رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران برای بهتر شدن وضعیت کارگران باید مناسبات موجود مسلط بر اقتصاد و تولید کشور تغییر اساسی کند، پیشنهاد داد میزان مشخصی از کرسی‌های مجلس به صنف کارگران و کارآفرینان اختصاص یابد. ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵ اجتماعی تهران نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، افشین حبیب‌زاده در جریان برگزاری یکصد و سی و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور با تبریک روز کارگر، روز معلم و روز شوراها، گفت:  151 سال است که از حوادث و اعتراضات کارگری شهر شیکاگو که منجر به کشته شدن شماری از کارگران شد می‌گذرد.

این کارگران فقط خواهان تعدیل شرایط کار و کاهش ساعت از 10 ساعت به 8 ساعت بودند اما به شدت سرکوب شدند.  

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه پس از سرکوب اعتراضات شیکاگو، کم کم در سراسر آمریکا و بعد سراسر جهان، روز 11 اردیبهشت (یکم ماه مه) به روزی برای بزرگداشت روز کارگر تبدیل شد و در ایران سال‌هاست که این روز را برای بزرگداشت مقام کارگر گرامی می‌داریم، اظهار کرد: طی 150 سال گذشته وضعیت کارگران در جهان و  بویژه کشورهای پیشرفته بسیار تغییر کرده و در برخی کشورها، نیروی کار منزلت واقعی خود را به دست آورده است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه بنا بر آمار، حدود 12 درصد از کل جمعیت کشور را کارگران تشکیل می‌دهند، ادامه داد: این بخش بزرگ از جمعیت نیاز به رسیدگی‌ها و حمایت‌های قانونی  از جمله حمایت‌های مربوط به محیط و شرایط کار تا قوانین دستمزد و بیمه و ... دارد.

حبیب‌زاده بخش بزرگی از مشکلات کارگران را ناشی از مشکلات اقتصادی کشور دانست و عنوان کرد: رکود، تورم و کوچک شدن بخش‌های تولیدی اشتغال‌زا و رشد بخش دلالی در اقتصاد که تابع وضعیت کلی اقتصاد کشور است و به ویژه ناشی از ضعف بخش خصوصی و تسلط بخش عمومی و شبکه‌های صاحب رانت بر بسیاری از بنگاه‌ها و کسب و کارهای بزرگ است. بعد هم تحریم‌ها و و سوء مدیریت‌ها که ارزش پول ملی و اندازه اقتصاد کشور را کاهش می‌دهد.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه کارگران شاید بیش از همه بار وضعیت بغرنج اقتصاد کشور را به دوش می‌کشند، گفت: کاهش درآمد و قدرت خرید و حتی مهمتر از آن، ناامنی شغلی که مانند سایه شومی بالای سر نیروی کار است، وضع نامناسب محیط و شرایط کار، محیط ناایمن کار (در مورد ایمنی در کار، رتبه جهانی ایران 102 است)، عدم تضمین‌ها و حمایت‌های قانونی برای بهره‌مندی از حقوق قانونی موجود کارگران در زمینه‌های ایمنی شرایط کار، بیمه ها، امنیت شغل و ...، عدم تمکین کارفرمایان خصوصا در بخش‌های عمومی و دولتی به توسعه تشکل‌های کارگری و قدرت چانه‌زنی پایین آنها از جمله مسائلی است که در شرایط فعلی کارگران را رنج می‌دهد.

حبیب‌زاده یاد آور شد: در 100 سال گذشته، در بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای غربی که نهادهای کارگری پیشرو داشتند، مشکل اصلی تضاد کار و سرمایه بود؛ تضاد منافع کارگران و کارفرمایان. در ایران مشکل قدری متفاوت است. از پیچیدگی‌های شرایط ما این است که کارگران و کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی تقریبا در یک سو قرار دارند از سوی دیگر شبکه‌های صاحب نفوذ و صاحب رانت هستند که در بخش بزرگی از اقتصاد کشور، در سیاستگذاری و قانونگذاری و تخصیص منابع نفوذ دارند و تعیین کننده هستند.
 
وی افزود: به همین دلیل است که می‌بینیم با سیاست‌های به نظر ما اشتباه، توان نیروهای مولد، اعم از کارگر و سرمایه‌دار بخش خصوصی، کاهش پیدا می‌کند، کسب و کارها و کارخانه‌ها کوچک یا بعضا تعطیل می‌شوند، سرمایه‌های مردم به باد می‌رود و دود همه اینها نهایتا به چشم کارگران هم می‌رود.

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران با بیان اینکه به نظر می‌رسد که دغدغه های کارگری در ایران1398 باید به سمت دیگری تغییر کند، اظهار کرد: امسال که از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید  نام گرفته، می‌توان گفت فرصتی پیش آمده که از سوی جامعه کارگری هم جهتگیری جدیدی اتخاذ شود.
 
حبیب‌زاده با تاکید براینکه امروز، سرنوشت و وضعیت کارگران ایران به سرنوشت اقتصاد ایران گره خورده است، تصریح کرد: برای بهبود وضعیت و رها شدن از روندی که هر روز بدتر از دیروز می‌شود، باید مناسبات موجود مسلط بر اقتصاد و تولید کشور تغییر اساسی کند. تا زمانیکه بخش خصوصی واقعی قدرت ندارد، تا زمانی که سیاست‌ها و قوانین، پشتیبان تولید و گسترش فعالیت‌های مولد نباشد، تا زمانیکه دولت و بخش عمومی سهم عمده اقتصاد کشور را در اختیار دارد و از مشتقات نفتی و خودرو گرفته تا ارزانترین کالاها را می‌خواهد تولید کند، تا زمانیکه شبکه های رانت و گروه‌های صاحب نفوذ بر اقتصاد کشور مسلط هستند، تا زمانی که شفافیت، بخش خصوصی قدرتمند، قانونمداری و جامعه مدنی متشکل از نهادهای کارگری و کارفرمایی نیرومند وجود ندارد، وضع اقتصاد و نیروهای مولد هر روز بدتر می‌شود.
 
حبیب‌زاده تاکید کرد: دولت و نهادهای عمومی باید سیاستگذار و قانونگذار باشد، نه اینکه خودش هم در روابط اقتصادی کشور ذینفع باشد. سال‌هاست بسیاری از این حرف‌ها گفته می‌شود، اما تغییر به دست نمی‌آید. چون در مقایسه با شبکه‌های رانت و گروه‌های صاحب نفوذ خاص که عمدتا غیرمولد هستند و جز نفع کوتاه مدت خود و زیان به اقتصاد کشور حاصلی ندارند، نهادهای کارگری و کارآفرینان بخش خصوصی صدا و نمایندگان قدرتمندی در دستگاه های سیاستگذاری و قانونگذاری ندارند.
 
وی ادامه داد: شاید حتی لازم باشد که در نظام انتخاباتی مجلس و شوراها اصلاحی ایجاد شود بدین ترتیب که بجای آنکه همه کرسی‌های مجلس و شورا به حوزه‌های انتخاباتی جغرافیایی تقسیم گردد، میزان مشخصی از کرسی‌ها به صنف کارگران و کارآفرینان در سطح کشور اختصاص یابد، تا این دو گروه مهم تولیدی بتوانند بر تخصیص منابع و سیاست‌ها و قوانین نظارت و دخالت داشته باشند، بتوانند مانع وضع قوانین و سیاست‌هایی که آشکارا خلاف منافع اقتصاد و تولید کشور است شود؛ بتوانند به پشتوانه موقعیت قانونی و رسمی، جلوی شبکه‌های رانت بایستند و صدای بخش خصوصی کارگری و کارآفرینی باشند.

حبیب زاده در پایان ابراز امیدواری کرد که اگر امروز نام کارگر با تلاش، ایثار و فداکاری قرین است با سفره‌های خالی آنان قرین نباشد.

انتهای پیام/

R1491/P/S2,25/CT11 واژه های کاربردی مرتبط اخبار کارگران شورای شهر تهران

منبع: تسنیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.tasnimnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۸۱۷۱۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد/ سیاست خارجی در اختیار رهبری است

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد|سیاست خارجی در اختیار رهبری است

دستور قاضی آمریکایی برای توقیف و مصادره نفتکش‌های ایرانی در مسیر ونزوئلا

انتقاد عباس عبدی از منتقدان نامه موسوی‌خوئینی‌ها به رهبر انقلاب

بارش نزولات جوی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۱۴ درصد کاهش یافت

خبر بعدی:

جامعه دمکراتیک کرواسی با ۷۱ کرسی پیروز انتخابات پارلمانی شد

به گزارش پایگاه های اینترنتی بالکان، همچنین حزب سوسیال - دمکراتیک و احزاب ائتلافی آن با کسب ۴۵ نماینده و جنبش «میهن» با ۱۶ نماینده، حزب راست گرای «موست» و ائتلاف «زلنو» تحت عنوان (ما می توانیم)هر کدام با ۴ نماینده و ائتلاف «هوشیار»/ «فوکوس» و «سی سی پی» با ۳ کرسی و حزب «مردمی کرواسی» با یک نماینده موفق شدند که در ساختار جدید پارلمان کرواسی راه یابند.

طبق این نتایج، جامعه دمکراتیک کرواسی به تنهایی می تواند با کمک برخی از احزاب کوچک و یا نمایندگان اقلیت های ملی، دولت جدید کرواسی را تشکیل دهد.

بنا برنتایج اولیه انتخابات پارلمانی در کرواسی، مشارکت مردم در این دور از انتخابات حدود ۴۰ درصد از رای دهندگان واجد شرایط بوده است.

کارشناسان سیاسی بر این باورند که مهاجرت جوانان به خارج و برگزاری انتخابات در زمان همه گیری کرونا از جمله دلایل شرکت کم مردم در انتخابات است.

در این انتخابات که از ساعت ۷ بامداد یکشنبه آغاز شده و تا ساعت ۱۹ ادامه داشت، ۳.۸۶ میلیون شهروند واجد شرایط رای دادن در کرواسی می توانستند با حضور در حدود ۷ هزار حوزه رای گیری در سراسر کشور به نمایندگان موردنظر خود برای ورود به ساختار جدید مجلس رای بدهند.

حدود ۸ هزار و ۷۰۰ ناظر بر انتخابات نظارت کردند.

در ساختار جدید مجلس نمایندگان کرواسی مانند گذشته ۱۴۰ نماینده از ۱۵۱ نماینده پارلمان این کشور در ۱۰ حوزه انتخاباتی در درون کشور، سه نماینده از طرف اتباع کرواسی در ۴۹ کشور خارج و هشت نماینده از اعضای اقلیت های ملی انتخاب می شوند.

برای تشکیل دولت، حداقل به حمایت حداقل ۷۶ نماینده پارلمان نیاز است.

براساس قوانین کرواسی، احزاب و یا ائتلاف و یا گروه شهروندی با کسب حداقل ۵ درصد آرا می توانند وارد ساختار مجلس شوند.

در این دوره از انتخابات، ۱۹۲ لیست با ۲ هزار ۷۰۰ عضو احزاب سیاسی و داوطلب آزاد برای راه یافتن به پارلمان جدید کرواسی رقابت کردند. در این لیست ها ۴۱ درصد نامزد زن شرکت داشتند. همچنین میانگین سنی نامزدها ۴۸.۶ سال است.

برچسب‌ها انتخابات پارلمانی زاگرب

دیگر خبرها

 • کووید-19 در کهگیلویه و بویراحمد باز هم قربانی گرفت
 • کمیته استانی مسکن کارگری کشور با محوریت اتاق‌های تعاون راه‌اندازی شد
 • بیست‌و‌دومین روز اعتراضات کارگری هفت‌تپه / مابقی حقوق فروردین کارگران ۱۷ تیر پرداخت می‌شود
 • رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری انتظار بازنشستگان تأمین اجتماعی دریافت حقوق برابر با سایر صندوق‌ها است
 • دستمزد کارگران به همین روال ادامه می‌یابد/ ما مکلف به تصویب مزدیم
 • صنف‌های بدون بیمه قشم مورد حمایت قرار می‌گیرند
 • شکاف بین درآمد و هزینه ها، کارگران را فقیرتر کرد
 • موسیقی فیلم‌های سینمایی «ماجرای نیمروز» شنیدنی شد
 • «ماجرای نیمروز» به بازار موسیقی رسید
 • نقره داغ شدن فروشندگان گرانفروش و متخلف در جزیره کیش
 • ساز ناکوک اتحادیه‌های صنفی چاپ در ایران/ صنعت چاپ یتیم است؟
 • تشکیل فراکسیون‌های مجلس نباید بر مبنای صنف یا جناح باشد
 • غربالگری روزانه در واحدهای کارگری خراسان جنوبی انجام می‌شود
 • حزب حاکم کرواسی پیروز نهایی انتخابات پارلمانی است
 • مطالبات کارگری "نیشکر هفت‌تپه" در چند اپیزود
 • حزب حاکم کرواسی با ۷۱ کرسی پیروز انتخابات پارلمانی شد
 • مطالبات کارگری نیشکر هفت‌تپه در چند اپیزود
 • صنف و صنعت خراسان رضوی از سهمیه شکر بهره‌مند شدند
 • کدام نمایندگان مجلس طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کردند؟