سوادکوه - دانش آموزان ۳۳ سال پیش روستای پالند سوادکوه که حدود ۱۰ سال از تعطیلی مدرسه روستایشان می گذرد، در یک روز تعطیل دورهم جمع شدند تا زحمات معلم دیروز و برگزیده یونسکو را قدر نهند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: دانش آموزان سالهای نه‌چندان دور مدرسه روستای پالند در ابتکاری جالب معلم سالهای کودکی‌شان را به روستا دعوت کردند تا به دور از قیل و قال شهری، تلاش‌های عموفردوس شهرک الفبا را قدر نهند.

معلم ۳۳ سال پیش روستای پالند که در آن روزگار با پیاده خود را به روستای برای تعلیم دانش آموزان می‌رساند، امروز تنها یک خواسته دارد و آن احیای مدرسه قدیمی و بازگشت مهاجران به روستا است.

ایده شهرک الفبا که امروز جهانی شده و عمو فردوس بچه‌های دیروز مازندران را در فهرست ۵۰ معلم برگزیده یونسکو قرار داده، در روستای پالند و در بیش از ۳۰ سال پیش شکل‌گرفته است.

بهروز رستگار ساروکلایی از دانش آموزان سالهای نه‌چندان دور روستای پالند که در جشن معلمان در روستای پالند شرکت کرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه امروز برای گرامیداشت هفته معلم به روستای پالند سوادکوه آمده‌ایم، افزود: پالند روستایی است که فردوس حاجیان برای اولین‌بار به‌عنوان معلم، بنای شهرک الفبا را گذاشته است.

این شاعر، افزود: سال‌ها مسئولیت انجمن ادبی شهرستان را بر عهده داشته‌ام و خوشحالم در فضایی هستیم که در یک روستای دورافتاده، فرماندار شهرستان نیز برای تجلیل در یک جلسه ساده شرکت می‌کند و کاش همه این نگاه را داشتند و می‌توانستند بال تشویق مردمی شوند که دارای محرومیت بسیاری هستند.

دانش‌آموزان دیروز، به‌عنوان معلمان امروز در این جشن حضور یافته و با این امر، قدر معلمان خود که با سختی به این مکان آمده‌اند را پاس داشته‌اند

وی گفت: دانش‌آموزان دیروز، به‌عنوان معلمان امروز در این جشن حضور یافته و با این امر، قدر معلمان خود که با سختی به این مکان آمده‌اند را پاس داشته‌اند.

محمدعلی کاظمی سنگ‌دهی، بابیان اینکه امروز برای تجلیل از کارهای فردوس حاجیان به این جلسه آمده‌ایم، افزود: ایشان در آن دوره، مسیر زیرآب تا روستای پالند را پیاده می‌آمد و رنج این راه گاه به‌گونه‌ای بوده که بیمار و بستری می‌شدند.

این شاعر در رابطه با آغاز شاعری خود گفت: از دوران دبستان شعر می‌گفتم اما اولین شعرهایم را به زبان محلی در دوران تبعید سروده ام.

حمزه خانی، بخشدار بخش مرکزی سوادکوه در دوره اول ابتدایی، شاگرد کلاس فردوس حاجیان در مدرسه شاهد قائم‌شهر بوده‌اند یاد و خاطره معلم سالهای کودکی اش را گرامیداشت.

عبدالجواد توحیدی مقدم فرماندار سوادکوه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه، حضور در این جلسه را وظیفه اخلاقی واداری خود می‌دانم، افزود: نگاه ما به مجموعه تربیت و آموزش، نگاه افق محور است و اگر مهدکودک و آموزش‌وپرورش موفقی داشته باشیم، جامعه پیشرفته و متمدن و عاری از مشکلات اقتصادی خواهیم داشت و اگر پایه‌گذاری صحیح باشد، قطعاً مدیران، مهندسان، اساتید و کشاورزان خوبی خواهیم داشت.

وی بابیان اینکه همه ما برای عظمت ایرانی تلاش کنیم، افزود: مشکل اکنون ما عدم تلفیق معنویت با عقلانیت است و اگر بتوانیم این دو امر را تلفیق کنیم، موفق خواهیم شد.

توحیدی مقدم خاطرنشان کرد: شهر شدن، تنها به معنا تشکیل شهرداری نیست، بلکه درواقع فرهنگ مدنیت مهم است و باید بر روی این اصل کار شود و در فقه و قانون اساسی می‌توانیم بهترین تربیت اسلامی را داشته باشیم، اما به شرطی که از آن استفاده شود.

غلامرضا افشون، مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان سوادکوه، در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه امروز به همت روابط عمومی آموزش‌وپرورش شهرستان سوادکوه و دهیاری روستای پالند، همایشی را با حضور فردوس حاجیان برگزار کردیم، افزود: ایشان ۳۳ سال پیش، در این روستا، به‌عنوان مدیر آموزگار بوده‌اند و از همین‌جا، شهرک الفبا در ذهن ایشان ترسیم و در مدرسه شاهد قائم‌شهر به اجرا گذاشتند و به یونسکو راه پیدا کردند.

دبیر همایش، یکی از اهداف این همایش را احیا مدرسه این روستا برشمرد و افزود: امیدواریم بعدازاین همایش بتوانیم یک‌همت جمعی برای بازسازی مدرسه این روستا را داشته باشیم و شعارمان این باشد که تمام مدارس روستاهای ما که دایر هستند، تقویت و آن‌ها که دایر نیستند، احیا گردند.

وی بابیان اینکه در این دولت، هر روستایی حتی اگر یک دانش‌آموز ابتدایی داشته باشد، مدرسه را دایر می‌کنیم، افزود: مدرسه دوآب با یک دانش‌آموز، دایر است و در روستای حاضر نیز پنج دانش‌آموز داریم.

معلمان اهمیت دارند/ مدرسه پالند بازسازی شود

فردوس حاجیان، بابیان اینکه امروز یک شعار داشته‌ایم و آن اینکه «معلمان اهمیت دارند»، افزود: من بر بام مازندران، در روستای پالند، در دورترین روستای سوادکوه که سال ۱۳۶۳ آموزگار بوده‌ام، به‌عنوان سفیر آموزش جهان و معلم برگزیده یونسکو فریاد می‌زنم اگر می‌خواهیم کشوری موفق و جامعه‌ای بانشاط و خلاق داشته باشیم، آموزگاران باید بر صدر بنشینند و اگر می‌خواهیم به سمت آینده‌ای توأم با خلاقیت و نوآوری و سپس رسیدن به محصول تکنولوژی و فرهنگی درست برسیم باید آموزگاران صدرنشین داشته باشیم، چراکه اگر آموزگاران بر صدر بنشینند، جامعه قدر می‌یابد.

وی بابیان اینکه امروز پس از ۳۳ سال، برای تعقیب دو هدف به این مکان بازگشتم، این دو هدف را مدرسه‌سازی در روستا و ترویج کتاب‌خوانی برشمرد.

حاجیان افزود: کشور در شرایطی قرار دارد که تمام جریان‌های موجود در کشور امر سیاسی هستند، به بیان تخصصی، یک امر سیاسی اکنون جامعه ما را در برگرفته که هر چه در آن پدیدار می‌شود دارای صورت سیاسی است و به‌همین دلیل ما در این همایش اصرار کردیم که حضور همه نه یک امر سیاسی که باید حضور ما اخلاق باشد.

وی افزود: اگر همه اتفاقاتی که پیرامون ما می‌افتند امر اخلاقی باشد، آنگاه جامعه در طی این سی و اندی سال به سمت سیاست زدگی نمی‌رفت و بنابراین اصرار داریم که بگوییم رویکرد جلسه ما فرهنگی و اجتماعی است.

فردوس حاجیان ادامه داد: اینجا روستای پالند است و مابعد از ۳۳ سال به این روستا بازگشتیم تا شاید مردم را به سمت روستاها بکشانیم و توجه آن‌ها را به خرده‌فرهنگ‌ها، فرهنگ بومی و صلح جلب کنیم

محسن عزیزی، مدیر موزه و خانه هنر ریحانه قائم‌شهر، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: حاجیان در ۳۳ سال پیش با زحمات بسیار، در زمستان سرد و هنگامی‌که جاده‌ای وجود نداشته، معلم این روستا بوده‌اند.

وی بابیان اینکه ما از مدت‌ها قبل، قصد اجرای همایش بزرگی در اینجا را داشته‌ایم افزود: امروز در رابطه با آن جشن، بررسی وضعیت کرده‌ایم و می‌خواهیم در برنامه بعدی از یونسکو هم مهمان داشته باشیم و مدرسه‌ای که ده سال بسته‌شده و دارای ۵ دانش‌آموز است که با طی مسافتی زیاد به شهر می‌روند را دوباره بازگشایی کنیم.

روستای پالند شهرستان سوادکوه روزگاری بواسطه شور و شوق دانش آموزان و معلمی نمونه، دنیایی خوش داشت؛ موسیقی حروف الفبا در طبیعت زیبای آن طنین انداز بود و فرزندان آن با وزش نسیم آموزش، از خنکای علم بهره می بردند. اما خاموشی آن موسیقی گوش نواز و توقف آن نسیم دلنواز برای هیچ یک خوشایند نیست.

منبع: مهر

نشست FATF در پاریس؛ ایران در چند قدمی لیست سیاه؟ تبعات آن چیست؟

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ظریف: ایران و امریکا اخیرا نامه‌های تندی رد و بدل کردند| ترامپ مقصر اصلی تنش واشنگتن و تهران است| جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به دولتهای خارجی نخواهیم داد

معاون رئیس جمهور در اسلامشهر: بی تفاوتی در تعیین سرنوشت کشور به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۶۳۹۷۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

دریافت پول بابت «عیدی» و «پیک نوروزی» ممنوع/دانش‌آموزان مهاجر، مشکل جدید آموزش و پرورش

آفتاب‌‌نیوز :

رضوان حکیم زاده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مرور مهمترین اقدامات انجام شده در این معاونت پرداخت و با اشاره به طرح خشونت‌زدایی از مدارس ابتدایی گفت: وزیر یک بسته همه جانبه تحولی از هر معاونت خواسته است و مقرر شد ما این طرح را نیز در قالب بسته تحولی که حرکت از حافظه محوری به مهارت محوری و تربیت تمام ساحتی است را ارائه کنیم. فراهم کردن محیط امن برای دانش‌آموزان با این بسته و خشونت زدایی دنبال می‌شود.

وی افزود: ارتقای مدیریت آموزشگاهی، روش‌های نوین تربیتی، تقویت فعالیت‌های علمی و پژوهشی و صلاحیت‌های حرفهای و علمی معلمان، توسعه عدالت آموزشی و افزایش نرخ پوشش تحصیلی از دیگر اقدامات است.

جدیدترین آمار ترک تحصیل دانش‌آموزان

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: نرخ خالص ثبت نام به ۹۸.۱۸ درصد در سال ۹۸ رسیده است و توانستیم از سال ۹۲ تا ۹۸ تعداد ۲۱۳ هزار و ۲۰۵ کودک تارک تحصیل را شناسایی کرده و به مدرسه بازگردانیم و نرخ ترک تحصیل را به ۱.۱۱ رسانده‌ایم.

تصویب پست «راهبران آموزشی» در اداره امور استخدامی/ابلاغ تخصیص سهمیه بنزین به راهبران

وی با اشاره به اینکه افزایش تعداد راهبران آموزشی که به عنوان سفیران کیفیت کار می کنند نیز انجام شده است گفت: ۲۸۷۸ راهبر آموزشی در سال جاری داریم و تصویب پست راهبران آموزشی در اداره امور استخدامی بود و سهمیه بنزین را برای سرکشی راهبران به مدارس گرفتیم که دو روز گذشته با پیگیری وزیر انجام و ابلاغ شد.

حکیم زاده به ارتقای صلاحیت‌های حرفه ای معلمان اشاره کرد و گفت: نرخ پوشش را به ۳۲ درصد رسانده‌ایم.

وی به طرح بازی و یادگیری اشاره کرد و گفت: راه اندازی اتاق‌ها یک کار نمادین برای جلب توجه والدین و جامعه نسبت به نقش بازی در یادگیری مورد توجه ماست اما نکته اساسی این است که به سمتی برویم که معلمان آموزش دیده در هر فضایی از بازی برای یادگیری استفاده کنند.

تعمیم دوره پیش دبستانی در مناطق دو زبانه/ افزایش نرخ پوشش به ۵۶ درصد در روستاها

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای دوره پیش دبستانی در برنامه ششم توسعه و سندتحول بنیادین هدف گذاری داشته‌ایم گفت: تعمیم دوره پیش دبستانی در مناطق دو زبانه از برنامه‌های اصلی است و دو بخشنامه مهم را برای ساماندهی فضاهای دولتی برای پیش دبستانی به استانها ابلاغ کنیم. امیدواریم تخصیص اعتبارات نیز انجام و دغدغه‌های ما را مرتفع کند. نرخ پیش دبستانی در مناطق روستایی به ۵۶ درصد رسیده است.

آماری از ثبت نام‌های دوره ابتدایی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش آمار ثبت نام در دوره ابتدایی را اعلام کرد و گفت: امسال هشت میلیون و ۲۷۸ هزار و ۱۳۵ دانش آموز را در دوره ابتدایی ثبت نام کردیم که افزایش ۲.۵۷درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

وی افزود: امسال ۳۴۵ هزار دانش آموز اتباع داریم که ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل داشته است.

کاهش حدود ۴ درصدی معلمان مدارس ابتدایی نسبت به سال گذشته

حکیم زاده با اشاره اینکه ۲۳۹ هزار و ۷۰۵ معلم ابتدایی داریم گفت: این رقم ۳.۸۴ درصد کاهش را نسبت به سال قبل نشان می دهد.

وی ادامه داد: در سال تحصیلی ۹۸ توانسته‌ایم ۳۶ هزار و ۴۴۴ کودک بازمانده از تحصیل را جذب کنیم که در مقایسه با سال قبل افزایش ۱.۰۷ درصدی را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه اکنون تعداد کل نوآموزان ما یک میلیون و ۵۳ هزار و ۳۱ نفر است گفت: تعداد کلاس‌های پیش دبستانی ۷۰ هزار و ۹۶۴ مورد است.

۷۲ درصد معلمان مدارس عشایری لیسانسه‌اند

حکیم زاده همچنین با اشاره به دانش آموزان عشایری گفت: ۱۸۵ هزار دانش آموز عشایری داریم که در ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلاس و ۶۱۰۰ مدرسه تحصیل می کنند. ۴۱۶۷ هنرآموز عشایری داریم و ۹۰۷ نفر در مراکز آموزش عالی پذیرفته شده‌اند. ۷۲ درصد معلمان عشایر مدرک تحصیلی کارشناسی دارند و شمار مدارس چادری را کاهش داده‌ایم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای اجرای اساسنامه مدارس عشایری گام رو به جلویی صورت گرفته و رایزنی برای ردیف مستقل اعتباری صورت گرفت گفت: اکنون این مورد در کمیسیون تلفیق قرار دارد و امیدواریم به تصویب نهایی برسد که بودجه لازم برای اجرای این قانون را داشته باشیم.

دانش‌آموزان مهاجر، مشکل جدید آموزش و پرورش

وی درباره مشکلات، موانع و علل بازماندگی از تحصیل گفت: با این مورد که کودکان بازمانده در حاشیه شهرها هستند موافق ام ولی برنامه انسداد مبادی تحصیلی فقط مختص روستاها نیست. یکی از مشکلات مهاجرت است و به ویژه در سال‌های قبل به علت خشکسالی جابجایی بزرگ جمعیت داشته‌ایم و اینها از سوی وزارت کشور ساماندهی نمی‌شوند و آنها باید موظف باشند برای دریافت خدمات حضورشان را رسما اعلام کنند. در شهرستان‌ها افزایش ۷۰ هزار نفری جمعیت دانش آموزی داشته‌ایم که ناشی از مهاجرت از دیگر شهرها بوده است.

وی درباره اعلام آمارهای متناقض درباره بازماندگی از تحصیل گفت: آمارها را نمی گویند از چه منبعی دریافت می‌کنند، ولی ما با هماهنگی ثبت احوال آمارهای موالید را با ثبت نام شدگان تطبیق و آمار بازماندگان را استخراج می کنیم.

دلایل بازماندگی از تحصیل/ 3 درصد واجدان تحصیل به معلم و مدرسه دسترسی ندارند


حکیم زاده با بیان اینکه یک کار پژوهشی انجام داده‌ایم و طبق اطلاعات میدانی مشخص شده فوت، جابجایی و معلولیت‌های شدید علت بازماندگی است اظهار کرد: تنها سه درصد به علت عدم دسترسی به معلم و مدرسه از تحصیل بازمانده بودند و عوامل بازماندگی از تحصیل بیشتر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است و کامل در اختیار ما نیست. تقسیم وظایف بین دستگاه‌ها انجام شده و در جلسه اخیر وزیر رفاه و آموزش و پرورش مقرر شد این تفاهم نامه بزودی ابلاغ شود.

وی درباره صدور مجوز مراکز پیش دبستانی از آموزش و پرورش گفت: همه باید از آموزش و پرورش مجوز اخذ کنند. تحت پوشش قرار گرفتن مهم است و از همکاری دستگاه‌ها از جمله بهزیستی استقبال می‌کنیم و دنبال تصدی گری نیستیم اما جلسات مشترکی برای ساماندهی و هم‌سویی تربیتی داشته‌ایم و روی تفاهم نامه‌ای کار کردهایم که عملیاتی خواهد شد و به این نتیجه رسیدیم که محتوا را نظارت کرده و مدیریت یکپارچه داشته باشیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال کار روی سندی برای تربیت و تعالی در دوره کودکی با چهار دستگاه ذیربط هستیم گفت: دوره اصلی شکل گیری شخصیت کودکان در سالهای اولیه زندگی شکل می گیرد.

دریافت هرگونه هزینه بابت عیدی و چاپ پیک نوروزی غیرقانونی است

آزمون‌های چرتکه و کانگورو هم ممنوع

وی اعلام کرد که امسال پیک نوروزی نداریم و اگر هر تکلیفی تحت عنوان عیدانه و غیره چاپ و هزینه از خانواده اخذ شود غیرقانونی است. همان طرح داستان و کتابخوانی و... دنبال می‌شود. ممنوعیت ورود کتب کمک درسی نیز همچنان برقرار است.

وی ادامه داد: همچنان آزمون‌هایی چون چرتکه و کانگورو نیز ممنوع است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیگر خبرها

 • مدارس فردای انتخابات تعطیل هستند؟
 • فعالیت 192 مراقب سلامت در مدارس کردستان
 • مشارکت 3 هزار دانش‌آموز در طرح خادم‌یاران نوجوان رضوی
 • دانش آموزان کردستانی در رقابت های کشوری ۴۲ مدال کسب کرده اند
 • ۱۰۰ کلاس تربیت بدنی در سازه مدرسه در کردستان ایجاد می شود
 • حضور 41 هزار و 126 دانش‌آموز رأی اولی در دوم اسفند
 • ۷۰ آموزشگاه استثنایی کردستان، میزبان پویش مدرسه سالم
 • برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان به صورت دوسالانه شد
 • ۷۰ آموزشگاه استثنایی کردستان میزبان پویش مدرسه سالم است
 • تکلیف عید در نوروز ۹۹ غیرقانونی شد
 • جدیدترین آمار ترک تحصیل دانش‌آموزان
 • کاهش ۳ درصدی تعداد معلمان نسبت به سال گذشته
 • قهرمانان روستاهای کارون ۳
 • شادابی در مدرسه برای رشد دانش‌آموز
 • پیش‌بینی ۲ هزار و ۲۲۳ پایگاه و مدرسه برای جشن نیکوکاری در آذربایجان‌غربی
 • تنور انتخابات و ائتلاف‌ها/ از «از دورهمی وزراء و سفرای پیشین» تا «تمرین سیاست‌ورزی جوانان»
 • از تعیین تکلیف تعطیلی مدارس در فردای انتخابات تا تعیین ۷۰ هزار مدرسه برای اخذ رای
 • باور به کتاب و کتابخوانی می تواند عاملی در جهت پرورش بانوان موفق در جامعه باشد
 • نشست دورهمی بانوان کتابخوان یزد برگزار شد
?>