مشاهده اخبار داغ روز

خبرگزاری میزان- با پیروز شدن انقلاب، این احساس که فضا برای خدمت به محرومان مهیا شده است، باعث شد تا گروهی از متخصصان تصمیم به بازگشت به ایران بگیرند. بسیاری از این متخصصان، تحصیلات خود را در کشور‌های غربی به پایان رسانده بودند و تازه چند سالی بود که با آغاز به کار، امکان بهره‌برداری از تخصص‌شان را پیدا کرده بودند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، با پیروز شدن انقلاب، این احساس که فضا برای خدمت به محرومان مهیا شده است، باعث شد تا گروهی از متخصصان تصمیم به بازگشت به ایران بگیرند. بسیاری از این متخصصان، تحصیلات خود را در کشور‌های غربی به پایان رسانده بودند و تازه چند سالی بود که با آغاز به کار، امکان بهره‌برداری از تخصص‌شان را پیدا کرده بودند، اما به رغم همه این‌ها، گروهی از متخصصان و تحصیل کرده‌های ایرانی، راحتی زندگی در غرب را رها کردند و در همان سال‌های ۵۷ و ۵۸ به ایران بازگشتند. این تصمیم آسانی نبود. در این پرونده نگاهی به این موضوع داریم و با دکتر «پروین میرمیران» که در آن روز‌ها همراه همسرشان دکتر «فریدون عزیزی» در بوستون آمریکا زندگی می‌کردند و به فاصله شش ماه از انقلاب به ایران بازگشتند، گفتگو کرده‌ایم.

 

در کنار آن، مروری داریم، بر چند اسم آشنا؛ افرادی که زندگی به ظاهر آرام در غرب را رها کردند و با پیروزی انقلاب به ایران آمدند و کار‌های بزرگی برای این سرزمین انجام دادند. «پروین میرمیران» از تصمیمی می‌گوید که باعث شد تا زندگی راحت در آمریکا را رها کند و به ایران بازگردد


از بوستون تا تهران
داستان زندگی دکتر «پروین میرمیران» و دکتر «فریدون عزیزی» از داستان‌های خاصی است که باورش شاید برای بسیاری از افراد نسل جوان دشوار باشد. داستان یک زوج مذهبی که پیش از انقلاب در بوستون آمریکا زندگی خوبی داشتند. دکتر عزیزی، رئیس بخش غدد بیمارستانی دانشگاهی بود و دکتر میرمیران که بعد از اتمام کارشناسی در ایران به شوهرش ملحق شده بود، حدود یک ماه مانده به پیروزی انقلاب مادر شده بود. با توجه به وضعیت مالی خوبی که داشتند توانستند خانه‌ای ویلایی و سه طبقه در محله‌ای خوب خریداری کنند و در اطراف بوستون، آن قدر دوست ایرانی داشتند که هر موقع احساس غربت به آن‌ها فشار می‌آورد، می‌توانستند با پذیرایی از آن‌ها در خانه بزرگ خود دلگرم شوند. هرچند درست در همان روز‌های خوشی، این زوج تصمیم مهمی گرفتند که مسیر زندگی آن‌ها را برای همیشه تغییر داد.


زندگی آرام در ساحل شرقی
دکتر میرمیران درباره اوضاع زندگی‌شان در آن زمان می‌گوید: «زندگی ما در آمریکا خیلی خوب بود. اوایل که آمریکا رفته بودم، در آپارتمانی بودیم که دکتر عزیزی پیش از آن زندگی می‌کرد، اما با توجه به وضعیت مالی خوبی که داشتیم به این فکر افتادیم تا خانه‌ای ویلایی بخریم. در یکی از محلات خیلی خوب حاشیه بوستون، یک خانه سه طبقه بزرگ خریدیم. خانه نوساز نبود، اما صاحبخانه قبلی که تاجر پولداری در زمینه توزیع گوشت بود، به خانه به خوبی رسیدگی و خیلی مدرن‌اش کرده بود. ۴۵ سال قبل، خانه ما جارو مرکزی و موتورخانه داشت و درهایش همه اتومات بود. این خانه بزرگ برای شرایط آن زمان ما، خیلی مناسب بود. جلسات انجمن اسلامی پزشکان ایرانی مقیم آمریکا در خانه ما به واسطه سالن بزرگی که داشتیم، برگزار می‌شد. جلسات قرآن هم داشتیم. سال ۵۷ که شهید بهشتی به شهر بوستون آمدند، به خانه ما تشریف آوردند و یک هفته اقامت داشتند.»


به ایران برگشتیم تا خدمت کنیم
چرا با وجود تمام این آسایش و آینده روشن کاری در شرایطی که تازه عضو سوم خانواده به آن‌ها اضافه شده بود، آن‌ها تصمیم به بازگشت گرفتند؟ «دکتر عزیزی از قبل عضو انجمن اسلامی پزشکان ایرانی بود. در این انجمن بچه‌های انقلابی زیادی عضو بودند و فعالیت‌های متنوعی از جمله شرکت در راهپیمایی هم داشتند. با توجه به این که خانه ما بزرگ بود، جلسات انجمن در خانه ما تشکیل می‌شد. درباره بازگشت به ایران هم در همین جلسات صحبت شد. یادم هست دکتر مرندی، دکتر کلانتر معتمدی و حدود ۵۰ نفر دیگر همگی تصمیم گرفتند حالا که انقلاب شده، به ایران برگردند تا بتوانند خدمت کنند. ما هم تصمیم خودمان را گرفتیم.» بعد از توضیحات متوجه می‌شوم که تصمیم به بازگشت به ایران همزمان با بارداری خانم میرمیران گرفته شده و برای اجرایی کردن آن، ناچار شدند کمی صبر کنند. خانم دکتر ادامه می‌دهد: «پسر اول من، ۲۹ دی ۵۷ به دنیا آمد. یادم هست آن زمان فرودگاه‌ها منظم کار نمی‌کردند. نتیجه این شد که مادرم نتوانست برای زمان به دنیا آمدن فرزندم، خودش را به آمریکا برساند. البته بعد از مدتی آمد، وقتی می‌خواستم وسایل را جمع کنم و به ایران بازگردم. من و پسرم، در شرایطی که هنوز شش ماهش کامل نشده بود، به ایران آمدیم و چند هفته بعد، دکتر عزیزی که برای مسائل کاری ناچار شده بود کمی بیشتر بماند به ما ملحق شد. وسایل زیادی از آمریکا با خودم نیاوردم. جدای از دو چمدان لباسی که برای خودم و پسرم بسته بودم، به اصرار مادرم چرخ خیاطی و یک دست از ظرف‌هایم را آوردم. در حالی که خیلی معمول بود که با کشتی بار ارسال کنند، اما تنها چیزی که با کشتی به ایران فرستادیم، فرش‌هایی بود که پنج سال پیش از آن، من از ایران به آمریکا برده بودم. بقیه وسایل را، وقتی خانه را فروختیم به صاحب جدیدش دادیم.»


بعد از بازگشت خیلی سرکوفت شنیدم
بعد از ورود به ایران، به منزل مادرم رفتم. دکتر عزیزی چند هفته بعد به ما ملحق شد. در حالی که شغلی نداشت. تا یکسال به صورت رایگان در دانشگاه ایران کار می‌کرد و ما از پس‌اندازمان خرج می‌کردیم. زمان خیلی سختی بود. بعد از ورود به ایران، خیلی سرکوفت شنیدم. برخی از اقوام با من خیلی دعوا کردند که چرا آن زندگی راحت و خوب را رها کرده و برگشته‌ام. یکی از اقوام نزدیک ما حتی تا شش ماه با من حرف نمی‌زد و قهر کرده بود. بعد از یک سال، دکتر عزیزی در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به کار شد. توانستیم خانه اجاره کنیم. بعد از آن، آرام آرام اوضاع بهتر شد. پسران بعدی ما هم به دنیا آمدند و در نهایت الان ما سه فرزند پسر داریم.»


پشیمان از انتخاب؟
از او می‌پرسم، با توجه به این همه سختی، آیا از بازگشت پشیمان نیستید که می‌گوید: «راستش را بخواهید از آن جمع ۵۰ نفره‌ای که در آمریکا تصمیم به بازگشت گرفتند و آمدند، تعداد زیادی بعد از چند سال برگشتند. جنگ که شروع شد و بمباران‌ها شدت گرفت، کم کم نگرانی‌ها افزایش یافت. خیلی از خانواده‌ها نگران بودند و به نوعی فشار می‌آوردند که بچه‌ها را به کشور دیگری ببرید، اما من و شوهرم حتی به این موضوع فکر هم نکردیم. در واقع تا سال‌ها با وجود اینکه گرین کارت هم داشتیم، به آمریکا سفر نکردیم. در نهایت هم یک نوبت که بعد از سال‌ها برای کنگره‌ای به آمریکا سفر کردیم به خاطر این که دیگر آن جا زندگی نمی‌کردیم، گرین کارت‌مان را باطل کردند.»

انگیزه‌ای که نمی‌گذارد، ایران را ترک کنم
بعد از این توضیحات از خانم دکتر از انگیزه اصلی ماندن‌شان می‌پرسم؛ از نیرویی که توانسته ایشان را در این سال‌ها کمک و فکر بازگشت را از ذهنشان بیرون کند که می‌گوید: «من می‌گویم اگر من شهید حججی نشدم و نتوانستم بچه‌هایم را مثل او بار بیاورم، پس حداقل باید در کنار خانواده‌اش باشم. یادم هست وقتی بچه‌ها کوچک بودند، ما همه راهپیمایی‌ها را با بچه‌ها شرکت می‌کردیم. اگر زمانی شرایط طوری بود که نمی‌شد، آقای دکتر می‌گفت: اگر به راهپیمایی نمی‌روم، پس باید به دانشگاه بروم و قلمی بردارم و در زمینه دیگری فعال باشم. الان هم به افرادی که می‌خواهند بعد از چند سال زندگی در خارج از کشور برگردند، می‌گویم چند سال اول بعد از بازگشت، خیلی سخت می‌گذرد. تا محیط را بپذیرید و البته محیط هم شما را بپذیرد، به شما سخت خواهد گذشت، اما اگر این سختی را بپذیرید، ان شاءا... بعد از آن به نتایج خوبی خواهید رسید.»

 

فریدون عزیزی

متولد: ۱۳۲۱
محل تولد: تهران
تحصیلات: بورد‌های طب داخلی، پزشکی هسته‌ای و فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم (هر سه از آمریکا ۵۴-۱۳۵۱)
سمت‌ها: استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز
تقدیرنامه‌ها: استاد ممتاز کشور، چهره ماندگار جمهوری اسلامی (۱۳۸۳)؛ دانشمند برتر سال ۱۳۸۶ آسیا، دانشمند برگزیده فرهنگستان علوم پزشکی (۱۳۹۰)
آثار علمی: ۳۱ کتاب، ۵۱۴ مقاله در نشریات فارسی، ۴۵۵ مقاله در نشریات بین‌المللی

 

 


پروین میرمیران
متولد: ۱۳۳۱
محل تولد: تهران
تحصیلات: دکترای تغذیه از دانشگاه وین، اتریش
سمت‌ها: دانشیار در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ سرپرست مرکز تغذیه پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم
تقدیرنامه‌ها: دریافت بیش از ۱۵ تقدیرنامه و عنوان برای طرح‌های پژوهشی
آثار علمی: ۱۲ کتاب، ۱۷۹ مقاله در نشریات فارسی، ۱۳۳ مقاله در نشریات بین‌المللی

 




برخی از پزشکانی که در روز‌های انقلاب
به کشور بازگشتند
دکتر علیرضا مرندی/ دکتر مرندی، زمانی که در ایران دوره پزشکی عمومی را می‌گذراند، به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش به زندان افتاد. بعد از اتمام دوره در سال ۱۳۴۵ به آمریکا رفت و تخصص کودکان را در آن جا گذراند و بعد هم در دانشگاهی در ایالت اوهایو مشغول به کار شد. انقلاب که پیروز شد، دکتر مرندی موقعیت شغلی جا افتاده و خوبی داشت؛ رئیس بخش کودکان یک بیمارستان دانشگاهی بود و به دانشیاری ارتقا پیدا کرده بود. اما علاقه به ایران و انقلاب در نهایت باعث شد تا ایشان در ۱۳ آبان سال ۵۸ به ایران بر گردند. ایشان چندین دوره وزیر بهداشت بوده‌اند و هم اکنون نیز رئیس فرهنگستان علوم پزشکی هستند.

 




محمدرضا کلانتر معتمدی

دکتر کلانتر معتمدی سال ۴۳ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در مجموع ۱۴ سال ساکن آن کشور بود. او که از دبیرستان با دکتر مرندی آشنا بود، در بوستون آمریکا با همراهی دکتر مرندی و دکتر عزیزی، انجمن اسلامی پزشکان ایرانی مقیم آمریکا را پایه‌گذاری کرد. در آمریکا تخصص خود را در رشته جراحی و فوق تخصص در جراحی عروق گرفت و همان جا مشغول به کار شد. وضعیت کاری او در سال ۵۷ بسیار خوب بود، درآمد سالانه نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار و زندگی در خانه‌ای ویلایی، به نظر ایده‌آل می‌آمد. زمانی که انقلاب شد، فرزندانش دانشجو و دانش‌آموز دبیرستانی بودند. اما به رغم این که این جا به جایی می‌توانست آینده آن‌ها را با چالش‌هایی جدی روبه رو کند، اما با فاصله کوتاهی بعد از انقلاب به ایران بازگشت. دکتر کلانتر معتمدی از جراحان بنام ایران بود که در سال ۹۶ از دنیا رفت.

 

انتهای پیام/
منبع: خراسان

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

تفریح لاکچری بهاره رهنما و همسرش در لواسان+تصاویر

نامه ۵۰ نماینده به رئیس‌جمهور برای توقف برگزاری آزمون استخدامی

عکس| سپهر حیدری و همسرش در حرم امام رضا

ماکارونی نخورید، سکته می‌کنید!

فردی در مقابل فرمانداری زاهدان اقدام به خودسوزی کرد

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۶۴۲۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

فیلم های تلویزیون در تعطیلات آخر هفته

صراط:

در روزهای پایانی هفته فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» به کارگردانی مجید مجیدی از شبکه یک سیما پخش می شود.

به گزارش فارس، فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی و انیمیشن «محمد رسول الله(ص)»، «زمان برف بازی»، «ریو»، «مخترع»، «یه حبه قند»، «نابغه»، «قندون جهیزیه»، «چهار شگفت انگیز»، «پایان ناخوشایند»، «یک سطر واقعیت»، «زرد مشکی»، «در جستجوی دری»، «مهمانان ویژه»، «برادران سرزمین من»، «وقت بزرگ شدنه»، «کارگاه کونان»، «نیمکت نشین»، «محمد رسول الله»، «سریع و خشن7»، «شبی در تهران»، «مارک تواین در جستجوی طلا»، «ماجراهای اسپیرو و فانتازیو»، «سریع و خشن 8»، «آینه بغل»، «دامی و مقبره آنخناتوت»، «موگلی»، «مجرد 40 ساله»، «شروع تازه»، «جیم دکمه و لوکاس لوکوموتیو ران»، «مکانیک»، «داستان نبرد خرگوشی» و «چیزی نگو» پنج‌شنبه و جمعه 23 و 24 آبان مصادف با ولادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) از شبکه‌های سیما روی آنتن می‌رود.

** شبکه یک سیما

فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص) (قسمت اول)» به کارگردانی مجید مجیدی، پنج‌شنبه 23 آبان ماه ساعت 22 از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

این فیلم سینمایی از محاصره‌ مسلمانان در شعب ابی ‌طالب آغاز می‌ شود و سپس به دوره پیش از تولد پیامبر اسلام باز می ‌گردد. این فیلم رخدادهای پیش از تولد پیامبر اسلام تا 12 سالگی و صحنه ‌های دوره شیرخوارگی و خردسالی پیامبر را پیش چشم مخاطبان به تصویر می کشد.

علیرضا شجاع نوری، مهدی پاکدل، محسن تنابنده، مینا ساداتی، ساره بیات، داریوش فرهنگ، رعنا آزادی‌ور و نسرین نصرتی از بازیگران این فیلم هستند در فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» هنرنمایی کرده اند.

**************************************************

قسمت دوم فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» به کارگردانی مجید مجیدی، جمعه 24 آبان ماه ساعت 15 از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

**************************************************

** شبکه دو سیما

انیمیشن سینمایی «زمان برف بازی» به کارگردانی جین فرانکوئیس پویلیوت و فرانکوئیس بریسون، پنج‌شنبه 23 آبان ماه ساعت ‌‌8 صبح از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

در این انیمیشن خواهیم دید: وقتی که زمستان دوباره از راه می‌رسد، پسری جوان به همراه دوستانش به دختری که در آنجا تازه وارد است ملحق می‌شوند تا یک مسابقه بزرگ برف‌بازی راه بیاندازند و در این راستا اتفاقات جالب و مهیجی به وقوع می پیوندد ...

**************************************************

انیمیشن سینمایی «ریو» به کارگردانی کارلوس سالدانا، جمعه 24 آبان ماه ساعت 8 از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

خلاصه داستان در مورد یک بچه طوطی آبی رنگ به نام بلو است که از گونه های کمیاب است و به دست شکارچیان گرفتار می شود. او به نقطه ای دور انتقال پیدا می کند. در راه دختر بچه ای او را پیدا می کند و از او نگهداری می کند. بعد از چندین سال یک پرنده شناس بلو را می بیند و از دختر می خواهد که بلو را به آزمایشگاه او برند تا با ماده طوطی که در آنجاست، نسل آنها تکثیر شود. بلو به آنجا انتقال پیدا می کند ولی ...

**************************************************

فیلم سینمایی «مخترع» به کارگردانی برونو پودالیدس، جمعه 24 آبان ماه ساعت 17:40 از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

این فیلم با بازی امیلینه بایارت، کرین ویارد و مایا کومپاپنی در مورد بِکاسین، زن جوانی است که قصد دارد از روستایشان راهی پاریس شود، اما در میان راه با ماشین خانواده ای ثروتمند مواجه می شود که برای نوزادشان به دنبال پرستار هستند. بکاسین نوزاد را در آغوش گرفته و او ساکت می شود. به دنبال این اتفاق و به همین سادگی او استخدام می شود. بکاسین زنی خلاق است و برای حل هر مشکلی، وسیله ای اختراع می کند. خانواده اشرافی تمام ثروتشان را از دست داده اند اما نمی خواهند کسی متوجه ورشکستگی آنها شود. با پیشنهاد بکاسین و کمک یک خیمه شب باز دوره گرد عروسک های چوبی بزرگ می سازند و با ضبط صداهای همهمه و شادی نمایشی به راه می اندازند تا به نظر برسد که در خانه مهمانی ای در جریان است اما ...

**************************************************

** شبکه سه سیما

فیلم سینمایی «یه حبه قند» به کارگردانی رضا میرکریمی، پنج‌شنبه 23 آبان ماه ساعت 10 از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در این فیلم خواهید دید: قرار است پسندیده دختر کوچک یک خانواده یزدی با پسری به نام کیوان از خانواده متمولی در همسایگی، که حالا مقیم آمریکاست، ازدواج غیابی کند و به آمریکا برود. چهار خواهر بزرگ‌تر خانواده و همسر و فرزندان‌شان برای مراسم ازدواج به خانه پدری می‌آیند. در این میان دایی خانواده که مخالف این ازدواج است و دلش می‌خواسته پسند با قاسم برادرزاده همسرش که حالا در خدمت سربازی است ازدواج کند، به شکل‌های مختلف بدقلقی می‌کند اما در نهایت تسلیم می شود. مهمانان هر کدام دنیا و دغدغه‌ای دارند و در میان هیاهوی جمع، پسند هم گاه‌وبی‌گاه با سکوت‌هایش انگار نشان می‌دهد که چندان در تصمیمش راسخ نیست. صبح روز پس از ضیافت شام با حضور خانواده و بستگان داماد، دایی که هنگام خوردن صبحانه به شکلی بازیگوشانه قند را در دهانش می‌اندازد بر اثر گیر کردن قند در مسیر تنفسش خفه می‌شود و می‌میرد که ...

رضا کیانیان، پریوش نظریه، سعید پورصمیمی، اصغر همت، نگار جواهریان، شمسی فضل‌اللهی، هدایت هاشمی و ریما رامین‌فر در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.

**************************************************

فیلم سینمایی «نابغه» به کارگردانی میشائیل گراندج، جمعه 24 آبان ماه ساعت 30 دقیقه بامداد از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در خلاصه داستان فیلم با بازی جان سیم، آنا مادلی و دیوید ترلفال آمده است: توماس ولف نویسنده ای است که هیچ ناشری حاضر به چاپ رمانش نمی باشد، تمام هزینه های زندگی و مخارج او را همسرش که هنرمند تئاتر است پرداخت می کند. ولف سرخورده و نا امید رمان خود را به یک ویراستار معروف ارائه می کند. ویراستار مشهور مکسول پرکینز پیش از این بر روی داستان ها و رمان های نویسندگان بزرگی کار کرده و بر خلاف تصور رمان ولف را تایید می کند. اما قبل از چاپ باید رمان ویرایش شود. ولف باید نظرات ویراستار را بر رمان خود اعمال کند. رمان بسیار طولانی و پر حجم است و او باید رمان خود را علیرغم میل باطنی اش کوتاه کند. روزها و ماه ها طول می کشد تا آنها با هم این کار را به سرانجام برسانند. رمان چاپ می شود و پر فروش می شود اما ...

**************************************************

فیلم سینمایی «قندون جهیزیه» به کارگردانی علی ملاقلی پور، جمعه 24 آبان ماه ساعت 14:30 از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در این فیلم خواهید دید: عطا و معصومه زن و شوهری هستند که در خانه ای مستاجر بوده و موعد تخلیه منزل مسکونی شان فرا رسیده است. اما عطا می خواهد هر طور که شده قرارداد را تمدید کند با آن که او با عدم توانایی مالی مواجه است. از طرف صاحب بنگاه به او پیشنهاد می شود تا به دور از چشم صاحب خانه منزلشان را برای مدتی به گروه فیلم برداری اجاره بدهند و از این طریق مبلغی پول به دست بیاورند. در این مدت اتفاقات زیادی برای آنها رخ می دهد و در نهایت به خاطر موقعیت مالی بد گروه فیلم برداری پولی به دست آنها نمی رسد. تا اینکه یک روز به طور تصادفی عطا صاحب خانه را که مدتی از دست او فرار می کرده ملاقات می کند و ...

صابر ابر، نگار جواهریان، اکبر عبدی و افسانه چهره آزاد در فیلم سینمایی «قندون جهیزیه» ایفای نقش کرده اند.

**************************************************

فیلم سینمایی «چهار شگفت انگیز» به کارگردانی جوش ترانک، جمعه 24 آبان ماه ساعت 19 از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در این فیلم با بازی میلز تیلر، کیت مارا و مایکل بی جوردن خواهید دید: ریید پسربچه ای نخبه است که روی طرح تله پورت انسانی کار می کند او در این مسیر از کمک دوستش جانی بهره می برد و بلاخره موفق به ساخت یک دستگاه تله پرت می شود که در نمایشگاه علوم مدرسه با اقبال رو به رو نمی شود ولی یک دانشمند کارکشته طرح او را مورد توجه قرار داده و برای انجام پروژه ای مشابه از او دعوت به همکاری می کند. ریید و جانی به آن موسسه تحقیقاتی رفته و با کمک چند جوان نخبه دیگر شروع به ساخت و رفع اشکال از دستگاه تله پرت می کنند. آنها قرار است مقدمات سفر بشر به سیاره ای دیگر را فراهم کنند که در آنجا منابع عظیم انرژی و ثروت وجود دارد. آنها نهایتا موفق به طراحی و راه اندازی دستگاه می شوند و تست تله پرت جاندار زنده هم به خوبی انجام می گیرد. حالا نوبت به سفر انسان به بعد دیگر است که ....

**************************************************

** شبکه چهار سیما

فیلم سینمایی «پایان ناخوشایند» به کارگردانی جان مککی، پنج‌شنبه 23 آبان ماه ساعت 20:30 از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

داستان فیلم با بازی کارن گیلان و استنلی وبر؛ درباره چاپ اولین کتاب یک نویسنده زن جوان توسط یک ناشر مرد جوان است. اما ناشر بدون اطلاع نویسنده عنوان کتاب را تغییر داده است لذا همین امر باعث می شود زن دیگر علاقه ای به ادامه کار با این ناشر را نداشته باشد. اما ناشر ...

**************************************************

فیلم سینمایی «یک سطر واقعیت» به کارگردانی علی وزیریان، جمعه 24 آبان ماه ساعت 20:30 از شبکه چهار روی آنتن می‌رود.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: کسری شایگان و همسرش یک زوج جوان هستند که درگیر کار مطبوعات و چاپ مجله هستند اما به تازگی با مشکلات مالی روبرو هستند و هر چه این در و آن در می زنند راه به جایی نمی برند. تا اینکه برای آقای شایگان ایمیلی از خارج از کشور ارسال می شود مبنی بر اینکه شما برنده یک حمایت مالی شده اید. آقای شایگان با فرستنده این ایمیل تماس می گیرد و خانمی پشت خط با اشتیاق آنها را تشویق می کند که برای دریافت حمایت مالی یا همان جایزه خود به ترکیه بروند. آنها به ترکیه می روند و مبالغی را نیز هزینه می کنند اما ...

حسین یاری، مهراوه شریفی نیا، همایون ارشادی و رضا ناجی در فیلم سینمایی «یک سطر واقعیت» هنرنمایی کرده اند.

**************************************************

** شبکه پنج سیما

انیمیشن سینمایی «زرد مشکی» به کارگردانی کیانوش عابدی، پنج‌شنبه 23 آبان ماه ساعت 13:30 از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

در این انیمیشن خواهیم دید: سمندر دوچرخه ای است که سال ها است در سیرک کار می کند و حالا که پیرتر شده کارفرما می خواهد که جای او را با یک دوچرخه جوان ژاپنی پر کند و همین باعث می شود که حال سمندر بد شود و او را به اوراقی منتقل کنند. وروجک دوچرخه ای جوان است که دوست سمندر بوده و دنبال اوست ولی او را پیدا نمی کند. در اوراقی قسمتی به نام خندق بلا وجود دارد که دوچرخه های بی سرو پا و معتاد در آن زندگی می کنند . شازده که رئیس اوراقی است از او می خواهد هرگز به آنجا نرود. سمندر با دیدن عکسی متوجه می شود گورخرون که یکی از افراد خندق بلا پدر وروجک است. سمندر به گورخرون کمک می کند از خندق بلا نجات یابد و به شهر بازگردد و ...

**************************************************

انیمیشن سینمایی «در جستجوی دری» به کارگردانی اندریو استانون، جمعه 24 آبان ماه ساعت 9 از شبکه پنج پخش می‌شود.

در این انیمیشن خواهیم دید: دری ماهی آبی که در پیدا کردن نمو به مارلین کمک کرده حالا می خواهد از آنها برای یافتن والدینش کمک بگیرد مارلین و نمو سعی می کنند که به دری کمک کنند و بالاخره دری که حافظه کوتاه مدتش خوب کار نمی کند والدینش را به خاطر می آورد و ...

**************************************************

فیلم تلویزیونی «مهمانان ویژه» به کارگردانی سید جواد رضویان، جمعه 24 آبان ماه ساعت 13:30 از شبکه پنج پخش می‌شود.

داستان درباره مجید کشاورز استاد جوان و موفق دانشگاه است که به تنهایی در طبقه بالای خانه رییس دانشگاهی که در آن تدریس می کند، زندگی می کند و به دختر او پریسا علاقمند است اما مشکلات از آنجایی آغاز می شود که خانواده مجید برای خواستگاری به تهران می آیند و مجید از کارهایی که خانواده اش در تهران انجام می دهند شرمنده می شود ولی نمی تواند ابراز کند و ...

علیرضا خمسه، رضا بابک، امیرحسین صدیق، افشین سنگ چاپ، محسن کیایی، آشا محرابی و نصرالله راد در فیلم تلویزیونی «مهمانان ویژه» ایفای نقش کرده اند.

**************************************************

** شبکه شما

فیلم تلویزیونی «برادران سرزمین من» به کارگردانی سیدهادی محقق، پنج‌شنبه 23 آبان ماه ساعت 24 از شبکه شما پخش خواهد شد.

داستان فیلم در یکی از روستاهای استان خراسان اتفاق می افتد. اقوامی با مذهب های تشیع و تسنن در این روستا به خوبی در کنار هم زندگی می کنند. اما ماجراها از زمانی شروع می شود که دوره گردی به روستا می آید. او با کینه توزی سعی می کند بین صاحبان مذاهب در روستا اختلاف به وجود بیاورد و تا جایی پیش می رود که با طراحی و اقدام به قتل در پی شعله ور کردن آتش اختلاف است اما ...

حسین خان بیگی، لادن سلیمانی، جواد عاقبت بین، عباس شجاع، هادی دیباجی و علی جاویدفر در فیلم تلویزیونی «برادران سرزمین من» هنرنمایی کرده‌اند.

**************************************************

فیلم تلویزیونی «وقت بزرگ شدنه» به کارگردانی ژرژ هاشم زاده، جمعه 24 آبان ماه ساعت 13:30 از شبکه شما پخش خواهد شد.

در خلاصه داستان آمده است: صدری، پیر پسر منظم به همراه دوست دیرین خود اسد مرد میانسالی که با همسرش در حال متارکه است در یک کار به شراکت مشغولند. با ازدواج صدری و ناهید به شرط قطع ارتباط صدری با اسد در ضمن عقد، دوستی و کار آن دو دچار مخاطراتی می‌شود و ازدواج صدری با ناهید هم تا مرز طلاق می رود، چون صدری شرط قطع رابطه با اسد را رعایت نکرده است، اما صدری بعد از صحبت با خواهرش متوجه می شود که ...

جواد عزتی، سیامک صفری، گلاره عباسی، حدیثه تهرانی، مهلقا باقری و رضا رادمنش در فیلم تلویزیونی «وقت بزرگ شدنه» بازی کرده‌اند.

**************************************************

** شبکه امید

انیمیشن سینمایی «کارگاه کونان» به کارگردانی تاچیکاوا یوزارا، پنج‌شنبه 23 آبان ماه ساعت 18 از شبکه امید پخش خواهد شد.

در این انیمیشن خواهیم دید: کارآگاه کونان یک انفجار را که در روز افتتاح مرکز بزرگ تفریحی توکیو رخ می دهد، بررسی می کند که ...

**************************************************

فیلم سینمایی «نیمکت نشین» به کارگردانی رابرت دیتون، جمعه 24 آبان ماه ساعت 18 از شبکه امید پخش خواهد شد.

در این فیلم خواهیم دید: دان یک مربی کارکشته‎ لیگی کوچک، مایکل بی‎تجربه را به عنوان کمک مربی جدیدش انتخاب می‎کند. حین فصلی پر از اشتباهات، اوت شدن ضربه‌ زننده‎ها و اتفاقات ناراحت کننده، دان و مایکل باید راهی برای به پیروزی رساندن تیمشان پیدا کنند و ...

**************************************************

** شبکه افق

فیلم سینمایی «محمد رسول الله» به کارگردانی مصطفی عقاد، جمعه 24 آبان ماه ساعت 10 از شبکه افق پخش خواهد شد.

**************************************************

فیلم سینمایی «محمد رسول الله» به کارگردانی مصطفی عقاد، جمعه 24 آبان ماه ساعت 18:30 از شبکه افق پخش خواهد شد.

این فیلم با بازی آنتونی کوئین و ایرنه پاپاس زندگی پیامبر اکرم (ص) را به تصویر کشیده است.

**************************************************

** شبکه نمایش

فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی «سریع و خشن7»، «شبی در تهران» به کارگردانی بهرام کاظمی، «مارک تواین در جستجوی طلا»، «ماجراهای اسپیرو و فانتازیو»، «سریع و خشن 8»، «آینه بغل» به کارگردانی منوچهر هادی و «دامی و مقبره آخنتوت» پنج‌شنبه 23 آبان ماه ساعت 11، 13، 15، 17، 19، 21 و 23 از شبکه نمایش روی آنتن می‌رود.

**************************************************

فیلم‌های سینمایی ‌و تلویزیونی «موگلی»، «مجرد 40 ساله» به کارگردانی شاهین باباپور، «شروع تازه»، «جیم دکمه و لوکاس لوکوموتیو ران»، «مکانیک»، «داستان نبرد خرگوشی» و «چیزی نگو» جمعه 24 آبان ماه ساعت 11، 13، 15، 17، 19، 21 و 23 از شبکه نمایش پخش می‌شود.

دیگر خبرها

 • ارتباط دیابت با اختلالات عصبی/مشکلات قلبی دلیل دو سوم مرگ دیابتی‌ها
 • مسابقه داستان‌نویسی کنگره سرداران شهید استان بوشهر برگزار می‌شود
 • تعرفه‌ پزشکان عمومی ۲برابر می‌شود
 • پیشنهاد افزایش دوبرابری تعرفه‌ها برای پزشکان عمومی
 • اولتیماتوم مدیرکل مالیاتی یاسوج به پزشکان/ مسدود شدن حساب های بانکی، توقیف اموال و زندانی شدن در انتظار پزشکان است
 • فیلمهای سینمایی آخر هفته تلویزیون/ از محمد رسول الله تا سریع و خشن 8
 • اجرایی کردن گام دوم انقلاب اسلامی را به جوانان بسپارید
 • اسپایک لی یک داستان عاشقانه می‌سازد/ رومئو و ژولیت در عصر هیپ‌هاپ
 • الهام پاوه نژاد مهمان هم وطنان مقیم استرالیا شد
 • تغییر سبک زندگی مردم و رژیم غذایی باعث دیابت می‌شود/ دیابت ممکن است ارثی یا بسته به شرایط باشد
 • عفونت گوش منجربه افت تحصیلی و کاهش کیفیت زندگی کودک می شود
 • اکران مستند زندگی دکتر محمدشمس اردکانی در اصفهان
 • نیاز ضروری لرستان به پزشکان متخصص و فوق متخصص
 • روابط دیرینه ایران چین زمینه همکاری تشکل های دو کشور را فراهم کرده است
 • فرمانده جدید سپاه بیت‌المقدس کردستان معرفی شد/ جانشین فرمانده کل سپاه: پیروزی جبهه انقلاب به دلیل عمل به تکلیف الهی است
 • برخورد قضایی با پزشکان متخلف اصفهانی
 • تلاش برای دریافت معافیت مالیاتی کارانه پزشکان از شورای سران قوا
 • سفر دیپلمات آمریکایی به اراضی اشغالی در بحبوحه تنش در غزه
 • تلاش لابی پزشکان برای دریافت معافیت مالیاتی بر کارانه‌ها