ما تا کی باید سرصف های مدارس کلمه مرگ را تکرار کنند؟......بچه های ما باید شعر ایران من، گنجشک های من و... را بخوانند با این آموزش ها پیش می رویم و بعد شاکی می شویم چرا یک جوان با یک مقتول سلفی می گیرد..


ناهید خداکرمی رئیس انجمن علمی مامایی ایران و دانش‌آموخته دکتری تخصصی علوم بهداشتی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. خداکرمی همچنین دبیر کار گروه سلامت و محیط زیست معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری است. او در انتخابات شوراهای شهر و روستا از فهرست امید وارد شورای شهر تهران شد.
البته وقتی یک کارشناس «مامایی» و دکتر علوم بهداشتی، در جلد کارشناس تربیتی و جامعه شناس فرو می رود، کار او طبیعتا به مطالبی ختم می‌شود که سرو تهش با هم همخوانی ندارد.


همان گونه که خانم صدراعظم نوری، بدون این که ورود و تسلطی به تاریخ مذهبی داشته باشد، مدعی می شود که همواره در مملکت ما عزاداری حسینی کاملا مردمی و خودجوش بوده» (و آن اندازه آگاهی ندارد که تا همین ۱۰۰ سال پیش بزرگ ترین مراسم عزای حسینی در «تکیه دولت» و در حضور سلطان قاجار برگزار می شد)، خانم خداکرمی هم به جای آن که در حوزه تخصصی خود (مامایی و بهداشت زنان) اظهار نظر کند، در سفسطه و خلط مبحثی آشکار، سلفی گرفتن جوان با مقتول را به شعار ضداستکباری و ضدسلطه «مرگ بر آمریکا» (که از بن مایه های تفکر انقلابی است) ربط می دهد!
مزید اطلاع این عضو شورای شهر می گوییم، اتفاقا پدیده مشئومی چون سلفی گرفتن با جنازه، از تحفه ها و آورده های مدرنیسم عنان گسیخته و افراطی است که متاسفانه سرریز آن چند سالی است به کشور ما هم سرایت کرده و از قضاء، طرح هایی چون سند «۲۰۳۰» در پی تثبیت و رسمیت بخشیدن به آن است. پدیده سلفی گرفتن با جنازه، سلفی گرفتن سر قبر تازه در گذشته، سلف ی گرفتن با مریض محتضر، سلفی گرفتن در اتاق خواب، سلفی گرفتن در..... و در یک کلام «اینستا بازی»، .همه محصول همان تهاجم فرهنگی است که دلسوزان واقعی جامعه سال هاست فریاد آن را می زنند و همفکران خانم خداکرمی توهم توطئه اش می پندارند.
شعار «مرگ بر آمریکا»ی ملت انقلابی ایران از قضاء شعار علیه این وجوه منحط فرهنگ سلطه-سرمایه داری هم هست که با دستاویز «جهانی شدن»، سنت ها، آیین ها، حرمت ها، محرّمات، محدودیت های اخلاقی، حیاء، تفکیک حریم خصوصی از عمومی و........را همچون خرمن کوب له می کند و همه مردان را شبیه مخنثانی چون مایکل جکسون و همه زنان را شیطانه-نماهایی چون لیدی گاگا می خواهد.
شعار «مرگ بر آمریکا»ی ملت انقلابی ایران از قضاء شعار علیه همان برنامه‌ها و الگوهای اهریمنی است که از اتاق های فکر ماسون-صهیونیستی امریکن انترپرایز، هریتج، واشینگتن خاور نزدیک، رَند، استراتفور و.....، به کارگزاری سیا و عاملیت هالیوود بیرون می آید تا با ازدواج سفید، ازدواج همجنس بازان، قبح زدایی از انحرافات جنسی، هرزه نگاری و.....بنیان آخرین سنگر مقابله با آفت های مدرنیزم افراطی، یعنی خانواده را منهدم کند و به جای دینمداری و آیین داری نوعی معنویت لائیک بی خاصیت و منفعل را جایگزین نماید تا انسان های بی پناه در برابر فشار سهمگین «نیهیلیسم» را به سوی فرقه های جعلی چون «شیطان پرستی»، «ماسونیزم»، ساینتولوژی، پنتیکاستیزم و غیره و ذالک سوق دهند. تا به جای این که خانه معنوی و پناه انسان ها مسجد و کلیسا و کنیسه باشد، هالیوود مامن و پناه روحی انسان هراسان و بریده از خدا شود.
شعار «مرگ بر آمریکا»، همان بتکده علوم انسانی اومانیستی را نشانه رفته که از داخل آن روانشناسی لائیک فرویدی، لذت جویی افراطی و اباحه جنسی بیرون می آید(تجسم آن سند ۲۰۳۰) و علوم سیاسی و اجتماعی آن در حالی که برای کشورهای آسیایی و آفریقایی نسخه «خشونت پرهیزی» را تجویز می کند، قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری تسلیحاتی با عقب مانده ترین و ارتجاعی ترین کشور دنیا منعقد می کند و در برابر مواجهه میلیون زن و کودک یمنی با «قحطی» و «وبا» لبخند رضایت می زند.

خانم خداکرمی! عضو محترم شورای شهر! با همه کمالات phd و القاب کارشناس فلان و متخصص بهمان که یدک می کشید، به سان همفکران و همکاران خود بسیار ساده اندیش و خام هستید. آن نسخه هایی که «متخصصان» خارجی در ورکشاپ ها و کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی خارج از کشور برای «متخصصان» داخلی چون شما تجویز می کنند، در اتاق های فکر سازمان های اطلاعاتی طاق و جفت آمریکایی و اسراییلی و انگلیسی تدوین می شود تا کارشناسان اطلاعاتی در هیات پروفسور فلان دانشگاه و پژوهش گر فلان موسسه در قالب «لکچرهای علمی» به کارشناسان فرهنگی و آموزشی کشورهای در حال توسعه(به ویژه کشورهایی که واشینگتن آن ها را یاغی می داند) حقنه کنند تا به صورتی بسیار ظریف و زیرپوستی(چوری که خودشان هم متوجه نشوند) قبح برخی امور، و حرمت شماری دیگر از امور را توامان بشکنند تا بستر فرهنگی برای پذیرش نسخه های نظام سلطه مهیا شود. حذف آموزش دفاعی از کتب درسی، حذف درس های مبلغ فرهنگ ایثار و شهادت از کتاب های درسی، زیر سوال بردن فعالیت های فرهنگی چون اردوهای راهیان نور، «کشته»خواندن شهیدان این مرز و بوم در مطبوعات، زیر سوال بردن دفاع مقدس و.........همه در جهت ان سیاست کلی نظام سلطه است که وقتی دست اهریمنی آن ها گروه آدمخواری و جنایتکاری مثل داعش و النصره را ایجاد کرد(اعتراف صریح هیلاری کلینتون و خود ترامپ)، نیرویی برای مقابله نباشد و شهری مثل موصل با ۱۰ خودروی انتحاری و ۱۰۰ تروریست در عر چند ساعت سقوط کند.

جالب این که هنوز کلام خانم خداکرمی در آن سخنرانی منعقد نشده، شاهد از غیب رسید و رییس جمهور همان کشوری که نسخه به اصطلاح «خشونت-پرهیزی» در «۲۰۳۰»ها برای کشورهای دیگر می پیچد، «ملت» بزرگ ایران را(که بزرگ ترین تمدن دوران باستان و اولین دولت تاریخ جهان را به تعبیر هگل شکل داد) ملت تروریست خواند و خلیج همیشگی فارس را با نام مجعول «خلیج ع.رب.ی» یاد کرد. ترامپ که گویی تجسم رذالت و بی اخلاقی عصر سیطره مدرنیزم افراطی است، بزرگ ترین نیروی ضدتروریست جهان را که خون فرزندان آن برای پاکسازی فرزند نامشروع آمریکا(داعش) در منطقه بر زمین ریخته است، در فهرست «تروریستی»! قرار داد و مردمسالارترین کشور منطقه را که نرخ مشارکت آن هیچ گاه از ۶۰ درصد پایین تر نمی آید به «دیکتاتوری» متهم کرد. البته از کشوری که عایدی یک کمپانی اسلحه سازی آن به نام «لاکهید مارتین» به اندازه کل عایدی نیمه شمالی قاره آفریقاست(و قطعا با تسلیحات ساخت آن آهو و گنجشک شکار نمی کنند، که انسان ها را می کشند)، و بنا به آمار خودشان روزانه ۱۲ آمریکایی قربانی هفت تیر کشی می شوند، بعید نیست که رییس جمهور آن یک گاوچران بدوی و عاری از تربیت و اخلاقی چون ترامپ باشد و خنده دارتر این که چنین دیو-سیرتی(که حتی تاریخ نه چندان بلند و سرشار از جنایت آمریکا هم کم تر به خود دیده است) نگران دسترسی آزاد به اینترنت و حصر رهبران اصلاح طلب کشوری می افتد که «ملت» آن را به تروریست بودن متهم می کند.
پیشنهاد ما این است که برای آن دسته از سیاستمداران صفر کیلومتر اصلاح طلب که با راهبرد رای دادن «فله ای» به مناصب می رسند، کلاس های مبانی «منافع ملی» برگزار شود تا دست کم آشنایی با مبتدیات سیاست و روابط بین الملل ترمز اظهارنظرهای شاذ و رفتارهای مغایر با اصول را در ایشان بکشد.

منبع: جهان نيوز

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۱۳۸۷۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

پیاده‌روی عاشقانه ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر+تصاویر

عکس| واکنش مهناز افشار به جنگ ترکیه علیه کردها

دستبند پلیس بر دستان زن سارق تلفن همراه درشلمچه

خبر بعدی:

ارتباط با دانشگاه‌ها برای بکارگیری نیروهای متخصص/هزینه ۵ میلیاردی برای نگهداری مترو

فرهنگ‌سازی نقش به سزایی در افزایش ایجاد انگیزه در بین شهروندان برای استفاده از حمل و نقل پاک داشته است، مترو یکی از گزینه‌های شاخص در این میان است که مدیران شهری تلاش بسیاری برای جذب شهروندان انجام داده به طوری که تعداد مسافران آن از یک هزار نفر در زمان بهره‌برداری، امروز به ۸۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در حالی پاییز امسال چهارمین سال بهره برداری خط مترو یک پشت سرگذاشته شد که تجربیات خوبی در زمینه‌های مختلف به دست آمده تا با نگرش دقیق و برنامه ریزی منسجم شرایط خوبی برای بهره برداری از خط دو مترو داشته باشیم.

امروز نیروهای بخش بهره‌برداری مترو ۲۴ ساعته و در سه شیفت کاری تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا شهروندان سفرهای روزانه خود را در نهایت آرامش و آسایش با این وسیله ایمن، ارزان و پاک انجام دهند البته حساسیت کار در این بخش بسیار بالاست به طوری که باید ارتباطی با دانشگاه‌ها وجود داشته باشد تا نیروهای متخصص و مورد نیاز، با آنچه در بخش بهره‌برداری مترو می‌گذرد، آشنا شوند زیرا در غیر این صورت نمی‌توان امید داشت که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در بخش بهره‌برداری مشغول فعالیت شوند.

در ارتباط با اهمیت استفاده از نیروهای دانشگاهی، تجربیات خط یک، برنامه‌ریزی برای افزایش رام‌های خط یک، راهکارهایی برای افزایش ایجاد انگیزه در شهروندان برای استفاده از حمل ونقل عمومی و ... گفت و گویی را با «علیرضا فاتحی» مدیرعامل شرکت مترو منطقه اصفهان انجام داده‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

باتوجه به گذشت چهار سال از بهره‌برداری خط یک مترو، در این مدت با چه مشکلاتی رو به رو بودید که میتوان از آنها به عنوان تجربه در خط دو مترو استفاده کرد؟

بهره‌برداری در کشور یک کار جدیدی است که مشکلات خاص خود را دارد، بهره برداری مثل جریان رودخانه است که به طور مستمر در حال حرکت است و البته نیروهایی که در این مجموعه کار می‌کنند باید به لحظه تصمیم‌گیری و اقدامات لازم را در ارتباط با مسایل مختلف انجام دهند.

۲۴ مهرماه ۹۴ نخستین روزی بود که بهره‌برداری از فاز نخست سیستم حمل ونقل ریلی درون شهری از ایستگاه قدس واقع در عاشق آباد تا ایستگاه شهدا با حضور «رحمانی فضلی» وزیر وقت کشور آغاز شد.

فاز دوم خط یک مترو از ایستگاه شهدا تا ایستگاه تختی سال ۹۵ توسط «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور افتتاح شد و فاز بعدی تا ایستگاه آزادی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

اسفندماه ۹۶ آخرین فاز خط یک مترو حدفاصل ایستگاه آزادی تا صفه یا ایستگاه دفاع مقدس ۲۹ اسفند ۹۶ افتتاح و خط ۲۰ کیلومتری تکمیل شد و مورد استفاده مردم قرار گرفت.

به تدریج زمان فعالیت مترو اضافه شد تا اینکه در حال حاضر مترو هر روز از ساعت ۶:۳۰ صبح از ایستگاه‌های قدس و دفاع مقدس فعالیت خود را آغاز و تا ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه نسبت به جابه جایی شهروندان اقدام می‌کند، البته زمان فعالیت نیروهای بهره‌برداری هر روز از ساعت ۵ صبح تا ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه است.

بهره‌برداری از متروی اصفهان با همکاری متروی تهران انجام شد و تجربیاتی که در این راستا به دست آوردیم بسیار خوب بود و می توان گفت تجربیات خط یک بی شک برای خط دو قابل استفاده است.

البته شاید این موضوع بسیار مهم باشد که برخی نیروها را باید قبل از بهره‌برداری از مترو بکارگیری می‌کردیم؛ به عنوان مثال راهبران قطار یکسال نیاز به گذراندن دوره‌های آموزشی در شهرهای تهران یا مشهد داشتند، از این رو بهتر است برای خط دوم زودتر پیش‌بینی این مسایل را انجام دهیم.

تخصص‌های مورد نیاز ما در رشته های دانشگاهی نیست و اکثر دانشجویانی که به کارگیری می شوند، فارغ‌التحصیلان رشته های برق و مکانیک هستند، در حالی که در دنیا شرکت‌های مترو نیروهای مورد نیاز خود را قبل از بهره برداری از دانشکده‌های مختلف به کار می‌گیرند و به عنوان کارآموز یکسال در مجموعه فعالیت می‌کنند.

به این اعتقاد رسیده‌ایم که باید ارتباطی با دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه صنعتی داشته باشیم تا نیروهای متخصص و مورد نیاز، با آنچه در بخش بهره برداری مترو می‌گذرد، آشنا شوند زیرا در غیر این صورت نمی‌توان امید داشت که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در بخش بهره‌برداری مشغول فعالیت شوند.

همچنین جمع آوری اطلاعات، آرشیو غنی و مدارکی که از قسمت ساخت باید دریافت شود را از روز اول باید انجام دهیم و کارکنان حداقل دو سال قبل از بهره برداری آموزش های لازم را ببینند. بخش بهره‌برداری مترو سال ۸۸ فعالیت خود را آغاز و تعداد محدودی نیرو استخدام کرد و در ادامه سال ۹۲ راهبران قطار را استخدام کردیم تا یکسال در تهران آموزش ببینند و سپس فعالیت خود را آغاز کنند.

نیروهای جذب شده در خط دو مترو باید آموزش‌های تکمیلی را همراه با نیروهای باسابقه بگذرانند؛ در دنیا رسم است که در هنگام مرحله فونداسیون اعلام می کنند که بهره‌برداری آغاز شده است و ما نیز باید چنین دیدگاهی داشته باشیم تا بتوانیم با آمادگی هر چه تمام‌تر ارایه خدمت کنیم.

طرحی در شهرهای جهان مطالعه یا مشاهده کرده‌اید که بتوان در متروی اصفهان از آن استفاده کرد؟

این سیستم بیشتر در کشورهای اروپایی با هدف کاهش آلایندگی در شهرها استفاده شده و با کمبود تعداد پارکینگ در مرکز شهرها  مردم را برای صرفه جویی در وقت و هزینه مجبور به استفاده از حمل ونقل عمومی کرده‌اند، ضمن اینکه پیش نیازها را نیز مورد توجه قرار داداند، همچنین با تخصیص عوارض مختلف بر خودروها و کمک به پایین نگه داشتن هزینه های استفاده از سیستم حمل ونقل ریلی، انگیزه لازم برای استفاده مردم از مترو را فراهم کرده اند، اما در کشور ما این اقدامات انجام نشده و نمی توان هدایت های اجباری انجام داد.

در شهر پاریس می‌توان به تمام نقاط شهر ارزان و سریع با حمل ونقل عمومی سفر کرد زیرا در غیر اینصورت هزینه‌های سفر برای شهروندان تا ۱۰ برابر افزایش می یابد.

تجربه نیروی انسانی چه میزان در قسمت فنی تاثیر خواهد داشت؟

هنوز در بعضی شهرها با ۱۰ سال سابقه به سختی برخی امور در بخش بهره برداری مترو انجام می‌شود زیرا یک صنعت نو است. در ایران نیز تجربه فعالیت در بخش بهره برداری مترو کم است و نکته دیگر اینکه هنوز برخی تجهیزات وابسته به خارج است؛ از این رو نیروهای بهره برداری اگر تجربه کافی را نداشته باشند، کارآیی لازم را نخواهند داشت.

هر تصمیم اشتباه نیروهای انسانی در بخش بهره برداری مترو می‌تواند میلیاردها تومان خسارت بر جای گذارد؛ به عنوان مثال در حادثه آبگرفتگی تونل متروی تهران، کسی که آن روز در مرکز فرمان حضور داشت، نقش عمده و اساسی در کاهش خسارات داشت، او با استفاده از تجربه ایستگاه را تعطیل، قطار را متوقف و اعلام کرد که مردم باید از مترو خارج شوند و همین موضوع باعث شد علیرغم خسارت سنگین به مترو، از کشته شدن ده‌ها نفر جلوگیری کند زیرا وقتی آب در تونل وارد شد کسی در تونل نبود.

استفاده از پتانسیل دانشگاه‌ها چه میزان موثر است؟

ارتباط با دانشگاه‌ها برای تربیت نیروهای متخصص بسیار حائز اهمیت است، در بسیاری از رشته‌ها همچون رشته حسابداری اگر دانشجو دوره کارآموزی را پشت سر بگذارد هنگام اشتغال بازدهی مطلوب‌تری خواهد داشت.

معتقدیم باید ارتباط آموزشی با دانشگاه‌ها داشته باشیم؛ سالانه ۲۰ تا ۳۰ نفر دانشجوی سال سوم دانشگاه در رشته برق و مکانیک می‌توانند به مدت سه تا چهارماه در کارگاه‌ها و ایستگاه‌های مترو حضور یابند تا بدانند پس از فارغ التحصیلی می‌خواهند چه فعالیتی داشته باشند.

بی‌شک اساتید حاضر می‌توانند به خوبی سؤالات دانشجویان را پاسخ دهند، حتی این مسایل می‌تواند موضوع پایان‌نامه آنها باشد و بعد جذب محیط های کار شوند.

در حال حاضر چه تعداد رام در خط یک مترو فعال است؟

در حال حاضر ۱۲ رام قطار یا ۶۰ دستگاه واگن در خط یک متروی اصفهان فعال است و تا پایان سال‌جاری دو رام دیگر به آنها اضافه خواهد شد البته می‌توانیم چهار رام دیگر را نیز اضافه کنیم، اما تحقق آن بستگی به تامین منابع مالی مورد نیاز دارد که شهرداری اصفهان انجام می‌دهد.

دو رام قطار وزرات کشور خریداری کرده و در حال مونتاژ در یکی از شرکت‌های ایرانی است و تا پایان سال به متروی اصفهان اضافه می‌شود.

هزینه‌های نگهداری مترو چقدر است؟

غیر از هزینه‌های سرمایه ای، باید ماهانه حدود پنج میلیاد تومان هزینه بابت حقوق و امور مختلف به پیمانکاران پرداخت شود، از این رو انتظار می‌رود شهروندان برای کاهش ترافیک، هزینه‌ها و کمک به کاهش آلودگی هوا برای انجام سفرهای درون شهری خود از این وسیله پاک استفاده کنند.

چه تعداد نیرو مشغول فعالیت هستند؟

بر اساسی استانداردها هر کیلومتر مترو برای ۵۰ نفر اشتغالزایی می‌کند، اما در حال حاضر غیر از پیمانکار ۵۵۰ نفر در بخش حفاظت و بخش‌های مسافری، نگهداری و تعمیرات مشغول به کار هستند که امکان دارد به تدریج بر تعداد نیروها افزوده شود.

امسال قیمت بلیت مترو افزایش پیدا خواهد کرد؟

در سال جاری تصمیمی برای افزایش قیمت بلیت مترو ندایم، اما سال آینده بستگی به نظر شورای شهر و شهرداری افزایش پیدا می کند؛ در این ارتباط ما پیشنهاد دهنده هستیم و پذیرش آن بستگی به تصمیم شهرداری و شورای شهر دارد.

ساعت فعالیت مترو در فصل پاییز چگونه است؟

پیرو درخواست‌های مردمی برای تغییر ساعت مترو، از روز ۲۱ مهرماه سال جاری قطارها در خط یک متروی اصفهان از پایانه صفه و عاشق آباد از ساعت ۶:۱۰ صبح حرکت و تا ساعت ۲۱:۳۰ به شهروندان خدمت‌رسانی خواهد کرد.

البته فعالیت نیروهای بخش بهره‌برداری ۲۴ ساعته و در سه شیفت کاری است و آنها کار پُر استرسی را تجربه می‌کنند.

هر روز صبح رأس ساعت پنج باید برق مترو وصل شود، اگر کلید زده نشود، بهره‌برداری متوقف می شود و قطار نمی‌تواند از قدس به دفاع مقدس حرکت کند.

اگر چک و کنترل روزانه و مستمر انجام نشود و سپتینگ در ایستگاه سرریز شود، سرویس‌دهی با اختلال مواجه می‌شود؛ از این رو باید گفت فشار و استرس کار برای تمام نیروهای مترو است، مجموعه‌ای که در مرکز فرمان هستند باید مدبّرانه فعالیت داشته باشند.

با توجه به قطعی برق در مترو که آذرماه سال گذشته اتفاق افتاد و حوادثی از این قبیل چه تدابیری اندیشیده شده تا شاهد این گونه حوادث نباشیم؟

از سال ۹۴ تاکنون تنها یکبار قطعی برق در مترو به دلیل مشکلی که در سیستم برق منطقه‌ای ایجاد شد، اتفاق افتاد که البته علت آن در اختیار ما نبود.

برق اضطراری را تنها می توانیم برای خروج شهروندان از مترو تامین کنیم، زیرا برای جایگزینی برق قطع شده، قطعا برق اضطراری جوابگو نخواهد بود، البته در حال حاضر تمام ایستگاه‌های خط یک متروی اصفهان برق اضطراری دارد.

شرایط آسانسورهای ایستگاه‌های خط یک چگونه است؟

تمام آسانسورها استاندارد است، اما الزام است که در فواصل زمانی مشخص بازهم به تایید استاندارد برسد.

روزانه چه تعداد از شهروندان سفرهای درون شهری خود را با مترو انجام می دهند؟

روزانه بین ۷۵ تا ۸۰ هزار نفر از مترو استفاده می کنند، البته اینطور نیست که اگر خط دو راه اندازی شود ۸۰ هزار نفر به تعداد مسافران مترو اضافه شود بلکه پیش بینی شده با تکمیل و بهره برداری از خط دو ۴۰۰ هزار نفر در روز از مترو استفاده کنند زیرا نقاط دسترسی با توجه به تلاقی خط یک و دو مترو در ایستگاه امام حسین(ع)، استفاده کنند.

با توجه به فرهنگسازی انجام شده امکان افزایش این آمار وجود دارد؟

مسافران مترو از روزی ۱۰۰۰ نفر آغاز شده و حالا به تعداد ۸۰ هزار نفر در روز افزایش یافته، پیش‌بینی می کنیم باز هم بر این تعداد افزوده شود، هر چند شهر  باید دارای شبکه حمل ونقل عمومی باشد تا امکان استفاده برای عموم شهروندان فراهم شود.

چه طرح‌های ویژه ای برای افزایش ایجاد انگیزه شهروندان ارایه شده است؟

طرح های خوبی برای افزایش انگیزه شهروندان در بعضی کلانشهرها ارایه می‌شود و تخفیف‌هایی برای سالمندان و دانش آموزان در نظر گرفته می‌شود مثل تهران که در حال حاضر با هفت خط مترو می‌تواند در بخش‌های مختلف طرح‌های متعددی را اجرا کند.

ارایه طرح‌های مختلف بستگی به نظر مدیریت شهری دارد، البته باید دو خط مترو راه اندازی شود تا بتوان طرح‌های تشویقی را برای افزایش انگیزه شهروندان جهت استفاده از مترو پیاده سازی کرد البته جلسه‌ای را با کمیته فرهنگ شهروندی برگزار کرده و در صدد تمهیداتی برای افزایش انگیزه و اطلاع رسانی جهت استفاده از مترو با استفاده از تابلوهای شهروندی هستیم.

کد خبر 393791

دیگر خبرها

 • انتقاد خداکرمی از عدم پاسخگویی شهرداری تهران به تذکرات اعضا
 • کبوتربازی که به یک معرکه مرگبار ختم شد/ پدر مقتول با دیدن جنازه خونین فرزندش سکته کرد + جزئیات
 • تذکر در خصوص بی پاسخ ماندن تذکرات اعضا
 • انتشار فیلم جنازه‌های اسیران سوری پس از اعدام توسط گروه‌های وابسته به ارتش ترکیه
 • فیلم | زائران در حال گرفتن سلفی با اسحاق جهانگیری در حرم حضرت علی(ع)
 • مرگ با این 20 بیماری شایع ارتباط دارد!!
 • سلفی با جهانگیری در حرم امام حسین (فیلم)
 • معرکه‌ای مرگبار عاقبت کبوتربازی/ پدر مقتول با دیدن جنازه خونین فرزندش درجا سکته کرد + جزئیات
 • تاثیر سلفی از حیات‌وحش بر نرخ زادوولد حیوانات
 • زنده‌شدن مرد ۵۵ ساله در مراسم خاکسپاری!
 • اهدای عضو بیمار مرگ مغزی سنندجی جان چند نفر را نجات داد
 • بازداشت یک مرد عراقی در ارتباط با مرگ ۳۵۰ پناهجو
 • زنده شدن مرد55 ساله در مراسم خاکسپاری
 • بازیگران معروف سلفی با دموکراسی در یک قاب+عکس
 • بهترین زمان برای دوش گرفتن پس از انجام تمرینات سخت ورزشی
 • فیلم | حمله میمون بازیگوش به سلفی دختران
 • دادگستری مازندران: حکم یک عضو شورای شهر ساری قطعی شد
 • اهدای عضو بیمار مرگ مغزی در سنندج جان چند بیمار را نجات داد
 • دوربین سلفی زیر نمایشگر، طراحی گوشی آینده سامسونگ + تصویر