تهران-ایرنا- کارشناس مسائل زنان گفت: امروزه وظایف فرزند پروری والدین در عصر رسانه کار طاقت فرسایی شده که با چالش های بزرگ و شکننده ای مواجه است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، آمنه بختیاری کارشناس گروه بررسی مسائل زنان در نشست «سواد رسانه ای برای کودکان» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با عنوان «فرزند پروری در عصر رسانه» به ایراد نکات خود پرداخت
بختیاری در سخنانی اظهار کرد « نگاه من در ارائه این نکات نگاه روانشناسانه است.

امروزه وظایف والدین در عصر رسانه کار طاقت فرسایی شده که با چالش های بزرگ و شکننده ای مواجه است. چرا که ما در یک فرهنگ غیرحمایت پدر و مادری می کنیم. از جمله این چالش ها این است که رسانه ها به طور بی سابقه ای رفتار فرزندان ما را تحت تاثیر خود قرار داده اند.
«این دیدگاه ها و آگاهی های رسانه ای به گونه ای است که به ناتوانی مدام فرزندان در هدایت تصورات خود بدون اتکا به تولیدات رسانه ای منجر شده است. فرزندان در این وضعیت به جای اینکه خودشان باشند، نیازهای افرادی را دارند که حتی آنها را نمی شناسند. چالش بعدی تضعیف استانداردهای خانواده از طریق رسانه هاست. در حالی که می بایست فرهنگ بیرون از خانواده حمایتگر فرهنگ درون خانواده باشد. اما در مثال خوراکی ها و تغذیه ما امروزه با تبلیغ مواد غذایی ناسالم بر خلاف آموزه های درون خانه ها مواجهیم. نکته اینجا یکپارچه سازی و تبدیل یک رفتار جدید به یک عادت شخصی است. در اینجا شیوه خانواده یک نوع است و شیوه رسانه ها به گونه ای دیگر است.»
بختیاری ادامه داد: «چالش بعدی کاستن اقتدار و مسئولیت والدین است. رسانه ها با نشان دادن پیام های به ظاهر مهم به یک مرجع رقیب برای خانواده تبدیل شده اند. در حالی که والدین می خواهند فرزندان متفکر و مستقل بار بیاورند.
وی تصریح کرد : چالش بعدی پیشاروی خانواده و والدین کمبود اطلاعات مناسب و الگویی از اطلاعات گمراه کننده است که والدین را در یک وضعیت گیجی و سردرگمی قرار می دهد. در واقع صدای قوی رسانه ها با باور متخصصان معمولا مخالف است. لازم است ما به عنوان والد به یک فرهنگ بزرگتر از رسانه ها تکیه داشته باشیم که در آن صورت انتخاب های عاقلانه بهتری خواهیم داشت و اطلاعاتی فراتر از رسانه ها به ذهن والدگری مان می رسد. چالش بعدی توجه دادن رسانه ها به محتواهای مهیج و کم مایه به جای سوگیری به سمت تفکرات عمیق تر و عالی تر است. نتیجه این وضعیت عدم رشد کامل توانایی های مغزی و تفکری کودکان و بی تمرکزی آنهاست. در این موقعیت آنها بیشتر به محتوای رسانه ها به جای درون خود شان متمرکز می شوند و گفتگوی درونی در آنها شکل نمی گیرد و به گونه ای افراطی به تحریکات بیرونی توجه می کنند.»
دانشجوی دکتری جامعه شناسی ادامه داد: «چند وقت گذشته پروفسور عشایری و هوشنگ مرادی کرمانی بحث تاثیر قصه گویی بر کودکان را بررسی کردند. عشایری به عنوان عصب شناس بحثی را تحت عنوان مغز اجتماعی با social brain ارائه کرد. به بیان او این مغز اجتماعی، مغزی است که کار می کند، یاد میگیرد و مسئله حل می کند. اگر این مغز در دوران خردسالی فرزندان ما آسیب ببیند، آنها از خردورزی و استدلال دور می مانند. آنهم در عصری که آلودگی رسانه ای هست و اقیانوسی کم عمق از دانش های فست فودی به آنها عرصه می شود. در اینجا پرورش تفکر انتقادی ضروری است. این پرورش باید در سن خردسالی انجام بگیرد.»
بختیاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «روانشناسی به اسم پامیرا که پژوهش هایی را در اتباط والد-فرزندی انجام داده است، روی دو عامل تعیین کننده «پذیرنگی و پاسخ دهندگی» و «توقع و کنترل» تاکید می کند. بُعد پذیرندگی و پاسخ دهندگی نشاندهنده گرمی والدین و حمایت از کودک است. بُعد توقع و کنترل هم انتظار والدین از کودک برای تنظم رفتار و نظارت بر فعالیت های کودک را نشان می دهد. بر اساس این شاخصه ها سه سبک فرزند پروری «مقتدرانه»، «مستبدانه» و «سهل انگارانه» معرفی می گردد.
«در فرزند پروری مستبدانه والدین انتظارات زیادی از فرزندان و پاسخ دهی کمی در زمینه حمایت و گرمی دارند و بر اطاعت بی چون و چرا تاکید می کنند. در سبک مقتدرانه والدین هم درخواست کننده و هم پاسخ دهنده هستند. با شیوه های منطقی و استدلالی سعی در متقاعد کردن کودکان دارند. از آنها حمایت می کنند و با همدلی و مشارکت با آنها مواجه می شوند. فرزند پروری سهل انگارانه اما کمتر درخواست کننده و پاسخ دهنده است، قوانین مشخصی بر آنها اعمال نمی کنند. و کنترل کمی بر فرزندان دارد. در مجموع گفته می شود والدین مقتدری که پذیرنده و پاسخ دهنده هستند و کنترل متوسطی بر فرزندان دارند، در تحول شایستگی فرزندان خود موفق ترند.»
وی افزود: « نبود یک حمایت والدینی قوی می تواند منجر به عدم احساس ارزشمندی از سوی فرزند شود. در این صورت کودکان برای فرار از واقعیت به سمت انواع رسانه ها گرایش پیدا می کنند. چون آن فضا را محیط امنی می یابند که فاقد چالش یا تهدید است.»
بختیاری در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: « روانشناسان و صاحب نظران امر رسانه تاکید می کنند از مهمترین عوامل پیش بینی کننده اعتیاد به انواع رسانه ها جو خانواده و انواع سبک ها فرزند پروری و ویژگی های حمایتی چون نگرش های والدینی است.»
کارشناس گروه بررسی مسائل زنان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی خاطرنشان کرد: «رسانه ها شمشیر دو لبه هستند. هم فرصت اند و هم تهدید، هم توسعه دهنده ذهن اند و هم اسیر کننده. به عنوان مثال طبق تحقیقات انجام گرفته مشاهده شده است که میان مهارت های بازی کامیپوتری و مهارت های جراحی نسبت مستقیمی وجود دارد و جراحانی که در هفته بیش از سه ساعت بازی می کنند، میزان 37 درصد خطای کمتری در اعمال جراحی دارند. این کاربردهای دو سویه بستگی به ظرفیت فکری و قابلیت تصمیم گیری و مدیریت افراد در دریافت و پردازش اطلاعات دارد. این همان آموزش سواد رسانه است.»
وی سپس گفت : پنج نیاز حیاتی را معرفی می کنم که اگر ما بتوانیم در خانه و خانواده اعمال کنیم، بهتر می توانیم آموزش های رسانه ای لازم را به خانواده خود بدهیم. اولین نیاز، نیاز به داشتن رابطه عمیق با فرزندان است. گفت و گوی خوب با فرزندان و تبادل معنادار با آنها موجب تحقق دلبستگی ایمن می شود. چنین امری در آینده موجب می گردد که آنها در ارتباط با دیگران از سر تلقی ایمنی از ارتباط، تعامل بهتری برقرار کنند. نیاز دوم سعی در برخوردار شدن از یک زندگی غنی درونی در فرزندان است. باید برای آنها امکان و تربیت های لازم جهت تجربه درونی و گفتگوی درونی با خود را فراهم کنیم. خودشناسی در چنین وضعی، به خودتنظیمی منجر می شود. نیاز سوم نیاز به تصویرسازی و تخیل است. تمرین ظرفیت و تصویرسازی از کلمات لازم است تا وقتی رسانه ها برای انتقال پیام از تصاویر بهره می گیرند، دیدگاه ها و تصویرهای شخصی خود فرزندان ما مانعی بر تصویرسازی افراطی رسانه ها در ذهن هایشان شود. در این بین بازی نقش بسیاری مثبتی می تواند ایفا کند.»
**9222**1601**

منبع: ایرنا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۸۱۷۱۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد/ سیاست خارجی در اختیار رهبری است

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد|سیاست خارجی در اختیار رهبری است

دستور قاضی آمریکایی برای توقیف و مصادره نفتکش‌های ایرانی در مسیر ونزوئلا

انتقاد عباس عبدی از منتقدان نامه موسوی‌خوئینی‌ها به رهبر انقلاب

تصادف زنجیره ای در شمال شرق تهران ۵ مصدوم داشت

خبر بعدی:

سهمیه فرزندان هیئت علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می‌شود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ورود به موضوع سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه رادیویی «بدون خط خوردگی» از دامنه‌دار شدن بحث سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها گفت و بیان کرد: اعطای سهمیه در این خصوص از موضوعاتی است که به شخصه به شدت مخالف آن هستم، زیرا دلیلی ندارد، چون یک نفر عضو هیئت علمی دانشگاه است، فرزند او سهمیه خاصی داشته باشد.

وی اشاره کرد: موضوع سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفت و قرار بر این شد اصلاحاتی در این خصوص صورت بگیرد و همچنان در حال کار روی آن هستند. البته طبق یک عرفی، وقتی شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوعی را مورد توجه قرار می‌دهد به آن ورود می‌کند و مجلس دخالت نمی‌کند و تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری در این نهاد صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن اشاره به عدم ورود مجلس به موضوع سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، در عین حال خاطر نشان کرد: رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در جلسات حضور خواهد داشت.

وی افزود: بر اساس قانون، شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه‌هایی مرتبط با آموزش عالی قانون‌گذاری می‌کند و این مسئله کاملاً قانونی محسوب می‌شود. مصوبات این شورا در حکم قانون است و اجرایی شدن آن‌ها الزام قانونی دارد اگرچه ضمانت اجرایی مصوبات شورا در قانون وجود ندارد. البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز باید نظر خود را در این رابطه مطرح کند.

دیگر خبرها

 • کمک ۳.۵ میلیارد تومانی حامیان طرح اکرام ایتام در همدان
 • کم‌توجهی والدین عامل اصلی گرایش بالای فرزندان به فضای مجازی
 • بررسی چالش‌های دوران جدید فضایی در وبینار تخصصی
 • پیکر پدر شهیدان «مهدی و حسین صادق‌زاده» در زرند تشییع شد
 • تشییع پیکر پدر شهیدان «مهدی و حسین صادق‌زاده» در زرند
 • بررسی سهمیه فرزندان هیئت علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • بررسی چالش‌های دوران جدید فضایی در وبیناری تخصصی
 • پژوهشگاه فضایی ایران وبینار «عصر جدید فضا، چالش‌ها و فرصت‌ها» برگزار می‌کند
 • آشنایی دانش آموزان و والدین با مهارت‌های «فهم بازی»
 • سیلی فرزندان «اویس قرنی» به ائتلاف سعودی در جنوب استان مأرب + نقشه میدانی و عکس
 • والدین در ساختن هویت دختران چه نقشی دارند؟
 • الگوی بین‌المللی خانواده کامل بهترین راهکار عملیاتی برای جلوگیری از بحران جمعیت کشور
 • چرا ارز دولتی نهاده‌های آبزی‌پروری حذف شد؟
 • فرزندان، نشاط، آینده / یک شعار ملی برای یک سیاست کلی
 • آسیب‌های تک والدی
 • والدین مقصران اصلی قربانی شدن فرزندان در فضای مجازی
 • گزارش| پرورش‌دهندگان ماهی غرق در گرداب گرانی‌ها/ چرا ارز دولتی نهاده‌های آبزی‌پروری حذف شد؟
 • چگونه می توانیم وقت خوبی را در کنار فرزندان خود بگذرانیم؟
 • پایین آمدن سن ازدواج شکاف نسلی را کاهش می‌دهد