رویداد۲۴ تا روز گذشته کمتر کسی نامی از سردار اسماعیل قاآنی شنیده بود و احتمالا تنها نظامیان و البته طیفی خاص از فعالان سیاسی می‌دانستند سپاه قدس، جانشینی به نام قاآنی دارد؛ چه آنکه تمام این نهاد نظامی به واسطه اهمیت و شهرت نام فرمانده آن، تحت الشعاع سردار سلیمانی بود و در حقیقت نام سپاه قدس به نام سلیمانی گره خورده بود، از این جهت نام جانشین و سایر معاونان این نهاد نظامی برای دیگران چندان اهمیتی پیدا نمی‌کرد، با این حال از روز گذشته با اعلام خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی، به ناگاه موضوع انتخاب فرمانده جدید اهمیت پیدا کرد.

برخی گمانه‌زنی‌ها نشان می‌داد که احتمال حضور غلامعلی رشید در سپاه قدس وجود دارد اما با انتصاب سردار قاآنی به سرعت جلوی گمانه‌زنی‌ها و شایعات گرفته شد تا نام او به عنوان سومین فرمانده سپاه قدس ایران بعد از سردار احمد وحیدی و سردار قاسم سلیمانی قرار بگیرد.

یورونیوز در تحلیل انتخاب سریع جانشین سردار قاسم سلیمانی، نوشت: «رهبر ایران با انتصاب سریع سردار قاآنی نشان داد که خواهان تداوم روش‌های قاسم سلیمانی در ماموریت‌های سپاه قدس به ویژ‌ه در عراق و سوریه است.»

  سردار اسماعیل قاآنی کیست؟

 

سردار قاآنی در سال ۱۳۳۶ در مشهد متولد شد و بعد از تاسیس سپاه به این نهاد نظامی پیوست.او درباره پیوستنش به سپاه اینگونه گفته است: «‌زمان انقلاب جوان ۲۰ ساله‌ای بودم و مثل بقیه مردم در آن حضور داشتم. پس از پیروزی انقلاب اسلامی طبعاً علاقه‌مند بودم در فضایی باشم و کار‌هایی انجام دهم که رابطه مستقیمی با انقلاب دارد. از اواخر سال ۵۸ بحث ورودم به سپاه مطرح شد.»

در جریان جنگ ایران و عراق، فرماندهی لشکر ۵ نصر و لشکر ۲۱ امام رضا (ع) را بر عهده داشت. در جریان درگیری‌های کردستان، مدتی را در غرب کشور سپری کرد و تا سال ۵۹ با نیروهای سپاه پاسداران در این منطقه همکاری داشت. برخی منابع غربی در گزارش‌های خود نوشته‌اند او در درگیری‌های کردستان و سرکوب معترضان نقش اساسی ایفا کرده است، با این حال حامیان او گفته‌اند اقدام سردار قاآنی در کردستان در راستای مبارزه با ضد انقلاب بوده است.

قاآنی در ابتدای روی کار آمدن احمدی نژاد و زمانی که جانشین حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بود، از مذاکرات هسته‌ای در دولت خاتمی انتقاد کرده بود و گفته بود «مذاکره پشت میز تهدید جواب نمی‌دهد.» او سال ۸۵ معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه شد و و مدتی بعد جانشین فرمانده سپاه قدس شد.

قاآنی در کمتر مراسمی سخنرانی می‌کرد و کمتر نامی از او در میان بود اما هر از گاهی در مراسم روز قدس یا تشییع نیروهای نظامی ایرانی که در سوریه شهید بودند، شرکت می‌کرد و سخنرانی می‌کرد، با این حال به سبب کمتر شناخته شدنش، چهره جذابی برای عموم رسانه‌ها به شمار نمی‌رفت و معمولا سخنانش در رسانه‌های نزدیک به نهادهای نظامی پوشش داده می‌شد.

او در یکی از معدود مراسمی که سخنرانی کرد، ( مراسم تشییع شهید محمد الله دادی که در سوریه به شهادت رسید)  گفته بود: «ما فرزندان مکتب شهادت هستیم. شما [تروریست‌ها و حامیان آنها] مرد میدان نیستید. همه دنیا می‌دانند شما انسان‌های خفت‌بار و پستی هستید که با ترور و وحشت و حمایت از تروریست می‌خواهید اهداف‌تان را پیش ببرید. شما‌ها فهمیدید وقتی بیایید در میدان جنگ چه بلا‌هایی سرتان می‌آید. حزب‌الله لبنان با همراهی فرزندان معنوی روح‌الله در این ۲۰ سال چه بلا‌هایی سر شما آوردند. چه در جنگ‌هایتان، چه جنگ ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و در آخرین‌اش در جنگ ۵۰ روزه بالاترین جنایات دنیا را کردید. زمانی فرماندهی‌تان اعلام می‌کرد جنگ زمینی را شروع کنید به برکت حزب‌الله لبنان و برداران فداکار سپاهی، همه ماتم می‌گرفتید، خودزنی می‌کردید که وارد جنگ زمینی نشوید.»

تحلیلگران غربی درباره فرمانده جدید سپاه قدس نوشته‌اند: «عمده تمرکز سردار قاآنی بر افغانستان، پاکستان و بطور کلی آسیای میانه است.»

آلفونه، سردار قاآنی را مهم‌ترین چهره در سیاستگذاری ایران در افغانستان، پاکستان و شبه قاره هند می‌داند و می‌گوید او در جریان فعالیت‌های سپاه قدس در حمایت از ائتلاف شمال در مقابل طالبان نقش ویژه‌ای ایفا کرده است.

سردار قاآنی سال گذشته علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران را در سفر به کابل به دعوت مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان همراهی کرده بود.

 

دیدگاه‌های سیاسی سردار اسماعیل قاآنی

 

به گزارش گزارش رویداد۲۴ بعد از سال ۸۸ و حمایت‌های سردار علایی از میرحسین موسوی در انتخابات و در اتفاقات بعد از انتخابات، چند فرمانده نظامی به سردار علایی نامه نوشتند و از مواضع او انتقاد کردند. «برادر عزیز! درد دیگری نیز بر دل‌های همسنگران‌تان سنگینی می‌کند، درد لبخند دشمن. برگردید و بازتاب مقاله و مواضع خود را در رسانه‌های جبهه کفر و استکبار، نفاق و صهیونیسم جهانی مورد بررسی قرار دهید. آیا نمی‌بینید که ادعا‌های شما و نیش قلم‌تان، نوش جان آنان شده و لبخند رضایت بر لبان آن‌ها نشانده است؟»

نام سردار قاآنی در میان امضا کنندگان این نامه به چشم می‌خورد. به جز او فرماندهانی مثل جعفر اسدی، علی فضلی، محمد کوثری، مرتضی قربانی، حسین همدانی، علی زاهدی، مرتضی صفاری، محمد حجازی، غلامرضا جعفری، غلامرضا جلالی و سیدعلی بنی لوحی این نامه را امضا کرده بودند.

در دوره انتخابات سال ۸۸ گفته شد فرزند سردار قاآنی بازداشت شده است. این خبر البته به سرعت توسط خبرگزاری فارس تکذیب شد.

قاآنی در معدود سخنان خود معتقد بود فعالیت نظامی سپاه با عقلانیت همراه بوده است و برخی روایت‌ها از سپاه را آگاهانه و ناآگاهانه، در حال تخریب جایگاه این نهاد می‌دانست. زمانی که روایت‌هایی غلوآمیز از فرستادن بسیجی‌ها روی مین منتشر می‌شد، قاآنی از این روایت‌ها انتقاد کرده بود: «همین جا به همه تخریب‌چی‌ها می‌گویم خوشتان نیاید که می‌گویند جوانان می‌پریدند روی مین و میدان مین را باز می‌کردند. بنده عرض می‌کنم حتی در یک عملیات بچه‌ها را روی مین نفرستادیم، در گردان‌های تخریب، تدبیر جزو اساسی‌ترین کار‌های ما و تخصص در اوج خودش بود و این که بچه‌ها بخوابند روی مین‌ها و راه باز شود، یک مورد نداشتیم.»

یکی از مهمترین اظهارنظرهای قاآنی سال گذشته بعد از اختلافاتی که منجر به استعفای ظریف از وزارت خارجه شد، مطرح شد؛ اظهار نظری که تلویحا نشان می‌داد جانشین وقت سپاه قدس (فرمانده کنونی) با وزیر امور خارجه اختلافات شدیدی دارد.

هر چند سردار سلیمانی عدم حضور ظریف را به ناهماهنگی نهاد ریاست جمهوری نسبت داد و در حمایت از ظریف اعلام کرد که «ظریف مسئول سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران است و همواره مورد تائید و حمایت مقامات عالی نظام بوده و هستند.» اما سردار قاآنی موضعی تقریبا تندتر اتخاذ کرد. آن زمان اسماعیل قاآنی، گفته بود «بشار اسد را نیروی قدس سپاه به تهران آورده و رئیس جمهوری از این سفر مطلع بود و آن‌هایی که باید بدانند، می‌دانستند و آن‌هایی که نباید، نمی‌دانستند؛ بالاخره یک کار حساسی بود.»

با وجود تمام اختلافات در نگرش به ماجراهای سیاسی، روز گذشته ظریف در پیامی خطاب به سردار اسماعیل قاآنی، بر آمادگی وزارت امور خارجه برای تداوم همکاری با او و نیروی قدس سپاه پاسداران تاکید کرد. باید منتظر ماند و دید پس از سردار سلیمانی، دیدگاه‌های سیاسی ظریف و فرمانده جدید چقدر به یکدیگر نزدیک می‌شود.

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۳۷۱۲۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد/ سیاست خارجی در اختیار رهبری است

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد|سیاست خارجی در اختیار رهبری است

دستور قاضی آمریکایی برای توقیف و مصادره نفتکش‌های ایرانی در مسیر ونزوئلا

انتقاد عباس عبدی از منتقدان نامه موسوی‌خوئینی‌ها به رهبر انقلاب

پوشش ۹۹ درصدی طرح سنجش برای نوآموزان بدو ورود به دبستان

خبر بعدی:

انجام نخستین عمل جراحی «کیست پانکراس» در همدان

ایسنا/همدان متخصص جراحی عمومی و عروق بیمارستان آتیه همدان از انجام عمل کیست بزرگ پانکراس برای نخستین بار در بیمارستان آتیه همدان خبر داد.

دکتر امیر اسدلو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی التهاب لوزالمعده، سنگ کیسه صفرا بوده است، افزود: بیمار به علت سابقه التهاب لوزالمعده چندین بار بستری شده بود و با توجه به اینکه علت اصلی التهاب لوزالمعده سنگ کیسه صفراست، باید کیسه صفرا را خارج می‌کردیم اما بیمار عارضه سودوکیست پانکراس(کیست‌های کاذب لوزالمعده) پیدا کرده بود.

وی با اشاره به وجود چندین روش برای عمل کیست‌های کاذب لوزالمعده تصریح کرد: آندوسکوپی یکی از روش های انتخابی عمل کیست‌های کاذب لوزالمعده است اما به علت نبود امکانات و متخصص آندوسکوپی در همدان بیماران معمولاً به تهران یا شهرهای بزرگ دیگر مراجعه می‌کردند.

اسدلو با بیان اینکه روش آندوسکوپی در همدان انجام نمی‌شود، یادآور شد: با توجه به اینکه سی‌تی‌اسکن بیمار سودوکیست پانکراس را نشان داد، بیمار کاندیدای یکی از روش های عمل جراحی یا آندوسکوپی شد و با توجه به اینکه آندوسکوپی برای این عمل جراحی در شهر همدان وجود نداشت، تصمیم گرفتیم این عمل را در بیمارستان آتیه و برای نخستین بار انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه عمل کیست پانکراس یکی از عمل‌های پیچیده و تکنیکال است، اضافه کرد: این عمل جراحی توسط تیم شش نفره صورت گرفت و کیست پانکراس با ابعاد ۲۰*۱۵ سانتی‌متری به داخل معده تخلیه شد.

این متخصص جراحی عمومی و عروق با تأکید بر اینکه در این بیماری فرد دچار سیری زودرس، بی اشتهایی و کاهش وزن می‎شود، ادامه داد: خوشبختانه بیمار بعد از عمل جراحی با حال عمومی خوب ترخیص شد.

وی با بیان اینکه امکانات انجام این عمل به روش لاپاراسکوپی وجود دارد، خاطرنشان کرد: امکانات انجام عمل سودوکیست پانکراس به روش لاپاراسکوپی در بیمارستان آتیه همدان وجود دارد و می‌توانیم در موارد بعدی از این روش استفاده کنیم.

اسدلو با اشاره به اینکه سرطان ها و تروما از علل کیست پانکراس در افراد است، گفت: اگر بیمار با شرح حال سیری زودرس و درد شکم که از علائم اولیه کیست پانکراس است، به پزشک مراجعه کند برای بررسی بیشتر به آندوسکوپی و نمونه برداری از کیست ارجاع می‌شود اما در صورتی که بیمار شرح حالی از التهاب لوزالمعده بدهد، بلافاصله آماده عمل می‌شود.

وی یادآور شد: کیست بزرگ پانکراس یک بیماری نادر بوده که میزان بروز و شیوع پایینی دارد و اکثر سودوکیست‌های پانکراس در اثر تروما یا سنگ کیسه صفرا به وجود می‌‎آیند و تنها راه درمان آن عمل است.

اسدلو ادامه داد: امکانات مورد نیاز برای عمل جراحی سودوکیست پانکراس در بیمارستان تأمین اجتماعی همدان کافی است و درصورت تأمین «استاپلر» این عمل می‌تواند به صورت لاپاراسکوپی انجام شود.

این متخصص جراحی عمومی و عروق، عادات غذایی، نژاد، جنسیت، بیماری‌های خاص و مستعد سنگ کیسه صفرا، افزایش وزن و بی تحرکی را از علل کیست پانکراس دانست.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • نگاهی دیگر به ماجرای نطنز و جنگ روانی اخیر/ ابتکار عمل در دست کیست؟
 • کدام خلیج، دریا و سواحل ایران زیر رصد سپاه پاسداران است؟ /تفاوت ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش و سپاه از زبان سردار تنگسیری
 • نگاهی دیگر به ماجرای نطنز و رویدادهای هفته‌های اخیر/ ابتکار عمل در دست کیست؟
 • سردار پاکپور: ‌لرزه بر اندام گروهک‌های تروریستی‌ در مرزهای کشور می‌اندازیم
 • اعتراض دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن ماهنشان به نماینده این شهرستان / آیا خاتمی وضعیت اقتصادی کشور را گل و بلبل می‌داند؟
 • سردار پاکپور: لرزه بر اندام گروهک‌های تروریستی در مرز‌های کشور می‌اندازیم
 • سردار پاکپور: لرزه بر اندام معاندان و گروهک‌های تروریستی می‌اندازیم
 • مقصر اصلی افزایش نرخ ارز در بازار کیست؟
 • دانشگاه امام حسین(ع) به‌طور دائم در معرض حل مسئله است
 • سردار پاکپور: ‌‌لرزه بر اندام گروهک‌‌های تروریستی‌‌ در مرزها می‌اندازیم
 • هشدار صریح سردار پاکپور به معاندان و گروهک‌های تروریستی‌ در مرزهای ایران
 • ‌لرزه بر اندام معاندان و گروهک‌های تروریستی‌ در مرزهای کشور می‌اندازیم/ امنیت مرزهای جنوب‌شرق مطلوب است
 • سردار تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه: شهر‌های زیرزمینی شناوری و موشکی ساحل به دریا داریم/ تمام ساحل ما مسلح است/ به آمریکایی‎ها می‎گوییم که هر جایی که باشید، ما هستیم/ آمریکا را تا خلیج مکزیک تعقیب می‎کنیم
 • ‌لرزه بر اندام معاندان و گروهک‌های تروریستی‌ در مرزهای کشور می‌اندازیم / امنیت مرزهای جنوب‌شرق مطلوب است
 • پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به اسماعیل هنیه
 • لرزه بر اندام معاندان و گروهک‌های تروریستی در مرز‌های کشور می‌اندازیم/ امنیت مرز‌های جنوب شرق مطلوب است
 • سردار پاکپور: ‌‌لرزه بر اندام معاندان و گروهک‌‌های تروریستی‌‌ در مرزهای کشور می‌اندازیم / امنیت مرزهای جنوب شرق مطلوب است
 • دوراهی اصلاح‌طلبان؛ رضا خاتمی، معین و صفایی یا ائتلاف؟
 • دوراهی اصلاح‌طلبان‌؛ رضا خاتمی، معین و صفایی یا ائتلاف؟