امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند

آیت الله مصباح یزدی گفت: خالی کردن دین از محتوای زندگی جدی انسان به معنی سکولاریسم است؛ امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند.


 

آیت الله مصباح یزدی گفت: خالی کردن دین از محتوای زندگی جدی انسان به معنی سکولاریسم است؛ امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند.

به گزارش «انتخاب»، آیت الله مصباح یزدی، در مراسم اختتامیه اجلاسیه مسئولان انجمن های هنری سازمان بسیج هنرمندان کشور که در سالن همایش های موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد گفت: در بسیاری از امور زندگی اجتماعی خود ابهام هایی وجود دارد که باعث بداندیشی و بدرفتاری ها و بد آموزی هایی می شود که شاید بیش از 90 درصد آنها فاقد غرض سوء است.

او افزود: بقای بشر به ازدواج است و ازدواج نیز به یک عمل طبیعی نیازمند است؛ اگر این کار با یک جمله انکحت توام باشد، عبادت است و حتی نگاهی که دو همسر به هم می کنند نیز عبادت است ولی اگر این رابطه به شکل آزاد بود رفتار آنها به شکل طبیعی است و تفاوتی با پیش از و پس از آن ندارد.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: بسیاری از مسایل هستند که با اندکی تغییر کیفیت در کار و حتی تغییر نیت، ارزش کار را بالا و پایین می برند؛ به عنوان مثال دو نفر در حال نماز هستند ولی یک نفر برای مردم و دیگری برای خدا عبادت می کند؛ در شکل این دو عمل تفاوتی وجود نداشت ولی آنچه ارزش ها را متفاوت کرد، نیت افراد بود.

او اظهارکرد: پیش از انقلاب افرادی برای مبارزه با دستگاه پهلوی آموزش دیدند و گاهی نیز افرادی را نیز ترور کردند و حرف آنها نیز آن بود که می خواهیم با دستگاه ظلم و ستم مبارزه کنیم؛ شاید بانیان این گروه با نیت خیر خدمت به مردم و اجتماع این کار را کرده باشند ولی در عمل، تدریجا با افرادی همپا شدند که گرایش های چپ داشتند و اعتقادی به دین نداشتند؛ این حرکت با هم همراه شدند و در اوایل انقلاب بهترین ذخیره های کشور را با ترور از ما بگیرند.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) بیان کرد: مشکل این بود که چارچوب کار آنها با احکام الهی همراه شود و اگر نیت های الهی به نفس انسانی بازگردد کارها سخت می شود؛ این گروه بزرگترین ذخایر انسانی کشور را در شرایطی که بیشترین نیاز را به آنها داشتیم از ما گرفتند؛ اگر کارها روی هوس و منفعت دنیوی و چشم و هم چشمی و رقابت انجام شود، آن کار فرجام مطلوبی نخواهد داشت؛ بارها نیز این امر را آزموده ایم.

او اظهارکرد: برخی مسایل اجتماعی و فنی ربطی به دین ندارد؛ از جمله آنها می توان به اهمیت حفظ امنیت و اهمیت کار و... اشاره کرد؛ بسیاری از امور در این حوزه تابع سلایق است و مرتبط به زندگی جدی مردم نیست؛ مسئولیت های ما در عرصه هایی است که همه مردم به شکل یکسان به آنها نیاز دارند و باید در یک حالت خالصانه به آن عمل کرد.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: خالی کردن دین از محتوای زندگی جدی انسان به معنی سکولاریسم است؛ امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند.

او گفت: همین گروه سعی می کنند این مساله را نهادینه کنند که هنر نیز سلیقه ای است و ربطی به دین ندارد؛ تمامی ادیان و نژاد ها از شرق و غرب عالم گرفته یک نوع هنری دارند، پس نباید آن را هنر اسلامی و غیر اسلامی بنامیم و آن را منوط به دین کنیم.

او یادآورشد: تصور دیگر این است که تصور ما از دین را تغییر داده اند؛ امروزه گام اول انقلاب را با تمام پیچ و خم ها و... گذارنده ایم و دشمنان نیز تصریح دارند که در این گام موفق بوده ایم؛ کسانی که روی دشمنی انقلاب را ناموفق می دانند از روی غرض ورزی عنوان می کنند ولی برای گام دوم مسایلی که در گام اول ابهام داشت و باعث شد که کمتر از آن استفاده کنیم و یا تضاد بین دو گروه ایجاد می شد از بین برود.

او عنوان کرد: همین ابهامات باعث شد که نیروهای بسیاری صرف اصطکاک شود و نتیجه و برایند آن به صفر رسید؛ رسیدن به جایگاه هنر در جامعه و ارتباط با دین و اهداف انقلاب نیز از نکات بسیار مهمی است که باید به آن پرداخت؛ ابهام در حوزه ارزشیابی عرصه ای مختلف از جمله هنر از جمله چالش های دوران اول انقلاب بود.

آیت الله مصباح یزدی یادآورشد: بسیاری از مسلمانان در جهان حتی با مقوله هنر ارتباط ذهنی دقیقی ندارند و فکر می کنند که هنر بی گناه امکان ندارد؛ اگر تعریف هنر و گناه با هم انجام شود مشخص می شود که چقدر با هم تفاوت دارند.

او گفت: نمی شود هر هنری را بد دانست و اگر جایی نیز بد است باید ببینیم که چه اتفاقی افتاده است؛ خوردن گوشت گوسفند سفارش هم شده است ولی اگر در شرایطی قرار گیرد می تواند حرام هم باشد؛ هنر نیز همین گونه است و اگر شرایط آن تغییر کند و نیت و تاثیرگذاری آن عوض شود شرایط نتیجه ای آن نیز تغییر می کند.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: امروز در مفهوم رایج هنر، هنر با زیبایی توام است؛ ولی زیبایی نیز مفهومی دارد که در ادبیات رایج ما به دیدنی ها و گاهی به شنیدی ها تفهیم می شود؛ یک سری خواسته های انسانی است و لذاتی است که انسان ها همیشه به دنبال حس آنها هستند؛ خداوند می فرمایند که یکی از حکمت های خلقت عالم، زیبایی است؛ در خصوص آسمان بیان می کند که آسمان را به شکلی خلق کردیم که وقتی در شب به آسمان می نگرید از نگاه کردن به ستاره ها لذت ببرید.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) یادآورشد: این زینت ها و زیبایی ها نیز زمینه ای برای انتخاب ما فراهم می کنند؛ همه آنچه که ما روی زمین می بینیم، در واقع یک زینت هایی برای زمین است زیرا اگر زمین هموار بود انسان ها از نگاه کردن به آنها خسته می شدند؛ به همین دلیل است که گاهی اوقات نگاه کردن به صحرا نیز لذت بخش است.

ایشان عنوان کرد: خداوند می فرماید حتی جمع آوری گوسفندان نیز زیبایی شناسی خاصی در خود دارد که انسان را مشعوف می کند؛ خداوند ما را به درک زیبایی شناسی خاص توحیدی سفارش می کند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: دایره اختیار انسان بسیار گسترده شده که حتی در دایره خوردن غذاها هم به همین شکل است؛ یک سری مسایل دارای زینت های طبیعی هستند؛ نکته دیگر است که استفاد از نعمات الهی به چه شکل است؟ اینجاست که پای دین به میان می آید و دین راه را نشان می دهد.

ایشان عنوان کرد: خدا به ما می گوید که زندگی انسان در دنیا به سان یک آزمایشگاه است که در این زندگی می توانند به عرصه ای بروند که این عرصه دارای مرز نیست و هیچگاه تمام نمی شود؛ اصل هدف دین آن است که به ما این هدف را بفهماند که این هدف ورای این زندگی محدود است.

آیت الله مصباح یزدی بیان کرد: بخشی از هنرها است که با گوش انسان سروکار دارد؛ همه ما می دانیم که در دستورات اسلام در خصوص استفاده از زینت های زندگی برای عبادت خدا است؛ وقتی انسان در امور اجتماعی و عبادی حاضر می شود بر اساس فرموده اسلام باید زینت داشته باشد و معطر باشد.

ایشان گفت: زیبا سخن گفتن نیز نوعی هنر است؛ هنرهایی چون نمایش و فیلم و... نیز هنرهایی کامل شده برخی دیگر از هنرها است؛ پس از سیر هنر به مراحل مختلف مجموعه این هنرها به شکل فیلم ها درآمد؛ هنر ساخت فیلم نیز نعمت الهی است هرچند از غرب گرفته باشیم؛ این امر به سان همان داروهایی است که فرمول آن را از غرب ایجاد کرده ایم.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) یادآورشد: اگر یک کیفیت هنر، منع شده به معنی این نیست که خداوند با هنر مشکل دارد، بلکه به این معنی است که ممکن است کیفیتی از هنر باعث شود که به انسان ضرری برسد؛ استفاده از هنرها به سان استفاده از نعمات است ولی همین نعمات نیز مرزهایی دارد؛ در روایات آمده که کسی که قرآن را با صدای خوش نخواند از ما نیست؛ امام علی از هنرمندان بی نظیر تاریخ بشریت است.

او بیان کرد: در زمینه چارچوب گذاری های اصیل در حوزه هنر کوتاهی هایی انجام شده است؛ کشور ما در حوزه علمی و نظامی و... توانمند است و امروزخود را در این حوزه ها خودکفا می بینیم ولی باید جهات فکری اموری چون هنر باید تبیین شود؛ باید اعتراف کنیم که ما نیز در این عرصه یعنی تبیین مباحث هنری و فکری آن کم کاری شده است./ 

منبع: ایران آنلاین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۶۰۳۱۰۷۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

داوری ایران در دنیا باید بهتر شناخته شود

خبر بعدی:

فروش ۱۱هزار و ۷۷۵میلیارد تومان از سهام عدالت

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمد جواد فرهانیان، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: شورای عالی بورس و ستاد آزاد سازی سهام عدالت برای در نظر گرفتن صلاح مشمولین سهام عدالت و برای اینکه سهام ارزشمندشان با قیمت مناسبی به فروش برسد تصمیم گرفتند سفارش‌هایی که از طریق بانک‌ها یا کارگزاری‌ها به ثبت می‌رسد، بعد از رسیدن به حد مورد نظر به صورت بلوکی معامله شود.

وی خاطر نشان کرد: تا پنجم مهرماه، جمعاً ۱۱ هزار و ۷۷۵ میلیارد تومان از سهام عدالت سهامدارانی که سفارش فروش خود را در بانک‌ها یا کارگزاری‌ها کرده‌اند به فروش رسیده است.

فرهانیان بیان داشت: همه سهامداران عدالت می‌توانند به سایت کارگزاری خود وارد شده و به شکل آنلاین سفارش خود را ثبت کنند. این سفارش به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می‌شود تا صحت اعتبار سفارش دهنده و سقف سفارش گذاری چک شود. سپس شرکت سپرده گذاری این سفارش را به کارگزاری برمی‌گرداند و کارگزاری نیز سهام را در صف فروش قرار می‌دهد.

فرهانیان گفت: به محض اینکه سهام شرکت به فروش برود ظرف ۴۸ ساعت بعد از فروش، پول به حساب کارگزاری واریز می‌شود و آن کارگزاری نیز وجه فروش را همان روز به حساب مشمولین واریز می‌کند.

وی با بیان اینکه همه سهامداران می‌توانند میزان فروش سهام عدالتشان را از سایت کارگزاری به شکل شفاف مشاهده کنند، گفت: سهامداران عدالت برای مشاهده تعداد سهام فروخته شده می‌توانند به سایت سهام‌عدالت مراجعه کرده و تعداد سهم‌ها را در نظر بگیرند. سپس، بعد از فروش سهام عدالت و واریز وجه مرتبط با آن، این سایت را برای بار دوم چک کنند. اختلاف سهام هر شرکت در این دو مراجعه سهام فروخته شده را مشخص می‌کند.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا در روزی که بازار منفی است نیز سهام عدالت به فروش می‌رود، تصریح کرد: مشتری‌های بلوکی در بازار سرمایه هدف و کارکردشان با خرید و فروش کنندگان خرد متفاوت است. بنابراین بازار مثبت یا منفی بر آنها تأثیری ندارد و در بازار منفی نیز سهام به فروش می‌رود.

انتقال سهام عدالت فوت شدگان به صورت مکانیزه انجام می‌شود

وی درباره سهام عدالت متوفیان نیز گفت: تعداد متوفیان مشمول سهام عدالت، بیش از ۲ میلیون نفر است که انتقال سهام تعداد بسیار ناچیزی از آنها توسط سازمان خصوصی‌سازی انجام شده است. شرکت سپرده گذاری مرکزی به دلیل تعداد زیاد و پیچیدگی پیشینی انتقال سهام که به دلیل بحث انحصار وراثت و کارهایی که باید در قوه قضائیه اتفاق بیفتد وجود دارد تصمیم گرفت انتقال سهام را به صورت کاملاً مکانیزه انجام دهد.

وراث، فعلاً گواهی انحصار وراثت را بگیرند و در سایت سجام ثبت نام کنند

وی ادامه داد: وراث باید قبل از هر کاری در ابتدا گواهی‌های انحصار وراثت را با مراجعه به قوه قضائیه دریافت کنند و در سایت سجام نیز ثبت نام کنند. انفورماتیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال تلاش برای ارتباط با انفورماتیک قوه قضائیه است تا عملیات انتقال برای وراث انجام شود.

فرهانیان خاطر نشان کرد: مالیات نقل و انتقال سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس حل شد و قسمتی از این مسیر برای انتقال هموار شده است.

سهام عدالت بین وراث تقسیم می‌شود

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا انتقال سهام عدالت فقط به یکی از وراث می‌رسد یا به همه آنها، گفت: مالک جدید سهام عدالت متوفیان بر اساس دستوری است که قوه قضائیه در انحصار وراثت اعلام می‌کند. ممکن است بر اساس شرایطی، تمام سهام به یک نفر برسد. همچنین ممکن است سهام عدالت به عنوان نمونه به ۵ نفر از وراث برسد که در این صورت سهام بین پنج نفر تقسیم خواهد شد و به همین دلیل پیچیدگی کار در شرکت سپرده‌گذاری بسیار زیاد است.

انتخاب روش غیر مستقیم ازادسازی برای وراث سهام عدالت

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای این افراد آزادی انتخاب روش آزادسازی وجود دارد یا خیر، گفت: انتخاب روش مستقیم برای این عزیزان معنی ندارد چون سهام دولت تقسیم شده و دیگر روش مستقیمی وجود ندارد. بنابراین علی القاعده برای مالکین جدید سهام عدالت متوفیان روش غیر مستقیم انتخاب می‌شود، مگر اینکه ستاد آزادسازی سهام عدالت تصمیم دیگری بگیرد.

فرهانیان خاطر نشان کرد: با انتخاب روش غیر مستقیم این افراد ضرری نیز نخواهند کرد چرا که سهام شرکت‌های استانی به نمایندگی از ۳۶ شرکت استانی به مرور وارد بورس می‌شوند و افرادی که سهامدار غیر مستقیم سهام عدالت هستندف برای فروش سهامشان دردسر افرادی که مستقیماً انتخاب کردند را ندارد و تنها با یک سهم سر و کار دارند.

پربیننده ترین ارزش سهام عدالت من (۶ مهرماه) امکان فروش ۶۰درصد سهام عدالت در بانک رفاه کارگران ارزش سهام عدالت من (پنجم مهرماه) شاخص کل در نزدیک شدن به حمایت میلیون و ۵۵۴هزار واحدی بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ حقیقی‌ها از بانک صادرات با شدت خارج شدند

دیگر خبرها

 • خودکرده را تدبیر نیست
 • کیکِ‌خونه، راه حلی برای سفارش آنلاین کیک و شیرینی
 • چه مقدار سهام عدالت به فروش رسیده است؟
 • «مذاکره» علاج مهار سیستم سرمایه‌داری لیبرال دموکراسی غرب نیست
 • ۶ خوراکی مفید و خوشمزه برای کاهش وزن
 • نسخه‌‌پیچی مرگبار دلالان/ ناصر خسرو مثل آب خوردن سقط جنین می‌کند!
 • تامین کلسیم بدن با خوراکی های طبیعی
 • به خاطر گاو و گوسفند آدم نمی‌کشم
 • بهترین راه برای خوردن آب سالم چیست؟
 • خرید و فروش داروهای سقط جنین به راحتی آب خوردن/نسخه‌های مرگباری که دلالان ناصر خسرو می‌پیچند
 • سفارش گوشت گنجشک و سار در فضای مجازی +عکس
 • در چه شرایطی یک دندان باید کشیده شود؟
 • ۶خوراکی مفید برای کاهش وزن
 • انکار متهم به قتل در دادگاه: به خاطر گاو و گوسفند آدم نمی‌کشم
 • ۶ خوراکی مفید برای کاهش وزن
 • هدیه‌راتحت‌چه‌شرایطی‌نمیتوان‌پس‌گرفت؟
 • حمله بی‌رحمانه پلنگ به گوسفندان + فیلم
 • در محروم‌ترین استان کشور چه می‌گذرد؟ / از خوردن آب شور برای رفع تشنگی تا کپرنشینی و نبود اینترنت + فیلم
 • روش از بین بردن ترک لب