تهران- انتخابات بحث داغ امروز محافل کشور است و در گزارش ذیل به بررسی آمارها و نیز تخمین های مهر در مورد انتخابات شورای اسلامی شهرهای شرق استان تهران می پردازیم.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها- رقیه محب وطن: این روزها همه خیابان های شهرهای کشور در تب و تاب انتخابات به سر می برند و در هر محله ای می توان نشانه های انتخاباتی را دید.

در مورد انتخابات شوراهای اسلامی، تنها راه معرفی نامزدهای انتخاباتی از طریق تبلیغات محیطی، رسانه ها، خبرگزاری ها و نیز شبکه های مجازی است، هر لحظه که می گذرد لیست ها و ائتلاف های جدیدی شکل می گیرد و فضای انتخابات لحظه به لحظه داغ تر می شود.

گاه زمزمه می شود که فلان کاندیدا به نفع کاندیدای دیگر کنار رفت و یا فردی به دلایلی خاص انصراف داد و یا افرادی در وقت اضافه تایید صلاحیت گرفته و تاییدیه به دست در پی فراهم کردن ساز و کار تبلیغات و راه اندازی ستاد هستند، همه این موارد سبب داغ شدن تنور انتخابات شده است.

در شهرستان های استان تهران اما به دلیل نزدیکی به پایتخت و تراکم جمعیت زیاد این مساله رنگ بیشتری می یابد، طوری که در بسیاری از حوزه های انتخابیه رقابت بیش از ۱۰ کاندیدا برای کسب یک کرسی در پارلمان شهری را شاهد هستیم و پر واضح است که این امر رقابت را تنگاتنگ خواهد کرد.

رقابت هر ۱۹ نفر نامزد شورای شهر ورامین برای یک کرسی

در ورامین، هر ۱۹ نفر برای کسب یک صندلی رقابت می کنند، این موضوع باعث شده اعضاء قدیمی و قبلی شورای شهر هم برای حضور در شورای شهر در حاشیه امنیت نباشند، هیچکس نمی داند چه خواهد شد، اما نظر سنجی ها و بررسی ها نشان از ورود حداکثر ۵ نفر از اعضاء شورای شهر فعلی به دوره آینده شورای شهر ورامین دارد و در خوش بینانه ترین حالت ۸ عضو فعلی شورای شهر، باید با صندلی های خیابان شهید بهشتی خداحافظی کنند.

در پردیس اوضاع متفاوت است، نزدیک به ۱۳ نامزد انتخاباتی رقابت می کنند تا یک نفر وارد شورای شهر پردیس شود، شورایی که عضو فعلی ندارد، اصولا پردیس شورای فعلی نداشته و می خواهد با کمک تمام مسئولین، شورا دار شود.

مرتضی حیدری، فرماندار پردیس در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: جای خالی شورای شهر در پردیس بسیار ملموس بود و اگر شورا داشتیم حقوق مردم بهتر مطالبه می شد.

رقابت در باقرشهر هم سنگین است، جایی که زیر گوش شهرداری کلان شهر تهران، با امکانات یک کلان شهر قرار دارد و قطعا توقعات مردمی در سطح شهروندان تهرانی است و این امر زمینه ساز نارضایتی های بیشتر از شورای شهر باقرشهر را فراهم می آورد و وظیفه این شورا را سنگین تر می کند.

همین رقابت سنگین در باقرشهر سبب شده که فضای تبلیغات انتخاباتی، به خصوص در فضای مجازی با بد اخلاقی هایی عجین شود و صدای بسیاری از دلسوزان و کاندیداها را درآورد، در این بین احساس می شود، این شورا دستخوش تغییرات زیادی نشده و ۴ الی ۵ نفر از اعضاء شورای جدید باقرشهر از اعضاء چهارمین دوره شورای شهر بوده و ۲ الی ۳ نفر نیز از نامزدهای جدید وارد شورای باقرشهر شوند.

حسن تقی پور، یکی از شهروندان باقرشهر در گفتگو با خبرنگار مهر، رقابت های شدید کاندیداها برای کسب کرسی شورای شهر را با ریخت و پاش های خیابانی و تبلیغات کاغذی، بسیار زشت دانست و افزود: نامزدهای عزیز، رفتگرها هم از خود ما هستند، نباید با راحتی خود باعث آزار این عزیزان شویم.

رقابت های شلوغ در قرچک و دماوند

شهر دماوند هم رقابت تقریبا سنگینی را تجربه می کند، در این شهر نیز تقریبا برای هر کرسی شورای شهر، ۱۳ نفر رقابت می کنند، در این شهر نیز رقابت ها سنگین است اما در فضای مجازی نشانی از تخریب رقبا دیده نشده و تاکنون مجموع رقابت ها در فضایی اخلاق مدار پیش می رود.

نام شهر تعداد کاندیداها تعداد اعضا شورای شهر رقابت برای هر صندلی شورا بررسی تعداد متقاضی برای هر صندلی شوراهای شهر شرق استان تهران ورامین ۱۶۵ ۹ ۱۸.۳۳۳ پردیس ۸۹ ۷ ۱۲.۷۱۴ دماوند ۶۶ ۵ ۱۳.۲ بومهن ۶۰ ۷ ۸.۵۷۱ پیشوا ۴۷ ۷ ۶.۷۱۴ کهریزک ۴۴ ۵ ۸.۸ پاکدشت ۹۳ ۹ ۱۰.۳۳۳ قرچک ۸۹ ۹ ۹.۸۸۸ آبعلی ۲۰ ۵ ۴ کیلان ۲۸ ۵ ۵.۶ آبسرد ۲۵ ۵ ۵ رودهن ۳۳ ۵ ۶.۶ حسن آباد ری ۳۲ ۵ ۶.۴ باقرشهر ۹۸ ۷ ۱۴ فرون آباد ۱۸ ۵ ۳.۶ شریف آباد ۲۴ ۵ ۴.۸ فشم ۲۹ ۵ ۵.۸ شمشک ۳۱ ۵ ۶.۲ جواد آباد ۳۱ ۵ ۶.۲

رقابت نامزدهای انتخاباتی در قرچک نیز تا حدودی سنگین است و در این شهر که بیش از ۹۸ درصد جمعیت آن را مهاجرانی از شهرستانهای مختلف ایران تشکیل داده و آذری ها، لرها، کردها، خراسانی ها و شمالی ها، همه در قرچک حضور دارند طایفه گرایی به شدت در انتخابات شوراها به چشم می خورد.

مطلب دیگری که در این انتخابات در مورد قرچک دیده می شود تبلیغات پوستری بدون در نظر گرفتن سیمای شهری است، سخت است باور کنیم، کسی که برای خدمت به این شهر پا به عرصه رقابت های انتخابات گذاشته است، در و دیوار اماکن عمومی، بانک ها، میادین و دیگر اماکن را با تصاویر خود پر کند.

فرماندار قرچک در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از کمیته امحاء خواسته ام به سرعت و با قاطعیت نسبت به جمع آوری تبلیغات خارج از چارچوب قانون اقدام کند.

در چه شهرهایی رقابت آسان تر است؟

در دیگر شهرهای شمشک، فشم،حسن آباد، رودهن، آبسرد، کیلان و پیشوا رقابت به نسبت ساده تر است و ۵ الی ۶ نفر برای هر کرسی شورای شهر رقابت می کنند.

در شهرهای آبعلی، فرون آباد و شریف آباد نیز ساده ترین رقابت های شهری در شرق استان تهران را شاهد هستیم، جایی که از تقریبا هر ۴ نامزد انتخاباتی یک نفر وارد شورای شهر می شود و در واقع در شرایط یکسان، شانس ورود هر نامزد به شورای شهر ۲۵ درصد خواهد بود.

در ادامه جدولی آورده شده که طی آن حداقل میزان آراء لازم برای یک نامزد انتخاباتی جهت ورود به پنجمین دوره شورای شهرهای شرق استان تهران بر اساس محاسبات، بررسی ها و تخمین های خبرنگار مهر آمده است.

بررسی تخمینی میزان رای لازم برای حضور در شوراهای شهر نام شهر رای نفر آخر وارد شده در دوره چهارم تعداد عضو شورا در دوره چهارم تعداد عضو شورا دوره پنجم تخمین میزان رای نفر آخر برای حضور درشورا ورامین ۷۴۵۳ رای ۱۳ نفر ۹ نفر ۱۰۵۸۰ رای دماوند ۲۷۵۴ رای ۷ نفر ۵ نفر ۳۲۵۱ رای فرون آباد ۲۴۵۸ رای ۵ نفر ۵ نفر ۲۷۰۳ رای پاکدشت ۵۶۵۲ رای ۱۳ نفر ۹ نفر ۷۴۸۹ رای بومهن ۳۸۴۲ رای ۹ نفر ۷ نفر ۴۵۴۷ رای کهریزک ۲۸۶۵ رای ۷ نفر ۵ نفر ۳۳۳۴ رای حسن آباد ۲۲۶۴ رای ۷ نفر ۵ نفر ۲۹۴۸ رای باقرشهر ۳۱۶۲ رای ۹ نفر ۷ نفر ۳۶۴۲ رای قرچک ۸۷۵۳ رای ۱۱ نفر ۹ نفر ۱۰۶۹۴ رای شریف آباد ۲۴۳۴ رای ۵ نفر ۵ نفر ۲۶۷۷ رای

استفاده از برند نامزدهای ریاست جمهوری در شوراها

برخی از نامزدهای شوراهای شرق استان تهران سعی دارند با سر دادن شعارهایی نزدیک به یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری، رای طرفداران وی را جذب کنند، این امر نه تنها در شعارها، که در تصاویر نصب شده کاندیداهای ریاست جمهوری بر ستادها و یا انتخاب رنگ های خاص تبلیغات نیز به چشم می خورد.

این افراد، زیاد هم به بیراهه نمی روند چرا که اگر بتوانند گوشه ای از آراء نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را نیز جذب کنند، می توانند وارد شورای شهر شوند.

به هر تقدیر هرچه به ۲۹ اردیبهشت نزدیک تر شویم، بازار انتخابات داغ تر می شود و در نهایت حماسه ای دیگر توسط ملت رقم خواهد خورد و فارغ از حضور اشخاص متعدد در شوراهای شهر، مردم از نمایندگان خود در پارلمان شهری، کار می خواهند.

منبع: مهر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۵۵۳۸۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اولین حقوق نمایندگان مجلس یازدهم واریز شد؛ ۲۳۱ میلیون در یک ماه

حمله شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل"

"۳۵۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می‌شود"

هشدار استاندار اردبیل به برگزارکنندگان مراسمات ختم و عروسی

خبر بعدی:

خرید تضمینی بیش از ۶۸ هزار تن گندم در جنوب شرق استان تهران

رئیس اداره غله و سیلوی جنوب شرق استان تهران گفت: مرکز سیلوی ورامین تاکنون حدود ۶۸ هزار و ۴۰۰تن گندم خریداری کرده که نسبت به سال گذشته ۱۵ هزار تن افزایش خرید گندم داشته است.

محمد گلدستانی رئیس اداره غله و سیلوی جنوب شرق استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ورامین اظهار کرد: مرکز سیلوی ورامین تاکنون حدود ۶۸ هزار و ۴۰۰ تن گندم خریداری کرده که نسبت به سال گذشته تا به امروز ۱۵ هزار تن افزایش خرید گندم داشته است.

وی افزود: در سال زراعی گذشته در کل ۵۳ هزار و ۶۰۰ تن گندم از کشاورزان دشت ورامین خریداری شده بود ولی در سال جاری این مقدار به ۶۸ هزار و ۴۰۰ تن رسیده که افزایش ۱۵ هزار تنی در هر چهار شهرستان ورامین، پاکدشت، پیشوا و قرچک رخ داده است.

رئیس اداره غله و سیلو جنوب شرق استان تهران با اشاره به خرید گندم دوروم افزود: در سال گذشته ۶۷۰ تن گندم دوروم خریداری شد و امسال این مقدار به حدود ۱۱۰۰ تن رسیده و حدود ۵۰ درصد افزایش خرید گندم دوروم وجود داشته است.

گلدستانی بیان کرد: در بخش دانه‌های روغنی کلزا در سال ۹۸ در مجموعه کل کلزایی خریداری شده ۱۲۶۵تن است که تا تاریخ ۱۷ تیرماه حدود ۲هزار تن و حتی بیشتر هم خریداری شده که بخشی از خرید کلزا هنوز در منطقه باقی است و مناطق شرقی استان تهران هنوز نسبت به برداشت آن اقدام نکرده‌اند که در چند روز آینده آن‌ها هم کلزای خودشان را به مرکز خرید سیلو ورامین تحویل خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون تقریباً ۹۰ درصد ازمطالبات گندم کاران کشاورزان عزیز پرداخت شده و بخشی از مبالغ کلزا هم پرداخت شده که به زودی در اسرع وقت الباقی مبالغ نیز پرداخت می‌شود و کسانی هم که گندم شان را تحویل می‌دهند پرداخت خواهد شد.

رئیس اداره غله و سیلوی جنوب شرق استان تهران اظهار کرد: احتمالاً مراکز خرید بخش خصوصی ما بسته می‌شوند و تنها مرکزی که نسبت به خرید گندم کشاورزان تا پایان شهریورماه اقدام می‌کند مرکزسیلو ورامین بوده و همچنان سامانه تحویل گندم ما برقرار است.

گلدستانی تأکید کرد: کشاورزانی که به هر دلیلی نتوانستند گندم‌شان را به موقع به مراکز سیلو تحویل دهند می‌توانند گندم‌های خود را تا پایان شهریورماه به دولت تحویل دهند.

انتهای پیام/۶۷۰۳۷/م/س

دیگر خبرها

 • رقابت ١٩٠٩ نفر در آزمون‌ استخدامی سه دستگاه اجرایی کشور در گلستان
 • حداقل دریافتی بازنشستگان با همسان سازی چقدر افزایش می‌یابد؟
 • ادعاهای جنجالی زاکانی: تاجگردون با ضدانقلاب رابطه داشت
 • برادر قاضی منصوری: برادرم ۲ روز منتظر هماهنگی برای بازگشت به ایران بود، اما اقدامی صورت نگرفت / تاکنون هیچ مقام رسمی با خانواده منصوری تماس نگرفته / بازگرداندن جسد، حداقل خواسته ماست
 • احتمال بارش پراکنده باران در مناطق شمال غرب کشور
 • ادعاهای جنجالی زاکانی: تاجگردون با ضدانقلاب رابطه داشت /کدخدایی گفت اگر ما این اسناد را داشتیم او را ردصلاحیت می‌کردیم
 • معاون وزیر بهداشت: احتمالاً دانشگاه ها با حداقل دانشجویان شروع به کار کنند
 • انحصار در خصوص مجوز وکالت باید به حداقل برسد
 • کشف ۴۰ کیلو گرم مواد مخدراز یک دستگاه کامیونت/فرمانده انتظامی شرق استان تهران: ساخت دو کلانتری در شهرستان پردیس آغاز شد
 • ۵ مجروح درپی درگیری مسلحانه در دماوند
 • آخرین وضعیت ترافیکی خیابان‌های شهر اصفهان
 • زاکانی: کمیسیون تحقیق به وظیفه خود درباره تاجگردون عمل نکرد/ اشاره به ۹ جلد پرونده تاجگردون در شورای نگهبان
 • رئیس کمیسیون شوراهای مجلس: در حال اصلاح قانون انتخابات شوراها هستیم / شوراها نتوانستند کارکرد واقعی خود را داشته باشند
 • پیش بینی شانس 91 درصدی ترامپ در انتخابات آمریکا !
 • پیشتازی بایدن در انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا کاهش می‌یابد
 • شهردار بندرانزلی انتخاب شد
 • انتقاد رئیس مجمع نمایندگان گیلان از طولانی شدن پروسه حقوقی خلع ید پیمانکار تصفیه خانه شرق انزلی
 • «بدری» شهردار انزلی شد
 • شهرداری‌های کرمانشاه برای پرداخت حقوق کارکنان خود در تنگنا هستند