خبرگزاری میزان- با پیروز شدن انقلاب، این احساس که فضا برای خدمت به محرومان مهیا شده است، باعث شد تا گروهی از متخصصان تصمیم به بازگشت به ایران بگیرند. بسیاری از این متخصصان، تحصیلات خود را در کشور‌های غربی به پایان رسانده بودند و تازه چند سالی بود که با آغاز به کار، امکان بهره‌برداری از تخصص‌شان را پیدا کرده بودند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، با پیروز شدن انقلاب، این احساس که فضا برای خدمت به محرومان مهیا شده است، باعث شد تا گروهی از متخصصان تصمیم به بازگشت به ایران بگیرند. بسیاری از این متخصصان، تحصیلات خود را در کشور‌های غربی به پایان رسانده بودند و تازه چند سالی بود که با آغاز به کار، امکان بهره‌برداری از تخصص‌شان را پیدا کرده بودند، اما به رغم همه این‌ها، گروهی از متخصصان و تحصیل کرده‌های ایرانی، راحتی زندگی در غرب را رها کردند و در همان سال‌های ۵۷ و ۵۸ به ایران بازگشتند. این تصمیم آسانی نبود. در این پرونده نگاهی به این موضوع داریم و با دکتر «پروین میرمیران» که در آن روز‌ها همراه همسرشان دکتر «فریدون عزیزی» در بوستون آمریکا زندگی می‌کردند و به فاصله شش ماه از انقلاب به ایران بازگشتند، گفتگو کرده‌ایم.

 

در کنار آن، مروری داریم، بر چند اسم آشنا؛ افرادی که زندگی به ظاهر آرام در غرب را رها کردند و با پیروزی انقلاب به ایران آمدند و کار‌های بزرگی برای این سرزمین انجام دادند. «پروین میرمیران» از تصمیمی می‌گوید که باعث شد تا زندگی راحت در آمریکا را رها کند و به ایران بازگردد


از بوستون تا تهران
داستان زندگی دکتر «پروین میرمیران» و دکتر «فریدون عزیزی» از داستان‌های خاصی است که باورش شاید برای بسیاری از افراد نسل جوان دشوار باشد. داستان یک زوج مذهبی که پیش از انقلاب در بوستون آمریکا زندگی خوبی داشتند. دکتر عزیزی، رئیس بخش غدد بیمارستانی دانشگاهی بود و دکتر میرمیران که بعد از اتمام کارشناسی در ایران به شوهرش ملحق شده بود، حدود یک ماه مانده به پیروزی انقلاب مادر شده بود. با توجه به وضعیت مالی خوبی که داشتند توانستند خانه‌ای ویلایی و سه طبقه در محله‌ای خوب خریداری کنند و در اطراف بوستون، آن قدر دوست ایرانی داشتند که هر موقع احساس غربت به آن‌ها فشار می‌آورد، می‌توانستند با پذیرایی از آن‌ها در خانه بزرگ خود دلگرم شوند. هرچند درست در همان روز‌های خوشی، این زوج تصمیم مهمی گرفتند که مسیر زندگی آن‌ها را برای همیشه تغییر داد.


زندگی آرام در ساحل شرقی
دکتر میرمیران درباره اوضاع زندگی‌شان در آن زمان می‌گوید: «زندگی ما در آمریکا خیلی خوب بود. اوایل که آمریکا رفته بودم، در آپارتمانی بودیم که دکتر عزیزی پیش از آن زندگی می‌کرد، اما با توجه به وضعیت مالی خوبی که داشتیم به این فکر افتادیم تا خانه‌ای ویلایی بخریم. در یکی از محلات خیلی خوب حاشیه بوستون، یک خانه سه طبقه بزرگ خریدیم. خانه نوساز نبود، اما صاحبخانه قبلی که تاجر پولداری در زمینه توزیع گوشت بود، به خانه به خوبی رسیدگی و خیلی مدرن‌اش کرده بود. ۴۵ سال قبل، خانه ما جارو مرکزی و موتورخانه داشت و درهایش همه اتومات بود. این خانه بزرگ برای شرایط آن زمان ما، خیلی مناسب بود. جلسات انجمن اسلامی پزشکان ایرانی مقیم آمریکا در خانه ما به واسطه سالن بزرگی که داشتیم، برگزار می‌شد. جلسات قرآن هم داشتیم. سال ۵۷ که شهید بهشتی به شهر بوستون آمدند، به خانه ما تشریف آوردند و یک هفته اقامت داشتند.»


به ایران برگشتیم تا خدمت کنیم
چرا با وجود تمام این آسایش و آینده روشن کاری در شرایطی که تازه عضو سوم خانواده به آن‌ها اضافه شده بود، آن‌ها تصمیم به بازگشت گرفتند؟ «دکتر عزیزی از قبل عضو انجمن اسلامی پزشکان ایرانی بود. در این انجمن بچه‌های انقلابی زیادی عضو بودند و فعالیت‌های متنوعی از جمله شرکت در راهپیمایی هم داشتند. با توجه به این که خانه ما بزرگ بود، جلسات انجمن در خانه ما تشکیل می‌شد. درباره بازگشت به ایران هم در همین جلسات صحبت شد. یادم هست دکتر مرندی، دکتر کلانتر معتمدی و حدود ۵۰ نفر دیگر همگی تصمیم گرفتند حالا که انقلاب شده، به ایران برگردند تا بتوانند خدمت کنند. ما هم تصمیم خودمان را گرفتیم.» بعد از توضیحات متوجه می‌شوم که تصمیم به بازگشت به ایران همزمان با بارداری خانم میرمیران گرفته شده و برای اجرایی کردن آن، ناچار شدند کمی صبر کنند. خانم دکتر ادامه می‌دهد: «پسر اول من، ۲۹ دی ۵۷ به دنیا آمد. یادم هست آن زمان فرودگاه‌ها منظم کار نمی‌کردند. نتیجه این شد که مادرم نتوانست برای زمان به دنیا آمدن فرزندم، خودش را به آمریکا برساند. البته بعد از مدتی آمد، وقتی می‌خواستم وسایل را جمع کنم و به ایران بازگردم. من و پسرم، در شرایطی که هنوز شش ماهش کامل نشده بود، به ایران آمدیم و چند هفته بعد، دکتر عزیزی که برای مسائل کاری ناچار شده بود کمی بیشتر بماند به ما ملحق شد. وسایل زیادی از آمریکا با خودم نیاوردم. جدای از دو چمدان لباسی که برای خودم و پسرم بسته بودم، به اصرار مادرم چرخ خیاطی و یک دست از ظرف‌هایم را آوردم. در حالی که خیلی معمول بود که با کشتی بار ارسال کنند، اما تنها چیزی که با کشتی به ایران فرستادیم، فرش‌هایی بود که پنج سال پیش از آن، من از ایران به آمریکا برده بودم. بقیه وسایل را، وقتی خانه را فروختیم به صاحب جدیدش دادیم.»


بعد از بازگشت خیلی سرکوفت شنیدم
بعد از ورود به ایران، به منزل مادرم رفتم. دکتر عزیزی چند هفته بعد به ما ملحق شد. در حالی که شغلی نداشت. تا یکسال به صورت رایگان در دانشگاه ایران کار می‌کرد و ما از پس‌اندازمان خرج می‌کردیم. زمان خیلی سختی بود. بعد از ورود به ایران، خیلی سرکوفت شنیدم. برخی از اقوام با من خیلی دعوا کردند که چرا آن زندگی راحت و خوب را رها کرده و برگشته‌ام. یکی از اقوام نزدیک ما حتی تا شش ماه با من حرف نمی‌زد و قهر کرده بود. بعد از یک سال، دکتر عزیزی در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به کار شد. توانستیم خانه اجاره کنیم. بعد از آن، آرام آرام اوضاع بهتر شد. پسران بعدی ما هم به دنیا آمدند و در نهایت الان ما سه فرزند پسر داریم.»


پشیمان از انتخاب؟
از او می‌پرسم، با توجه به این همه سختی، آیا از بازگشت پشیمان نیستید که می‌گوید: «راستش را بخواهید از آن جمع ۵۰ نفره‌ای که در آمریکا تصمیم به بازگشت گرفتند و آمدند، تعداد زیادی بعد از چند سال برگشتند. جنگ که شروع شد و بمباران‌ها شدت گرفت، کم کم نگرانی‌ها افزایش یافت. خیلی از خانواده‌ها نگران بودند و به نوعی فشار می‌آوردند که بچه‌ها را به کشور دیگری ببرید، اما من و شوهرم حتی به این موضوع فکر هم نکردیم. در واقع تا سال‌ها با وجود اینکه گرین کارت هم داشتیم، به آمریکا سفر نکردیم. در نهایت هم یک نوبت که بعد از سال‌ها برای کنگره‌ای به آمریکا سفر کردیم به خاطر این که دیگر آن جا زندگی نمی‌کردیم، گرین کارت‌مان را باطل کردند.»

انگیزه‌ای که نمی‌گذارد، ایران را ترک کنم
بعد از این توضیحات از خانم دکتر از انگیزه اصلی ماندن‌شان می‌پرسم؛ از نیرویی که توانسته ایشان را در این سال‌ها کمک و فکر بازگشت را از ذهنشان بیرون کند که می‌گوید: «من می‌گویم اگر من شهید حججی نشدم و نتوانستم بچه‌هایم را مثل او بار بیاورم، پس حداقل باید در کنار خانواده‌اش باشم. یادم هست وقتی بچه‌ها کوچک بودند، ما همه راهپیمایی‌ها را با بچه‌ها شرکت می‌کردیم. اگر زمانی شرایط طوری بود که نمی‌شد، آقای دکتر می‌گفت: اگر به راهپیمایی نمی‌روم، پس باید به دانشگاه بروم و قلمی بردارم و در زمینه دیگری فعال باشم. الان هم به افرادی که می‌خواهند بعد از چند سال زندگی در خارج از کشور برگردند، می‌گویم چند سال اول بعد از بازگشت، خیلی سخت می‌گذرد. تا محیط را بپذیرید و البته محیط هم شما را بپذیرد، به شما سخت خواهد گذشت، اما اگر این سختی را بپذیرید، ان شاءا... بعد از آن به نتایج خوبی خواهید رسید.»

 

فریدون عزیزی

متولد: ۱۳۲۱
محل تولد: تهران
تحصیلات: بورد‌های طب داخلی، پزشکی هسته‌ای و فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم (هر سه از آمریکا ۵۴-۱۳۵۱)
سمت‌ها: استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز
تقدیرنامه‌ها: استاد ممتاز کشور، چهره ماندگار جمهوری اسلامی (۱۳۸۳)؛ دانشمند برتر سال ۱۳۸۶ آسیا، دانشمند برگزیده فرهنگستان علوم پزشکی (۱۳۹۰)
آثار علمی: ۳۱ کتاب، ۵۱۴ مقاله در نشریات فارسی، ۴۵۵ مقاله در نشریات بین‌المللی

 

 


پروین میرمیران
متولد: ۱۳۳۱
محل تولد: تهران
تحصیلات: دکترای تغذیه از دانشگاه وین، اتریش
سمت‌ها: دانشیار در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ سرپرست مرکز تغذیه پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم
تقدیرنامه‌ها: دریافت بیش از ۱۵ تقدیرنامه و عنوان برای طرح‌های پژوهشی
آثار علمی: ۱۲ کتاب، ۱۷۹ مقاله در نشریات فارسی، ۱۳۳ مقاله در نشریات بین‌المللی

 
برخی از پزشکانی که در روز‌های انقلاب
به کشور بازگشتند
دکتر علیرضا مرندی/ دکتر مرندی، زمانی که در ایران دوره پزشکی عمومی را می‌گذراند، به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش به زندان افتاد. بعد از اتمام دوره در سال ۱۳۴۵ به آمریکا رفت و تخصص کودکان را در آن جا گذراند و بعد هم در دانشگاهی در ایالت اوهایو مشغول به کار شد. انقلاب که پیروز شد، دکتر مرندی موقعیت شغلی جا افتاده و خوبی داشت؛ رئیس بخش کودکان یک بیمارستان دانشگاهی بود و به دانشیاری ارتقا پیدا کرده بود. اما علاقه به ایران و انقلاب در نهایت باعث شد تا ایشان در ۱۳ آبان سال ۵۸ به ایران بر گردند. ایشان چندین دوره وزیر بهداشت بوده‌اند و هم اکنون نیز رئیس فرهنگستان علوم پزشکی هستند.

 
محمدرضا کلانتر معتمدی

دکتر کلانتر معتمدی سال ۴۳ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در مجموع ۱۴ سال ساکن آن کشور بود. او که از دبیرستان با دکتر مرندی آشنا بود، در بوستون آمریکا با همراهی دکتر مرندی و دکتر عزیزی، انجمن اسلامی پزشکان ایرانی مقیم آمریکا را پایه‌گذاری کرد. در آمریکا تخصص خود را در رشته جراحی و فوق تخصص در جراحی عروق گرفت و همان جا مشغول به کار شد. وضعیت کاری او در سال ۵۷ بسیار خوب بود، درآمد سالانه نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار و زندگی در خانه‌ای ویلایی، به نظر ایده‌آل می‌آمد. زمانی که انقلاب شد، فرزندانش دانشجو و دانش‌آموز دبیرستانی بودند. اما به رغم این که این جا به جایی می‌توانست آینده آن‌ها را با چالش‌هایی جدی روبه رو کند، اما با فاصله کوتاهی بعد از انقلاب به ایران بازگشت. دکتر کلانتر معتمدی از جراحان بنام ایران بود که در سال ۹۶ از دنیا رفت.

 

انتهای پیام/
منبع: خراسان

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mizanonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۶۴۲۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

رییس سازمان محیط زیست: ۹۹۰ هکتار جنگل سوخت، طبیعی است، نباید نگران باشیم که انگار کشور می‌سوزد

فیلم| اظهارات جنجالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی: سطح زندگی ما و بازنشستگان متفاوت است!

۹ طرح آب و برق در استان بوشهر به بهره‌برداری رسید

خبر بعدی:

تبادل دکتر "مجید طاهری" دانشمند ایرانی و آقای "مایکل وایت" آمریکایی

مایکل وایت در مقابل دکتر مجید طاهری از زندان آزاد شد.

به گزارش عصر ایران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام خبر آزادی آقاي مايكل ري وايت تبعه آمريكا، كه به دليل جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی به زندان محکوم شده بود گفت، با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی توسط آقای وایت، نامبرده در مورد سایر جرایم خود مشمول رافت اسلامي شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود، و با در نظر داشت ملاحظات حقوق بشری، امروز پنج‌شنبه ۱۵ خرداد با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج گردید.

موسوی گفت آقای وایت بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، بر طبق بخشنامه عمومی رئیس محترم قوه قضائیه مشمول مرخصی شده و به دلیل عدم برخورداری از خویشاوند در ایران، به درخواست سفارت سویس به عنوان حافظ منافع دولت ایالات متحده، در اختیار آن سفارت قرار گرفت. در این مدت به دلیل بروز برخی علائم مشکوک به کرونا، نامبرده تحت درمان و نظارت کامل پزشکی قرار داشته و پس از کسب اطمینان از منفی بودن آزمایش کرونا حکم آزادی او اجرا گردید.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود همزمان با آزادی آقای وایت، دکتر مجید طاهری دانشمند ایرانی که به دلایل واهی در آمریکا زندانی شده بود حکم آزادی خود را از دادگاه دریافت کرده و از زندان آزاد گردید.

موسوی در پایان از همکاری نزدیک قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و دبيرخانه شورای عالی امنیت ملی، و نیز سفارت سویس در تهران، در ترتیبات منجر به آزادی آقای وایت و آقای دکتر طاهری تشکر و قدردانی کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر، آزادی «مایکل وایت»، شهروند زندانی آمریکا در ایران را تائید کرد.

ترامپ در این ارتباط گفته است: خوشحالم اعلام کنم که کهنه سرباز مایکل وایت که ۶۸۳ روز در ایران در بازداشت بود، حال با هواپیمایی سوئیسی ایران را ترک کرده و ما انتظار داریم که او به زودی به خانواده‌اش در آمریکا ملحق شود.

این اظهارات ترامپ دقایقی پس از آن عنوان شده که برخی منابع از آزادی یک کهنه سرباز بازداشتی آمریکا در ایران خبر دادند و پایگاه آمریکایی نیویورک تایمز نیز این خبر را تائید کرد.

 محمدجواد ظریف وزیر خارجه با اشاره به آزادی مجید طاهری در توییتر نوشت: خوشحالم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده‌هایشان می پیوندند.

وی تاکید کرد: تمام ایرانی‌هایی که به درخواست آمریکا در سایر کشورها یا در این کشور گروگان گرفته شده‌اند باید به خانه بازگردانده شوند.

بیشتر بخوانید:

تایید تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی از طرف ظریف

رسانه آمریکایی از احتمال آزادی مجید طاهری پزشک ایرانی خبر داد/ در ازای مایک وایت

ترامپ آزادی زندانی آمریکایی در ایران را تائید کرد

لینک کوتاه: asriran.com/0034MR

دیگر خبرها

 • ترس پزشکان زیاده‌خواه از مقابله‌ با »تعارض منافع« در کمیسیون بهداشت
 • داستان داوری که از آلمان به ایران آمد و روی خوش ندید!
 • عزتی‌پاک با «تشریف» در بازار کتاب/ روایتی انقلابی از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۷
 • چرا نباید آب «فریز شده» بخوریم؟
 • همینگوی و تجربه شکار نیزه‌ماهی | نوه همینگوی از داستان تازه پدربزرگ می‌گوید
 • با بهترین سریال‌های طنز ایرانی آشنا شوید
 • «نادر ابراهیمی» و تصویری جذاب و متفاوت از امام خمینی (ره) در قالب «رمان»
 • روزانه چه میزان آب بخوریم؟
 • زندگینامه هوشنگ گلشیری؛ به مناسبت روزمرگ خالق شازده احتجاب
 • رویترز: آمریکا اجازه خروج دکتر طاهری را صادر می کند
 • راز عجیب ناخن‌های دو طبقه‌ی این مرد+عکس
 • تبادل مجید طاهری دانشمند ایرانی و مایکل وایت آمریکایی
 • تبادل دکتر "مجید طاهری" دانشمند ایرانی و آقای "مایکل وایت" آمریکایی / جزئیات آزادی وایت
 • ظریف خبر تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی را تایید کرد/ همه زندانیان ایرانی در آمریکا باید به خانه بازگردند
 • چرا وال استریت در بحبوحه‌ی ویروس کرونا صعود کرد؟
 • اقدام صحیح زن میانسال پس از مارگزیدگی!
 • بازار ایران برای سرمایه گذاران خارجی جذابیت دارد/ تلاش برای حضور ایرانیان مقیم خارج در بازار بورس
 • شکست سنگین وردربرمن در خانه
 • چرا مردم ایران دلار باز شدند ؟