بهتر از هرکسی رهبر انقلاب به اعتقاد قلبی و راسخ حاج قاسم به «ولایت فقیه» واقف بودند اما از آنجا که این موضوع به شخص و جایگاه والای ایشان برمی‌گشت از اشاره مستقیم به آن خودداری فرمودند.

به گزارش مشرق، احد کریم‌خانی معاون سیاسی نیروی قدس سپاه طی یادداشت اختصاصی با عنوان "آنچه رهبری درباره حاج قاسم نگفت!" درباره ولایتمداری شهید حاج قاسم سلیمانی نوشت: مقام معظم رهبری، بهتر از هرکسی به ویژگی ولایتمداری و اعتقاد قلبی و راسخ حاج قاسم به "ولایت فقیه" واقف بودند اما از آنجا که این موضوع به شخص و جایگاه والای ایشان برمی‌گشت از اشاره مستقیم به آن خودداری فرمودند.

بیشتر بخوانید: «سپاه قدس»؛ حافظ کرامت ملتها

متن این یادداشت به شرح زیر است:

پس از شهادت سردار دل ها سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش به دست شقی ترین انسان های روی کره خاکی یعنی ارتش تروریستی آمریکای جنایتکار، مراسم ها وجلسه های متعددی در تجلیل و تکریم این شهدای والامقام برگزار گردید که هرکدام از سخنرانان و مدعوین در برنامه های گوناگون به ابعاد شخصیتی و رفتاری شهید سلیمانی پرداختند. رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) نیز ۱۸ دی ماه در دیدار مردم قم به مناسبت قیام ۱۹ دی در حسینیه امام خمینی (ره)  در بخش هایی از فرمایشات خود درباره این شهید بزرگوار فرمودند:

«اولاً شهید سلیمانی، هم شجاع بود، هم با تدبیر بود... از همه اینها بالاتر، اخلاص او بود، با اخلاص بود؛ این ابزار شجاعت و ابزار تدبیر را برای خدا خرج می کرد؛ اهل تظاهر و ریا و مانند اینها نبود... یک خصوصیّت دیگر این بود که هم یک فرمانده جنگاورِ مسلّط بر عرصه‌ی نظامی بود، هم در عین حال بشدت مراقب حدود شرعی بود... یک نکته‌ مهم این است که در مسائل داخل کشور اهل حزب و جناح و مانند اینها نبود، لکن بشدّت انقلابی بود. انقلاب و انقلابیگری خط قرمزِ قطعیِ او بود؛ این را بعضی‌ها سعی نکنند کم‌رنگ کنند، این واقعیّتِ او است؛ ذوب در انقلاب بود،... این آدم توانست در مقابل همه نقشه‌هایی که با پول، با تشکیلات تبلیغاتیِ وسیع آمریکایی، با توانایی‌های دیپلماسیِ آمریکایی، زورگویی‌هایی که آمریکایی‌ها روی سیاستمدارانِ دنیا بخصوص کشورهای ضعیف دارند، تهیه شده بود قد علَم کند و این نقشه‌ها را در این منطقه غرب آسیا خنثی کند».

معظم له همچنین روز جمعه ۲۷ دی ماه در جمع باشکوه نمازگزاران تهرانی درباره حادثه شهادت سردار سلیمانی و تشییع باشکوه شهدای مقاومت فرمودند:

«علاوه بر تشییع آن مجاهدان، اصل شهادت آنان نیز از آیات قدرت الهی است، چراکه ترور سردار سلیمانی یعنی سرشناس‌ترین و قوی‌ترین فرمانده مبارزه با تروریسم در کل منطقه، موجب رسوایی دولت بی‌آبرویِ آمریکا شد».


ایشان با اشاره به نمونه‌ای از حضور شجاعانه شهید سلیمانی در یک موقعیت خطیر و کاملاً در محاصره دشمن و هدایت عملیاتی که منجر به فرار دشمنان شد، گفتند:

«در ترور این شهید شجاع، آمریکایی‌ها در میدان جنگ با او روبرو نشدند بلکه دزدانه و بزدلانه این جنایت را مرتکب شدند که این موجب روسیاهی بیشتر آنها شد».

اما رهبر معظم انقلاب در فرمایشات اخیر خود به یک خصوصیت بارز و شاخص شهید سلیمانی که یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های ایشان هم در حوزه گفتار وهم در عرصه عمل  بود اشاره ای نکردند، نه از این جهت که معظم له اطلاعی از این مشخصه بارز شهید نداشتند بلکه بهتر از هرکسی رهبر معظم انقلاب به این ویژگی شهید واقف بودند اما از آنجا که این موضوع به شخص و جایگاه والای ایشان برمی گشت از اشاره مستقیم به آن خودداری فرمودند. آن موضوع اعتقاد قلبی و راسخ حاج قاسم به "ولایت فقیه" و مسئله ولایتمداری بالای ایشان بود. امروز تکلیف ما این است که شخصیت و ویژگی های شاخص شهید سپهبد سلیمانی را برای جامعه بویژه نسل جوان که با آن حضور بی نظیر ده ها میلیونی در سراسر کشور در مراسم تشییع وی با آرمان های شهید عهد و پیمان بستند بیشتر آشنا کنیم. آنچه در ذیل می آید تنها بخش کوچکی از جملات ارزشمند شهید سلیمانی راجع به جایگاه رفیع ولی فقیه است:

شرط دفاع از اسلام

ویژگی برجسته امام راحل در برابر سایرین احیای ولایت فقیه به عنوان ضرورت پنهان شده در جهان اسلام است، امام خمینی (ره) ضرورت ایجاد حکومت اسلامی را در ولایت فقیه دانسته است و امروز امکان ندارد، کسی بدون دفاع از ولی فقیه بتواند از اسلام دفاع کند. دفاع از اسلام با دفاع از ولایت فقیه امکان پذیر است. (یادواره شهدای مسجدالرسول (ص) کرمان- ۲۵/۱۲/۱۳۹۴)

سرآمد همه روحانیت

 مردم! از من قبول کنید، من عضو هیچ حزب و جناحی نیستم و به هیچ طرفی جز کسی که خدمت می‌کند به اسلام و انقلاب تمایل ندارم. اما این را بدانید؛ والله! علمای شیعه را تماماً و از نزدیک می‌شناسم. الان ۱۴ سال شغل من همین است. علمای لبنان را می‌شناسم، علمای پاکستان را می‌شناسم، علمای حوزه خلیج فارس را می‌شناسم. چه شیعه و چه سنی، والله! اشهد بالله! سرآمد همه این روحانیت، این علما از مراجع ایران و مراجع غیر ایران، این مرد بزرگ تاریخ یعنی «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» است. من با خیلی از علمای شیعه مکاتبه و از نزدیک مراوده دارم و می‌شناسم آنها را، ارادت داریم. دنبال تبعیت مردم از آنها هستیم. اما اینجا کجا، آنجا کجا؟ بین ارض و سماء فاصله داریم. در حکمت این مرد، در اخلاق این مرد، در دین این مرد، در سیاست‌شناسی این مرد، در اداره حکومت این مرد، دقت کنیم و در بازی‌های سیاسی، مرزهای خودمان را تفکیک کنیم. آدم‌ها می‌آیند و می‌روند. آن چیزی که مهم است اتصال ما به ولایت است. آنچه که مهم است، حمایت ما از این نظام است.  (کنگره شهدای کرمان- ۱۳۸۹)

مهمترین شئون عاقبت به خیری

برادران، رزمندگان، یادگاران جنگ؛ یکی از شئون عاقبت به خیری «نسبت شما با جمهوری اسلامی و انقلاب» است. والله والله والله از مهمترین شئون عاقبت به خیری همین است. والله والله والله از مهمترین شئون عاقبت به خیری، رابطه قلبی و دلی و حقیقی ما با این حکیمی است که امروز سکان انقلاب را به دست دارد. در قیامت خواهیم دید، مهمترین محور محاسبه این است. (یادواره شهدای مدافع حرم – ۱۷/۱۰/۹۶)

حجت شرعی

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای از اولیاء الهی است و نزدیک ترین صفات را به ائمه اطهار دارند و ما تابع تشخیص ایشان هستیم، چون عاقبت بخیری در این است. حرف حضرت آقا بر من حجت شرعی دارد و همین که ایشان از ما راضی اند و سر ما را می بوسند به همه عالم می ارزد. ( در جمع فرماندهان – ۱۲/۴/۹۸)

تمام کسانی که از نزدیک با شهید سلیمانی همکاری کرده اند جملگی اذعان دارند که این شهید عزیز در جلسات گوناگون همواره  بر اطاعت و پیروی از فرامین ولی فقیه و امام جامعه تاکید داشتند شاید همین رابطه قلبی ایشان با رهبری معظم انقلاب و نائب امام زمان ( ع) بود که معظم له در جریان قرائت نماز میت بر پیکر شهید سلیمانی از سر ارادت قلبی آن عبارت های پر مغز را بر زبان جاری فرمودند و از عمق وجود بر پیکر مطهر او گریستند. آری این است راز رابطه خالصانه مرید و مولا.

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۶۶۵۸۴۵۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نرخ تخم مرغ اعلام شد

یک عکس حیرت‌انگیز از وضعیت مردم خوزستان/ صف کپسول گاز در مجاورت صدها چاه نفت!

روحانی: از الان پیروزی ملت ایران را در روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد تبریک می‌گویم

آمار عجیب مشارکت در انتخابات مجلس؛ اینهمه ریزش آراء مردم نشانه چیست؟

مشکل ۳۰ ساله حل شد؛ ۸۵ میلیارد تومان زمین در اختیار اهالی دباغان قرار خواهد گرفت

خبر بعدی:

پیام تسلیت آیت‌ الله رئیسی برای درگذشت خادم‌ با سابقه‌ رضوی

رئیس قوه قضاییه با صدور پیامی درگذشت خادم‌ باسابقه‌ امام رضا (ع) و تولیت حسینیه‌ مرحوم آیت الله حاج سید جواد خامنه ای مشهد را تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، متن پیام آیت الله‌ رئیسی بدین شرح است:

رحلت خادم باسابقه حرم‌ رضوی و یار خراسانی مقام معظم رهبری، ابوالشهید، مرحوم "حاج علی شمقدری" دل های ما را اندوهگین کرد. آن مرحوم که از خادمان نام‌ آشنای آستان قدس حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بود و پیرغلامی سید و سالار شهیدان را بالاترین مقام و منصب و افتخار خود می دانست، از چهره های پیشتاز نهضت تاریخی حضرت امام (ره) بود که در تمام دوران پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی حاضر شد و در این راه ابراهیم وار فرزند عزیز خویش را تقدیم انقلاب کرد. اینجانب که در دوران خدمتگزاری در آستان قدس شاهد تقوا، تعهد و صدق و صفا از مرحوم شمقدری بودم، درگذشت این خادم با اخلاص امام رضا (ع) و یار و همراه امام و رهبری را به خاندان معزز ایشان، مقام معظم رهبری، دوستان و همکارانش در آستان قدس رضوی تسلیت می گویم و برای بازماندگان صبر و اجر و برای آن مرحوم رحمت الهی و علو درجات مسئلت دارم.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • ببینید | پیام جدی فرمانده سپاه به آمریکا: تمام دست‌اندرکاران ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را می‌زنیم
 • برنامه های کمیته بانوان و خانواده ستادترویج مکتب حاج قاسم اعلام شد
 • نخستین جشنواره فیلم کرمان فردا آغاز به کار می کند
 • ثبت ملی مزار سردار شهید سلیمانی
 • کرمان| ۴۰ برنامه کمیته بانوان ستاد ترویج مکتب حاج قاسم در هفته دفاع مقدس اجرایی می‌شوند
 • مزار سپهبد شهید سلیمانی ثبت ملی می‌شود
 • ضبط خاطرات سردار سليماني به روايت فرماندهان فاطميون
 • مکتب سپهبد شهید سلیمانی به دنیا معرفی شود
 • تبیین نقش مادر، همسر و دختران حاج قاسم سلیمانی در شکل‌گیری شخصیت سردار
 • مکتب شهید سلیمانی، آغاز یک نهضت گسترده فرهنگی در درون کشور و خارج از مرزها
 • وزیر ارشاد: شمقدری از همراهان خراسانی رهبر معظم انقلاب بود
 • وزیر ارشاد: حاج علی شمقدری از همراهان خراسانی و رهبر انقلاب بود
 • آیت الله رئیسی درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت
 • رئیس قوه قضاییه درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت
 • قالیباف درگذشت «حاج علی شمقدری» را تسلیت گفت
 • پیام تسلیت قالیباف در پی درگذشت یار دیرین مقام معظم رهبری
 • رئیس قوه قضائیه درگذشت خادم‌ با سابقه‌ رضوی را تسلیت گفت
 • بازنشر| روایت حاج علی شمقدری از رابطه مثال‌زدنی میان امام خامنه‌ای و پدرشان
 • پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت حاج علی شمقدری