خبرگزاري آريا -
تاثير دود عنبرنسارا بر روي جنين
شايد شما هم يکي از افرادي باشيد که در مورد تاثير دود عنبر نسارا در آلرژي شنيده‌ايد و حالا که باردار هستيد و در مصرف داروهاي خوراکي محدوديت داريد، به فکر استفاده از عنبر نسارا افتاده‌ايد. از سوي ديگر ممکن است برخي افراد بگويند عنبر نسارا خود ميکروب و عفونت است چطور مي‌تواند روي عفونت موثر باشد؟ ممکن است شما دچار سرگرداني شده ‌باشيد و بخواهيد بدانيد آيا واقعا موثر است يا خير و اينکه چه کاربردهايي دارد و آيا در دوران بارداري مي‌توانيد از آن استفاده کنيد؟ با توجه به اين سوالات ديدگاه منابع و متون طب سنتي ايران و همچنين تحقيقات جديد را بررسي کرديم که نتيجه را در اين مقاله مي‌خوانيد.

عنبرنسارا چيست؟
امروزه استفاده از دود عنبرنسارا تحت عنوان پشکل ماده الاغ در بين مردم شيوع بالايي پيدا کرده است. عمدتا از دود حاصله از اين ترکيب طبيعي حيواني در درمان برخي از بيماريهاي ويروسي و ميکروبي، زخم‌هاي عفوني از جمله زخم پاي ديابتي، بيماري‌هاي آلرژيک، تسکين علائم سرماخوردگي و درمان بعضي از تومورها و کيست‌هاي خوش‌خيم خصوصا کيست‌هاي تخمدان و عفونت واژن استفاده مي‌شود. برخي از اين اثرات در منابع طب گذشته نيز ذکر شده و تعدادي از آنها تنها در طب افواهي مردم نقاط مختلف ايران سينه به سينه منتقل شده است.
کاربردهاي عنبرنسارا کدام است؟
عنبر نسارا در متون طب سنتي ايران با کليد واژه‌هاي زبل، سرگين، سرجين، بعر و روث الحمار يا الات و در بسياري از متون اين خواص براي پشکل الاغ به طور کلي مطرح شده است.
طبيعت عنبر نسارا گرم است و داراي خاصيت تحليل و خشک کنندگي است. روش‌هاي درماني مختلفي از جمله دود دادن، عصاره‌گيري و تهيه روغن از سرگين الاغ بيان شده است. از جمله کاربردهاي ذکر شده مي‌توان به ورم چشم، درد و عفونت گوش، سرگيجه ناشي از اختلال در مجراي شنوايي، چکاندن عصاره آن در بيني در درمان خون دماغ مقاوم به درمان، دفع سنگ، قولنج و اسهال شديد و گزش عقرب اشاره کرد.
اثرات سمي عنبرنسارا بر سلول هاي سرطاني:
در يک مطالعه آزمايشگاهي که روي تاثير دود عنبر نسارا روي سلول انجام شده بود، ديده شد که اگر با دوز بالا و از فاصله نزديک دود داده شود، مي‌تواند اثر سمي روي سلول داشته باشد.
اين مطالعه براي بررسي تاثير دود عنبر نسارا بر سلول‌هاي سرطاني و مقايسه آن با تاثير بر سلول‌هاي بافت سالم انجام شده بود. اين نشان مي‌دهد اين کار نبايد در فضاي محدود از جمله زير چادر با دوز بالا و دفعات خيلي زياد انجام شود. در صورتي که بتوان ترکيبات موثري را که تنها روي سلول‌هاي سرطاني موثر باشند بدون اثر بر سلول‌هاي طبيعي شناسايي کرد، مي‌توان از اثر احتمالي دارويي اين ترکيب در مهار رشد سلول‌هاي سرطاني استفاده بيشتري کرد.
طبيعت عنبر نسارا گرم است
اثرات ضدميکروبي عنبرنسارا، آري يا خير؟
امروزه استفاده از دود عنبر نسارا در سينوزيت کاربرد زيادي پيدا کرده است. در برخي مطالعات خاصيت آنتي اکسيدان و ضد ميکروبي عنبر نسارا مورد تاييد قرار گرفته است که مطرح کننده کاربرد وسيع آن در انواع عفونت‌هاي ميکروبي و ويروسي است. طبق مطالعات انجام شده، مواد موثره موجود در عصاره عنبر نسارا بر اساس نوع ماده غذايي خورده شده و فلور ميکروبي و پروبيوتيک‌هاي موجود در دستگاه گوارش الاغ متفاوت است. از جمله مواد موجود در عنبر نسارا ليگنين است که هيدروليز آن موجب تشکيل سه گروه اسيدهاي ضعيف، ترکيبات فوران و ترکيبات فنلي مي‌شود که احتمال مي‌رود اثرات ضد ميکروبي دود و عصاره عنبر نسارا به يکي از اين 3 گروه مواد مربوط باشد. همچنين موادي مانند فرمالدئيد، استالدئيد و .. شناسايي شده است که خاصيت ضد ميکروبي دارند. با وجود اين مواد سمي از جمله مواد ارگانيک و ازت موجود در دود جزو موارد احتياط در نظر گرفته شده است.
عنبرنسارا عامل سقط جنين؟
در متون طب سنتي از دود عنبر نسارا به عنوان عامل سقط جنين زنده و مرده ياد شده است. از آنجا که اين ماده موجب جاري شدن خون حيض مي‌شود، پس در دوران بارداري نبايد مورد استفاده قرار بگيرد. درباره علت سقط جنين در اثر مصرف عنبرنسارا هنوز تحقيقات کافي نشده اما اين احتمال وجود دارد که مقدار خاصي از سميت براي سلول داشته باشد و به اصطلاح سيتوتوکسيک باشد.
منبع: ninisite.com

منبع: خبرگزاری آریا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.aryanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۷۹۸۵۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اولین حقوق نمایندگان مجلس یازدهم واریز شد؛ ۲۳۱ میلیون در یک ماه

حمله شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل"

"۳۵۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می‌شود"

فرصت طلایی 2 غول شهر میلان برای جذب یوویچ

خبر بعدی:

علت حمایت رهبر انقلاب از دوران ریاست آملی لاریجانی بر قوه قضاییه

به گزارش خبرآنلاین، ســخنان مهم رهبر انقـلاب در ارتباط تصویری با مســئولان قضائی کشــور در هفتم تیرماه امسال، با بازتاب های زیــادی همــراه بــود. از جملــه، بخش کوتاهی از مطالب ایشــان در تقبیــح «اهانت» و «ظلم» به «بــزرگان پاکدســت» قــوه قضائیه. البتــه خطــاب رهبــر انقــلاب در مرتبــه اول بــه مؤمنان بود نه معاندان، اما به نظر می رسد گویا برخــی بــه درســتی منطــق موضــع ایشــان را درنیافتند و احســاس کردند ایشان برای مبارزه با فساد، حد مصلحتی تعیین کرده اند.

در همین رابطه بخوانید؛

گلایه رهبر انقلاب از اهانت و ظلم به برخی مسئولان قبلی قوه قضاییه در دادگاه‌های اخیر

«حق طلبی» ویژگــی مؤمــن اســت و بــه همین دلیــل مؤمنــان بنــا بــه تعریــف و بــرای تصدیــق ایمان‌شــان، نمی‌تواننــد «جفــا» و «تعــدی» در مورد حقوق دیگران را مجاز بدانند یا به آن دامن بزنند. ارزش این امر تا حدی است که باید در مورد آن جانب احتیاط را نگه داشت. از این رو، «برقراری توازن» میان «اغماض نکــردن از گناه» و «تعدی نکردن به بیگنــاه»، خود موضوع مهمی اســت. یعنی اگر شک و شــبهه ای در میان باشد یا ادله و اســناد کافی فراهم نباشــد، نمی‌توان بر اســاس ظن و احتمال متهمی را مجرم و مفســد دانست. چــون اگرچــه «وجــود فســاد و مفســد، خیلــی خطرناک است اما تعدی به بــه بی گناه بــه معنای واقعی کلمــه از این خطرناکتر اســت».۹۹/۴/۷

قرآن کریم در این باره می‌فرماید:« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَیٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَیٰ؛ ای کسانی که ایمان آوردید! همــواره بــرای خــدا قیــام کنیــد، و از روی عدالت، گواهی دهید! دشــمنی ها، شــما را به گناه و ترک عدالت نکشــاند! عدالت کنیــد، که بــه پرهیزگاری نزدیکتر اســت!» (مائده، ۸)  ایــن آمــوزه ی قرآنی را می توان محکی برای ســنجش دینداری واقعی و عمیق مؤمنان در نظر گرفت.

نکتــه دیگــر آن اســت کــه نبایــد در بررســی همه جانبــه  موضــوع فســاد در قــوه قضائیه، ایــن واقعیــت نادیــده گرفتــه شــود کــه حرکــت ارزشــمند امــروزی، ریشــه در اقدامــات ریاســت قبلی این قوه دارد و با وجود برخی کاســتی ها، با جدیت آغاز شــده و ادامه یافته تا به نشــانه های امیدوارکننده تــر در دوران کنونــی رســیده اســت:« همیــن حرکــت مبــارزه ی بــا فســاد الان بحمدالله بــه این خوبــی در قــوه قضاییه خــودش را دارد نشــان می دهــد خــب در زمــان جنــاب آقــای آملــی شــروع شــد؛ یعنــی ایشــان شــروع ِ کننده ی این حرکــت بودند؛ هــم در داخل قوه قضاییه و هــم در بیــرون قــوه ی قضاییه؛ این ها نبایستی از نظر دور باشد.»۹۹/۴/۷

از ســوی دیگــر، یــک ویژگــی بایســته رهبــر انقلاب این اســت که برخـلاف برخی افــراد و حتی سیاسیون، با جو دهــی افــکار و احساســات عمومی، از قاعده ی عقل و اخلاق و انصاف خارج نشــده و تحت تأثیر «فضاســازی های رسانه‌ای و هیجانی» تصمیم نگرفته و اقدامی نمی کنند. 

همچنین در همین ســخنرانی رهبر انقلاب، بارها روی «عــدم اغمــاض» از هرگونــه جــرم و فســاد به عنــوان «قاعــده» تأکید شــده اما ایــن «عدم تعدی» نیز روی دیگر همین سکه و مکمل همان قاعده است. برای رهبر انقلاب بواسطه اشراف ناشــی از اطلاعات و گزارش های دقیق، پاکدستی رئیــس قبلــی قــوه ی قضائیه ثابــت بــوده و احراز شــده اســت. بنابراین ورود ایشــان به موضوع و شهادت بر این امر و دعوت دیگران برای توجه به آن، بر پایــه ی مطلوبیت حقوقــی و اخلاقی «رفع تعدی» است. این امر نه فقط نشــانه ی پایبندی ایشــان به معــارف و آموزه های دینی اســت بلکه اساســا بــا توجه بــه اینکــه مســئله برای ایشــان واضح اســت، «تکلیف شرعی و رســالت اخلاقی» ایشان بوده که به انجام رسیده است. 

البته بدیهی اســت که اولا این موضــوع، مادامی است کــه امــاره و بینه‌ی شــرعی خـلاف آنچــه تاکنون روشــن اســت، اقامه نشــده باشــد. ثانیًا رفع شــبه ی پاکدســتی از یک کارگزار برجســته ی نظــام، نافی این مطالبه نیســت که فرد مســئول خــود نیز «شفافســازی» کنــد یا ســهم احتمالی خــود در «اشــتباه ها و کاســتی های مدیریتــی» را بپذیــرد. این ســیره رهبــران انقلاب بــر مبنای ادله ی شــرعی بــوده و در همه ی دوره ها نســبت به مسئولان عالی کشور انجام شده است؛ ضمن آنکه متناسب با مورد، از «نقد و تذکر خصوصی یا علنی» نیز دریغ نکرده اند.

به نظر می رســد موضع اخیر رهبر انقلاب، گویای پاســداری از «حریم حرف‌های قضاء» نیز هســت. جریان مؤمــن انقلابی که بر پایــه ی مبانی دینی- انقلابــی نســبت بــه عملکــرد مســئولان عالــی جمهوری اســلامی حساســیت مضاعفــی دارد و یاری کننده ی جریــان مبارزه با «اژدهای هفت ســر فســاد» به شــمار می رود، نباید این نکتــه را از یاد ببرد کــه قضــاوت، کاری تخصصی و دقیق اســت. هیاهــوی نابجــا یــا برچســب زدن بــه ایــن و آن بر اساس «گمان های انباشــته»، نه فقط جای این امر خطیــر را نمی گیرد بلکه ممکن اســت برخلاف هــدف و نیــت کنشگــران، خــود موجــب تعــدی از جــاده ی تقوا شــده و خــدای نکرده اثــر عکس برجای بگذارد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1408495

دیگر خبرها

 • شرط تعطیلی ادارات و دورکاری کارمندان در دوران کرونا
 • پیامدهای بیکاری ستاره‌ها در دوران کرونا | دنیرو نفقه ۱۰۰ هزار دلاری همسرش را نصف کرد
 • کتاب «آب هرگز نمی‌میرد»به چاپ هفتادم رسید
 • شرط تعطیلی ادارات و دورکاری کارمندان در دوران کرونا اعلام شد
 • درگذشت یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس
 • زمین در 4سال آینده گرمتر می شود
 • برگزاری کنکور چین در دوران کرونا+فیلم
 • راه حل حقوقی مشکلات دوران نامزدی چیست؟/ آیا هدایای دوران نامزدی را می‌توان پس گرفت؟
 • فرمانده گردان دژ خرمشهر در دوران دفاع مقدس درگذشت
 • اعلام شرط تعطیلی ادارات و دورکاری کارمندان در دوران کرونا
 • فرمانده کل ارتش: ناگفته‌های زیادی از دوران ۸ سال دفاع مقدس وجود دارد
 • نانوابزاری برای تشخیص ویروس کووید-۱۹
 • توصیه فرمانده کل ارتش درباره استفاده از ظرفیت فضای مجازی/ ناگفته‌های زیادی از دوران ۸ سال دفاع مقدس وجود دارد
 • درباره ایمنی‌درمانی سرطان چه می‌دانیم؟
 • عکس/ اصفهان در دوران ماسک اجباری
 • بازار محصولات سلولی گسترش می‌یابد
 • آیا میتوان رنگ خودرو و قطعات مهم آن را تعویض کرد؟
 • نانوابزار تشخیص ویروس کووید-۱۹ ساخته شد
 • تأثیر این ویتامین در پیشگیری و درمان سرطان