امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند

آیت الله مصباح یزدی گفت: خالی کردن دین از محتوای زندگی جدی انسان به معنی سکولاریسم است؛ امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند.


 

آیت الله مصباح یزدی گفت: خالی کردن دین از محتوای زندگی جدی انسان به معنی سکولاریسم است؛ امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند.

به گزارش «انتخاب»، آیت الله مصباح یزدی، در مراسم اختتامیه اجلاسیه مسئولان انجمن های هنری سازمان بسیج هنرمندان کشور که در سالن همایش های موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد گفت: در بسیاری از امور زندگی اجتماعی خود ابهام هایی وجود دارد که باعث بداندیشی و بدرفتاری ها و بد آموزی هایی می شود که شاید بیش از 90 درصد آنها فاقد غرض سوء است.

او افزود: بقای بشر به ازدواج است و ازدواج نیز به یک عمل طبیعی نیازمند است؛ اگر این کار با یک جمله انکحت توام باشد، عبادت است و حتی نگاهی که دو همسر به هم می کنند نیز عبادت است ولی اگر این رابطه به شکل آزاد بود رفتار آنها به شکل طبیعی است و تفاوتی با پیش از و پس از آن ندارد.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: بسیاری از مسایل هستند که با اندکی تغییر کیفیت در کار و حتی تغییر نیت، ارزش کار را بالا و پایین می برند؛ به عنوان مثال دو نفر در حال نماز هستند ولی یک نفر برای مردم و دیگری برای خدا عبادت می کند؛ در شکل این دو عمل تفاوتی وجود نداشت ولی آنچه ارزش ها را متفاوت کرد، نیت افراد بود.

او اظهارکرد: پیش از انقلاب افرادی برای مبارزه با دستگاه پهلوی آموزش دیدند و گاهی نیز افرادی را نیز ترور کردند و حرف آنها نیز آن بود که می خواهیم با دستگاه ظلم و ستم مبارزه کنیم؛ شاید بانیان این گروه با نیت خیر خدمت به مردم و اجتماع این کار را کرده باشند ولی در عمل، تدریجا با افرادی همپا شدند که گرایش های چپ داشتند و اعتقادی به دین نداشتند؛ این حرکت با هم همراه شدند و در اوایل انقلاب بهترین ذخیره های کشور را با ترور از ما بگیرند.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) بیان کرد: مشکل این بود که چارچوب کار آنها با احکام الهی همراه شود و اگر نیت های الهی به نفس انسانی بازگردد کارها سخت می شود؛ این گروه بزرگترین ذخایر انسانی کشور را در شرایطی که بیشترین نیاز را به آنها داشتیم از ما گرفتند؛ اگر کارها روی هوس و منفعت دنیوی و چشم و هم چشمی و رقابت انجام شود، آن کار فرجام مطلوبی نخواهد داشت؛ بارها نیز این امر را آزموده ایم.

او اظهارکرد: برخی مسایل اجتماعی و فنی ربطی به دین ندارد؛ از جمله آنها می توان به اهمیت حفظ امنیت و اهمیت کار و... اشاره کرد؛ بسیاری از امور در این حوزه تابع سلایق است و مرتبط به زندگی جدی مردم نیست؛ مسئولیت های ما در عرصه هایی است که همه مردم به شکل یکسان به آنها نیاز دارند و باید در یک حالت خالصانه به آن عمل کرد.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: خالی کردن دین از محتوای زندگی جدی انسان به معنی سکولاریسم است؛ امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند.

او گفت: همین گروه سعی می کنند این مساله را نهادینه کنند که هنر نیز سلیقه ای است و ربطی به دین ندارد؛ تمامی ادیان و نژاد ها از شرق و غرب عالم گرفته یک نوع هنری دارند، پس نباید آن را هنر اسلامی و غیر اسلامی بنامیم و آن را منوط به دین کنیم.

او یادآورشد: تصور دیگر این است که تصور ما از دین را تغییر داده اند؛ امروزه گام اول انقلاب را با تمام پیچ و خم ها و... گذارنده ایم و دشمنان نیز تصریح دارند که در این گام موفق بوده ایم؛ کسانی که روی دشمنی انقلاب را ناموفق می دانند از روی غرض ورزی عنوان می کنند ولی برای گام دوم مسایلی که در گام اول ابهام داشت و باعث شد که کمتر از آن استفاده کنیم و یا تضاد بین دو گروه ایجاد می شد از بین برود.

او عنوان کرد: همین ابهامات باعث شد که نیروهای بسیاری صرف اصطکاک شود و نتیجه و برایند آن به صفر رسید؛ رسیدن به جایگاه هنر در جامعه و ارتباط با دین و اهداف انقلاب نیز از نکات بسیار مهمی است که باید به آن پرداخت؛ ابهام در حوزه ارزشیابی عرصه ای مختلف از جمله هنر از جمله چالش های دوران اول انقلاب بود.

آیت الله مصباح یزدی یادآورشد: بسیاری از مسلمانان در جهان حتی با مقوله هنر ارتباط ذهنی دقیقی ندارند و فکر می کنند که هنر بی گناه امکان ندارد؛ اگر تعریف هنر و گناه با هم انجام شود مشخص می شود که چقدر با هم تفاوت دارند.

او گفت: نمی شود هر هنری را بد دانست و اگر جایی نیز بد است باید ببینیم که چه اتفاقی افتاده است؛ خوردن گوشت گوسفند سفارش هم شده است ولی اگر در شرایطی قرار گیرد می تواند حرام هم باشد؛ هنر نیز همین گونه است و اگر شرایط آن تغییر کند و نیت و تاثیرگذاری آن عوض شود شرایط نتیجه ای آن نیز تغییر می کند.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: امروز در مفهوم رایج هنر، هنر با زیبایی توام است؛ ولی زیبایی نیز مفهومی دارد که در ادبیات رایج ما به دیدنی ها و گاهی به شنیدی ها تفهیم می شود؛ یک سری خواسته های انسانی است و لذاتی است که انسان ها همیشه به دنبال حس آنها هستند؛ خداوند می فرمایند که یکی از حکمت های خلقت عالم، زیبایی است؛ در خصوص آسمان بیان می کند که آسمان را به شکلی خلق کردیم که وقتی در شب به آسمان می نگرید از نگاه کردن به ستاره ها لذت ببرید.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) یادآورشد: این زینت ها و زیبایی ها نیز زمینه ای برای انتخاب ما فراهم می کنند؛ همه آنچه که ما روی زمین می بینیم، در واقع یک زینت هایی برای زمین است زیرا اگر زمین هموار بود انسان ها از نگاه کردن به آنها خسته می شدند؛ به همین دلیل است که گاهی اوقات نگاه کردن به صحرا نیز لذت بخش است.

ایشان عنوان کرد: خداوند می فرماید حتی جمع آوری گوسفندان نیز زیبایی شناسی خاصی در خود دارد که انسان را مشعوف می کند؛ خداوند ما را به درک زیبایی شناسی خاص توحیدی سفارش می کند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: دایره اختیار انسان بسیار گسترده شده که حتی در دایره خوردن غذاها هم به همین شکل است؛ یک سری مسایل دارای زینت های طبیعی هستند؛ نکته دیگر است که استفاد از نعمات الهی به چه شکل است؟ اینجاست که پای دین به میان می آید و دین راه را نشان می دهد.

ایشان عنوان کرد: خدا به ما می گوید که زندگی انسان در دنیا به سان یک آزمایشگاه است که در این زندگی می توانند به عرصه ای بروند که این عرصه دارای مرز نیست و هیچگاه تمام نمی شود؛ اصل هدف دین آن است که به ما این هدف را بفهماند که این هدف ورای این زندگی محدود است.

آیت الله مصباح یزدی بیان کرد: بخشی از هنرها است که با گوش انسان سروکار دارد؛ همه ما می دانیم که در دستورات اسلام در خصوص استفاده از زینت های زندگی برای عبادت خدا است؛ وقتی انسان در امور اجتماعی و عبادی حاضر می شود بر اساس فرموده اسلام باید زینت داشته باشد و معطر باشد.

ایشان گفت: زیبا سخن گفتن نیز نوعی هنر است؛ هنرهایی چون نمایش و فیلم و... نیز هنرهایی کامل شده برخی دیگر از هنرها است؛ پس از سیر هنر به مراحل مختلف مجموعه این هنرها به شکل فیلم ها درآمد؛ هنر ساخت فیلم نیز نعمت الهی است هرچند از غرب گرفته باشیم؛ این امر به سان همان داروهایی است که فرمول آن را از غرب ایجاد کرده ایم.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) یادآورشد: اگر یک کیفیت هنر، منع شده به معنی این نیست که خداوند با هنر مشکل دارد، بلکه به این معنی است که ممکن است کیفیتی از هنر باعث شود که به انسان ضرری برسد؛ استفاده از هنرها به سان استفاده از نعمات است ولی همین نعمات نیز مرزهایی دارد؛ در روایات آمده که کسی که قرآن را با صدای خوش نخواند از ما نیست؛ امام علی از هنرمندان بی نظیر تاریخ بشریت است.

او بیان کرد: در زمینه چارچوب گذاری های اصیل در حوزه هنر کوتاهی هایی انجام شده است؛ کشور ما در حوزه علمی و نظامی و... توانمند است و امروزخود را در این حوزه ها خودکفا می بینیم ولی باید جهات فکری اموری چون هنر باید تبیین شود؛ باید اعتراف کنیم که ما نیز در این عرصه یعنی تبیین مباحث هنری و فکری آن کم کاری شده است./ 

منبع: ایران آنلاین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۶۰۳۱۰۹۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

استعفای مسئولان ایستگاه‌ها و سرشیفت‌های آتش نشانی زابل تکذیب شد

خبر بعدی:

۶خوراکی مفید برای کاهش وزن

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اکثر غذاهایی که در رژیم‌های لاغری گنجانده شده‌اند، دارای چند ویژگی مشترک هستند: حاوی مقدار زیادی فیبر بوده که به شما کمک می‌کند احساس سیری طولانی‌تری داشته باشید و دارای چگالی - انرژی کمی هستند، به این معنی که می‌توانید اندازه مناسبی از آن را بدون دریافت بیش از حد کالری مصرف کنید.

در ادامه چند خوراکی به نقل از سایت "ایتینگ‌ول" آورده شده که می‌توانید در رژیم غذایی لاغری خود اضافه کرده و از مزایای لاغری آن‌ها بهره‌مند شوید:

۱) آووکادو: آووکادو غنی از اسیدهای چرب تک زنجیره‌ای و اشباع نشده، فیبر غذایی، پتاسیم و مواد شیمیایی گیاهی (فیتوکمیکال) است. طبق مطالعه‌ای که در یک مجله تغذیه منتشر شد، افرادی که آووکادو می‌خورند نسبت به افرادی که از این غذای سبز چشم‌پوشی می‌کنند، BMI، وزن بدن و سایز دور کمر کمتری دارند. در حالی که کالری آووکادو از سایر میوه‌ها و سبزیجات بیشتر است، ترکیبات چربی و فیبر رضایت بخش آن ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند. مقداری از آن را شب‌ها به سالاد یا ساندویچ خود اضافه کنید تا از طعم کرم‌دار و لذیذ آن لذت ببرید.

۲) تخم مرغ: تخم مرغ سرشار از پروتئین با کیفیت بالا، چربی‌ها و مواد مغذی ضروری مانند ویتامین D و کولین است. این پروتئین است که به ویژه تخم مرغ را به نیروگاهی برای کاهش وزن تبدیل می‌کند. خوردن صبحانه‌ای با پروتئین بالا باعث کاهش وزن می‌شود، زیرا پروتئین ضمن تنظیم گرسنگی و هورمون‌های اشتها، سیری را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا گرسنگی‌تان تا وعده ناهار از بین برود. یک مطالعه نشان داد که خوردن تخم مرغ برای صبحانه احساس رضایت بیشتری نسبت به افرادی که صبحانه نان و شیرینی می‌خورند، ایجاد می‌کند و موجب می‌شود در طول روز کمتر غذا بخورید.

۳) لوبیا: همه لوبیاها سرشار از فیبر هستند و هنگامی که می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید مفید بوده و به شما کمک می‌کند تا مدت زمان بیشتری سیر باشید و گرسنگی‌تان را کنترل می‌کند. خوردن حبوبات همچنین با سایر مزایای سلامتی از جمله کاهش فشار خون، کاهش کلسترول LDL و کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. لوبیا نسبتاً کم کالری بوده و پروتئین نیز به بدن می‌رساند. انواع لوبیا را در برگرهای گیاهی خانگی، سوپ‌ها و سالادها امتحان کنید.

۴) ماست: ماست سرشار از پروتئین و پروبیوتیک بوده که برای سلامت روده مفید است و می تواند به کاهش وزن کمک کند. سلامت روده می تواند بر وزن شما تأثیر بگذارد و خوردن فیبر و پروبیوتیک بیشتر به شما کمک می کند تا باکتری های روده را در وضعیت مناسب و سالمی نگه دارید که این خود می تواند برای سوخت و ساز بدن مفید باشد. برای دریافت پروتئین بیشتر از ماست یونانی استفاده کنید. به علاوه، تحقیقات انجام شده در ارتباط با اشتها نشان داده که مصرف ماست یونانی با کاهش اشتها و افزایش سیری همراه است. فقط کافی است به قندهای اضافه شده در ماست های طعم‌دار که فقط کالری اضافه می کنند، توجه داشته باشید و به جای استفاده از این نوع ماست از میوه های تازه برای شیرین کردن ماست ساده استفاده کنید. 

۵) ماهی قزل‌ آلا: ماهی قزل آلا منبع غنی از پروتئین با کیفیت بالا است و مقدار زیادی چربی "خوب"، اسیدهای چرب امگا ۳ برای بدن فراهم می‌کند. یک رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ به افراد کمک می‌کند وقتی که کالری خود را محاسبه‌ می‌کنند، احساس رضایت بیشتری داشته باشند. خوردن ماهی قزل آلا می‌تواند یک روش خوشمزه و متنوع برای دریافت دو وعده ماهیِ سالم در هفته و مفید برای قلب شما باشد.

۶) میوه‌ها: بیشتر افراد به دلیل قندهای طبیعی موجود در میوه‌ها به هنگام پیروی از رژیم غذایی لاغری از خوردن آن صرف نظر می‌کنند اما خوردن میوه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، به ویژه هنگامی که میوه تازه را جایگزین غذاهای فرآوری شده یا سایر میان وعده‌های ناسالم می‌کنید و به علاوه از مزایای فیبر و آنتی اکسیدان‌ها بهره‌مند خواهید شد. مطالعه اخیر منتشر شده در مجله تغذیه نشان داد که مصرف بیشتر میوه با کاهش احتمال چاقی و اضافه وزن همراه است.

پربیننده ترین ماسک زدن جلوی انتقال کرونا را نمی‌گیرد؟ موج سوم کرونا رکورد شکست ویتامین Eدر رشد مناسب سیستم عصبی ضروری است در پاییز به هیچ عنوان سراغ این مواد غذایی نروید سرطان پروستات و ارتباط آن با چربی شکم

دیگر خبرها

 • چه مقدار سهام عدالت به فروش رسیده است؟
 • «مذاکره» علاج مهار سیستم سرمایه‌داری لیبرال دموکراسی غرب نیست
 • فروش ۱۱هزار و ۷۷۵میلیارد تومان از سهام عدالت
 • ۱۱ هزار و ۷۷۵ میلیارد تومان سهام عدالت فروخته شد
 • ۶ خوراکی مفید و خوشمزه برای کاهش وزن
 • نسخه‌‌پیچی مرگبار دلالان/ ناصر خسرو مثل آب خوردن سقط جنین می‌کند!
 • تامین کلسیم بدن با خوراکی های طبیعی
 • به خاطر گاو و گوسفند آدم نمی‌کشم
 • آمادگی وزارت صمت برای تمرکز بر فرآیند ثبت سفارش سموم کشاورزی
 • بهترین راه برای خوردن آب سالم چیست؟
 • در ایام کرونا برای مراسم و مناسب ها، گل چی بخریم؟
 • خرید و فروش داروهای سقط جنین به راحتی آب خوردن/نسخه‌های مرگباری که دلالان ناصر خسرو می‌پیچند
 • سفارش اکید شهید 17 ساله «جاورده‌ای» به ولایتمداری
 • سفارش گوشت گنجشک و سار در فضای مجازی +عکس
 • در چه شرایطی یک دندان باید کشیده شود؟
 • انکار متهم به قتل در دادگاه: به خاطر گاو و گوسفند آدم نمی‌کشم
 • هدیه‌راتحت‌چه‌شرایطی‌نمیتوان‌پس‌گرفت؟
 • حمله بی‌رحمانه پلنگ به گوسفندان + فیلم
 • داشتن تاکسی و فروش آن چه شرایطی دارد؟