خبرگزاري آريا -

ايجاد مشکلات پوستي در ناحيه تناسلي درصورت استفاده مداوم از دستمال کاغذي
مضرات دستمال کاغذي براي ناحيه تناسلي زنان!
حتما شما هم بارها از متخصصان شنيده ايد که بايد براي پيشگيري از ابتلا به عفونت هاي قارچي در ناحيه تناسلي، خودتان را پس از رفتن به دستشويي، خوب خشک کنيد تا محيط گرم و مرطوبي براي رشد قارچ ها در اين ناحيه به وجود نيايد اما دکتر باريک بين متخصص پوست و عضو هيات علمي دانشگاه ، از آن روي اين سکه مي گويد و توصيه ها و هشدارهايي در اين زمينه دارد که خواندنش خالي از لطف نيست.

** دليل توصيه شما براي عدم استفاده از دستمال کاغذي به منظور خشک کردن ناحيه تناسلي چيست؟
- ناحيه تناسلي، جزو حساس ترين مناطق پوستي است که مي تواند به سرعت و شدت با هر نوع محرک خارجي مانند دستمال کاغذي، تحريک شود. متاسفانه، بسياري از خانم ها به صورت وسواس گونه اي عادت به خشک کردن ناحيه تناسلي خود بعد از رفتن به دستشويي دارند که اين مسئله مي تواند مشکلات پوستي مختلفي را در ناحيه تناسلي آنها ايجاد کند.
**چه مشکلاتي؟
- مهمترين مشکل اين است که مواد و ترکيب هاي موجود در دستمال هاي کاغذي، جزو مواد آلرژن هستند. اين حساسيت زا بودن در اثر استفاده از عطرهاي مختلف در دستمال هاي کاغذي، تشديد هم خواهد شد. افراد مبتلا به آلرژي هاي پوستي با استفاده از دستمال کاغذي براي خشک کردن خود با تشديد بيماري و وخيم تر شدن شرايط پوستي شان در ناحيه تناسلي مواجه خواهد شد.
در واقع چنين افرادي به اگزماي تماسي آلرژيک به دليل تماس با دستمال کاغذي و حساسيت به مواد داخل آن مبتلا هستند. اين خانم ها در دوره هايي به دليل تشديد آلرژي شان با شکايت از سوزش، خارش، قرمزي، خشکي و التهاب در ناحيه تناسلي به پزشک مراجعه مي کنند و نمي دانند که درمان مشکل آنها به سادگي و با حذف ماده آلرژن که همان دستمال کاغذي باشد، اتفاق خواهد افتاد.

تماس مداوم دستمال کاغذي با ناحيه تناسلي باعث ايجاد ضايعاتي شبيه به زگيل تناسلي ميشود‎
** يعني تنها مشکل استفاده از دستمال هاي کاغذي براي خشک کردن، ايجاد حساسيت است؟
- نه. متاسفانه برخي از خانم ها عادت دارند که تمام قسمت هاي ناحيه تناسلي، مخصوصا داخل ناحيه و مخاط ها را به شدت با دستمال کاغذي خشک کنند که اين رفتار، بيشتر به رفتاري وسواس گونه شبيه است تا بهداشتي. تماس مداوم دستمال کاغذي با مخاط ناحيه تناسلي به مرور زمان باعث ايجاد ضايعاتي شبيه به زگيل تناسلي خواهد شد.
** کمي بيشتر درباره اين ضايعه هاي پوستي توضيح مي دهيد؟
- بله؛ اين روزها بسياري از خانم ها با شکايت از وجود دانه هايي ريز و همرنگ پوست که در قسمت داخلي لبه هاي ناحيه تناسلي (محلي که مخاط تناسلي را هم دربر مي گيرد) ايجاد شده اند، به پزشک مراجعه مي کنند. اين ضايعات که بدون درد، سوزش يا خارش هستند و امکان انتقال آنها هم به هيچ عنوان وجود ندارد، «پاپيلوماتوز» نام دارند. پاپيلوماتوزها معمولا کنار هم و در يک خط قرار مي گيرند و آلرژي هاي تماسي مانند استفاده از دستمال هاي کاغذي باعث تحريک براي ايجاد يا تشديد آنها مي شود.
** آيا راهي براي درمان اين ضايعه هاي پوستي تناسلي وجود دارد؟
- بله، خوشبختانه در بسياري از موارد ديده شده که پاپيلوماتوزها در صورت قطع استفاده از دستمال کاغذي براي خشک کردن ناحيه تناسلي، کم کم از بين مي روند. به همين دليل هم نيازي به استفاده از روش هاي تهاجمي يا غيرتهاجمي براي حذف اين ضايعات پوستي وجود ندارد، ضمن اينکه پاپيلوماتوزها به همسر منتقل نمي شوند يا در صورت زايمان طبيعي، خطر انتقال آن به نوزاد هم وجود نخواهد داشت.

براي رعايت بهداشت ناحيه تناسلي بچه ها لباس زير آنها را شب به شب عوض کنيد‎
** نظرتان درباره خشک کردن ناحيه تناسلي بچه ها با دستمال چيست؟
- نه دختربچه ها و نه پسربچه ها به دليل پوست حساسي که دارند، نبايد با دستمال کاغذي خشک شوند. دختربچه ها، ترشحات واژينال هم ندارند و بنابراين استفاده از دستمال کاغذي براي خشک کردن آنها به هيچ عنوان توصيه نمي شود. شما مي توانيد براي رعايت بهداشت بيشتر ناحيه تناسلي بچه ها، لباس زير آنها را شب به شب عوض کنيد و لباس هاي زير نخي و سفيد برايشان بپوشانيد.
** توصيه آخر
- برخي از خانم ها در اثر استفاده از پدهاي بهداشتي هم دچار خارش و التهاب پوست خارجي ناحيه تناسلي مي شوند. توصيه ما به اين گروه از خانم ها، استفاده از پدهاي پنبه اي غيرمعطر و تعويض مارک پد خود در صورت حساسيت دادن به آن است. اگر هم فردي به هر دليلي مجبور شد که از دستمال کاغذي تحت شرايط خاصي براي خشک کردن خود کمک بگيرد، بعد از بلند شدن، تنها قسمت هاي خارجي ناحيه تناسلي و کناره هاي پاهاي خود را خشک کند. هر نوع دستمالي بايد روي اين قسمت هاي حساس، گذاشته و برداشته شود.کشيدن دستمال روي ناحيه تناسلي يا مخاط آن، باعث ايجاد تحريک و حساسيت مي شود.
جايگزين هاي دستمال کاغذي
براي خشک کردن ناحيه تناسلي، به جاي دستمال هاي آلرژن، مي توان از چند جايگزين استفاده کرد. اولين راه، استفاده از حوله هاي سفيد و نخي در خانه است. شما مي توانيد خودتان را در منزل با اين حوله ها خشک کنيد و شب به شب آنها را براي استفاده روز بعد، بشوييد.

براي خشک کردن ناحيه تناسلي از حوله هاي سفيد و نخي استفده کنيد‎
راه بعدي استفاده از حوله هاي يکبار مصرف، تنظيف يا گازهاي استريلي است که به صورت بسته هاي بزرگ هم عرضه مي شوند. شما مي توانيد اين حوله يا پارچه هاي استريل و نخي که هيچ ترکيب حساسيت زايي هم ندارند را به تکه هاي کوچک تقسيم کنيد و آنها را داخل يک نايلون بگذاريد. سپس در منزل يا حتي خارج از منزل از آنها براي خشک کردن خود استفاده کنيد.
به اين ترتيب، شانس ابتلا به پاپيلوماتوز يا اگزماي تماسي در ناحيه تناسلي تان را از بين خواهيد برد. نکته ديگر اينجاست که گاهي برخي از خانم ها به دليل استفاده از لباس هاي زير پلاستيکي، توري يا نامناسب، مجبور به استفاده از دستمال کاغذي براي خشک کردن خود مي شوند. در اين صورت مي توان با حذف اين لباس ها و استفاده از لباس زيرهاي نخي که جاذب رطوبت هستند و رطوبت آنها هم به سرعت خشک مي شود استفاده از دستمال کاغذي را ناديده گرفت. به اين ترتيب مي توانيد به جاي استفاده از دستمال کاغذي، حوله يا هر وسيله ديگري در خانه از لباس هاي زير نخي و سفيد کمک بگيريد و لباس تان را روزي يک يا دو مرتبه عوض کنيد.
منبع :
هفته نامه سلامت
برترين ها


منبع: خبرگزاری آریا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.aryanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۵۱۳۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

درخواست پدر روح‌الله زم از رییس قوه قضاییه

روحانی به مجلس احضار می‌شود

تصویری ماندگار از سیروس گرجستانی در نقش شهریار

عکس| "ابی" ریش خود را پس از ۵۰ سال تراشید

سرای تجاری مازندران در داغستان راه اندازی می شود

خبر بعدی:

۷۳ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، حبیب الله جهانساز افزود: تاکنون ۷۵ درصد مطالبات چایکاران یعنی ۲۳۲ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی همچنین گفت: از این میزان برگ سبز مورد خریداری ۱۶ هزار و ۴۴۵ تن چای خشک استحصال شده است.

رئیس سازمان چای کشور افزود: با وجود اینکه در فصل خرداد بارشی نبوده، ۱۲ درصد بیشتر از سال قبل برگ سبز تحویل کارخانجات چایسازی شده که این نشان می‌دهد صنعت چای از رکود گذشته در حال خارج شدن است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه کشاورز چایکار حضور موثرتری در باغ دارند و مصرف کنندگان هم تمایل خوبی نسبت به مصرف چای داخلی پیدا کرده اند.

جهانساز تصریح کرد: نکته با اهمیت این است که در بحث عرضه و فروش چای داخلی مشکل خاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: امسال قیمت تضمینی برگ سبز چای درجه یک چهار هزار و ۶۰۰ تومان (۲۷،۷ درصد بیشتر از سال زراعی قبل) و برگ سبز چای درجه دو سه هزار و ۳۰۰ تومان (۵۰ درصد بیشتر از سال قبل) تعیین شده است.

رئیس سازمان چای کشور گفت: کارخانجات با توجه به وضعیت بازار به نرخ خرید تضمینی بسنده نکرده بلکه فراتر از آن یعنی به طور متوسط ۵۰۰ تا ۱,۵۰۰ تومان و بعضاً به صورت محدود ۲۰۰۰ و ۲,۵۰۰ تومان بیشتر از چایکار در حال خرید برگ سبز هستند.

وی افزود: در حال حاضر فروش چای خشک به صورت عمده و فله‌ای از سوی کارخانجات به طور متوسط ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان و چای ممتاز ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان است.

جهانساز با اشاره به اینکه ۲۰ درصد چای خشک تولیدی ممتاز است، افزود: چای خشک درجات، ارقام و قیمت‌های مختلفی دارد.

وی ادامه داد: انواع چای خشک داخلی شامل ممتاز، قلم، شکسته، باروتی و… است.

رئیس سازمان چای کشور گفت: برگ سبز چای تولیدی در سال گذشته، ۱۲۶ هزار تن بوده و امسال پیش بینی می‌شود ۱۳۰ تا ۱۳۵ هزار تن برگ سبز از چایکاران تحویل گرفته شود.

وی افزود: سال گذشته ۲۵ هزار تن چای خشک در کشور تولید شد که امسال پیش بینی می‌شود ۳۰ هزار تن چای خشک تولید شود.

کد خبر 4966121

دیگر خبرها

 • کمبود پزشک؛ از آمار کاغذی تا آمار واقعی!
 • اتمام پروژه‌های آبخیزداری در حوزه شهرک صنعتی شهرستان سمنان
 • ابتلای شهردار ناحیه ۷ منطقه ۵ شهرداری به کرونا
 • ایران کوچک یزد در چنگال مخرب معدنکاران
 • نشانه‌های سرفه کرونایی کدام‌اند؟
 • خرید ۷۳ هزار تن برگ سبز چای
 • به مشارکت شهروندان امید بسته‌ایم
 • درمان "دیسک و سیاتیک" با استفاده از "غمز و دلک" در حوزه طب سنتی
 • نکات ضد کرونایی در استفاده از دستگاه‌های خودپرداز
 • مجوز آغاز عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی سبزوار به زودی نهایی می‌شود/ توافق برای ایجاد یک ناحیه صنعتی ویژه قطعات خودرو و زیربخش‌ها در سبزوار
 • مضرات و خواص هسته‌ی زردآلو
 • موج جدید کرونا در اسپانیا
 • موج جدید کرونا/ اسپانیا منطقه‌ای 200 هزار نفری را بار دیگر قرنطینه می‌کند
 • توزیع ۱۳۰ سری جهیزیه بین زوج های کم برخوردار در نیشابور
 • وقوع زمین‌لرزه5.4ریشتری درتاجیکستان
 • وقوع زمین‌لرزه ۵.۴ ریشتری در تاجیکستان
 • افزایش بازده کیفی تختال‌های گازترش در خردادماه سال‌جاری/ گذشتن بیش از ۹۸درصدی تولید محصولات منطبق با سفارش در فولاد مبارکه
 • تأکید رئیس ادارۀ اداره صنعت، معدن و تجارت لنجان بر حمایت از صنعت
 • نکاتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا هنگام استفاده از دستگاه‌های خودپرداز