رییس اتحادیه لوازم خانگی فلزی گفت: تولید لوازم خانگی فلزی از نظر همپای کشورهای پیشرفته جهان است و توان رقابت با محصولات خارجی را داریم.

اقتصاد آنلاین - محمد فیروزی؛ فریدون نصیری در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص وضعیت تولید لوازم خانگی فلزی در سال 95 گفت: بازارها دچار رکود است و این موضوع به طور مستقیم بر تولید هم اثرگذار است.

با یک بررسی می توان به انبوه چک های برگشتی در واحدهای صنفی پی برد که نشان دهنده رکودی است که در بازار ایجاد شده و قدرت تحرک فعالان بازار را گرفته است.

وی افزود: در سالی که گذشت تولیدکننده ها مجبور بودند به سودهای خیلی پایین رضایت بدهند و این در حالی است که تولیدکننده ها توان اشتغال زایی بالایی دارند. در این شرایط به نظر می رسد در سال 96 اگر به شرایط شرکت در نمایشگاه های خارجی توجه شود تولیدکننده ها می توانند شرایط سخت تولید را پشت سر بگذارند.

رییس اتحادیه لوازم خانگی فلزی با اشاره به اینکه بازار شب عید تاثیری محسوسی در افزایش فروش واحدهای تولیدی نداشت، اظهار داشت: شرایط تولید محصولات لوازم خانگی فلزی مطابق با محصولات جهانی است و از نظر قیمت گذاری با الگوی جهانی هم خوانی داریم و از این نظر می توانیم با تولید کننده های خارجی رقابت کنیم و اگر شرایط عرضه محصولات در خارج وجود داشته باشد، تولید لوزام خانگی فلزی می تواند دستاوردهای خوبی برای کشور فراهم کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

معمای وعده اقتصادی دولت به مردم؛ خروج از لیست سیاه؟ کمک چینی‌ها یا رفع تحریم؟

نامه پزشکان به مراجع تقلید: از مرگ صدها عزادار حسینی پیشگیری کنید/ مانع برگزاری مجالس حضوری شوید

اظهارات جنجالی فتاح درباره املاک میلیاردی بنیاد در دست سپاه، احمدی‌نژاد، مجمع، حداد عادل و ...

واکنش علی مطهری به اظهارات سیدحسن نصرالله درباره سفر مکرون به لبنان

بهترین دستگاه‌های مجهز به دستیار صوتی الکسا چیست؟

خبر بعدی:

وارونگی بیکاری در زمان رکود

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این مساله موجب تشکیک در مورد آمارهای رسمی می‌شود. جواد حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران در یک گزارش تحلیلی به رابطه نرخ بیکاری و رشد اقتصادی پرداخته است و توضیح داده که چرا در شرایط تحریمی، نرخ بیکاری روند کاهشی می‌گیرد. رابطه نظری بیکاری و رشد اقتصادی

بر مبنای نظریه‌های اقتصادی، میان نرخ بیکاری و رشد اقتصادی رابطه عکس وجود دارد، اما آمار و اطلاعات واقعی اقتصاد ایران در دوره‌های مختلف این رابطه را به‌گونه‌ای دیگر نشان می‌دهد. از نظر رئیس مرکز آمار ایران، گاهی در رسانه‌ها و برخی تفسیرها با تحلیل‌های بعضا نادرست، سعی در زیر سوال بردن صحت آمارهای موجود می‌شود. طبق قانون اوکان، به ازای هر ۵/ ۲ درصد رشد اقتصادی، نرخ بیکاری به میزان یک درصد کاهش می‌یابد (و بالعکس). اما داده‌ها نشان می‌دهد که نمی‌توان برای رشد اقتصادی و نرخ بیکاری، رابطه یک به یک در نظر گرفت.

طبیعی است که در زمان رشد اقتصادی مثبت، تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد و تقاضا برای نیروی کار نیز رشد می‌کند و با افزایش اشتغال، نرخ بیکاری کاهش می‌یابد و بالعکس. نرخ بیکاری در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، روندی کاهشی را ثبت کرده، آن هم درحالی‌که نرخ رشد اقتصادی در این سال منفی ۷ درصد بوده و رشد اقتصادی بدون نفت، منفی ۶/ ۰ درصد گزارش شده است. نکته‌ای که در تحلیل روابط بازار کار و رشد اقتصادی حائز اهمیت بوده، تفکیک تحلیل کوتاه‌مدت و بلندمدت است.

در بازه زمانی ۹۱ تا ۹۸، رابطه معناداری بین رشد اقتصادی و نرخ بیکاری وجود ندارد و به‌رغم وجود نوسانات زیاد در نرخ رشد اقتصادی، نرخ بیکاری واکنشی به این نوسانات نداشته است. در واقع داده‌های نرخ بیکاری و رشد اقتصادی این فرضیه را تایید نمی‌کند که در زمان رونق، اشتغال افزایش یافته یا در زمان رکود، بیکاری افزایش یافته است.

اثر کارگران ثانویه: کارگران ثانویه می‌توانند بخشی از رابطه ضدچرخه‌ای بیکاری و رشد اقتصادی را توضیح دهند. بر اساس این فرضیه، افراد موسوم به کارگران ثانویه که در حال حاضر خارج از نیروی کار هستند (مانند افراد جوان یا مادرانی که فرزندان کوچک دارند) به علت بیکار شدن نان‌آور اصلی خانوار یا کاهش دستمزد وی به علت شرایط رکودی، تحت تاثیر رکود قرار می‌گیرند. در نتیجه درآمد خانوار کاهش یافته و کارگران ثانویه برای جبران این کاهش برای یافتن شغل تلاش می‌کنند. بنابراین اثر کارگران ثانویه به‌صورت ضمنی بیان می‌کند که نرخ مشارکت اقتصادی کارگران ثانویه روندی ضدچرخه دارد و در دوران رکود افزایش یافته و در دوران رونق کاهش می‌یابد. در واقع این اثر در دوران رکود باعث افزایش نرخ مشارکت می‌شود.

اثر جویندگان دلسرد: ارتباط بین چرخه‌های تجاری و نرخ مشارکت نیروی کار همچنین می‌تواند توسط اثر «جویندگان دلسرد» توضیح داده ‌شود. این اثر توضیح می‌دهد که در دوران رکود، بسیاری از افراد بیکار یافتن شغل را تقریبا غیرممکن می‌یابند و بنابراین منصرف می‌شوند. این کارگران ترجیح می‌دهند به جای فعالیت‌های هزینه‌بر بی‌ثمر، تصمیم بگیرند که از بازار رکودی و نیروی کار خارج شوند. در نتیجه اثر جویندگان دلسرد، نرخ مشارکت نیروی کار روند دوره‌ای (هم جهت با چرخه تجاری) دارد و در زمان رکود کاهش یافته و در زمان رونق افزایش می‌یابد. چرخه تجاری هر دو اثر را تولید خواهد کرد، مهم این است که کدام اثر به صورت تجربی بر دیگری غلبه می‌کند.

اثر جانشینی و درآمدی: یک علت دیگر وجود رابطه منفی یک به یک بین نرخ رشد اقتصادی و بیکاری، وجود ۲ اثر متفاوت رشد اقتصادی بر نرخ بیکاری است. نرخ رشد اقتصادی ۲ اثر «درآمدی» و «جانشینی» بر نرخ مشارکت و در نتیجه نرخ بیکاری دارد. اثر درآمدی به این معنی است که با افزایش درآمد، خانوار تصمیم می‌گیرد فراغت را به جای بخشی از ساعت کار جایگزین کند و لذا افزایش درآمد در اثر ایجاد رونق، منجر به کاهش نرخ مشارکت و افزایش نرخ بیکاری می‌شود. بنابراین اثر ضدچرخه‌ای دارد و اثر جانشینی نیز به این معنی است که با افزایش درآمد یا دستمزد ساعتی، نیروی کار تصمیم به افزایش عرضه خود می‌کند، چرا که هزینه فرصت فراغت افزایش یافته است. در نتیجه شرایط رونق منجر به افزایش نرخ مشارکت و در نتیجه کاهش نرخ بیکاری می‌شود و اثر موافق چرخه‌ای دارد، بنابراین برآیند این دو اثر چگونگی تاثیر نرخ رشد اقتصادی به نرخ بیکاری را مشخص خواهد کرد.

رابطه معکوس در زمان تحریم

در اقتصاد ایران اثر مستقیم و غیرمستقیم نفت در رشد اقتصادی بسیار بالا است. در بلندمدت اثر غیرمستقیم درآمدهای نفتی در رشد اقتصادی و در کوتاه مدت و شرایط تحریمی یا لغو تحریم، اثر مستقیم نفت از کانال ارزش افزوده بخش نفت در رشد اقتصادی بسیار بالاست. با توجه به اشتغال‌زایی اندک بخش نفت و ثبات ظرفیت‌های اشتغال آن طی سالیان متمادی، ارتباط رشد اقتصادی خصوصا در شرایط تحریمی با اشتغال و بیکاری قطع می‌شود. بخش نفت بخش سرمایه‌بر بوده و سهم نیروی کار در آن بسیار پایین است و با کاهش یا افزایش صادرات و فروش نفت خام و گاز طبیعی، تغییر محسوسی در نیروی کار ایجاد نمی‌شود. بخش معدن که بخش استخراج نفت و گاز طبیعی را هم شامل می‌شود، در سال ۹۸ کمتر از یک درصد شاغلان کشور را به خود اختصاص داده است درحالی‌که از رشد اقتصادی منفی ۷ درصدی، سهم بخش استخراج نفت و گاز طبیعی ۵/ ۶ واحد بوده است. اثر غیرمستقیم نفت بر سمت تقاضای اقتصاد، اثری است که روی مخارج دولت به خصوص مخارج عمرانی، تشکیل سرمایه، هزینه‌های مصرف خصوصی و صادرات کالاها و خدمات می‌گذارد. به‌نظر می‌آید اثرگذاری غیرمستقیم بخش نفت بر تولیدناخالص داخلی و رشد اقتصادی از اثرگذاری مستقیم آن حداقل در بلندمدت بیشتر به‌نظر می‌رسد. بررسی آمارها حاکی از آن است که طی سالیان اخیر، به جز سال‌های برجام و تحریم، رابطه منطقی بین نرخ بیکاری در رشد اقتصادی برقرار بوده است اما به واسطه تحریم‌های بین‌المللی و نقش زیاد بخش نفت، این رابطه در سال‌های برجام و تحریم به شکل مقطعی قطع شده است. ضریب همبستگی رشد اقتصادی و رشد درآمدهای نفتی در شرایط تحریمی به حدود ۹۰ درصد می‌رسد.

علاوه بر این در اقتصاد ایران بار اصلی تولید بر عهده بنگاه‌های بزرگ و سرمایه‌بر است که یا مالکیت آنها در اختیار دولت است یا دولت نقش مهمی در مدیریت و تصمیم‌سازی آنها دارد. با توجه به اینکه تابع هدف بنگاه اقتصادی که حداکثر سود بوده با تابع هدف دولت متفاوت است، می‌توان انتظار داشت که در شرایط رکودی که شاهد کاهش رشد اقتصادی هستیم، حداقل در کوتاه‌مدت شاهد خروج نیروی کار از بازار نباشیم. ضمن اینکه عمده اشتغال کشور بر عهده بنگاه‌های خرد و متوسط است، در حالی‌که عمده رشد برعهده بنگاه‌های بزرگ است. از مجموع ۶/ ۲۰ میلیون شاغل در سال گذشته، ۷۵ درصد آنها در بنگاه‌های یک تا ۴ نفره شاغل بوده‌اند. درحالی‌که بیش از ۷۰ درصد ارزش افزوده گروه صنعت که یکی از بخش‌های نوسان‌پذیر اقتصاد ایران در شرایط تحریمی است، در کارگاه‌های بزرگ ایجاد می‌شود. 

پربیننده ترین تکذیب آغاز پذیره نویسی دارا دوم در شهریورماه احتمال دو مرحله‌ای شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ۵ خبر مهم اقتصادی ۱۳۹۹/۵/۲۰ همسان‌سازی حقوق بازنشستگی به ضرر چه کسانی است؟ جزئیات اعطای وام از طریق سهام عدالت اعلام شد

دیگر خبرها

 • کاهش تولید خودرو و گرانی لوازم خانگی؛ دستاورد خیابانی در سرپرستی وزارت صمت
 • توزیع ۵۰ بسته لوازم خانگی بین سیل‌زدگان در بهار
 • رکود اقتصادی انگلیس پس از 11 سال
 • تولید و توزیع ۱.۵ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی ارزان تا پایان سال
 • لوازم خانگی در سه ماه گذشته ۴۰ درصد گران شده/ مجلس انقلابی با تهدید رأی نخواهد داد
 • راهکار ماهد، راهگشای ستاد کرونا برای محرم
 • روند صعودی نرخ ارز و سکه در بازار؛ خرید لوازم خانگی چقدر خرج دارد؟
 • استاندار خراسان رضوی: همدلی نخستین ثمره طرح مثلث توسعه اقتصادی است
 • تعمیر، جایگزین تعویض لوازم خانگی شد
 • شناسایی ۵۸۰ نیاز صنعتی با ظرفیت ارزبری ۷۰۴ میلیون دلاری
 • اعلام آمادگی رئیس‌جمهور فیلیپین برای آزمایش واکسن کرونای روسیه
 • قیمت انواع لوازم خانگی در 21 مرداد 99
 • کره‌ای‌ها چطور بازار لوازم خانگی را تسخیر کردند؟
 • قیمت روز ماشین لباسشویی + جدول
 • نرخ مصوب شیر خام در حال بررسی است
 • یخچال فریزر دوقلو چند؟ ۱۳۹۹/۵/۲۱
 • گزارش| عدم استقبال اصناف استان زنجان از وام کرونایی / مبلغ پایین وام دردی از مردم دوا نمی‌کند
 • تصفیه آب با استفاده از نور خورشید
 • محصولات متنوع لوازم‌خانگی درقم تولید می‌شود