مشاهده اخبار داغ روز

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران برای بهتر شدن وضعیت کارگران باید مناسبات موجود مسلط بر اقتصاد و تولید کشور تغییر اساسی کند، پیشنهاد داد میزان مشخصی از کرسی‌های مجلس به صنف کارگران و کارآفرینان اختصاص یابد. ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵ اجتماعی تهران نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، افشین حبیب‌زاده در جریان برگزاری یکصد و سی و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور با تبریک روز کارگر، روز معلم و روز شوراها، گفت:  151 سال است که از حوادث و اعتراضات کارگری شهر شیکاگو که منجر به کشته شدن شماری از کارگران شد می‌گذرد.

این کارگران فقط خواهان تعدیل شرایط کار و کاهش ساعت از 10 ساعت به 8 ساعت بودند اما به شدت سرکوب شدند.  

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه پس از سرکوب اعتراضات شیکاگو، کم کم در سراسر آمریکا و بعد سراسر جهان، روز 11 اردیبهشت (یکم ماه مه) به روزی برای بزرگداشت روز کارگر تبدیل شد و در ایران سال‌هاست که این روز را برای بزرگداشت مقام کارگر گرامی می‌داریم، اظهار کرد: طی 150 سال گذشته وضعیت کارگران در جهان و  بویژه کشورهای پیشرفته بسیار تغییر کرده و در برخی کشورها، نیروی کار منزلت واقعی خود را به دست آورده است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه بنا بر آمار، حدود 12 درصد از کل جمعیت کشور را کارگران تشکیل می‌دهند، ادامه داد: این بخش بزرگ از جمعیت نیاز به رسیدگی‌ها و حمایت‌های قانونی  از جمله حمایت‌های مربوط به محیط و شرایط کار تا قوانین دستمزد و بیمه و ... دارد.

حبیب‌زاده بخش بزرگی از مشکلات کارگران را ناشی از مشکلات اقتصادی کشور دانست و عنوان کرد: رکود، تورم و کوچک شدن بخش‌های تولیدی اشتغال‌زا و رشد بخش دلالی در اقتصاد که تابع وضعیت کلی اقتصاد کشور است و به ویژه ناشی از ضعف بخش خصوصی و تسلط بخش عمومی و شبکه‌های صاحب رانت بر بسیاری از بنگاه‌ها و کسب و کارهای بزرگ است. بعد هم تحریم‌ها و و سوء مدیریت‌ها که ارزش پول ملی و اندازه اقتصاد کشور را کاهش می‌دهد.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه کارگران شاید بیش از همه بار وضعیت بغرنج اقتصاد کشور را به دوش می‌کشند، گفت: کاهش درآمد و قدرت خرید و حتی مهمتر از آن، ناامنی شغلی که مانند سایه شومی بالای سر نیروی کار است، وضع نامناسب محیط و شرایط کار، محیط ناایمن کار (در مورد ایمنی در کار، رتبه جهانی ایران 102 است)، عدم تضمین‌ها و حمایت‌های قانونی برای بهره‌مندی از حقوق قانونی موجود کارگران در زمینه‌های ایمنی شرایط کار، بیمه ها، امنیت شغل و ...، عدم تمکین کارفرمایان خصوصا در بخش‌های عمومی و دولتی به توسعه تشکل‌های کارگری و قدرت چانه‌زنی پایین آنها از جمله مسائلی است که در شرایط فعلی کارگران را رنج می‌دهد.

حبیب‌زاده یاد آور شد: در 100 سال گذشته، در بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای غربی که نهادهای کارگری پیشرو داشتند، مشکل اصلی تضاد کار و سرمایه بود؛ تضاد منافع کارگران و کارفرمایان. در ایران مشکل قدری متفاوت است. از پیچیدگی‌های شرایط ما این است که کارگران و کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی تقریبا در یک سو قرار دارند از سوی دیگر شبکه‌های صاحب نفوذ و صاحب رانت هستند که در بخش بزرگی از اقتصاد کشور، در سیاستگذاری و قانونگذاری و تخصیص منابع نفوذ دارند و تعیین کننده هستند.
 
وی افزود: به همین دلیل است که می‌بینیم با سیاست‌های به نظر ما اشتباه، توان نیروهای مولد، اعم از کارگر و سرمایه‌دار بخش خصوصی، کاهش پیدا می‌کند، کسب و کارها و کارخانه‌ها کوچک یا بعضا تعطیل می‌شوند، سرمایه‌های مردم به باد می‌رود و دود همه اینها نهایتا به چشم کارگران هم می‌رود.

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران با بیان اینکه به نظر می‌رسد که دغدغه های کارگری در ایران1398 باید به سمت دیگری تغییر کند، اظهار کرد: امسال که از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید  نام گرفته، می‌توان گفت فرصتی پیش آمده که از سوی جامعه کارگری هم جهتگیری جدیدی اتخاذ شود.
 
حبیب‌زاده با تاکید براینکه امروز، سرنوشت و وضعیت کارگران ایران به سرنوشت اقتصاد ایران گره خورده است، تصریح کرد: برای بهبود وضعیت و رها شدن از روندی که هر روز بدتر از دیروز می‌شود، باید مناسبات موجود مسلط بر اقتصاد و تولید کشور تغییر اساسی کند. تا زمانیکه بخش خصوصی واقعی قدرت ندارد، تا زمانی که سیاست‌ها و قوانین، پشتیبان تولید و گسترش فعالیت‌های مولد نباشد، تا زمانیکه دولت و بخش عمومی سهم عمده اقتصاد کشور را در اختیار دارد و از مشتقات نفتی و خودرو گرفته تا ارزانترین کالاها را می‌خواهد تولید کند، تا زمانیکه شبکه های رانت و گروه‌های صاحب نفوذ بر اقتصاد کشور مسلط هستند، تا زمانی که شفافیت، بخش خصوصی قدرتمند، قانونمداری و جامعه مدنی متشکل از نهادهای کارگری و کارفرمایی نیرومند وجود ندارد، وضع اقتصاد و نیروهای مولد هر روز بدتر می‌شود.
 
حبیب‌زاده تاکید کرد: دولت و نهادهای عمومی باید سیاستگذار و قانونگذار باشد، نه اینکه خودش هم در روابط اقتصادی کشور ذینفع باشد. سال‌هاست بسیاری از این حرف‌ها گفته می‌شود، اما تغییر به دست نمی‌آید. چون در مقایسه با شبکه‌های رانت و گروه‌های صاحب نفوذ خاص که عمدتا غیرمولد هستند و جز نفع کوتاه مدت خود و زیان به اقتصاد کشور حاصلی ندارند، نهادهای کارگری و کارآفرینان بخش خصوصی صدا و نمایندگان قدرتمندی در دستگاه های سیاستگذاری و قانونگذاری ندارند.
 
وی ادامه داد: شاید حتی لازم باشد که در نظام انتخاباتی مجلس و شوراها اصلاحی ایجاد شود بدین ترتیب که بجای آنکه همه کرسی‌های مجلس و شورا به حوزه‌های انتخاباتی جغرافیایی تقسیم گردد، میزان مشخصی از کرسی‌ها به صنف کارگران و کارآفرینان در سطح کشور اختصاص یابد، تا این دو گروه مهم تولیدی بتوانند بر تخصیص منابع و سیاست‌ها و قوانین نظارت و دخالت داشته باشند، بتوانند مانع وضع قوانین و سیاست‌هایی که آشکارا خلاف منافع اقتصاد و تولید کشور است شود؛ بتوانند به پشتوانه موقعیت قانونی و رسمی، جلوی شبکه‌های رانت بایستند و صدای بخش خصوصی کارگری و کارآفرینی باشند.

حبیب زاده در پایان ابراز امیدواری کرد که اگر امروز نام کارگر با تلاش، ایثار و فداکاری قرین است با سفره‌های خالی آنان قرین نباشد.

انتهای پیام/

R1491/P/S2,25/CT11 واژه های کاربردی مرتبط اخبار کارگران شورای شهر تهران

منبع: تسنیم

سهم ائمه جمعه، شورای نگهبان، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه از بودجه ۹۹ چقدر است؟+جدول

تصور این نباشد که ماجرای اعتراضات بنزینی تمام شد| هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین| اشتباه‌ مسئولان این است که دنبال پیداکردن دشمن خارجی هستند

مطهری لیست اموال خود را اعلام کرد/ یک خانه ۵۷۶ متری؛ یک پژو پارس و...

عکس| اعتراض مردمی در فرانسه، اغتشاش و آشوب در ایران!

موسوی قهار؛ مناجات‌خوان سحر‌های رمضان درگذشت

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۸۱۷۱۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

ورزش کارگری هم اکنون در ۳۰ رشته ورزشی فعالیت دارد

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،جواد رمضی امروز رئیس فدراسیون ورزش کارگری در مجمع سالیانه این هیات در اصفهان گفت: در حال حاضر بیشترین ملی پوشان ورزش کارگری از این استان هستند و سال گذشته نیز در رقابت‌های جهانی بیش از ۲۰ درصد نشان‌ها را کسب کردند.

او با بیان اینکه همه سال استان اصفهان میزبان رقابت‌های مختلف کشوری بوده افزود: سال گذشته و براساس ارزیابی کارشناسان فدراسیون هیات ورزش کارگری، استان اصفهان رتبه نخست این حوزه را در کشور کسب کرد.

رمضی در ادامه با اشاره به اینکه ورزشکاران کشوری این حوزه هم اکنون در ۳۰ رشته ورزشی فعالیت دارند افزود: ورزشکاران کارگری کشور در سال‌های اخیر توانسته اند در حوزه قهرمانی ملی و بین المللی به نتایج درخشانی دست یابند.

رئیس فدراسیون ورزش کارگری وجود زیرساخت‌های مناسب و استعداد بالای ورزشکاران را از نقاط قوت و بارز این حوزه ورزشی دانست و گفت: متاسفانه کمبود منابع مالی و محدودیت در اعزام‌های برون مرزی از نقاط ضعف ورزش کارگری است که امیدواریم مسئولان در آینده این مشکل را برطرف کنند تا ظرفیت‌های این حوزه بیشتر از گذشته نمایان شود.

او افزود: در ماه‌های آینده ایران میزبان ۲ رویداد بین المللی و جهانی در حوزه ورزش کارگران خواهد بود.

محسن نیرومند مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان نیز در این نشست با بیان اینکه صنایع، شرکت‌ها و کارفرمایان باید به حوزه ورزش بیشتر از گذشته توجه کنند چرا که ورزش حوزه سرمایه سازی است افزود: قطعا کارفرمایان اگر در حوزه ورزش فعالیت کنند و اجازه دهند کارگران هم در ورزش حرفه‌ای و هم همگانی مشارکت کنند، تولیدات آنان نیز افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/م

دیگر خبرها

 • این بار معلوم نیست لیست‌ها رای بیاورند
 • هدفگذاری برگزاری ۷۵ مسابقه ورزش کارگری در کشور
 • نگرش مردم نسبت به صنف املاک و خودرو مورد توجه قرار گیرد
 • جلسه کمیته مزد کارگران عقب افتاد/ احتمال افزایش سبد معیشت کارگران در دستمزد 99
 • هدفگذاری ۷۵ رقابت ملی در حوزه ورزش کارگری
 • انتخاب رئیس هیأت ورزش کارگری چهارمحال و بختیاری/ حمایت از ورزش کارگری در دستورکار قرار گرفت
 • امنیت شغلی، بزرگترین دغدغه جامعه کارگری/ رشته‌های دانشگاهی با نیاز صنعت استان مطابقت ندارد
 • برگزاری دو رویداد ورزشی بین‌المللی جامعه کارگری در ایران
 • مساله گرانی بنزین جلسه کمیته مزد کارگران را عقب انداخت
 • اختصاص وام کم بهره و زمین ارزان به کارگران
 • تشکیل کمیته‌های تخصصی دستمزد کارگران/ دولت وظیفه خود در قانون اساسی را انجام نداد
 • هاشمی: از نامه محرمانه عضو شورا به حناچی بی خبرم!
 • تمرکز شورای عالی کار روی حمایت معیشتی و تامین مسکن کارگران برای سال آینده/ عدد و رقمی درخصوص افزایش دستمزد سال آینده پیش‌بینی نشده است
 • جلسات کمیته دستمزد کارگران برگزار نشد/ حقوق سال آینده کارگران چه زمانی مشخص می‌شود؟
 • قاضی پور در گفتگو با خبرنگار الف: پول کارگران در جیب ویلموتس/آقای وزیر زیر بار پرداخت نروید
 • بازدید مدیرعامل موسسه عمران و مسکن اجتماعی بسیج از مناطق زلزله زده‌ آذربایجان شرقی
 • قصه پرغصه کارگران فصلی/آوارگی در پارک و خیابان ها برای کسب روزی حلال
 • برای بازگشت به‌کار کارگران اخراجی مشکلی نداریم/ آماده جذب صدها جوان بیکار هستیم/ مطالبات به‌روز شده/ ماهانه ۱۸ میلیارد تومان حقوق می‌دهیم/ ۲۵ واحد صنعتی در دست ساخت داریم
 • مجلس هیچ راهبردی موثری برای حمایت از معیشت فرودستان ندارد